Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Па во Македонија не живеат само Македонци и Албанци, према последен попис има 64% Македонци, 25% Албанци а останатите 11% се други националности.
znaci makedoncite smeat da ocekuvaat maximum na 64% od rabotnite mesta?
znaci za site nacionalnosti ima minimu.samo za makedoncite ima maximim?
posle zemjava ne cinela za malcinstvata...
btw,so rekovme za povoeniot popis?
 
A

Avenger99

Гостин
Е сега кажи го бројот на Македонци во Струга и Кичево,или после 2004 нивниот процент воопшто не е битен???
Околу 40%, зошто таму нема протеси? Нели тоа беше тема на муабетот?[DOUBLEPOST=1491647895][/DOUBLEPOST]
ili poinaku
poso ne si nacionalnost,mozes da apliciras samo za max.80% od rabotnite mesta.poso 20% se zagarantirani za odredena nacionalnost. a ustavot ne ogranicuva deka nivniot maximum e 20% . toa e samo minimum sto mora da ima od albancite.
a maximum sto moze da ima od makedoncite e 80%.
ova za tebe ne e diskriminacija i povreda na naceloto deka sekoj ima pravo na ednakov tretman?
Абе човек, колку пати да ти напишам дека и јас не се сложувам со рамковниот за да сватиш? Зборувај ми за дискриминација во Македонија.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.810
Поени од реакции
26.374
Уставни промени се знае како се носат, со 2 третинско мнозинство во собрание. Ако во собрание 2 третини на пратеници избрани на фер и демократски избори одлучат за промени на уставот, оној кој тоа сака да го спречи е недомкратски незаконски и неуставен.
Исто како што не натераа да го смениме уставот во 2001 ?
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
сакаш да кажеш дека власта незаконски и неуставно стваше во комисии неправично застапници?!?!
па таква власт мора сместа да си замине и да одговара за криминал[DOUBLEPOST=1491646390][/DOUBLEPOST]
затоа што Македонци не се размножуваа со исто темпо како и Албанци.
На тоа никој не мислеше кога поставуваше правила на игра “јачег“ па сега кога другите станаа појаки одма не ни чинело она на шо се гордеевме во минатото.
не паламуди..., енглези од оние кои се искрцале у мериленд од мајскиот цвет сега нема ни 2% во америка која е пуна црнци, хиспаноси и жути..и сите се АМЕРИКАНЦИ. Каде ќе дојдеме со приказната дека размножувањето на штакорите ја дефинира Македонија може да се види само од твоево балезгање. Мароканци во Франција се , т.е. ако им дале да бидат граѓани на Франција пун курац , а и дома можат да бидат кој сакаат , па дури и патагонци и да си зборат на кој сакаат јазик, читаат и пеат песни. Дури и во суд ќе им преведуваат ако треба , ама судската постапка се води на француски и документацијата која се архивира е на тој јазик. Така да не туку треси соросоидни гачки...за тоа како некои пацови се множеле со вакво и онакво темпо и кој и како поставува правила на игра....
...а се гордеевме затоа што верувавме дека имаме работа ..и покрај лошото историско искуство со луѓе , а не со џукели на кои не треба ни храна да им се дава, зошто најадени ќе ти ја одгризат раката.....
 
Последно уредено:

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
не паламуди..., енглези од оние кои се искрцале у мериленд од мајскиот цвет сега нема ни 2% во америка која е пуна црнци, хиспаноси и жути..и сите се АМЕРИКАНЦИ. Каде ќе дојдеме со приказната дека размножувањето на штакорите ја дефинира Македонија може да се види само од твоево балезгање. Мароканци во Франција се , т.е. ако им дале да бидат граѓани на Франција пун курац , а и дома можат да бидат кој сакаат , па дури и патагонци и да си зборат на кој сакаат јазик, читаат и пеат песни. Дури и во суд ќе им преведуваат ако треба , ама судската постапка се води на француски и документацијата која се архивира е на тој јазик. Така да не туку треси соросоидни гачки...за тоа како некои пацови се множеле со вакво и онакво темпо и кој и како поставува правила на игра....
еми тогаш нема потреба да се грижиме и во секој момент можеме да се правдаме со мериленд и француските мароканци.
Слободно може да се формира влада и да си почне со работа.[DOUBLEPOST=1491649335][/DOUBLEPOST]
Исто како што не натераа да го смениме уставот во 2001 ?
Секое сменување или дополнување на устав е со воља и желба на пратеници. Ваљда нема да кажеш дека пратеници во Македонско собрание гласаат против своја воља??
па тогаш шо е со сите до сегашни одлуки на собрание, секој може да каже “мене ме натераа“ и никум ништо. Да имаше присила и терање, чесните и поштени пратеници ќе си поднесоа оставка ќе вратеа мандат и ќе речеа “Јас не сакам против моја воља да гласам“
Има ли такви?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.810
Поени од реакции
26.374
Секое сменување или дополнување на устав е со воља и желба на пратеници. Ваљда нема да кажеш дека пратеници во Македонско собрание гласаат против своја воља??
па тогаш шо е со сите до сегашни одлуки на собрание, секој може да каже “мене ме натераа“ и никум ништо. Да имаше присила и терање, чесните и поштени пратеници ќе си поднесоа оставка ќе вратеа мандат и ќе речеа “Јас не сакам против моја воља да гласам“
Има ли такви?
Epa cim veke se praime naudreni, nema nikad da izlezeme od zacaraniot krug. Pravenje slep na faktot deka pronenata na ustavot e direktna posledica na vojnata vo 2001 i potpisuvanjeto na kapitulacija narecena ramkoven dogovor, go pravi jazot uste pogolem. Se poveke lugje ke zastsnuvaat pozadi mojot stav za revizija na taa ucena od minatoto, pokraj taa ucena sto ni se prilozuva sega i koja bara povtorno menuvanje na ustav. Sega za Albancite bi mozela da se kaze onaa "popravajki gi vegjite si gi isteraa ocite".

Toa sto dpmne nekako stoi pozadi tie stavovi e mozebi i slucajnost inspirirana od licni interesi. Megjutoa od druga strana mene ne mi e gajle koj stoi pozadi mojot stav, se dodeka stoi. Pa Albancite so belosvetski kriminalci dobija sopstvena drzava, koja ima poveke priznanija od zapadnite drzavi, nego nie sto imame.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Slucajnost inspirirana od licni interesi. Megjutoa od druga strana mene ne mi e gajle koj stoi pozadi mojot stav, se dodeka stoi. Pa Albancite so belosvetski kriminalci dobija sopstvena drzava, koja ima poveke priznanija od zapadnite drzavi, nego nie sto imame.
Зато е подобро да се сплотиме со Албанците така побрзо ќе влеземе и во ЕУ и во НАТО наместо да вадиме бугарски пашоши во очаен обид да се спасеме од ова место на несреќа тага и очај
 
V

viktora

Гостин
Ахмети: Србите и Македонците правеле геноцид врз Албанците, Заев тоа го прифаќа

http://republika.mk/758608

Жими к..в борба против криминал.
 
V

viktora

Гостин
Зато е подобро да се сплотиме со Албанците така побрзо ќе влеземе и во ЕУ и во НАТО наместо да вадиме бугарски пашоши во очаен обид да се спасеме од ова место на несреќа тага и очај
Што правиме што албанците не сакаат да се сплотат со нас?Треба да му признаам дека оваа е негова земја и јас сум дошљак?Да му се извинам што дедоми во очај да заштити македонски фамилии убивал балисти кои вршеле етничко чистење врз македонците?Задолжително да го изучам нивниот јазик зошто јас сум дојден од пичке си материне на нивна земја?
Ааа другар тој филм јок!Ако пробаат со сила има крв до колена да се лее.
П.С и албанците вадат бугарски пасоши,третина од косово се одселе и на памет не им паѓа ни милиметар да им попуштат на србите па никој не се осудува да говори како вас.
Брука.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Ааа другар тој филм јок!Ако пробаат со сила има крв до колена да се лее.
.
Не остана толку крв во нас бе не исцедија овие арамии последни 10 години
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
824
Поени од реакции
833
Џабе го тупите овде во разговорите ВМРОвчишта..
На вас не ви е битна државата, битна ви е само незаслужената плата што ја добивате на крајот на месецот, затоа што сте бескорисни за ова општество.

Вие го подржавте новиот закон за абортуси.
Искачавте на контра-протести и бојкотиравте протест кој беше против да има екстерно на факултетите.
Се сеќававте ли пред да излезат бомбите, лудакот ваш што сакаше да прави? Да ги тестира професорите на факултетите преку ектерни тестирања.. Но тогаш Македонија не беше нападната, туку други работи ви беа приоритет, демек професорите на факултетите не биле добри немале трудови со импакт фактор. Реалноста беше дека сакаше доминантна контрола, и уште толку да го понижи и утепа интелектуалниот капацитет, кој оддамна не добива средства за применета наука и усовршување на нивното знаење.
Сега професорите чинат, ама Македонија е нападната.
Да ви се плукнам во тоа семката глупава. Орки бевте и орки ќе си останете.

https://kajgana.com/erdogan-zabrani-laserska-depilacija-vo-turcija

Можам да се кладам дека, да не беа бомбите, денеска вакви закони ќе беа на расправа.
Забулени сте и забулени ќе си останеде навек.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom