Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Јас не играм спортска прогноза, туку ја кажувам фактичката состојба. И уште од 2015 ја кажувам определбата на зајо кон албанските иредентистички барања. И паралелно дејство со нив. Можеби непосредно после изборите си помислив на момент дека сум згрешил, ама на Божик ме демантираа твоите браќа со нивната платформа, со која буквално и се посраа на твојата „револуција“.

Дали ќе дезертираат и како ќе се одвиваат работите, верувам дека доста е разгледувано во последните 2 ипол години и верувам е доста работено на тоа. А како што изгледа, ако не зајо, тие околу зајо многу добро го знаат тоа и затоа некако го нема зајо да превземе нешто повеќе во врска со ултиматумите.

сдсм ми се чини очекуваа повеќе притисок од запад, ама некако тој притисок Претседателот Иванов, не го осеќа....
Почнете да пукате со неколку изолирани инциденти и ќе видиш после реакции.

Извини, ја земав да дебатирам со тебе а си ветив дека нема да го правам тоа, не знам што би му кажал повеќе на некој што сака својот народ да го удави во крв и што смета дека идеално уредување е еднопартиска диктатура.
 
Член од
19 мај 2012
Мислења
1.550
Поени од реакции
363
заев доби мнозинство во собрание и ќе направи влада која ќе стави крај на уништувањето на државата. Тоа ни е последна шанса пред да не претворат во втора босна со кантони и меѓународен управител кој полека ќе ни ги гасни функциите додека не престанеме да постоиме како држава.
Немаме појќе на шо да се надеваме, сме презадолжени, преполни со скандали и кризи, меѓуетнички и верски затегнатости, сиромаштија и невработеност и никаква перспектива, без некои вредности како нафта или значаен коридор или пристаништа или големи рудни богатства. Им сме трн во око на сите соседи и им здосадивме и на ЕУ и на Америка со постојано кукање и питање.
Или ќе направиме држава за респект која ќе може сама да се одржува или пополека ќе не снемува како анемичен организам. Цел овој систем е поставен погрешно и тоа намерно за да може полесно и побрзо да се кради. Ако тоа не застане полека да се приклучиме на реката на мигранти од пакистан судан и афганистан и да му креваме стандард и наталитет на некои други земји.
Ќе биде околу 2020..
Не се брзаме...

Sent from my MI 5s using Tapatalk
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
nema,poso ne bea navedeni vo tiranskata platforma.
ili zaboravi koga zaev rece`nema vekje platformi,ima samo vladina programa`
btw i zakon za upotreba na jazicite na malcinstvata ima vekje postoecki zakon
pa toa ne bese precka zaev da go pise vo vladinata programa
ти си мал и растен во земја каде владееше криминал незаконитост и хаос. Зато ти е несфатливо зошто нема законската обврска во владина програма. Ќе треба време да ова генерација на млади повторно се навикне на систем и општество без страв без подмитувања без трчања по митинзи заради ветено вработување, без стравувања дека ако се смени власта ќе биде отпуштен или преместен на пониско работно место.
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Зошто третата опција на изборите доби малку гласови?
Зошто народот гласаше за груевски и заев?
bidejki propagandata raboti i od dbvete strani
na sdsm-dpmne ne im odgovara demokratija
bitno e da gi postavis glasacite pred lazna dilema`sdsm ili dpmne`
sve drugo kje bide raspnato na krst kako predavnik i slicno[DOUBLEPOST=1491598782][/DOUBLEPOST]
ти си мал и растен во земја каде владееше криминал незаконитост и хаос. Зато ти е несфатливо зошто нема законската обврска во владина програма. Ќе треба време да ова генерација на млади повторно се навикне на систем и општество без страв без подмитувања без трчања по митинзи заради ветено вработување, без стравувања дека ако се смени власта ќе биде отпуштен или преместен на пониско работно место.
ne mi odgovori
vekje ima zakon za upotreba na jazicite
zaso e toa vo vladinata programa? a ne e popis?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
agen, do koga reper kje bidat dokazani kriminalci?
sfakjas deka po toj reper, sekoj sto ne napravil kriminal e podobar kandidat za premier od zaev?
ај потсети ме за каков криминал беше осуден Заев и на која казна?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.810
Поени од реакции
26.374
Почнете да пукате со неколку изолирани инциденти и ќе видиш после реакции.
Заев со самото тоа што ја прифати платформата го стави својот народ на коцка и пред граѓанска војна. Тоа ти е исто ко да кажеш дека партизаните во втора светска војна биле криви што се бореле против угнетувањето што го имало од страна на Албанската окупација под Италијански протекторат во западна Македонија за време на втора светска војна.

Да кажеш дека штитењето на Македонските национални интереси кога е нападната Македонската државност со договор потпишан во друга држава е само по себе провокација за војна е далеку од умот.

Ако тие што ја потпишале таа платформа, се спремни со крв да ја наметнат. Тогаш се тие они кои посакуваат војна, а не јас...[DOUBLEPOST=1491599151][/DOUBLEPOST]
Извини, ја земав да дебатирам со тебе а си ветив дека нема да го правам тоа, не знам што би му кажал повеќе на некој што сака својот народ да го удави во крв и што смета дека идеално уредување е еднопартиска диктатура.
Ајде најди некој текст кај што сум јас за еднопартиска диктатура, можеш слободно да побараш. Тоа што јас го сметам бипартизмот во денешните „демократски“ општества, кај што сите алтернативни идеи се опресирани и забранети, како далеку од тоа што се прикажува и што го споредувам со комунистичка диктатура, со таа разлика што во комунистичката диктатура или во кралството немаме лицемерие и толкаво плукање, не значи дека сум за еднопартиски систем.

Притоа ако најдеш некое мое мислење, немој да ми вадиш мисли од контекст и да пробаш да ме дискредитираш со тоа. Пробај да прочиташ цела дебата и да го сватиш тоа што го зборам, доколку имаш капацитет за тоа.
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Абе како да ви кажам, јас ја разбирам вашата фрустрираност и ги сваќам вашите желби кои секојдневно ги кажувате со се поголем и поголем очај. Ама реалноста говори сосема друго, пред 25-6 дена ми се чини, зајо му даде 10 дневен ултиматум на Претседателот Иванов да му даде мандат. Да беше така како што зборите, досега ехехеееее ќе имаше влада. Ама реалноста е таа, влада нема. А кај вас расте очајот. А се можеше да заврши одлично по вас..... Бевте на добар пат....[DOUBLEPOST=1491596148][/DOUBLEPOST]@Zarniwoop
http://www.libertas.mk/mvr-i-obvinitelstvoto-slepi-pred-paravoenite-strukturi/
Мене од извори блиски на зајо ми е информацијата за паравојските. Ако лажат они, лажам и јас.
Оф леле каков ретард си ти. Па ако одиме по твое тогаш вмро нема никогаш да направи влада. Значи не знам како да ти кажам ама никој не е очаен, очајни се оние што протестираат и тие што ги организираат тие протести, никој друг. вмро влада никогаш нема да направи додека не го смени раководството, џабе се и "патриотски" здруженија и што се не. Ви ебам бугарите.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
za kakov kriminal e osuden gruevski potseti me?
ako vekje ideme po slovo na zakonot
не е осуден, и тој чист и заев чист и сега имаме собрание легално и на фер избори избрано кое може да состави влада по закон и устав
Не гледам никаков проблем да се формира влада која понатаму ќе си ги брка своите работи
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.810
Поени од реакции
26.374
Оф леле каков ретард си ти. Па ако одиме по твое тогаш вмро нема никогаш да направи влада. Значи не знам како да ти кажам ама никој не е очаен, очајни се оние што протестираат и тие што ги организираат тие протести, никој друг. вмро влада никогаш нема да направи додека не го смени раководството, џабе се и "патриотски" здруженија и што се не. Ви ебам бугарите.
Абе навредите нема да ја променат фактичката состојба и ти тоа го знаеш, затоа и се навредите, да можеш да ја надополниш некако твојата немоќ и очај. Мене не ми е гајле дали ќе успее да направи дпмне влада. Ниту дали ќе направи сдсм влада. Мене ми е важно да им се даде на знаење на Албанците дека дошле до црвената линија и нема што понатаму да се бара. Ако има критична маса тоа да се покаже, тоа за мене е огромен успех.

А ако за тебе е успех зајо да постави влада, тогаш ок, бори се за тоа слободно.
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
не е осуден, и тој чист и заев чист и сега имаме собрание легално и на фер избори избрано кое може да состави влада по закон и устав
Не гледам никаков проблем да се формира влада која понатаму ќе си ги брка своите работи
koga vladinata programa promovira novi zakoni(iako vekje ima postoecki) koi odat nad ustavot-zborovi na idniot premier
toa za tebe ne e problem?
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
доколку имаш капацитет за тоа
Немам капацитет, тоа е.

Само едно ќе ти кажам, или си свесен манипулатор кој знае што прави и пишува, или си ептен наивен да мислиш дека овие протести се за штитење на Македонија и националните интереси, па уште и со партизаните и НОБ да ги споредуваш, одвратна е таквата споредба.
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Абе навредите нема да ја променат фактичката состојба и ти тоа го знаеш, затоа и се навредите, да можеш да ја надополниш некако твојата немоќ и очај. Мене не ми е гајле дали ќе успее да направи дпмне влада. Ниту дали ќе направи сдсм влада. Мене ми е важно да им се даде на знаење на Албанците дека дошле до црвената линија и нема што понатаму да се бара. Ако има критична маса тоа да се покаже, тоа за мене е огромен успех.

А ако за тебе е успех зајо да постави влада, тогаш ок, бори се за тоа слободно.
Не се навредите немоќ туку сељак сум, таков речник имам ебаве бугарите.
Нема критична маса, има мутанти и зомбиња, биди среќен со тоа ми е гајле. Зомбиња, мутанти, педери, тие нека ве бранат, а да и паравојските.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
vekje ima zakon za upotreba na jazicite
zaso e toa vo vladinata programa? a ne e popis?
koga vladinata programa promovira novi zakoni(iako vekje ima postoecki) koi odat nad ustavot-zborovi na idniot premier
toa za tebe ne e problem?
над устав не може да оди закон, тоа некој те излажал, попис е техничка работа која се прави речиси исто и во северна кореја и во америка и во египет. Се пребројуваат луѓе, станови куќи имоти возила..... нема тука шо да се унапредува, нема тука шо владата да носи ново да унапредува закон. Секои 10 години се врши попис и се врши на ист начин како шо се вршеше и во турско и во краљевина и во СФРЈ, идат попишувачи и запишуваат. И во Римското царство се правеше попис и освен технички унапредувања работата е иста, да знае државата колку има свои поданоци и со што располага. Предходната власт не го направи пописот затоа што од техничка работа, пописот го претвори во политичка.
Али и за тоа некој ќе одговара
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
над устав не може да оди закон, тоа некој те излажал, попис е техничка работа која се прави речиси исто и во северна кореја и во америка и во египет. Се пребројуваат луѓе, станови куќи имоти возила..... нема тука шо да се унапредува, нема тука шо владата да носи ново да унапредува закон. Секои 10 години се врши попис и се врши на ист начин како шо се вршеше и во турско и во краљевина и во СФРЈ, идат попишувачи и запишуваат. И во Римското царство се правеше попис и освен технички унапредувања работата е иста, да знае државата колку има свои поданоци и со што располага. Предходната власт не го направи пописот затоа што од техничка работа, пописот го претвори во политичка.
Али и за тоа некој ќе одговара
ne mi inputiraj zborovi vo otsustvo na argumenti za pomaliot kriminalec. ako nekoj e izlazan, toa si ti od zaev.
sakas da ti postiram video kade sto zaev veli deka treba da se odi na ustavot? mislev deka kje diskutirame a ne da se pravime sklerozni. zboram za NOVIOT zakon za upotreba na jazicite.nekako toj e dovolno biten da bide vo vladinata programa, sve drugo e onaka prozapadnjacki `by default` kje se odviva...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom