Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
Дечки пак ќе ви кажам, не се резилете за Талат кога баш на Кајгана форум започна иницијативата за тој протест. Пренесете во штаб други аргументи нека ви смислат за тука, овие што ги истресовте за на ФБ нека ви седат.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
Да h
Убаво што протестирале и јас се слагам дека протестот е оправдан.
Но зошто не протестирале и кога бил ставен заменик министер за одбрана?


Sent from my MI 5s using Tapatalk
Aма ти мора да се заебаваш, така?

И да, имаш право, треба да добиете банови за доскочициве за Талат зошто двајца форумџии уште носат траги од тој протест додека вие си седевте дома тие пролетни денови.
 
Член од
19 мај 2012
Мислења
1.550
Поени од реакции
363
Абе овај бил некој друг Талат од оние добрине ,не бил тој лошиот!:confused:Целава работа е тешко лицемерие,после народов бил моронски пошто излегвел на улици против албанскава платформа,пошто нели таа била за доброто на Македонија.:facepalm:
Мене па ме интересира дали ке има протести ако го изгласаат за претседател на собрание.

Sent from my MI 5s using Tapatalk
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
Мене па ме интересира дали ке има протести ако го изгласаат за претседател на собрание.

Sent from my MI 5s using Tapatalk
А не срце, тогаш вие ќе си протестирате, пендрече по глава и ребра да видите како боли ;)
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Мене па ме интересира дали ке има протести ако го изгласаат за претседател на собрание.

Sent from my MI 5s using Tapatalk
Нема да има. Како што ти кажаа, има да си протестирате вие ама тоа што ќе го добиете малку ви е. Јас ќе ви се смеам од дома, кога можеле мене да ми се смеат зошто јас да не се смеам на вас. И доста јадеш лајна за ова, значи смешен си, ти кога се протестирало си бил исклучен, сега те приклучиле и затоа мора да јадеш лајна секој саат. Никој не те ебе, и на никој не му е гајле кој ќе е претседател на Собрание, оди протестирај си ич не ми е гајле дури те охрабрувам, оди нека те помодрат од ќотек.
Го отековте претходно како го ставиле министер за одбрана, а сега не ви смета за цреп на собранието, дволичност левел милијарда.
Сме го отекле? Значи и ти којзнае кај си бил додека се протестирало, или си бил исклучен па сега и тебе те приклучиле. И тебе те охрабрувам да излезеш да те помодрат од ќотек. Тогаш можеби ќе престанеш да правиш филмови за влегување во Собрание и за Чавката. Клошар глуп, земал ми се праи паметен а кога требало нигде го немало. Сега еби се, и ти и сите вмровци.
 
Член од
19 мај 2012
Мислења
1.550
Поени од реакции
363
Багери на готовс..
Уствари нив им смета само што нивни не се на власт...
Сега може и Џемо Хаса да го воскреснат и да го стават претседател на собрание.

Sent from my MI 5s using Tapatalk
 
G

Goldie

Гостин
@WestBE паметњакович гледам повеќе пати спомнуваш во темава зошто Заев не изјавил јавно дека ја повлекува подршката за платформата и кризата ќе престанела, епа сега јас да те прашам зошто Грујо и целото раководство осомничено за тешки криминали не се повлечат од политиката и да ја остават партијата на “нови“ луѓе ?

Верувам револтот значително ќе се намали тогаш, вака луѓето се спремни се и сешто да изгласаат само да си отиде баграва од власт која го подели народот до максимум
 
Член од
19 мај 2012
Мислења
1.550
Поени од реакции
363
@WestBE паметњакович гледам повеќе пати спомнуваш во темава зошто Заев не изјавил јавно дека ја повлекува подршката за платформата и кризата ќе престанела, епа сега јас да те прашам зошто Грујо и целото раководство осомничено за тешки криминали не се повлечат од политиката и да ја остават партијата на “нови“ луѓе ?

Верувам револтот значително ќе се намали тогаш, вака луѓето се спремни се и сешто да изгласаат само да си отиде баграва од власт која го подели народот до максимум
Нека ги сменат и нека се повлечат немам ништо против.

Sent from my MI 5s using Tapatalk
 
W

wicked_1

Гостин
Мене па ме интересира дали ке има протести ако го изгласаат за претседател на собрание.

Sent from my MI 5s using Tapatalk
Ех вие контрапротести им праевте на средношколците а не пак ова, него... ќе ве собираат куртоните за Ивона и србинот тврдокорно да протестирате ако им одредат некоја мерка?
 
Член од
19 мај 2012
Мислења
1.550
Поени од реакции
363
Ех вие контрапротести им праевте на средношколците а не пак ова, него... ќе ве собираат куртоните тврдокорно за Ивона и србинот да протестирате ако и одредат некоја мерка?
За гаѓи?
Правда за гаќи парола ке биде
А СЈО контра вратите ги гаќите

Sent from my MI 5s using Tapatalk
 
Член од
19 мај 2012
Мислења
1.550
Поени од реакции
363
Ех вие контрапротести им праевте на средношколците а не пак ова, него... ќе ве собираат куртоните за Ивона и србинот тврдокорно да протестирате ако им одредат некоја мерка?
Него тебе ке ти смета ако Талат биде претседател на собрание?


Sent from my MI 5s using Tapatalk
 
G

Goldie

Гостин
Нека ги сменат и нека се повлечат немам ништо против.

Sent from my MI 5s using Tapatalk
Епа не сакаат да се повлечат тоа ми е поентата, а најмногу се виновни за сите срања што се случија во државава

Него тебе ке ти смета ако Талат биде претседател на собрание?


Sent from my MI 5s using Tapatalk
Ми смета/ше, ама кога беше и министер за одбрана што не би бил и претседател на собрание
 
Член од
19 мај 2012
Мислења
1.550
Поени од реакции
363
Епа не сакаат да се повлечат тоа ми е поентата, а најмногу се виновни за сите срања што се случија во државава



Ми смета/ше, ама кога беше и министер за одбрана што не би бил и претседател на собрание
А ти сметаше кога беше заменик министер?

Sent from my MI 5s using Tapatalk
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Сме го отекле?
Коа се распадна СФРЈ првите години беше стварно пливање у непознато. Немавме конфликт со некоја од другите бивши републики во државата, веројатно заради презафатеност на Србија на неколку фронтови.
Има една теза дека у држаава повеќето се таканаречени вмрОВЦИ и дека тоа е реалноста, сме морале сите други да се помириме - па може е и така. Многу пати имам пишувано на темава, ама на пар скотови овде сакам стално да им ја повторувам.
Природно беше во остатоците од бившата комунистичка земја да завладеат таканаречени „патриотски“ партии. Тоа е ХДЗ во хрватска, еве ги овие напредњациве на Николиќ во Србија, претходно крмакон Шешељ регрутираше народ, па и Слобо ден денес го доживувам како еден фејк-комунистички четник (ама да не навлегувам понатаму) - идејата ми е дека во тие земји имаше доброволци за војна, што у војска, што у паравојска, имаше народ (по мене без памет), ама ете со храброст - влегоа у ров, земаа оружје. Што донесе овде таа квази-патриотска скупина?
Овде често се сака да се фрла со го**а само по одредени политички опции, без ниеднаш да не се превземе одговорност на страната на која самите седат. Во тој контекст на пример се фрла по Киро Глигоров како ја пропуштил ЈНА сосе партали да си се повлече во Србија (некои викаа и штекерите од ѕид дека ги корнеле), ама збор не се кажува дека Кљусев, вујкото на паторото, беше тогаш премиер и дека одлуката за „мирното“ напуштање на ЈНА е едногласна. Е ама немаше мудоњи, тврдокорни и слични денешни орангутани у црвени беретки, па ако ништо друго некој камен да џитнат накај тенковите што си одеа по улици у сред Скопје.
Сите колективно, заедно, ко куп овци си ги остаија тоа четниците да земат оружје и логистика во која и ние како даночни обврзници имавме вложувано 45 години. Тоа беше првиот грабеж. Вториот се случи многу брзо после тоа коа истите овци уложуваа животни заштеди, пари од странство во фирми си име „Џамаданче“, „Тат“ и слични „реномирани финансиски институции“ кои нудеа по 15-20% камата - кај го има тоа бе? Ти лежи си, азното само ќе си дојде. Па да инвестираш во изградба на зграда толкава е заработката, а оди почни да градиш бела косата ќе ти стане после 2 месеци, а не да те части некој 15% - е тоа е македонски народ - овца. Година дена пред тоа истото сценарио го имаше во Албанија, ама тие како од Марс паднати - прв пат слушнаа кога на нив им се случи. Тоа беше вториот грабеж.
Понатаму само се редеа, распадот на големите фирми од типот на Железара, Охис, кои си ги преќутеа како риби, па Тајван - тоа првиот циркуз од калибар на ликови на Субрата Рој, па срамната војна од 2001-ва која држава од типот на Андора можеше да ја добие, ама не и мамлазите од широката коалиција кои дозволија резили од типот на извлекувањето во Арачиново.
Е истите овци се и сега на сцена - тие фатија сега „да ја спасуваат државава“. Од кога све искоцкаа за џабе, све што имаа изгубија, беа до гаќи ограбени - сега се освестија. Кога тој што до крв ги испозадолжи до осмо колено треба да риба затворски ќенефи. Не им сметал Талат кога станувал министер за одбрана - сега им смета - жити све!?. Демек играат мајтап со тангата на ивона опајдарата, а не им се слуша дека истата се има посрано од државни милиони крадење, не плаќала даноци од кои држава се гради, од кои се градат општокорисни работи: здравство, школство, патишта, а им умираат роднини, пријатели, родители ко покосени гуски од банални болести.
Истата таа копучаана со она срамно CV што го изнаредив горе - и уште очекувате да се разберете со нив и нешто да им докажете?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom