Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.810
Поени од реакции
26.374
Гарант е италик, и јас така мислам. Од латиница во италик сега, од италик во што да смениме за да ги оправдаме?
Не ги правдаме, де. де покажи ја сликата и ќе видиме дали е италик или е бугарско.[DOUBLEPOST=1491520890][/DOUBLEPOST]Море чоек, спорната слика постирај ја.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.810
Поени од реакции
26.374
Ме дупиш сега?
сликата бре од текстот.... Може не е тимес може е друг фонт. Јас до сега не сум забележал дека во македонскиот фонт на италик се провлекла бугарската т . Чим ја има на Македонска тастатура во италик така, гарант ја има таква и во еден куп уникод Македонски фонтови. И пак викам ова го кажувам не да ги оправдам, туку е загрижувачко што сега сме го откриле.
 

Кајганеро

Немој не ме радуј!
Член од
3 јули 2010
Мислења
2.830
Поени од реакции
2.696
Не ги правдаме, де. де покажи ја сликата и ќе видиме дали е италик или е бугарско.[DOUBLEPOST=1491520890][/DOUBLEPOST]Море чоек, спорната слика постирај ја.



Заклучивме, италик латиница во многу фонтови македонски се наоѓа т, ете.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.810
Поени од реакции
26.374
Манифест
за единствена
Република Македонија

Не е Бугарски фонт, тоа е со сигурност, пошто има ј. Меѓутоа фонтот што се користи е дефинитивно како основа го имал Бугарскиот, кога го креирале. Иначе овој од тука што го користиме до тој на сликата разлика се зелените букви, а спорните (бугарски) се црвени.
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Манифест
за единствена
Република Македонија

Не е Бугарски фонт, тоа е со сигурност, пошто има ј. Меѓутоа фонтот што се користи е дефинитивно како основа го имал Бугарскиот, кога го креирале. Иначе овој од тука што го користиме до тој на сликата разлика се зелените букви, а спорните (бугарски) се црвени.
Мене тоа д то ми личи на грчко делта мало
Сигурен ли си дека е бугарско?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.810
Поени од реакции
26.374
И сега заклучок?
Чисто ме интересираше спорната слика, заклучок донеси си сам, голем си. Ако сакаш сподели го, ако не никому ништо :), јас моето мислење го пишав[DOUBLEPOST=1491522052][/DOUBLEPOST]
Мене тоа д то ми личи на грчко делта мало
Да и на латинското d. Глеаш јас не сум го приметил до сега. Значи како ни упикале букви тоа е чудо едно. Ама јас мислам ова е од мрза напраено. Земале фонтот Бугарски и кога го прилагодувале, и ги модифицирале само оние што се наши специфични Ѕ Џ Љ Њ Ј.
 

Кајганеро

Немој не ме радуј!
Член од
3 јули 2010
Мислења
2.830
Поени од реакции
2.696
Образованието е сила, образованието е моќ.
 

Кајганеро

Немој не ме радуј!
Член од
3 јули 2010
Мислења
2.830
Поени од реакции
2.696
Сакаш да кажеш дека компјутериве и интернетот во Македонија се употребува само последниве 10 години ?
Знаеш многу добро што сакам да кажам, да не се правиме мутави. Најискрено.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.810
Поени од реакции
26.374
Знаеш многу добро што сакам да кажам, да не се правиме мутави. Најискрено.
Види, може најрелевантно е да се обратиме до Метаморфозис, они знаат најдобро кој и како ги правел фонтовите. Или можеби треба и Microsoft да ги запрашаме, зошто италик на Македонскиот фонт содржи неколку Бугарски букви. Или уште ќе се праиме мутави?
 

Кајганеро

Немој не ме радуј!
Член од
3 јули 2010
Мислења
2.830
Поени од реакции
2.696
Види, може најрелевантно е да се обратиме до Метаморфозис, они знаат најдобро кој и како ги правел фонтовите. Или можеби треба и Microsoft да ги запрашаме, зошто италик на Македонскиот фонт содржи неколку Бугарски букви. Или уште ќе се праиме мутави?
Јас мислам да пристапиме според твојот предлог.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom