Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
16 април 2014
Мислења
7.177
Поени од реакции
11.316
Не се чесни, никаде не ги бранам јас нив, ама лично мене тие не ме интересираат. Мене и на повеќето Македонци лошо им направил Грујо, тој дозволил и тој се договарал.
Снимки нивни не пуштаат можеби дека уште не се стигнати до нив, вчера обвинителката викаше дека ги слушаат најстарите прво. Искрено ни јас не верувам толку на тоа, има криминал и кај Дуи, ама тие после изборите се амнестирани од поголеми сили, така да нивниот криминал може никогаш да не го дознаеме, тоа не е на моја штета тоа е на штета на Албанците. На моја штета ќе е ако Заев го остави Грујо на слобода.
болд 1:Се виде од реченицава колку ти е тебе до праведност и до исправање на државава.Тебе само ти е да дојдат твоите на власт.
болд 2: :pos::pos::tapp::tapp:
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
болд 1:Се виде од реченицава колку ти е тебе до праведност и до исправање на државава.Тебе само ти е да дојдат твоите на власт.
болд 2: :pos::pos::tapp::tapp:
Можеш да видиш дека и јас не верувам толку на тоа што е во вториот болд.
Државата ќе се исправи кога најголемиот криминалец ќе оди во затвор, тој даваше големи права каде не треба, тој не ги апсеше, затоа не ме интересираат Дуи. Тие искористувале, а овој другиов дозволувал. Да не дозволувал а да правеле криминал тогаш и тие ќе ме интересираа.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Власт?
Веројатно мислиш "фашистичка диктатура"
Во суштина се сметам за реалист, па не секогаш се расфрлам со преувеличени термеини. Факт е дека се работи за авторитативни демократии, мислам дека и модерната политикологија се мачи уште да ги дефинира и именува овие типови на власт, јас би рекол најдобра дефиниција би била Путинизам (за моменталните уредувања на Русија, Турција, Македонија, Србија, Унгарија, САД сега во одредена мера, некои централноазиски држави мада таму повеќе во класична диктатра може да се подведат), микс на харизматични лидери, национал-популизам, државен интервенционизам, мерки и бенефиции од социјалистички карактер, параноја и дежурни непријатели.
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Во суштина се сметам за реалист, па не секогаш се расфрлам со преувеличени термеини. Факт е дека се работи за авторитативни демократии, мислам дека и модерната политикологија се мачи уште да ги дефинира и именува овие типови на власт, јас би рекол најдобра дефиниција би била Путинизам (за моменталните уредувања на Русија, Турција, Македонија, Србија, Унгарија, САД сега во одредена мера, некои централноазиски држави мада таму повеќе во класична диктатра може да се подведат), микс на харизматични лидери, национал-популизам, државен интервенционизам, мерки и бенефиции од социјалистички карактер, параноја и дежурни непријатели.
Тоа е тоа :)
ЕУ или смрт!
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.006
Дечко, мене поим за македонштина и македонско не ми е ДПМНЕ, партија преполна со пробугарско ориентирани луѓе што користат бугарско писмо на митинг. Види неколку страници поназад кога ве ругавме свите од што сте прости и се докажува стереотипот за вмровец дека не знае да пишува без печатна грешка.
Ова македонштина ти е?


Христијанството не е македонштина, туку е водечка религија на оваа нација. Тој што е торбеш на пример и се чувствува ко македонец ,а е муслиман, е помал македонец од тебе? Јас ко атеист сум помал македонец од тебе? Фолклорот, традицијата и другите елементи што го сочинуваат овој народ не ми сметаат, ми смета ранење на сиромашен народ со патриотизам додека ги продаваш државните интереси во полза на себе и својата партија да профитира.

Гледај доле десно пошува ПОДПИС е тоа е бугарски, ПОТПИС е на македонски, пренеси им у штаб за во иднина ако треба да се користи овој збор да бидат попаметни.
Ovaa deklaracija odnisno izjava e bugarski dokument popolnneta vo bugarija i se odnesuva za prodavanje na makedonstinata za tatarski pasos so cel da se nabavii poevtino vozilo koe istoto ke se registrira poevtino a ke se upravuva vo Makedonija so cel da unistuva makedonskite patista
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.177
Поени од реакции
11.316
Можеш да видиш дека и јас не верувам толку на тоа што е во вториот болд.
Државата ќе се исправи кога најголемиот криминалец ќе оди во затвор, тој даваше големи права каде не треба, тој не ги апсеше, затоа не ме интересираат Дуи. Тие искористувале, а овој другиов дозволувал. Да не дозволувал а да правеле криминал тогаш и тие ќе ме интересираа.
Пријателе, од тоа што зајко ги прикриваше снимките на дуи се гледа каков план има.Сигурно ако му беше до правдина ќе ги пуштеше и тие за сите што правеле криминали да скапат во затвор.Само да не заборавиме, наместо да го направи тоа тој прво појде да уценува.Спасител од светски размери е тоа.Само знаеш што е разликата помеѓу сендвичарите како што ги нарекувати и вас шарените??? Сендвичарите се ''прелажале'' на подлабока лага за разлика од вас шарените кои што наседнавте на најплитката лага во историјата на РМ.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.006
Абе за македонштина и МПЦ беше дискусијава за тоа и ти зборувам што не ти е јасно? И оџите се возат исто така, знаеш што е заедничко меѓу ИВЗ и МПЦ? Што двете не плаќаат данок и имаат сумливи приливи на пари. За ИВЗ нема да коментирам пошто немам доволни познавања и не сум муслиман, во мојата куќа се чека слава и доаѓаат попови со ценовник на услуги. Од таа перспектива можам да ти кажам, нека се приклучи некој што знае повеќе за ИВЗ и нека пише од таа вероисповест. И пак истата реторика на ако краде МПЦ краде и ИВЗ, ако краде ВМРО краде и СДСМ, одговорност човеку одговорност, морал, етика, се мисловни именки во овој систем што го доебавте. Дигитал прикриен не сум, ама ти да не си патриот со бугарски пасош што пишува од штаб ма МВРО? За делот од историјата, точно се согласувам, во право си, кирилица, латиница се учи во прво одделение каде што го добијаш првото ниво на писменост, ама сопартијциве ви се ужасно лоши и со врски можда и прво одделение прошле. Манифесm 4 win
istoe e duri i poloso posto vernicite ja plakaat strujata so dzamijata ja trosi
 
V

viktora

Гостин
70 илјади беше разликата, кога веќе одиме до точност. Ако одиме веќе без албанските гласови, тогаш и без заканите и уцените и без администрацијата вмро ќе има помалку од 300 илјади.

Па не е првпат, неколку пати имам кажано дека криминалот на Дуи мене лично не ме интересира. Мене ме интересира криминалот на тој што мене ми направил лошо. Тој што дозволил толку слободни да се Албанците тој ме интересира. Има криминал Дуи ама тоа нека му ја мислат Албанците, тие ги гласаа, нивните градоначалници можеби имаат криминали, тие си ги гласаа и нив. Нивниот криминал мене не ме интересира.
На пример, јас со админите на форумов сум гз и гаќи, ти правам што сакам и кога сакам, и не ме банираат ни казнуваат. На мене ќе ми се лутиш што го користам тоа или на тој што ми го дал тоа право?
Епа исто и јас, не ме интересираат Дуи туку вмро.
За амнестирањето мислев конкретно за снимките дека се амнестирани од поголеми сили, а вмро ги амнестираше за други работи.

Греота човекот за леб нема.
Ама повторно не ми одговараш.Значи се борите криминалот да го искорните.Ако СДСМ и ДУИ состават влада и СДСМ не краде а ДУИ краде,дали ќе постои криминал во таа влада или не?
И ако веќе ситничариме по твое,доколку ние македонците немаме право да бараме одговорност од ДУИ него албанците треба да бараат,зошто албанците бараат одговорност од ВМРО?Не ги гласале они.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Во суштина се сметам за реалист, па не секогаш се расфрлам со преувеличени термеини. Факт е дека се работи за авторитативни демократии, мислам дека и модерната политикологија се мачи уште да ги дефинира и именува овие типови на власт, јас би рекол најдобра дефиниција би била Путинизам (за моменталните уредувања на Русија, Турција, Македонија, Србија, Унгарија, САД сега во одредена мера, некои централноазиски држави мада таму повеќе во класична диктатра може да се подведат), микс на харизматични лидери, национал-популизам, државен интервенционизам, мерки и бенефиции од социјалистички карактер, параноја и дежурни непријатели.
...коректно кажано,но за очекување е на жалост на многу шарени и виножитасти демократи се повеќе и повеќе да зема замав како ....какво-такво функционално решение ептен практично во денешното постиндутриско време на виртуелната реалност. Нормално , треба уште многу да се пегла и гланца. Инаку гледај само до каде догура у комшии виртуелниот кандидат... :)
 
S

silmarillion

Гостин
Кој црн харизматичен лидер. Се видоа мнозинство лузери у неговата копија и од тогаш го утепаа од гласање откако БЦ им наби комплекси дека за свински курац не ги бива...
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Кој црн харизматичен лидер. Се видоа мнозинство лузери у неговата копија и од тогаш го утепаа од гласање откако БЦ им наби комплекси дека за свински курац не ги бива...
За неговите гласачи има одредена харизма, не во класичен тип, тука помага и медиумската обланда, прикажан како вреден, трудољубив, не зборува многу, не го бива за дебати, повеќе покажува дела, со ореол на добрина и милостивост, опкружен од неспособни бараби и злобни клептомани, абе она старото „да знаеше Тито што прават тие околу него“.

Баш како што кажа и ти, мнозинството се виде во таа лажна слика, исто како што и многу други се гледаат во сликата на простото селанче од Муртино кое победува во внатрепартиска борба со старите скопски елитисти во неговата партија и е на чекор од преземање на власта.
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Интелектуалците со поддршка на Шарената револуција - Belgrade edition:

Карлеуша најави: „Се гледаме вечер на протестите“

По вчерашниот самоиницијативен протест на студентите против Вучиќ од страна на поедини медиуми,
што предизвика револт на Твитер, студентите решија повторно да организират протести, а како и по обичај,
кога се работи за важни теми, Јелена Карлеуша го изнесува своето мислење,
Во очекување на другите интелектуалки како Дара Бубамара, Цеца, Станија, Сандра Африка...

ЕУ или смрт!
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom