Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Жорж дај бе олабај се од тие провинциски комплекси веќе еднаш. Фрази и дијалетки не разликуваш, а знам тачно у нерв да те дирнам пошто трзаш на тоа ко полуден.

И незнам дали имаш приметено стално кога немаш што да одговориш ти се пали тоа комплексчето и бараш правописни грешки, интерпукциски знаци и све остало само да избегнеш полемика. Моравац бе ми рече :icon_lol:
Да де.. фрази ко „предратни мангуп“, увезени „из Србије“. Сé се тоа начин за да се истакне фраерлукот, важноста... а со намера да се омаловажи другиот. Ме потсетуваш на мангуплокот од „Ко то тамо пева“, ликот на надежниот „певач“ кој го глуми Драган Николиќ.
 
S

silmarillion

Гостин
@Toma дај да видам изјава на вмро пред преговорите дека ја отфрлаат платформата. Мора да има нели?
А треба да биде логиран на ФБ за да му ја отвори? : ))))

Да де.. фрази ко „предратни мангуп“, увезени „из Србије“. Сé се тоа начин за да се истакне фраерлукот, важноста... а со намера да се омаловажи другиот. Ме потсетуваш на мангуплокот од „Ко то тамо пева“, ликот на надежниот „певач“ кој го глуми Драган Николиќ.
Колку си ти искомплексиран мајко мила : )))
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Сигурни се за добивање мандат, за тоа правиме муабет. вмро немаше 61+ потпис за да добие мандат што значи дека тој што го доделил треба да одговара за кршење на уставот.
Да бе.. така ти одговара.
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
А треба да биде логиран на ФБ за да му ја отвори? : ))))



Колку си ти искомплексиран мајко мила : )))
Нормално дека треба ама тоа го знае мислам, ако не знае да се логира ќе му кажеме не е проблем.
Да бе.. така ти одговара.
Што така ми одговара бе? Треба да се достават потписи до фикусот па тој да го даде мандатот? Вмро достави потписи? Така ми одговарало, мрш бе.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
А треба да биде логиран на ФБ за да му ја отвори? : ))))
Колку си ти искомплексиран мајко мила : )))
Фино, ти праќа некој линк со facebook и треба да знаеш дека бил Word. Те молам, бидете добри како што сте мангуп „са Мораве“, да ми кажете каде видовте комплекс? Напротив..
Инаку, многу имам мерак вака да те „подјебавам“, без да го „осетиш“.
[DOUBLEPOST=1491566043][/DOUBLEPOST]
Треба да се достават потписи до фикусот па тој да го даде мандатот? Вмро достави потписи? Така ми одговарало, мрш бе.
Можеш ли да ми го посочиш делот од законот (или што и да е) каде ова е дефинирано?
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Фино, ти праќа некој линк со facebook и треба да знаеш дека бил Word. Те молам, бидете добри како што сте мангуп „са Мораве“, да ми кажете каде видовте комплекс? Напротив..
Ред е кога на друг му викаш за правопис и самиот да го знаеш, а не да пишуваш свати наместо сфати. Некогаш колку и да се трудиш неписменоста те издава.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.608
Поени од реакции
43.442
ОК, ти благодарам за воспитаноста и убавиот речник. Јас имам за тебе мислење ама ќе го задржам за мене.
Значи, овие твои заклучоци доведуваат до една јасна работа: нема пречка победниците ВМРО ДПМНЕ и ДУИ да формираат влада. Па што се „тегавиме“ со месеци? Би било најфер, да не се маргинализира најголемиот политички фактор. Плус, за подобра иднина, оти ако сега се прави тоа, за во иднина ќе може да претпоставиме како ќе биде кога од влади би отпаѓале албански партии со пример 15 пратеници, а ќе влегуваат со (пример) 5. Или па да нема албански...
Има, СЈО, кратко и јасно, вмро со месеци се обидува да ја минира таа институција, во кој свет живееш ти бе ? Секој втор прес им е контра нив, едноставно не сакаат да постои нешто кое во земјава е инструмент за да ги прати у затвор пола функционери, бизнисмени, новинари и што уште не блиско до таа партија.
Глуп си, тоа е повеќе од очигледно чим вакви прости работи пишуваш и не ја гледаш големата слика, иако глупо е да се говори тука за некаква голема слика, преочигледно е што се случува.
Зашто ВМРО сега вели, еве им ги пратениците на СДСМ наши, само нека не ја прифаќаат таа платформа, а пола месец преговараа за влада само со дуи, кога таа платформа веќе постоеше и беше достапна за сите, и во ниту еден момент кога добија мандат, не дадоа ваков предлог ?
Глуп човек ова нема да може да го разбере, оној со просечно iq; дека не треба многу, да, многу лесно ќе го измозга ова, чесно ко 2 и 2, и тоа би било тоа.

Друга работа, не ти е јаснo како функционира демократијата, повеќе од јасно е тоа, никаде не стои и никаде не е пропишано со некаков закон, дека тој што добил најмногу пратеници, а притоа нема апсолутно мнозинство, дека под дифолт мора да формира влада само зашто имал макар и 1 пратеник повеќе добиено на изборите. Македонија не е единствена земја во светот каде тој што добил најмногу пратеници во собранието, а притоа нема апсолутно мнозинство, да не формира влада.
Што тебе тука ти е чудно бе ? Ништо чудно тука нема, ништо лошо, влада во моментов сакаат да формираат оние кои на избори имаа над 700 000 гласачи, тоа е тоа, соочи се со тој факт, знаеме дека сакате ова да биде грујова монархија али џабе, помина тоа време.
 
S

silmarillion

Гостин
Фино, ти праќа некој линк со facebook и треба да знаеш дека бил Word. Те молам, бидете добри како што сте мангуп „са Мораве“, да ми кажете каде видовте комплекс? Напротив..
Инаку, многу имам мерак вака да те „подјебавам“, без да го „осетиш“.
[DOUBLEPOST=1491566043][/DOUBLEPOST]
Можеш ли да ми го посочиш делот од законот (или што и да е) каде ова е дефинирано?
Греота, греота. Непријатно ми е више и да ти враќам на постови. Остани ми со добро.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.101
Поени од реакции
3.296
@Toma дај да видам изјава на вмро пред преговорите дека ја отфрлаат платформата. Мора да има нели?
08.01.2017, 17:53:00
http://www.mactel.com.au/mobile-news-87255-РЕАКЦИИ_ЗА_АЛБАНСКАТА_ПЛАТФОРМА_-mk

Иако не е одговорено како што ти би сакал, но сепак ако прочиташ убаво ќе видеш дека не се согласуваат.

Во соопштението партијата посочува дека многу други прашања се поважни од она што го бараат овие партии.
Од друга страна, пак, СДСМ сè уште молчи и до сега не излезе со став во јавноста за заедничката платформа на ДУИ, БЕСА и Алијансата за Албанците.
Оти и се допаднала платформата затоа!
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Ред е кога на друг му викаш за правопис и самиот да го знаеш, а не да пишуваш свати наместо сфати. Некогаш колку и да се трудиш неписменоста те издава.
Ха ха ха.... добро, јас веројатно дијалектно несвесно сум го напишал, тоа е неписменост? Брееее.... Не се нервирај, на следните избори, на СДСМ ќе му донесат уште 50,000 гласови, па најверојатно ќе биде конечно победник.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.608
Поени од реакции
43.442
Немаше партија или партии кои имаа мнозинство, имаше победничка партија без мнозинство со која никој не сакаше да коалицира, ниту па ќе сака во иднина. Работата е што за некого ви смета а за некого не, вмро ако преговарале ама не прифатиле тоа се рачунало, а Сдсм не смее да преговара. вмро не понудиле ништо до Сдсм уште одма кога ја виделе платформата ама ако така требало, сега нудат дури.[DOUBLEPOST=1491565069][/DOUBLEPOST]
20 дена преговараа не 10. Ама добро тие 20 дена не беа спремни за протести Тврдокорните.
Не е битно дали биле 20 дена, иако во право си, 1 ден не смееа за тоа да преговараат, според нивната моментална логика де ... :kafence:
али еве, 20 дена, повеќе од пола месец, дур постоеше платформата, дур имаа мандат за влада. Дно се вмро, и они и тие што во моментов со петни жили се обидуваат да застанат во нивна одбрана, односно, одбрана на тежок криминал.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Греота, греота. Непријатно ми е више и да ти враќам на постови. Остани ми со добро.
Па и јас имам малку „луфта“, па ај си реков да се позаебавам со некого, инаку, немам намера да ти ги земам пишувањата за сериозно, сепак, нивото е евидентно. Биди и ти „добро“.
 
S

silmarillion

Гостин
08.01.2017, 17:53:00
http://www.mactel.com.au/mobile-news-87255-РЕАКЦИИ_ЗА_АЛБАНСКАТА_ПЛАТФОРМА_-mk

Иако не е одговорено како што ти би сакал, но сепак ако прочиташ убаво ќе видеш дека не се согласуваат.




Оти и се допаднала платформата затоа!
Класика отфрлање на платформа. Тоа е тоа.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.101
Поени од реакции
3.296
А треба да биде логиран на ФБ за да му ја отвори? : ))))
Нонстоп сум логиран јас на фејсбук, само не го отварам често.[DOUBLEPOST=1491566521][/DOUBLEPOST]
Не е битно дали биле 20 дена, иако во право си, 1 ден не смееа за тоа да преговараат, според нивната моментална логика де ... :kafence:
али еве, 20 дена, повеќе од пола месец, дур постоеше платформата, дур имаа мандат за влада. Дно се вмро, и они и тие што во моментов со петни жили се обидуваат да застанат во нивна одбрана, односно, одбрана на тежок криминал.
2 недели немаше никакви преговори, прочитај изјави каде што викаа дека од понеделник ќе почнале да се договараат, а последните 2-3 дена ДУИ секој ден одржуваше ЦК и не можеше да се одлучи на прекрасната понуда од ВМРО, па затоа реши да се договори со лошата понуда од СДСМ.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Не е битно дали биле 20 дена, иако во право си, 1 ден не смееа за тоа да преговараат, според нивната моментална логика де ... :kafence:
али еве, 20 дена, повеќе од пола месец, дур постоеше платформата, дур имаа мандат за влада. Дно се вмро, и они и тие што во моментов со петни жили се обидуваат да застанат во нивна одбрана, односно, одбрана на тежок криминал.
Па не преговараа за тоа, очигледно. Со партнерот се разговара... ќе пробаш да го „омекнеш“... Не е тоа проблем. Проблемот е што се појави „петоколонаш“ кој секојдневно не уверува дека единствената мисија му е (покрај приватно в село да се фали дека бил премиер) да протурка акции за расформирање на РМ (како таква).
За капацитетите не правиме ич муабет, сега за опстанокот на Македонија е дојдено да се грижиме.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom