Македонска берза

B

Bafra

Гостин
Кој бил лудакот што собрал речиси 3 милиончиња во кеш. Плус името му го објавија. Најверојатно полиција веќе го има. Има опција дали го скрил кешот и ќе биде тврд да не каже кај е со што му стои опција да лежи долго во ќорка и после да биде ѕверка за отстрел и од полиција и од мафија. Го жалам во каква каша влегол...
Што се однесува до НЛБ најдобра опција е да го најдат кешот. Викаат дека е осигуран само незнам дали и ова покрива бидејќи се работи за нивен вработен. Може да има незгодна парница со осигурителните компании. Лани имаа 25 милиони добивка сега се во прашање 3 милиони. Баш ме интересира каков ќе биде извештај за прв квартал па и втор зависи и од разврската на оваа кражба...не се малку пари во прашање.
Инаку денес хаос на МСЕ...
Mene mi lici kako DUI sto si kradese od Posta paricki, taka I od bankava mi lici deka rabotava e dogovorena. 3 milioni evra ili franci tezat c.c. 30kgr, da go zememe vo predvid I kolkav prostor zafakaat mene ne mi e za veruvanje prikaznata deka vo kesa gi stavil I si zaminal bez NIKOJ da go zabelezi.
 
Член од
11 ноември 2015
Мислења
302
Поени од реакции
118
Не знам дали претходно е поставено следново прашање кое ќе го поставам и дали воопшто соодветствува со темава, но сепак ме интересира каква е постапката за купување на акции со годишна дивиденда? За акции мислам од типот на Алкалоид, Макпетрол и слични како нив.
 
B

Bafra

Гостин
Не знам дали претходно е поставено следново прашање кое ќе го поставам и дали воопшто соодветствува со темава, но сепак ме интересира каква е постапката за купување на акции со годишна дивиденда? За акции мислам од типот на Алкалоид, Макпетрол и слични како нив.
Ista e kako za site akcii koga sakas da kupis. Ides kaj broker davas nalog da ti se kupat tolku I tolku akcii od taa I taa firma.
Treba samo da zapazis datum na kupuvanjeto so pravo na dividenda
 
Член од
11 ноември 2015
Мислења
302
Поени од реакции
118
Ista e kako za site akcii koga sakas da kupis. Ides kaj broker davas nalog da ti se kupat tolku I tolku akcii od taa I taa firma.
Treba samo da zapazis datum na kupuvanjeto so pravo na dividenda
Според Вас кој е најдобар брокер и акции со право на дивиденда?
 
B

Bafra

Гостин
Според Вас кој е најдобар брокер и акции со право на дивиденда?
Најдобар се гледа кој ти е најефтин :D. На интернет ќе си провериш брокерски куќи, ќе се јавиш и ќе ги прашаш вкупни трошоци колку им се.
Доколку не тргуваш често, цените нивни нема да ти влијаат, ама сепак провери си.

За акции, ќе треба сам да си читаш назад страниците и да си одлучиш. Сепак се работи за твои пари. Брокерот исто прашај си го за совет, и така ќе им плаќаш
Алкалоид, банкиве, градежните компании (Бетон,Гранит), Тетекс, Македонија Турист ти се дел од фирмите кои редовно исплаќаат дивиденда.
 
Член од
9 јули 2011
Мислења
117
Поени од реакции
108
За брокер како за старт, некој поблиско до дома/работа, можеби некој од банкиве, тие се поконзервативни. Напрајте муабет со советникот таму, после 13ч е послободен и запиши што ти кажува, бесплатно е.

Мој совет е прво погледај како се движат акциите на берзата, на сајтот MSE
Чисто колку да се запознаеш со тие што се тргуваат почесто (ликвидни) нивните кратенки и отприлика цените. Направи си листа на неколку, колку и кога даваат дивиденда, и отприлика твоја цена од до, што би ја платил.
Размисли го неколку дена, па дај му на брокерот инструкции кои да ги тргува.

Не е тешко, најбитно е секоја одлука да ти одлежи, без брзање, зошто периодов е малку тежок за прв влез. (Тежок во смисол ете Бетон дава 1.170 нето, но се продава на 13.199 и веднаш после пресекот најверојатно ке падне на 11.500, па не си направил многу. Можеби после пресекот е подобро па здравје дивиденда друга година итн. чисто за пример)
 
Y

yob

Гостин
Најдобар се гледа кој ти е најефтин :D. На интернет ќе си провериш брокерски куќи, ќе се јавиш и ќе ги прашаш вкупни трошоци колку им се.
Доколку не тргуваш често, цените нивни нема да ти влијаат, ама сепак провери си.

За акции, ќе треба сам да си читаш назад страниците и да си одлучиш. Сепак се работи за твои пари. Брокерот исто прашај си го за совет, и така ќе им плаќаш
Алкалоид, банкиве, градежните компании (Бетон,Гранит), Тетекс, Македонија Турист ти се дел од фирмите кои редовно исплаќаат дивиденда.
Тетекс и Бетон не се баш редовни али добро.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.134
Поени од реакции
8.927
Според Вас кој е најдобар брокер и акции со право на дивиденда?
Ако имаш сметка во една од трите најголеми банки можеш кај нив да користиш брокерски услуги со потпишување на договор.

Во зависност од вредноста на налогот трошоците се од 500 денари нагоре.
 
B

Bafra

Гостин
Тетекс и Бетон не се баш редовни али добро.
Па претходни 3 години секоја година исплаќаат. И тоа ако земеш колку беа акциите а колкава дивиденда даваа/т :vozbud:

П.С. Телеком го заборавив, тој си е редовен, ама се помал износ дава, ама со толку партиски запослени и тоа е успех :D
 
Член од
10 април 2013
Мислења
1.109
Поени од реакции
707
Spored mene najdobra opcija ti e ALK.posle presek sekako i bankite OHB., STB., TNB.
 
Y

yob

Гостин
Реплек го заборави од редовните. За Бетон мислам дека втора година како делат денда а Тетекс мислам дека некоја година плус и тоа дадоа по 2 пати една година:),ама пред тоа ми се чини 10 год немаа дадено ништо. @Gladiatorized еве ти листа на моментални коефициенти,дивиденди, и се што би требало да разгледаш пред да ги вложиш твоите тешко заработени пари (освен ако не си дечкото од НЛБ:)) http://www.mse.mk/mk/stats/current-ratios/4
СреЧно.
 
Член од
9 јули 2011
Мислења
117
Поени од реакции
108
"...и околу 13 часот незабележан од никого ја напуштил НЛБ..." :pos:

Многу страшно е напишано, па неможе вработен да брца у торба со пари и да вади пачки кога и колку сака тек така, си има сигурносна процедура.
Или недај боже па да влага сам у трезор ко у маркет и изнесува вреќи покрај сето банкарско обезбедување, без претрес, без проверка, во сред работно време.

Не ми се верува. :)
 
Последно уредено:
Член од
11 ноември 2015
Мислења
302
Поени од реакции
118
Реплек го заборави од редовните. За Бетон мислам дека втора година како делат денда а Тетекс мислам дека некоја година плус и тоа дадоа по 2 пати една година:),ама пред тоа ми се чини 10 год немаа дадено ништо. @Gladiatorized еве ти листа на моментални коефициенти,дивиденди, и се што би требало да разгледаш пред да ги вложиш твоите тешко заработени пари (освен ако не си дечкото од НЛБ:)) http://www.mse.mk/mk/stats/current-ratios/4
СреЧно.
Ви благодарам. Ха ха ха, секако дека не сум дечкото од НЛБ:pos: Веќе од дамна сум заинтересиран да вложам во акции, меѓутоа не знаев каде да се распрашам на форумов се додека вчера не забележав дека имало тема во делот за економија. Исто така, претпоставувам дека секоја година треба да се пополнува годишна даночна пријава до УЈП, бидејќи мислам дека тие се сметаат како дополнителен приход?
 
Член од
9 јули 2011
Мислења
117
Поени од реакции
108
.. Исто така, претпоставувам дека секоја година треба да се пополнува годишна даночна пријава до УЈП, бидејќи мислам дека тие се сметаат како дополнителен приход?
Да, но тука е се лесно, благовремено ќе ти прати секоја фирма детално писмо во која точка што да пишеш на пријавата.
А данокот си го плаќа фирмата, твое е само да ја пополниш во март.

Кога сме веќе кај писмата, и централен депозитар ќе ти прати писмо на секоја промена на бројот на акции што ги поседуваш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom