Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
M

macgowan

Гостин
...нема криминал, тоа е евидентно.., но има една стара дека паметниот попушта да не стои колоната на мостот..т.е. да отчепи натрупани волови. Бидејќи го нема криминалот и не може да се докаже , дури ни вака ефтино смислен со холивудски сценаристи..одиме понатака до првата остра кривина..каде судбината ќе ги стигне сите велепредавници, квислинзи и петоколонаши.., сурова и незадржливо извесна, за да се симнат еднаш засекогаш од дневен ред.., најбезмилосно за пример....:sneaky:
Бате, ти си само за во националниот исторически музеј во Софија. Ако си бил, аферим. Ако не трк под хитно даму да си ја наоштриш камата и да кинисаш по велепредавниците.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Чим до гаќи дојдоа јас се надевам дека СЈО до 2200 ќе ги вратат 5 милијарди што се украдени.

(Ќе ја клонираме ударната тројка без гајле).

Sent from my MI+5s using Tapatalk
Па тоа е бе. За гаќи од 500 евра отидовте у к***ц. Исто ко што лажете дека 200000 сте на улица, а не сте ни 10000.
 
Член од
19 мај 2012
Мислења
1.550
Поени од реакции
363
Правда за гаќи...
Нема гаќи нема мир..
Али сеир по твитер околу гаќите е немерлив...

Sent from my MI 5s using Tapatalk
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
Го гледам пресот на Нова ТВ, пак сиротово Златев се истакна :pos: ликов е за три дена без прекин да го тепаш.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.101
Поени од реакции
3.296
Не ми кажа како тоа ќе запрете влада? И дали знаеш до 150 илјади да броиш?
Незнам научив само до 1 и 0,
а за влада лесно е да се сопре, само незнам што имаат испланирано овие.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Не ми кажа како тоа ќе запрете влада? И дали знаеш до 150 илјади да броиш?
..која влада?? Или и ти си од оние малокуревчиња кои се радуат на пијана баба пред ЕУ участокот???:)
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Незнам научив само до 1 и 0,
а за влада лесно е да се сопре, само незнам што имаат испланирано овие.
Како де? Ако е лесно ај кажи како. Јас вчера ти објаснив како стојат работите.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.691
Ama drzavata ke ja izgubime so eden potpis! Svestete se!!!11!!
Дали сметаш дека тиранската платформа е измислена и непостоечка?За жал во партиите не постои никаква демократија и шом не мислиш како лидерот тогаш си гарант од другите и отишло можното работно место во администрација.Тука е најголемиот македонски проблем,нема демократија во самите партии, а партиските војници мора слепо да го следат својот лидер баз разлика на неговите крајно катастрофални потези.
 
Последно уредено:

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.101
Поени од реакции
3.296
Како де? Ако е лесно ај кажи како. Јас вчера ти објаснив како стојат работите.
Има две опции да се спречи, насилно или правно,
насилно знаеш како ќе биде ќе се влета во собранието, малку ќе се искрши, малку ќе се истепа некој и тоа е тоа, ќе речеш ама полицијата, во полицијата иако министер е шошон, сепак Чавката има доволно овластувања да прави што сака, а министерот ќе нема време да дејствува, запомни Чавката неможе да го разреши министерот, туку владата, значи ако се организира превоз од останатите градови, јас сум убеден дека ќе се влгува во собранието

Правно би било да се оспори на уставниот суд, кој ќе мора да заседава одма (не како со СЈО да чека 2 години) и тука се очекува да падне таа влада, оти има слична таква пресуда од порано, па овде се можни неколку сценарија, Зајко да проба на сила да влезе во владата па да биде обвинет за државен удар, да оди да цвиле пред амбасадорите и сл.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Член 98
Судовите се самостојни и независни.
Во пракса

Освен ако не им се јави премиерот или шефот на дбк и им каже, ако не прави како ќе му каже може да настрада судијата или некој од твојата фамилија дали парично или физички или морално (срам).

Член 98
Судовите судат врз основа на Уставот и законите и меѓународните договори ратификувани во согласност со Уставот.
Во пракса
Судовите судат врз т.е судиите судат врз основа на принципите
  • на ти го-дај ми го
  • наше дете е тоа
  • Како ќе каже шефот
  • Кој дава повеќе
  • Не го чепкај тој човек има јак грб
  • и слично

Како што гледаш, не се дозволени вонредни (специјални) судови, според уставот на РМ.
Како што гледаш, теоријата и праксата во судството во македонија се слични, законите и уставот се европски, праксата е нешто друго (дури и на дивот запад законите се почитувале повеќе)
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.845
Поени од реакции
5.143
Дали сметаш дека тиранската платформа е измислена и непостоечка?За жал во партиите не постои никаква демократија и шом не мислиш како лидерот тогаш си гарант од другите и отишло можното работно место во администрација.Тука е најголемиот македонски проблем,нема демократија во самите партии, а партиските војници мора слепо да го следат својот лидер баз разлика на неговите крајно катастрофални потези.
Ne be, naprotiv, mislam deka platformata e vistinska i postoecka.
Edinstveni opcii vo momentov ni se:

1. Da ja izgubime drzavata so eden potpis.
2. Da ostavime sve isto kako porano

Ke grabi koj stigne, od patorot do najniskiot cinovnik, ama barem Makedonija cela!!!
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.691
Ne be, naprotiv, mislam deka platformata e vistinska i postoecka.
Edinstveni opcii vo momentov ni se:

1. Da ja izgubime drzavata so eden potpis.
2. Da ostavime sve isto kako porano

Ke grabi koj stigne, od patorot do najniskiot cinovnik, ama barem Makedonija cela!!!
Одговоров твој е само потврда на тоа шо го кажав предходно!Мора да го следиш својот лидер,мислењето со своја глава е строго забрането!
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Има две опции да се спречи, насилно или правно,
насилно знаеш како ќе биде ќе се влета во собранието, малку ќе се искрши, малку ќе се истепа некој и тоа е тоа, ќе речеш ама полицијата, во полицијата иако министер е шошон, сепак Чавката има доволно овластувања да прави што сака, а министерот ќе нема време да дејствува, запомни Чавката неможе да го разреши министерот, туку владата, значи ако се организира превоз од останатите градови, јас сум убеден дека ќе се влгува во собранието

Правно би било да се оспори на уставниот суд, кој ќе мора да заседава одма (не како со СЈО да чека 2 години) и тука се очекува да падне таа влада, оти има слична таква пресуда од порано, па овде се можни неколку сценарија, Зајко да проба на сила да влезе во владата па да биде обвинет за државен удар, да оди да цвиле пред амбасадорите и сл.
Хахахах видете го режисеров. Спилберг ти ли си бе? Ќе влезе вика малку ќе се истепа некој и готово. Ќе одиме на нови избори, вмро ќе победи и пак по старо ќе си продолжиме. Колку е убаво да си глуп, ништо не мислиш, за ништо не ти е гајле. Па дури убеден бил дека ќе се влегувало во Собрание ауу немој немој се исплашија од вас. Дали разбираш ти дека е готово? Смешен си, срамота е.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom