Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
19 мај 2012
Мислења
1.550
Поени од реакции
363
Изгледа ќе мора со сила да бидат истерани од собранието. Инаку со ова темпо уште 3 или 4 години ќе трае ова криза. СДСМ мора да го има планот Б. Вмровците како крлежи се залепени на столчињата. Овие со пенкало нема да се тргнат. Ќе треба или тупаница или пукање.
Нека повелат багери се спремни
А може и да направат само треба јавно да кажат ја отфрламе тиранската платформа...


Sent from my MI 5s using Tapatalk
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Она кога ке му поставиш на Алма незгодно прашање( додуша и не само на Алма )
Што е незгодно бе? Дека и вие ретардираните имате право на глас - тоа да ти го пишам. Тоа не е незгодно, тоа е несреќно за земјава.
И ти реков да ми се изгубиш, доста ме замараш, смрдокорен вморон.
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Пак тераш у партии...
Оваа не е партиски собир..
У Куманово исти тие што беа уапсени се експресно пуштени..
И пак ке ти кажам додека наоѓаат и една македонска партија да прифаќа ќе бараат кога ќе им се стават линии и јасно ќе им се каже дека такви барања не се прифаќаат може и десет платформи да напишат нема да им пројдат..
А што како и кој прифаќа погледни ја емисијата закачена погоре мошне е интересна...

Еве ти дел и од други градови Битола и Прилеп...


Sent from my MI 5s using Tapatalk
Кога некој ти збори за платформата си прв, кога некој ти збори за Кале, Чаир, Тетово тогаш тоа го преќутуваш. Смешен си сфати веќе еднаш, и ти и сите други што јадете гомна тука. Кажи бе зошто не се протестира во Тетово? Зошто во Чаир не се оди? Зошто не се протестираше кога на Кале не тепаше македонска полиција? Пички мутантски ви ебам клошарите.
И ова со сликиве ви е јако, сликај од доле за да изгледаат многу. Дај од горе слика да видиме тоа дупките меѓу луѓето. Јас ти дадов слика од протест каде има 30-40.000 народ, ова денешново и секој ден досега е гола вода, мочка, мочковци сте. Багерите биле спремни па, што не беа спремни кога не тепаа низ Скопје? Ви ебам мајката предавничка. Мрш пичко.
И протестите се организирани од членови на вмро, на нив има и луѓе со партиски шалови од вмро.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.187
Поени од реакции
21.877
Што е незгодно бе? Дека и вие ретардираните имате право на глас - тоа да ти го пишам. Тоа не е незгодно, тоа е несреќно за земјава.
И ти реков да ми се изгубиш, доста ме замараш, смрдокорен вморон.
Та ти си рекол та тропа ламарина исто ти се фаќа. И не те замарам, рачунај си го ова како терапија. Знаеш де она кога твоите те носат кај оној чичкото што ти покажва чудни слики и ти поставува чудни прашања, ти дава едни бонбончиња и после ти е поарно.
Туку што бидна со балансот, што балансираат тука на форумот и од кој ?
Тоа беше прашањето ( првото ).
А другото колку пати ме имаш пријавено ( чисто колку да видам дали ќе излажиш сега или излажа прее).
 
A

Avenger99

Гостин
:pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos:


За второто, мене ме интересира зашто вие големите патриоти, до душа ти константно висиш на кгн и не протестираш, не отидете во Тетово пред штабот на ДУИ, или штабот на БЕСА, или до Струга кај Села, па таму да протестирате за оваа платформа. СДСМ јасно и прецизно кажаа дека се отфрлаат сите клучни точки од истата, Се што е противуставно за нив не поминува, значи нити албанскиот ќе стане втор официјален јазик, нит ќе биде на парите, нит ќе се менува знаме, нит казни ќе има по училишта и деца ќе мора да го учат, ништо од тоа за нив не поминува. Доволно ми е мене, иако сум доволно едуциран за да знам дека дури и ако сите они сложно си гласаат За, во собрание, пак нема да се во можност тие закони да ги протнат, тука се ВМРО, тука е и уставен.

Така да, утре пак избори да има, пак да е ист резултатот, пак платформата ќе си стои, нема никаде да мрда, затоа, ако сте стварно револуционери, и патриоти храбри, ќе си одите у нивните дворови и ќе барате да ја тргнат, нема што да се протестира пред инститтуција ко собранието на пример, каде таа Платформа секако не поминува.

Тоа е едно, друго, пред некој ден кренавте узбуна за знамето во Куманово, а децата одма биле приведени, знамето е вратено, као демек, ете, почнаа со сценариото дуи и сдс, а притоа заборавивте дека нема приведени за запалените автобуси, нема приведени албанци за нередите на Кале а истовремено низа Македонци добија пријави од МВР и истите се процесуирани, прашајте ги дечките од Комити кои беа присутни таму, заборавивте дека се поставени низа обележја на УЧК, едно на само 2 километри од збирното дувло на патриотиштата предводени од богдан, во Чаир, на кружен тек, онака лабаво си стои обележје на УЧК, заборавивте дека се симна знаме на фудбалски натпревар мислам во Кичево, нити за тоа имаше некаква пријава и некој беше приведен, уапсен, све тоа заборавивте, све тоа не ви сметаше ...

Све тоа си помина, и наеднаш ви текна сега да кревате некакви си револуции и илиндени, сосем случајно кога ВМРО ДПМНЕ падна од власта во Македонија и нивни функционери бараат начин како да се спасат од затвор, каква коинциденција, каква случајност ...
Сега, кога се создадоа услови сите нивни криминали да испливаат на површина, вклучувајќи ги и кумановските настани, и кога се создаваат услови конечно да се трпаат у затвор нивни луѓе, што за Куманово реално тоа би било премија, само со затвор да поминат ...

Е затоа ви губат протестите на масовност, и тоа при хаотични молби за мобилизации од партија, запрашај се зашто од 450 000 гласачи, толкав мал процент ви излага сега на улица ... толку е друже, стегите на вмро попуштаат и се' помалце и помалце ве есапат, а и тие што ве перцепираат најголем процент се закоравени пензионери.
А и реално, не е можно едно женче ко антонио, кретен амебовиден ко филипчо, педер ко илија и уништувач на здравството во Македонија ко Никола Тодоров, веќе да претставуваат некаков фактор во земјава кај народот, нарочито кога веќе не се на власт. ;)

Можат колку сакаат да одлагаат, да се пењават, ова на грујо му се последни обиди за да остане во Македонија, пред да фаќа магла од земјава кога ќе им се запали дефкон 5 у штаб, дека веќе ништо не им поминува, крајот им е неизбежен, останува само енигма кога истиот ќе се случи. :gjavol:
Многу пати, истово е напишано и од други членови, ама за кого? Будалиот го гледа она што сака да го види. Џабе е.
 
Член од
19 мај 2012
Мислења
1.550
Поени од реакции
363
Кога некој ти збори за платформата си прв, кога некој ти збори за Кале, Чаир, Тетово тогаш тоа го преќутуваш. Смешен си сфати веќе еднаш, и ти и сите други што јадете гомна тука. Кажи бе зошто не се протестира во Тетово? Зошто во Чаир не се оди? Зошто не се протестираше кога на Кале не тепаше македонска полиција? Пички мутантски ви ебам клошарите.
И ова со сликиве ви е јако, сликај од доле за да изгледаат многу. Дај од горе слика да видиме тоа дупките меѓу луѓето. Јас ти дадов слика од протест каде има 30-40.000 народ, ова денешново и секој ден досега е гола вода, мочка, мочковци сте. Багерите биле спремни па, што не беа спремни кога не тепаа низ Скопје? Ви ебам мајката предавничка. Мрш пичко.
И протестите се организирани од членови на вмро, на нив има и луѓе со партиски шалови од вмро.
Само кажи ке научат да летаат и ке сликаат од горе
Црпнат ти правиш ли разлика од партиски до непартиски протест...
Еве ти партиски..
Ве
Имало сигурно некој паметен кој проценил дека прво со свои кичмо виткачи треба да се среди работа..
Не е проблем што Албанци бараат проблем е што Македонци почнаа да им нудат и прифаќаат се за пуста власт...
И тука не мислам само на СДСМ туку на секој Македонец кој прифаќа да му ја рушат единствената држава...
Оние либерални одродени тука не ги рачунам...




Sent from my MI 5s using Tapatalk
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Е ова мора да упали!




На средбата на Малта, како што се дознава од добро известени извори, Груевски ја искарал германската канцеларка да не се меша во внатрешните работи на Македонија, а со тоа што и ги споменал септемвриските избори во Германија и сугерирал дека таа треба повеќе да се грижи за себе, отколку за другите!

Германската канцеларка, според изворите, му порачала дека од него се очекува до средината на април да го одблокира демократскиот процес во Македонија и да дозволи да се формира влада која ќе ги придвижи реформите и ќе ја врати државата на евроатлантскиот пат.
Ако тоа не се случи, му порачала Меркел, „знаеме како ќе постапиме“!
:pos:
текстот во целост порчитајте го во најновниот број на неделникот Фокус
:lolzz:
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.187
Поени од реакции
21.877

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.187
Поени од реакции
21.877
Владе, те спомна некој тебе или си најде тврд па си го чешаш газето?
Не бе го мотивирам поажурен да биди. Кај лапа муви. Ваква вест некој пред нос да му ја земи.
Да сум ко него уште еднаш ке ја постирам за инает :)
@Кајганеро откако виде дека имаме слични ставови реши да не ми докажва колку е неутрален, Алма нешто ми го снема, ама ете ти како порачан ми дојде:zloo:
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom