Колекционерство

Sto e predmet na vaseto kolekcioniranje?


  • Вкупно гласачи
    21
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.953
Поени од реакции
14.709
Ипак тешко...јас сум малку фамилијарен човек, со поголемо дете...обврски, па тешко наоѓам време и за малку одмор.

Во април чекам уште една локомотива од наш колекционер кој живее во Шведска и кој е во најдобрите макетари на балканов.

Ако некого го интересира малку повеќе за ова макетарство, еве линк на јутјуб за бр.1 макетата во светот:

 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.295
Поени од реакции
5.860
Ипак тешко...јас сум малку фамилијарен човек, со поголемо дете...обврски, па тешко наоѓам време и за малку одмор.

Во април чекам уште една локомотива од наш колекционер кој живее во Шведска и кој е во најдобрите макетари на балканов.

Ако некого го интересира малку повеќе за ова макетарство, еве линк на јутјуб за бр.1 макетата во светот:

Ова е навистина е број 1 иначе во диорами сум вљубеник веке неколку години... Сите ги обожавам од овие најголемиве што со месеци се работат па се до мала воена ситуација, куќа, тркачки автомобил во одредена положба. Само доста захтевно хоби и треба живци ортоми и не само живци него и алат и пари. А макетарствово е исто убаво ми иде некако како диорамство во мало а сепак добро.
 
Член од
14 август 2010
Мислења
104
Поени од реакции
22
DSC_0008.JPG

Дечки, има ли некој што купува значки???

Имам два албума со значки, има околу 46...
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.953
Поени од реакции
14.709
Член од
14 август 2010
Мислења
104
Поени од реакции
22
Што ти е бре.......јас негде низ подруми имам колекција(воглавном од СФРЈ) закачени на стиропор со над 300-400 значки:vozbud:
Е добро де имај.... Јас прашав да не има некој што е колекционер на значки...
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.953
Поени од реакции
14.709
Е добро де имај.... Јас прашав да не има некој што е колекционер на значки...
Се шалам нормално:ROFLMAO:....тешко денес некој да се зафати со вакви работи. Сега се во мода други работи(таблети, мобиљки,....) за вакви ситници ``кои живот значат`` луѓето повеќе немаат време. И ако имаат ,времето повторно ќе го користат или на нет или во трка по пари:eek:
 

VMP

VMP
Член од
8 октомври 2010
Мислења
104
Поени од реакции
14
Дали некој може да ми каже каде може да се понуди на продажба златна лира, но не само како лом злато, туку како златна пара?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Дали некој може да ми каже каде може да се понуди на продажба златна лира, но не само како лом злато, туку како златна пара?
Во Македонија “колекционарите“ ќе ти понудат упола помалце од колку шо би добил надвор.
Секако не секоја турска лира е вредна како колекционарски примерок, побарај таква каква шо имаш ти како се движат цените на странски форуми за отомански пари, можеби и нема некоја вредност освен како злато
 

roknroler

Umetnik
Член од
28 август 2011
Мислења
96
Поени од реакции
160
za site zagrozeni kolekcioneri na bilo sto,otvorivme grupa na fejsbuk specijalno za naseto hobi,kaj sto moze da se zanimavame so nasata omilena probematika preku soveti,mislenja i slicno.
isto taka predviduvame so poveke informacii za bilo koe hobi da zarazime novi potencijalni kolekcioneri :)
planot e da malku da go prosvetlime nasiot Makedonski narod so informacii na dadenata tematika-kolekcionerstvo,posebno preku ekspertni mislenja i realni sostojbi na mnogu od vas pozelnata tema
"sto kolku vredi"
preku glava mi e da gledam laici neimformirani kako prodavaat nekoj raboti po 1 000 000 pati poveke od realnata cena,ili pak vredni raboti za bez-pari.
se gledame vo grupata!
Temi numizmatika,bonistika,militarija,fragistika,filatelija,modeli na kolicki i vozovi,minerali i drugo ne spomnato :))))
https://www.facebook.com/groups/Kolekcioneri/
 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.043
Поени од реакции
813
Ножеви, електрици, HotWheels колички, пенкала и сл.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom