Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
A

Avenger99

Гостин
Инаку според претставниците на Македонците во Албанија, неофицијално во Албанија има бројка од 180к до 300К Македонци, кои неможат да се избројат точно заради ваквиот пристап на властите. Да ја земеме песимистичката бројка, тоа е немање права за околу 10% од населението на Албанија....
Така е, според неофицијални бројки :) А дека има толку македонци, може само Бачев или останати оптимисти во Македонија да поверуваат. Нема толкава бројка на македонци во Албанија, да бидеме реални.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Инаку според претставниците на Македонците во Албанија, неофицијално во Албанија има бројка од 180к до 300К Македонци, кои неможат да се избројат точно заради ваквиот пристап на властите. Да ја земеме песимистичката бројка, тоа е немање права за околу 10% од населението на Албанија....
А зошто не им помогнеме ние од матичната земја, зошто не направиме „платформа“ или “декларација“ или било што за правата на македонците во соседните земји, зошто се користат само како гласачки роботи во Ресен и Скопје, наместо да се направи нешто за нив во државата каде живеат.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.810
Поени од реакции
26.374
Така е, според неофицијални бројки :) А дека има толку македонци, може само Бачев или останати оптимисти во Македонија да поверуваат. Нема толкава бројка на македонци во Албанија, да бидеме реални.
Зошто не веруваш на бројките кои ги даваат твоите сонародници од Албанија, а на пример веруваш дека има во моментов повеќе од 20% Албанци во Македонија?

Значи естимацијата на Македонци во Албанија даваат здруженијата на Македонци во Албанија.... А ти не им веруваш... Дали Еди Рама не им веруваше на Албанците во Македонија за да им ја даде платформата за да ги унапредат своите права?!?!?
 
Член од
19 мај 2012
Мислења
1.550
Поени од реакции
363
Не, синот на Вељаноски требеше да биде досеа во затвор, и на значење му се дава бидејќи татко му е јавна личност, политичар, функција која во Македонија ти гарантира дека и да се занимаваш со тежок криминал, можеш да си го спасиш синот од затвор. И да, се додека не добие мандат, Заев не е мандатар, а после на други им викаш не спинувај.
Пишав се бори да добие мандат за да се допрецизирам..

И сега сакаш да кажеш дека овие ги потплатиле и грците пошто на нивна граница е фатен..
Или Вељановски отишол им бапнал пет пест шамара на грците и од страв не го осудиле...

Ај пробај нешто друго овоа ти е малку глупо...
Што ме заболе што грци не го ќоркирале а и да го ќоркирале исто ми е..


Sent from my MI 5s using Tapatalk
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.810
Поени од реакции
26.374
А зошто не им помогнеме ние од матичната земја, зошто не направиме „платформа“ или “декларација“ или било што за правата на македонците во соседните земји, зошто се користат само како гласачки роботи во Ресен и Скопје, наместо да се направи нешто за нив во државата каде живеат.
Затоа што континуирано 27 години на челото на Македонската држава застануваат одродници кои работат во спротивност на Македонските национални интереси. Како резултат на сето тоа, сте вие тука и таквите како вас, кои Тиранската платформа ја прифаќаат како неопходност.
 
A

Avenger99

Гостин
Зошто не веруваш на бројките кои ги даваат твоите сонародници од Албанија, а на пример веруваш дека има во моментов повеќе од 20% Албанци во Македонија?

Значи естимацијата на Македонци во Албанија даваат здруженијата на Македонци во Албанија.... А ти не им веруваш... Дали Еди Рама не им веруваше на Албанците во Македонија за да им ја даде платформата за да ги унапредат своите права?!?!?
Поради неколку причини. Прво, од кај тоа моите сонародници знаат дека во Албанија има толкав број, кога пописот вели нешто друго? 25,17% има албанци во Македонија од пописот во 2002 година, и се до нов попис, овие резултати се официјални. Трето, кај нас на работа работеше македонец од Албанија, од тие селата кај што се од Голо Брдо, кои спаѓаат во општина Корча. И самиот кажа дека само 2 села се со македонци населени, другото се е албанци.
Зошто Грујо рецимо не се изборил за повеќе права како што викаш дека Рама им направил т.е. им помогнал на албанците во РМ?[DOUBLEPOST=1491945397][/DOUBLEPOST]
Пишав се бори да добие мандат за да се допрецизирам..

И сега сакаш да кажеш дека овие ги потплатиле и грците пошто на нивна граница е фатен..
Или Вељановски отишол им бапнал пет пест шамара на грците и од страв не го осудиле...

Ај пробај нешто друго овоа ти е малку глупо...
Што ме заболе што грци не го ќоркирале а и да го ќоркирале исто ми е..


Sent from my MI 5s using Tapatalk
Исто е, ама не ти е исто. Се слушна убаво во разговорите, кој е и што е син му на Вељаноски, знаеш, мала е ова земја.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Затоа што континуирано 27 година на челото на Македонската држава застануваат одродници кои работат во спротивност на Македонските национални интереси. Како резултат на сето тоа, сте вие тука и таквите како вас, кои Тиранската платформа ја прифаќаат како неопходност.
Чудно како на вас фејк илинденците сега ви текна дека сето тоа ви пречи, кога ги влечеа овие луѓе за уши да бираат градоначалник во Скопје наместо ресурсите да се насочат кон подобрување на нивните права. Така да, немој со таа патетична флоскула „сите се исти“ кога се знае што е позадината на вашата фејк револуција.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.810
Поени од реакции
26.374
Поради неколку причини. Прво, од кај тоа моите сонародници знаат дека во Албанија има толкав број, кога пописот вели нешто друго? 25,17% има албанци во Македонија од пописот во 2002 година, и се до нов попис, овие резултати се официјални. Трето, кај нас на работа работеше македонец од Албанија, од тие селата кај што се од Голо Брдо, кои спаѓаат во општина Корча. И самиот кажа дека само 2 села се со македонци населени, другото се е албанци.
Зошто Грујо рецимо не се изборил за повеќе права како што викаш дека Рама им направил т.е. им помогнал на албанците во РМ?
Јас го кажав своето мислење за тоа зошто никој не се изборил. Таа куртон политика што ја воделе нашите политичари овие 27 години, создале куртони ко вас, што не за друго, туку од страв ја браните со сите средства Тиранската платформа.
 
A

Avenger99

Гостин
Јас го кажав своето мислење за тоа зошто никој не се изборил. Таа куртон политика што ја воделе нашите политичари овие 27 години, создале куртони ко вас, што не за друго, туку од страв ја браните со сите средства Тиранската платформа.
Јас не бранам ништо, имам и друг пат кажано дека не ми се свиѓа ни мене Тиранската платформа, али тоа не ја федерализира Македонија.
Друга работа што би сакал да прашам, дали, ако ВМРО и нивните медиуми не спинуваше волку за таа платформа, дали ќе имаше протести по улици? Дали ние овде на форумов ќе пишувавме волку за таа фамозна платформа? Дали народот ќе беше толку поделен( не дека и пред тоа не беше)? Или требеше ВМРО да обелодени дека има некаква опасност во Македонија, од т.н. албанска платформа и дека они ќе ја бранеле Македонија од тоа?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.810
Поени од реакции
26.374
Чудно како на вас фејк илинденците сега ви текна дека сето тоа ви пречи, кога ги влечеа овие луѓе за уши да бираат градоначалник во Скопје наместо ресурсите да се насочат кон подобрување на нивните права. Така да, немој со таа патетична флоскула „сите се исти“ кога се знае што е позадината на вашата фејк револуција.
:)
не бе, не се сите исти, зајо е врвот....
 
W

wicked_1

Гостин
Затоа што континуирано 27 години на челото на Македонската држава застануваат одродници кои работат во спротивност на Македонските национални интереси. Како резултат на сето тоа, сте вие тука и таквите како вас, кои Тиранската платформа ја прифаќаат како неопходност.
Реално, изроди налик вас кои дојдоа на функции ја поделија државата и го поделија внатрешното ткиво на антички македонци, словени, предавници, соросоиди, немакедонци и слични.

Сета таа куртон пропаганда не доведе на тоа денес цел народ да биде уценуван од вас бранителите на кримосите од снимките, и албанскиот блок на политичари кои пуштаат финални крици пред да им се случи прелом.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.810
Поени од реакции
26.374
Јас не бранам ништо, имам и друг пат кажано дека не ми се свиѓа ни мене Тиранската платформа, али тоа не ја федерализира Македонија.
Друга работа што би сакал да прашам, дали, ако ВМРО и нивните медиуми не спинуваше волку за таа платформа, дали ќе имаше протести по улици? Дали ние овде на форумов ќе пишувавме волку за таа фамозна платформа? Дали народот ќе беше толку поделен( не дека и пред тоа не беше)? Или требеше ВМРО да обелодени дека има некаква опасност во Македонија, од т.н. албанска платформа и дека они ќе ја бранеле Македонија од тоа?
Јас ќе пишував... Дали ти ќе пишуваше, тоа незнам.... Ако погледнеш наназад има неколку тенденции од 2012 до сега кои одат во правец на федерализација на Македонија. Јас тоа цело време го пишувам, никогаш не сум го престанал. Тоа што сега тоа станува очигледно..или тоа што сега дпмне го форсира, тоа е друга работа.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom