Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
27 септември 2010
Мислења
736
Поени од реакции
452
Koj ke se sobere pa skoro site od tuka vikaat bugari sme od ekonomski pricini pa ke imaat hrabrost pred ambasada hahahaj
ne sme site od ekonomski ima i takvi sto se osekaat BLGARI[DOUBLEPOST=1491390951][/DOUBLEPOST]
Мислaм нaјлoшo вo целaтa прoцедурa зa вaдење е кoгa усте нa стaрт ти зaкaжaт интервју пoсле гoдинa и пoлoвинa тoгaш требa нерви
KE DOJDE I TOJ DEN BEZ NORVOZI EVE JA CEKAM GODINA SKORO AVGUST SUM NA INTERVJU A ZAKAZAV MAJ 2016 SAMO PATRIOTITE DA DOJDAT NA VLAS SO BOJKO SE KE BIDE OK
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
62
Поени од реакции
27
a_landzhev@justice.government.bg na ovoj email pisav mu licno na aleksandar i odma vraka.mn e ok covekot.pisav mu sigurno 5 /6 emaila i mi objasni deka sote so se na dopolnitelna proverka a odnesele poteklo pak soveto za gragani gi razgleduva od novo
 
Член од
12 октомври 2016
Мислења
12
Поени од реакции
7
Ако ова помине (а, се гледа да си го изгласаат и претстават како факт до крајот на месецот), тогаш драстично се скратува целата постапка. Доколку е точно, тогаш од денот на интервју до имање државјанство ќе треба да поминат не повеќе од 6 месеци (колку што јас разбирам).

ОК, ај сега со датумите за интервју скратете нешто и таман е. :)

И сето ова ќе беше таман, но, има финта...

"В сега дејстваштија закон срок'т, в којто минист'р'т на правос'дието в'з основа на мнението на С'вета по гражданството, прави предложение до президента за издаване или отказ за издаване на указ за придобиване на б'лгарско гражданство по натурализација е 18 месеца. В предложените промени е предвидено този срок да е не по-д'л'г от 6 месеца."
http://www.justice.government.bg/117/13693/

Пак проблеми .....
 
Член од
1 јули 2015
Мислења
58
Поени од реакции
34
za tie od famoznata 2014 god dobiv povraten email od ministerstvoto.Malku se nekako otkacat te nabrzinka na dopolnitelna proveka si i tolku.im pisav nekolku emaili posle im objasniv deka 2 pati nosiv poteklo i deka 1 god nema promenet status i mi go vratia ovoj email:
Вашата преписка с доп'лнително представените от вас документи ште б'де разгледана отново на заседание от С'вета по гражданство при МП.

Повторното разглеждане на преписки, извадени за доп'лнителна проверка, се изв'ршва по определена последователност
Значи почната е 2014 кажавме уште минатата недела, и со ред си оди. До кај бројчињата 700-800 се стигнати досега. Малку трпение и сите ќе стигнеме на ред.
 
Член од
7 јуни 2016
Мислења
73
Поени од реакции
104
Momci ima li nekoj slucaj od 2013 da bil na dopolnitelna pa na finalna pa pak vraten na dopolnitelna ?
 
Член од
7 јуни 2016
Мислења
73
Поени од реакции
104
Bev na dopolnitelna pa na finalna 3 meseci i sega ovoj status pak .. znaci broj 154xx/2013 .. moze nekoj da objasni ?
DOKUMENTI : Pradedo bugarska egzarhija .. znaci original krstenica ..
 

Attachments

Член од
5 април 2017
Мислења
9
Поени од реакции
4
eve me mene znaci jas bev kraj januari 28/2014 i denes mi se smeni vo
По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.dali e toa dobro i sto ponatamu ve molam pisete neznam sto da mislam
 

Stolee

INFINITY TEAM SatelItIN
Член од
3 април 2017
Мислења
265
Поени од реакции
319
eve me mene znaci jas bev kraj januari 28/2014 i denes mi se smeni vo
По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.dali e toa dobro i sto ponatamu ve molam pisete neznam sto da mislam
Sega ke cekas da je pregleda komisijata po drzavjanstvo ako ja odobrat posle ke cekas Ukaz od viceprezidenta
️️️️️

Sent from my SM-A510F using Tapatalk
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom