Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
A

Avenger99

Гостин
Jordanka Ivanovska-Joci
пред 49 минути ·
Сакаат мирна промена на власта, а не се најде маж да влезе и да го сврти автобусот на ТВ "Нова" во правец на Осоговски манастир и да поведе пензионери на екскурзија. Идиотизам !

Секако, со овој цинизам се зезам, но ми служи за исмејување на сите оние кои се "возеа" врз мојов грб, и на илјадници граѓани, а сега се ухлебани. И им е гајле. Беседат до 101 и назад. Ни стратегија, ни бутур.

И само кажувам дека никогаш повторно нема да се повторат оние граѓ.протести како во изминатите 3 год.
Уверувам ! Потпишувам со две раце !

Бидејќи, СДСМ, ги украде протестите за да намести луѓе за пратеници во фотелји, а не ги испорача граѓ.барања.
Бидете така до јули. И ќе сфатите што зборувам.[DOUBLEPOST=1491691696][/DOUBLEPOST]
ajdeeee, ti imas li edno argumentirano tvrdenje ili sve ti se pretpostavki i predzamisli?
ne mi odgovori. ako site makedonci so bugarski pasos se predavnici i sakaat da se iselat
sto se togas onie makedonci so albanski pasosi? patrioti? cisto kolku da ti ja dotolcime predzamislata i slabiot obid za diskreditacija po osnov pasos.
jas ne sakam albancite da si odat, samo ti ukazuvav na utkata vo logikata deka site makedonci so stranski pasos sakaat da se iselat. btw, koi se toa `vie`? ipocnavme so zamisleni neprijateli?
makedonija e daleku od evropa, a faktot deka ti seuste mislis deka so zakon za upotreba na albanskiot jazik kje se pobedi kriminalot na dpmne e dokaz za oddalecenosta na makedonija od evropa.
se dodeka slepo veruvas na `noviot` partiski lider (za koj sto ima snimki za mito i korupcija) deka kje ja oprai drzavava, daleku si ti od evropeec.
vidi Joci sto pisuva, ili i ona ne ja biva sea? ili mozebi ne te ni interesira bidejki ne ti ja rani kognitivnata disonanca
Почна да лупаш глупости :) Ајде да ти објаснам пошто очигледно не сакаш да сватиш. Они се албанци по нациналност, ти бугарин ли си по националност? Твојте "аргументи' се поголеми претпостваки од моите. Не реков дека ти треба да се иселиш, него кога беше во Софија, дали потпишуваш дека ќе се преселиш во Бугарија бидејќи сеа си Бугар? Како иначе добивате бугарски таблички на колите? Македонија е географски во Европа, далеку од Европска Унија ако на тоа мислиш, тоа е точно. Иначе незнам зошто ама цело време албанскиот јазик та албанскиот јазик доказ за криминал. Законот си е тој, а ова другово не е поврзано со првото. Јас слепо му верувам на Заев? Па дечко ти си во голема заблуда.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.810
Поени од реакции
26.374
Заев лажел, нелажел, јадел трици, како правел што правел не е битно тоа толку сега. Битно е дека граѓаните имаа можност да видат, слушнат и доволно време да сами да проценат што и како. Си излегоја на избори и си гласаја како што си гласаја. Никој не ги влечеше за уши, не им маваше шамари, не им се закануваше со бркање од работно место итн итн. Сакам да кажам дека сите имаа доволно време да се запознаат со ставовите на СДСМ. И СДСМ со таа своја изборна програма си освои 49 пратеници од кој најголем број од Македонците, доста голем број и од другиот државотворен народ. Се вртат цифри од 30000 до 70000 гласови. Значи има легимитет да си ја протурка својата изборна програма и од едниот државотворен народ и од другиот. Настрана тоа има и мнозинство во парламентот. Така да да нема забуни околу таканаречената албанска платформа и дали мене или тебе ни е ок кога мнозинството граѓани со право на глас им е сосем ок.
Абе види, мене не ми е гајле како ти или алда или авенгер или сите тука кои мантраат или дека нема платформа или дека платформата е ок, гледаат на законот и на правдата. Нема потреба да се расправаме дали си во право или не си за тоа што го збориш. Тоа мене не ми го одзема правото да имам став и да се борам за тој став. Па дури и да земам пример од нашите соседи Албанците, па ако треба тој став да го бранам заедно со своите истомисленици и со оружје.

Впрочем во 21 век Албанците добија 1 ипол нова држава со оружје, а мене некој тука покушава да ми кажуе дека сум заостанат ако посегнам по оружје.....[DOUBLEPOST=1491692884][/DOUBLEPOST]http://www.dnevnik.mk/?ItemID=A9B2110F6356D14895F93162FE392D76

Еве од кај произлегува платформата, кои се националните интереси на Албанците и дали има место за нас во нивните планови.
 
Последно уредено:

Кајганеро

Немој не ме радуј!
Член од
3 јули 2010
Мислења
2.829
Поени од реакции
2.694
Абе види, мене не ми е гајле како ти или алда или авенгер или сите тука кои мантраат или дека нема платформа или дека платформата е ок, гледаат на законот и на правдата. Нема потреба да се расправаме дали си во право или не си за тоа што го збориш. Тоа мене не ми го одзема правото да имам став и да се борам за тој став. Па дури и да земам пример од нашите соседи Албанците, па ако треба тој став да го бранам заедно со своите истомисленици и со оружје.

Впрочем во 21 век Албанците добија 1 ипол нова држава со оружје, а мене некој тука покушава да ми кажуе дека сум заостанат ако посегнам по оружје.....[DOUBLEPOST=1491692884][/DOUBLEPOST]http://www.dnevnik.mk/?ItemID=A9B2110F6356D14895F93162FE392D76

Еве од кај произлегува платформата, кои се националните интереси на Албанците и дали има место за нас во нивните планови.
Ќе земаш оружје у рука бе, знаеш да пукаш? Ако знаеш, колку младиве у Македонија знаат да пукаат или ги интересира војна? АРМ се поклони на споменик од УЧК, не џабе рече Јанкуловска премногу им дадовме ама ај нема што да се прави. Би го дал животот за bunch of fucktards, ама буквално што ќе си го спасат газот а ти ќе гинеш ко свиња на колење. И општо, премногу воено спремни сме, да немаме чизми ко турска донација не би можеле ни тенк да запалиме.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.184
Поени од реакции
21.873
Абе види, мене не ми е гајле како ти или алда или авенгер или сите тука кои мантраат или дека нема платформа или дека платформата е ок, гледаат на законот и на правдата. Нема потреба да се расправаме дали си во право или не си за тоа што го збориш. Тоа мене не ми го одзема правото да имам став и да се борам за тој став. Па дури и да земам пример од нашите соседи Албанците, па ако треба тој став да го бранам заедно со своите истомисленици и со оружје.

Впрочем во 21 век Албанците добија 1 ипол нова држава со оружје, а мене некој тука покушава да ми кажуе дека сум заостанат ако посегнам по оружје.....
Прво на што би личеле како држава кога секој на кој нешто не му е по кеф си зема за право да прави онака како што му е по кеф. Тоа многу ме потсеќа на СДСМ во последните десет години кога убедливо губеше на избори па се нешто не им беше по кеф па ајде нови избори секоја година или две. Сега додуша ми е малце глупичко кога ги читам сороспифчињата како ова не било фер што се прави, а забораваат дека истото го правеја последните 10 години. Ги поставија правилата на игра и сега не сакаат да играат по нивните правила. Да скратам , батали тој муабет што тебе или мене не ни е по кеф. Битно е желбата на мнозинството, затоа има избори, предвремени или регуларни. Не сум многу љубител на улична демократија било шарена или обединета.
И друг многу битен момент околу оружјето. Ете и да земиш и тие да земат. За што, за кој и против кој ќе си ја ставаш главата во торба? Ке се бориш за некој утре да ти речи дека било местено како што досега многу пати рекоја, за некој кој нејќе да се вее државното знаме и да се пее химната пошто било лажен патриотизам и незнам таму што. За некој кој ја користи секоја можна прилика да плука по државата? За некој кој ке застани од другат страна на фронтот . Ова за Македонците зборувам, не за другиот државотворен народ.
И најбитно од се за некој копиљаци по неколку години од сега да ти прашаат зошто албанскиот се зборува на цела територија и дека што му е гајле што се случувало пред 3, 4 или 10 години. За нив јас да си ја пикам главата во торба. За некој како Алда на пример или друго рандом сороспивче или комуњарче. Батали тој муабет.
Нека си направи Заев влада, нека си прави тоа што мисли да прави и нека го симнуваат тие што го гласаја ако не им е по кеф нешто, мада чисто се сомневам во тоа. Само на твитер се јаки и кога фрлаат куротини. Ама вакви такви битно си имаат мнозинство во парламентот што значи се и мнозинство во државата и тоа е тоа.
 
Член од
19 мај 2012
Мислења
1.550
Поени од реакции
363
Ќе земаш оружје у рука бе, знаеш да пукаш? Ако знаеш, колку младиве у Македонија знаат да пукаат или ги интересира војна? АРМ се поклони на споменик од УЧК, не џабе рече Јанкуловска премногу им дадовме ама ај нема што да се прави. Би го дал животот за bunch of fucktards, ама буквално што ќе си го спасат газот а ти ќе гинеш ко свиња на колење. И општо, премногу воено спремни сме, да немаме чизми ко турска донација не би можеле ни тенк да запалиме.
Не се секирај при зор за десет минути ке научиш да склопиш и расклопиш калаш...
АРМ не се поклони туку талал оној истиот кој го токмат за президент на собрание втора функција по важност у држава..

Sent from my MI 5s using Tapatalk
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.810
Поени од реакции
26.374
Ќе земаш оружје у рука бе, знаеш да пукаш? Ако знаеш, колку младиве у Македонија знаат да пукаат или ги интересира војна? АРМ се поклони на споменик од УЧК, не џабе рече Јанкуловска премногу им дадовме ама ај нема што да се прави. Би го дал животот за bunch of fucktards, ама буквално што ќе си го спасат газот а ти ќе гинеш ко свиња на колење. И општо, премногу воено спремни сме, да немаме чизми ко турска донација не би можеле ни тенк да запалиме.
Ни нашите дедовци не биле спремни, ниту пак имале оружје, па пак отишле да се борат и да го даваат животот за Македонија. Не мора да одиш ти, ама сите не се осеќаат како тебе. Кај и да е Македонија ќе најде доволно храбри луѓе кои ќе се спротивстават и ќе речат стоп. Можеби кога доволно храбри луѓе ќе излезат и ќе ја прикажат својата решеност да се борат, тогаш нема ни да има потреба од војна. Се додека сме со свиткана кичма, до тогаш систематски и полека ќе не уништуваат.

И да, животот не би го ризикувал за тие фотељаши кои само од безбедна далечина ја гледаат реалноста. Но тие во такви услови ќе бидат одамна заминати, а државата ќе ја градат тие што ќе останат.
 

Кајганеро

Немој не ме радуј!
Член од
3 јули 2010
Мислења
2.829
Поени од реакции
2.694
Не се секирај при зор за десет минути ке научиш да склопиш и расклопиш калаш...
АРМ не се поклони туку талал оној истиот кој го токмат за президент на собрание втора функција по важност у држава..

Sent from my MI 5s using Tapatalk
А што функција имаше Талат до сега? Koј го врати?Првиот пат дезертираше и побегна у УЧК, вториот пат пак го вративте, и сега другиве го гураат, што е non-senсе, типичен пример за дезертер. Затоа ми се гади што некој ќе земал во раце оружје и ќе ја бранел државата. Војна треба да е последно нешто во целово лудило, но ако ја нема таа војна како би се спасил Груевски? Сериозно би зел пушка у рука за да браниш нешто, а потоа нема ни твојте да ти се поклонат на споменик на загинатите борци? Човеку, располагаме со техника од СССР и Југославија, војниците се никакви до нигде и претежно се партиски. СГС приватна армија на Мијалков се поспремни од цела наша армија. Е поради ваквите, младите перспективата ја наоѓаат у странство, пошо не им се умира ради туѓи интереси,а нивната смрт само ќе ги завие мајките во црно, додека другите ги перат црните пари. Уклучи мозок, да ти даде човек калаш ќе скршиш рамо при пукање од необученост, ама ќе си расклопувал аман бе аман![DOUBLEPOST=1491693921][/DOUBLEPOST]
Ни нашите дедовци не биле спремни, ниту пак имале оружје, па пак отишле да се борат и да го даваат животот за Македонија. Не мора да одиш ти, ама сите не се осеќаат како тебе. Кај и да е Македонија ќе најде доволно храбри луѓе кои ќе се спротивстават и ќе речат стоп. Можеби кога доволно храбри луѓе ќе излезат и ќе ја прикажат својата решеност да се борат, тогаш нема ни да има потреба од војна. Се додека сме со свиткана кичма, до тогаш систематски и полека ќе не уништуваат.

И да, животот не би го ризикувал за тие фотељаши кои само од безбедна далечина ја гледаат реалноста. Но тие во такви услови ќе бидат одамна заминати, а државата ќе ја градат тие што ќе останат.
За војна требаат средства, армија, обученост, дали имаме тоа? Па додека цел балкан се вооружува масовно, ние имаме протести за заштита на криминал. Уназадени сме светлосни години, баш сме ко старите ни дедовци, на коњ и со пушка level на армија, а 21 век е. Не си за фотељаши, а стварно мислиш дека Груевски не е баш тоа, и не го прави баш тоа? Ова со Талат што го направи Груевски е исто ко на педофил да му го дадеш детето да ти го чува.
 
Последно уредено:
Член од
19 мај 2012
Мислења
1.550
Поени од реакции
363
А што функција имаше Талат до сега? Koј го врати?Првиот пат дезертираше и побегна у УЧК, вториот пат пак го вративте, и сега другиве го гураат, што е non-senсе, типичен пример за дезертер. Затоа ми се гади што некој ќе земал во раце оружје и ќе ја бранел државата. Војна треба да е последно нешто во целово лудило, но ако ја нема таа војна како би се спасил Груевски? Сериозно би зел пушка у рука за да браниш нешто, а потоа нема ни твојте да ти се поклонат на споменик на загинатите борци? Човеку, располагаме со техника од СССР и Југославија, војниците се никакви до нигде и претежно се партиски. СГС приватна армија на Мијалков се поспремни од цела наша армија. Е поради ваквите, младите перспективата ја наоѓаат у странство, пошо не им се умира ради туѓи интереси,а нивната смрт само ќе ги завие мајките во црно, додека другите ги перат црните пари. Уклучи мозок, да ти даде човек калаш ќе скршиш рамо при пукање од необученост, ама ќе си расклопувал аман бе аман![DOUBLEPOST=1491693921][/DOUBLEPOST]

За војна требаат средства, армија, обученост, дали имаме тоа? Па додека цел балкан се вооружува масовно, ние имаме протести за заштита на криминал. Уназадени сме светлосни години, баш сме ко старите ни дедовци, на коњ и со пушка level на армија, а 21 век е.
Не се секирај држава е у 2001 немаше ништо па се створија и тенкови хеликоптери авиони се што треба..
Не трза толку калаш без гајле тоа те излажале нема да ти страда рамо...



Sent from my MI 5s using Tapatalk
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
@lans мене едно ми е нејасно во твоите постови. Викаш боље спречити него лечити. Јас еве се согласувам целосно дека политичката сцена ни е досадна со исти ликови 25 години кои трујат. Ама симптоматично ми е зошто баш сега излегувате на протест против платформата и зошто против Заев е притисокот? Зошто немаше од никого ни збор против платформата кога се појави и кога два дена подоцна дпне почна да преговара? Зошто да не се врши притисок врз креаторите да ја повлечат платформата кога веќе толку пречи?
Хипотетички да кажеме дека утре сдс прави влада, зајо им обеќал на браќата албаноси дека ја прифаќа платформата. Има ли 2/3ско мнозинство за да протурка било што од таа платформа?
odlicna opservacija. i dpmne i sdsm nemaat uslovi da odbijat/prifatat koga si se potrebni edni na drugi
toa na sto ti ukazuva? deka ne ebat vo zdrav mozok.
 

Кајганеро

Немој не ме радуј!
Член од
3 јули 2010
Мислења
2.829
Поени од реакции
2.694
Не се секирај држава е у 2001 немаше ништо па се створија и тенкови хеликоптери авиони се што треба..
Не трза толку калаш без гајле тоа те излажале нема да ти страда рамо...



Sent from my MI 5s using Tapatalk
Знаеш што е проблемот?
Е ова е. Дете не ти е тоа Call of Duty, Counter-Strike, па ајде ќе одиш death-match, ако ти свирне некој куршум не оживуваш, сфаќаш? Мене ме лажеле бе.. види да ти кажам, ако ти си симбол за храброст или дека би идел у војна, ја глава оставам дека на пол метро ќе те скинат од што си неспособен.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.184
Поени од реакции
21.873
Ни нашите дедовци не биле спремни, ниту пак имале оружје, па пак отишле да се борат и да го даваат животот за Македонија. Не мора да одиш ти, ама сите не се осеќаат како тебе. Кај и да е Македонија ќе најде доволно храбри луѓе кои ќе се спротивстават и ќе речат стоп. Можеби кога доволно храбри луѓе ќе излезат и ќе ја прикажат својата решеност да се борат, тогаш нема ни да има потреба од војна. Се додека сме со свиткана кичма, до тогаш систематски и полека ќе не уништуваат.

И да, животот не би го ризикувал за тие фотељаши кои само од безбедна далечина ја гледаат реалноста. Но тие во такви услови ќе бидат одамна заминати, а државата ќе ја градат тие што ќе останат.
А не е поедноставно едноставно да им се дадат тие неколку општини од западна Македонија без нити еден испукан куршум. Секако се како страно тело во организмот и освен за време на шарената кога на кратко станаја продуховени, напредни и незнам какви за разлика од грдите и небањати Македонци ( ова според шарената пропаганда) кога тогаш и никогаш претходно и ни потоа се вееја знамињата на двата државотворни народи споени едно во друго, во цело друго време органски не се поднесуваме.
Види само како реагираа на анкетата да се воведи повеќејазичност на форумот. Очи ке ми извадеја. А знаеш оти? Оти кога се прави муабет за платформата за некој од свирипичино курот го боли дали и каде има двојазичнот, нити пак реално ке се сретни со неа освен ако оди таму каде има. Полни им беа устите со муабети од типот дека двојазичноста е веќе реалност, ништо ново, ништо страшно. Арно ама кога дојде време да ја осетат на своја кожа тука на форумот е тогаш одма друга песма се пееше. Од најголеми либерални наеднаш станаја најголеми националисти. Читни ги коментарите и види кој за што гласаше и каков беше соодносот. Има тука уште многу ама ете и ова е доволно.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.810
Поени од реакции
26.374
Прво на што би личеле како држава кога секој на кој нешто не му е по кеф си зема за право да прави онака како што му е по кеф. Тоа многу ме потсеќа на СДСМ во последните десет години кога убедливо губеше на избори па се нешто не им беше по кеф па ајде нови избори секоја година или две. Сега додуша ми е малце глупичко кога ги читам сороспифчињата како ова не било фер што се прави, а забораваат дека истото го правеја последните 10 години. Ги поставија правилата на игра и сега не сакаат да играат по нивните правила. Да скратам , батали тој муабет што тебе или мене не ни е по кеф. Битно е желбата на мнозинството, затоа има избори, предвремени или регуларни. Не сум многу љубител на улична демократија било шарена или обединета.
Абе ти може не си љубител на многу работи, и јас не сум љубител, ама сега тоа што е наметнато станува речиси како правило. Си викаат другиве чим овие можеа да постигнат со шарена револуција, зошто ние да не постигнеме со обединета. Тоа е тој зачаран круг. Исто и со уставот, ако можеа да го сменат со оружје, зошто и ние да не го вратиме со оружје. Пошто таман си се навикнавме на уставот, Еди Рама, премиерот на Албанија, од Тирана ни најави нови промени на уставот. Е сега ако ова не ни кажува дека лудилото нема крај, тогаш незнам.... Можеби ставањето главата на трупче ќе биде поуверливо...

И друг многу битен момент околу оружјето. Ете и да земиш и тие да земат. За што, за кој и против кој ќе си ја ставаш главата во торба? Ке се бориш за некој утре да ти речи дека било местено како што досега многу пати рекоја, за некој кој нејќе да се вее државното знаме и да се пее химната пошто било лажен патриотизам и незнам таму што. За некој кој ја користи секоја можна прилика да плука по државата? За некој кој ке застани од другат страна на фронтот . Ова за Македонците зборувам, не за другиот државотворен народ.
Па ако е за така, ај да се пишеме сите колективно Албанци, да напрајме сунет и ајт со здравје. Оружје не се зема за лидерите. Оружје се зема за татковината. Бубашвабите ќе се разбегаат, а вистинските лидери ќе излезат во таа борба. Патриотизмот ќе си дојде сам по себе, поготово кога секој ќе има по некој силуван, убиен, малтретиран и така натаму. Впрочем земи ја како урнек вв2 и ќе ти стане јасно.

И најбитно од се за некој копиљаци по неколку години од сега да ти прашаат зошто албанскиот се зборува на цела територија и дека што му е гајле што се случувало пред 3, 4 или 10 години. За нив јас да си ја пикам главата во торба. За некој како Алда на пример или друго рандом сороспивче или комуњарче. Батали тој муабет.
Па не ја пикај ти главата во торба, ама верувам дека во Македонија има доволен број луѓе кои ќе се спремни и на тоа. И башка, ако ние застанеме цврство во одбрана, тогаш тешко дека копиљаците ќе бидат куртони. Туку ќе бидат правилно воспитани.


Нека си направи Заев влада, нека си прави тоа што мисли да прави и нека го симнуваат тие што го гласаја ако не им е по кеф нешто, мада чисто се сомневам во тоа. Само на твитер се јаки и кога фрлаат куротини. Ама вакви такви битно си имаат мнозинство во парламентот што значи се и мнозинство во државата и тоа е тоа.
Нека ја отфрли недвосмислено Тиранската платформа објавена од Еди Рама, премиерот на Албанија, онака точка по точка, јавно гласно и недвосмислено и нека си направи слободно влада.
 
Член од
19 мај 2012
Мислења
1.550
Поени од реакции
363
Знаеш што е проблемот?
Е ова е. Дете не ти е тоа Call of Duty, Counter-Strike, па ајде ќе одиш death-match, ако ти свирне некој куршум не оживуваш, сфаќаш? Мене ме лажеле бе.. види да ти кажам, ако ти си симбол за храброст или дека би идел у војна, ја глава оставам дека на пол метро ќе те скинат од што си неспособен.
Па сега дете ја имав каква таква обука у АРМ не зборувам напамет пукав и со паповка и со калаш...
Денеска нема веќе задолжителен воен рок затоа и се појавија полно куртон револуционери....

Sent from my MI 5s using Tapatalk
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Почна да лупаш глупости :) Ајде да ти објаснам пошто очигледно не сакаш да сватиш. Они се албанци по нациналност, ти бугарин ли си по националност? Твојте "аргументи' се поголеми претпостваки од моите. Не реков дека ти треба да се иселиш, него кога беше во Софија, дали потпишуваш дека ќе се преселиш во Бугарија бидејќи сеа си Бугар? Како иначе добивате бугарски таблички на колите? Македонија е географски во Европа, далеку од Европска Унија ако на тоа мислиш, тоа е точно. Иначе незнам зошто ама цело време албанскиот јазик та албанскиот јазик доказ за криминал. Законот си е тој, а ова другово не е поврзано со првото. Јас слепо му верувам на Заев? Па дечко ти си во голема заблуда.
pocnavme so licni kfalifikacii
nekoj ja izgubi inicijativata.
koj gubi,ima pravo da se luti i da navreduva. ima eden izraz
jas nekjam da sfatam ili ti nekjes da ja sogledas realnosta?
uporno nesto se trudis da devalviras okolu vtoriot pasos, a imas brdo sogragjani so albanski pasosi koi ne ti smetaat. duri povekje. imas shvajcarci so mkd pasos sto doagjaat da glasaat i se pisuvaat na popis radi procenti, ama ti nemas problem so niv. sekoja cest. do kaj sme so devalviranjeto po osnov pasos?
ti ili ne razbiras toa sto citas ili so sila ignoriras signali od realnosta
jas ti povtoruvam po neznam koj pat
kakva e taa borba protiv kriminalot,ako ne predlagas merki protiv kriminalot nego predlagas nov zakon za albanski jazik?
da ti nacrtam?
ili noviot zakon za albanski jazik e valdina merka za borba protiv kriminalot(valjda samo vo glavata na zaev)
ili zaev zbori deka se bori protiv kriminalot,a pravi cekori vo sosem druga nasoka?
sea jasno e?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.810
Поени од реакции
26.374
За војна требаат средства, армија, обученост, дали имаме тоа? Па додека цел балкан се вооружува масовно, ние имаме протести за заштита на криминал. Уназадени сме светлосни години, баш сме ко старите ни дедовци, на коњ и со пушка level на армија, а 21 век е. Не си за фотељаши, а стварно мислиш дека Груевски не е баш тоа, и не го прави баш тоа? Ова со Талат што го направи Груевски е исто ко на педофил да му го дадеш детето да ти го чува.
Прво под фотељаши спаѓаат сите што досега биле на власт или претендирале за неа (значи вклучително и грујо). Секој од тие фотељаши кој ќе избега во случај на војна, тешко дека некогаш ќе може да се врати. Што се однесува до оружје, немој да се бригаш ти за оружје, оружје има колку сакаш и какво сакаш, само треба да се изрази желба да се застане цврсто во одбрана на Македонија. Ако и покрај тоа се усудат да ни наметнат повторно устав со крв, тогаш ќе имаш и повеќе од доволно оружје.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom