Мачки (општи дискусии)

Член од
21 март 2017
Мислења
19
Поени од реакции
7
Бај д веј, имам уште едно прашање.. значи мачорот од кога го имам, поточно веќе 7 месеци, ни излегоа и мене, и на мајка ми, а сеа и на брат ми, некои црвени кругчиња , како лишаи, и чешаат многу.. на едно или две места по тело..

А чувам мачки цел живот, само што другите излегувале и надвор и се враќале, и мислам дека колку што се сеќавам, само еднаш некако ми текнува дека имав исто вакво црвенило и чешање.... Овој пат отидов на кожно одма штом ми излезе, кажав дека чувам мачка докторката рече габична инфекција нешто од мачето.. Ми даде белосалик маст, се мачкам по 3,4 дена и заминува. Ама еве вчера дојде и еден другар што доаѓа кај нас, нему па ептен му се раширило тоа лишајчето, и најверојатно исто од кај нас му е. Не знам дали имал некој сличен случај..не знам од што да е... мајка ми се утепува од чистење дома свети секад, мачето го бришам мијам ноџиња редовно, сеа ваљда некад се дешава да оди да моча кака и излезе од песок., а да не го измијам, ама не ми е јасно од што може да е... Дали некој има нешто слично искуство?
 
K

Kacar

Гостин
Бај д веј, имам уште едно прашање.. значи мачорот од кога го имам, поточно веќе 7 месеци, ни излегоа и мене, и на мајка ми, а сеа и на брат ми, некои црвени кругчиња , како лишаи, и чешаат многу.. на едно или две места по тело..

А чувам мачки цел живот, само што другите излегувале и надвор и се враќале, и мислам дека колку што се сеќавам, само еднаш некако ми текнува дека имав исто вакво црвенило и чешање.... Овој пат отидов на кожно одма штом ми излезе, кажав дека чувам мачка докторката рече габична инфекција нешто од мачето.. Ми даде белосалик маст, се мачкам по 3,4 дена и заминува. Ама еве вчера дојде и еден другар што доаѓа кај нас, нему па ептен му се раширило тоа лишајчето, и најверојатно исто од кај нас му е. Не знам дали имал некој сличен случај..не знам од што да е... мајка ми се утепува од чистење дома свети секад, мачето го бришам мијам ноџиња редовно, сеа ваљда некад се дешава да оди да моча кака и излезе од песок., а да не го измијам, ама не ми е јасно од што може да е... Дали некој има нешто слично искуство?
Мачето има лишаи,голи кругчиња итн?
Моето фати Малесезија габа,се прошири и на мене ама од мене се исчисти за недела дена а мачето го терапирав два месеци.
По дома чистење само со сода и јаболков оцет,да ја убиете габата. Обично милиони габи има у тоалетите.
 
Член од
21 март 2017
Мислења
19
Поени од реакции
7
Мачето има лишаи,голи кругчиња итн?
Моето фати Малесезија габа,се прошири и на мене ама од мене се исчисти за недела дена а мачето го терапирав два месеци.
По дома чистење само со сода и јаболков оцет,да ја убиете габата. Обично милиони габи има у тоалетите.
Нема на него ништо сега.. уствари имаше од намален имунитет пошто ја ко глупа почнав да го хранам каооо со најдобрата храна и само ројал канин му купував храна за персиски џуниор мачиња во желе, и сува, и му падна имунитет, на горната усна надвор му излезе ко приш, отворено такво раниче..и тотално му ја сменив храната, само месо јаде пошто е карнивор нормално и за ѓабе сите занашања со храни :):):)

Сеа му купувам пилешки батаци или крилца, и џигери, ги варам малце, и му ги давам така, и купив во аптека омега 3 капсули му ставам во месото, за пола месец му замина тоа .. така да можно е и тоа инфицирано да му беше такво нешто, барем така ветеринарот кажа..па да се префрлило и на нас.....
 
K

Kacar

Гостин
Нема на него ништо сега.. уствари имаше од намален имунитет пошто ја ко глупа почнав да го хранам каооо со најдобрата храна и само ројал канин му купував храна за персиски џуниор мачиња во желе, и сува, и му падна имунитет, на горната усна надвор му излезе ко приш, отворено такво раниче..и тотално му ја сменив храната, само месо јаде пошто е карнивор нормално и за ѓабе сите занашања со храни :):):)

Сеа му купувам пилешки батаци или крилца, и џигери, ги варам малце, и му ги давам така, и купив во аптека омега 3 капсули му ставам во месото, за пола месец му замина тоа .. така да можно е и тоа инфицирано да му беше такво нешто, барем така ветеринарот кажа..па да се префрлило и на нас.....
Ројал канинот кај над доаѓа Трето класен, што значи фабрички грешки.
Имаш прекрасни храни по иста цена, например Фармин греин фри .
 
Член од
21 март 2017
Мислења
19
Поени од реакции
7
Ројал канинот кај над доаѓа Трето класен, што значи фабрички грешки.
Имаш прекрасни храни по иста цена, например Фармин греин фри .
Moже да му земам од сеа купечка храна за мачки само онака како додаток.. во главно сепак месо. . .

Мислам дека сепак тоа им одговара највеќе на организмот, и најпотребните нутритивни вредности за мачки таму се содржани ваљда :):) ... Инаку каде може да се најде Фармин Греин Фри?
 
Член од
3 јуни 2009
Мислења
353
Поени од реакции
351
Здраво, чувам персиски мачор, веќе има 6 месеци, но живеам во куќа, и секако постојано гледа и сака да излегува надвор... го извадив неколку пати со мене во двор да потрчка, ама бара скоро секој ден, а не сакам нормално да го учам да излегува и да се враќа сам, живеам на главна улица, плус и персиски е, до сега 2 мачиња кола ми ги има згазено и едно украдено ми е.... сакам овој мачор домашен да остане :):):) дајте совет како да го навикнам да излегува само јас кога ќе го извадам.. исто така размислувам дали би било добро да земам и женско маче персиско, да ги растам заедно и да се дружат...
Kako izgleda toj podvodec ?
Jas mojava kutra u edna soba si zivee, spobudaluva ponekad. Dobro ke bide da ja proshetam
Градник со поводник и има во Веро, околу 350 денари беше, мојата го растргна за неколку месеци (беше од мек материјал), па сега и направив од кожа.
Тој во Веро е со фиксна должина на јажето, и подобро е да се земе од растегливите (има во Џамбо (300 денари) и продавници за миленици), обично се означени како за кучиња до 20kg, а се растегнува до 5m.
Еве слика од Google за градник.

Во Веро има ваков:

Поводник/растегливо јаже:


Само едно мало предупредување: мојава мачка е научена на шетање уште од кога имаше 2 месеци, и сега секој ден бара да ја шетам. Кога ќе се научат надвор, нема враќање само на дремење :)
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Бај д веј, имам уште едно прашање.. значи мачорот од кога го имам, поточно веќе 7 месеци, ни излегоа и мене, и на мајка ми, а сеа и на брат ми, некои црвени кругчиња , како лишаи, и чешаат многу.. на едно или две места по тело..

А чувам мачки цел живот, само што другите излегувале и надвор и се враќале, и мислам дека колку што се сеќавам, само еднаш некако ми текнува дека имав исто вакво црвенило и чешање.... Овој пат отидов на кожно одма штом ми излезе, кажав дека чувам мачка докторката рече габична инфекција нешто од мачето.. Ми даде белосалик маст, се мачкам по 3,4 дена и заминува. Ама еве вчера дојде и еден другар што доаѓа кај нас, нему па ептен му се раширило тоа лишајчето, и најверојатно исто од кај нас му е. Не знам дали имал некој сличен случај..не знам од што да е... мајка ми се утепува од чистење дома свети секад, мачето го бришам мијам ноџиња редовно, сеа ваљда некад се дешава да оди да моча кака и излезе од песок., а да не го измијам, ама не ми е јасно од што може да е... Дали некој има нешто слично искуство?
Затоа што мачето ви пренело габичка :) Е сеа, пробајте канестен. можам да прашам утре засигурно што е за луѓе што помага.
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511
Ројал канинот кај над доаѓа Трето класен, што значи фабрички грешки.
Имаш прекрасни храни по иста цена, например Фармин греин фри .
Od kade ovoj podatok za royalot?
 
Член од
21 март 2017
Мислења
19
Поени од реакции
7
Затоа што мачето ви пренело габичка :) Е сеа, пробајте канестен. можам да прашам утре засигурно што е за луѓе што помага.
Ќе те молам ако имаш информација што би требало да се користи, пиши :)
 
K

Kacar

Гостин
Ќе те молам ако имаш информација што би требало да се користи, пиши :)
Реконазол е са поише типови габички.
Od kade ovoj podatok za royalot?
Ветеринарката моја ми кажа, после ми го сети тоа и членка на форумов а и прашав пријател од пет шоп.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom