Најекономично греење (затоплување)

Член од
12 октомври 2015
Мислења
321
Поени од реакции
218
Дечки ми треба клима инвертер за салон 40 квадрати, нови пвц прозори и изолирани зидови. Дали оваа клима ќе се справи во најладно (-7до-20) ?? https://klimi.mk/product.php?id=103
To nije klima 24 BTU .Pogledaj podatak
-- input struje
-- koliko vazduha izbacuje unutrasnja jedinica
-- Kapilara
-- Vanjski izmenjivac 55 kg loseg gvozdja( metala)[DOUBLEPOST=1489342947][/DOUBLEPOST]
mozese da ti kazi deka i Hansolot do -20 ima Eurovent procitaj malku ima informacii na forumot eve ti eurovent za Hansolot do -20
Прегледај го приврзокот 166578
Gde se nalazi taj Eurovent sertifikat za model Gree Hansol ? Ovo nije model Hansol u Eurovent tabeli.Opet neke manipulacije.
 
Последно уредено:
Член од
18 јули 2016
Мислења
3
Поени од реакции
0
zdravo
vo plan sum da instaliran parno greenje na peleti pa me interesira vase mislenje za toa koja opcija e podobra.
Od ecospar ima ponuda na pecki koi sto imaat moznost da great i voda i da duvaat i onie koi samo great voda razlika e vo toa kade ke se smesti dali vo dnevna dali vo vizba.

koja opcija e podobra...?

ke zatopluvam dva sprata od po 70 m2 ..pa nekoe iskustvo za potrosuvacka kolku KW da bidi peckata..


Falaaa

Pozdrav
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Во 1912 година Нобеловата награда за физика ја доби Густав Дален.
https://mk.wikipedia.org/wiki/Густаф_Дален
Во 1922 тој го патентира АГА шпретот на дрва
Модерна врезија н овој шпорет може и денес да се купи по цена од околу 4000 фунти
 
Член од
15 јануари 2015
Мислења
452
Поени од реакции
423
Бидејќи ми пишуваат и овде и на it forumot, тешко следам. Инаку мојот пост е за Хансолот до -30 https://klimi.mk/product.php?id=133 кој е истата клима со Airwell која јас ја спомнав детално и со слики, и со спецификации и линкови каде може да се проверува кој колку сака и компресори и се.
Постот со еуровентот не е за твојот Хансол, туку за Хансолот кој се моментално продава кај нас.Пошто велиш дека јас можам да заебам некој со моите тези еве те молам посочи каде може да го најдам и купам твојот Хансол моментално за 39.000 денари, те молам потенцирај.

А ако ти сам си даваш рандом искуство за твојот Хансол кој не е истиот со оној јас кој го постирав во линкот, оној кој моментално се продава кај нас, кој кого сака да заебе?
И според тоа што имам прочитано новиот Хансолот кој јас го истражував, тој кој моментално се продава кај нас е појак од претходната генерација= најверојатно тој што ти го имаш. Шо значи уше послаби резултати ќе вади твојот.

Види ја контрадикторноста, давам податок за Хансол кој моментално се продава кај нас по цена од 50.000 денари, и ти реагираш на мојот пост со информација " како сме можеле да речеме дека Хансолот не чини, коа ти загреваш онолку квадрати со Хансолот" и на крајот испаѓа дека ти всушност даваш податок за Хансол кој не е ист со тој што јас го истражувам (уствари даваш неверодостоен податок, го оправдуваш Хансолот дека загрева онолку квадрати а уствари ти имаш друг Хансол дома), и велиш јас можам да заебам некој??? What gives man.

И целта ми беше мене, луѓето кои ќе купуваат клима, и коа даваат голема сума на пари да имаат претстава на што и колку моќност фрлаат пари, а не да се потпрат на рекла казала муабети од типот загревам ова она со ваква онаква клима троши онолку. Прочита ли некаде да напишам загревам ова она, со Osaka и вака онака.
Таквите информации се ирелевантни но сепак се добродојдени за градење на груба слика на уредот кој сака да се купи.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Те читав скоро и на тој форум It,com.mk на тема *Избор на клима уред* посебно од 25 страна па наваму каде што неколку членови Sumi , GGTT1 и други добронамерно пробуваат да ви укaжат дека Hansol е ЗАКОН клима!На пр.
Sumi
ВРВ клима, нема шанси да најдеш незадоволен некој од нејзе, прилично поефтина од подобрите модели на Daikin и Mitsubishi . Да не ме свати некој грешка Daikin и Mitsubishi ги прават едни од најдобрите климатизери НО цените им се многу посолени во споредба до GREE HANSOL . Парите од две што ке ти останат ке се частеш цел месеца не само еднаш. Преку 20К од двете би имал заштета тоа е цела плата за некој. Башка WiFi-то вградено е само кај HANSOL а знаеме дека сигурно ке го доплатеш кај Daikin и Mitsubishi па ке ти дојде многу поголема заштеда. Башка HANSOL е NORDIC модел со ефективно греење до -30 :) нашите температури ке бидат гола вода за него.

Не случајно напишав за Hansolot сега,не во ноември туку за сега (јануари 2017) кога на мака ке ги видиш од што се направени!Немам намера да го фаворизирам GREE како бренд или пак Зорба како нивен застапник,ама моделот Hansol може да биде репер за best-bay клима вложено-добиено.
Околу споделувањето искуства
mdeni
Кога веќе ја имаш кажи, гласна-тивка. Што и фали. Која температура вади на издув? Стварно ли 12 брзини има вентилаторот? Добро ли работи на ладно? Колкав простор грееше на -20 зимоска? Мрзнеше ли на -6 доле? Тропаше ли вентилаторот? Си работеше без проблеми? Потрошња како ти е? Изолација имаш ли? Стално упалена на 24 ли ја чуваш? Колку години ја користите?

Зошто тие информации не ги прочиташ на Еуроивент,зошто прашуваш? Кај ти одговорот од еуроивентот дека му кашла инвертер 5,5 на секој час што е недозволиво?Така се однесуваше мојата фуего 3,5 он офф купена 10000ден.:facepalm: и пази Немаше еуроивент!

mdeni
Среќа влавот најде за да знаеме со што си имаме работа. Да не се опрчиме на невидено. :)
Ќе видиш бројки, ќе си расчиташ, ќе видиш цени и тоа е тоа. Само пошто нема мора на оваа рекла казала да се водиме.

Реши се,битно ти е или не бидејки двата става ти се напишани на иста страна.

Од друга страна Дали има еуроивент или нема уопште Не ме интресира.Причината е што хартија трпи се(пр.со возилата на VW и штелуваната помала кол. на емисија на штетни гасови),па политика на компанијата и што секој се наоѓа повикан да тумачи еуроивенти,зафатнина на компресори и тоа како знае и умее?Незнам зошто се сметате за некој репер вие да давате сугестии за сите клими читајки само податоци?Зошто пишувате за нешто што го немате?Зошто форсирате Вивакс и тоа горе доле сите модели се добри(можам да разберам одреден модел) а сега си купивте Митци?
Најбитно ми е Корисничкото искуство какви што ги има на оваа тема,компарацијата на Sass Strelec и некои други кои имаат искуство лично со повеке клими.На крај форумот Е да се споделат искуства а читателите сами ке си донесат мислење за одредена проблематика.




 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Тие информации се за клима која кошта 37000 денари за 14кбту компресор и испорачува 4.25kw со 2.4cop.

Тоа хансолот го нуди за 70.000 денари.

Тука е проблемот со Грее кај нас. Нема еуровент, а сака да билда цена.

Јас прв ќе купам Грее ако најдам соодветни работи кои ги барам во една клима за соодветна цена. Прв. И така сум за мењање наскоро.

И према мене Ломо 18ка е подобра од Хансол 12ка. Башка што и двете се баснословно прескапи, сепак кога би бирал за 50к би избрал Ломо.

Што барам? Па некаков стандардизиран тест за да споредам. Како да барам јагне да ми заколат.
Хансолот 18ка доаѓа во предвид, не викам не, ама е многу скапа.

Неможе ти да нудиш 3kw со 2.16cop на -10 и да ми викаш дека тоа е океј. Пошто не е... да не се лажеме у очи сеа.

Како мајка да ви заклал некој како се понашате кога ќе ви го навреди некој, вашиот личен бренд. Премногу персонално го сфаќате и одма после ќе се сипат заедно да дискредитираат.

Дај бројки, математика. Побивај со мерки и факти, не со приказни и лични мислења.

Тука е слаб Грее.

Вивакс може не нуди еуровент, ама нуди цена.
А Грее ем нема еуровент, ем сака 70к за хансол, и 50 за ломо... тука е работата врвка.
 
Член од
15 јануари 2015
Мислења
452
Поени од реакции
423
Тие информации се за клима која кошта 37000 денари за 14кбту компресор и испорачува 4.25kw со 2.4cop.

И така сум за мењање наскоро.

Тука е слаб Грее.

Вивакс може не нуди еуровент, ама нуди цена.
[DOUBLEPOST=1489419117][/DOUBLEPOST]Одма да си ја купиш.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Ќе доистражам па ќе одлучам. Сакам што повеќе да дознаам за еден продукт пред да го купам.
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Spored moe iskustvo do seka sum nemal nikakov problem so vivax-ot isto i moi prijateli imam sto koristat vivax vece podolgo vreme nikoj do sega se nema pozaemo. Spored cena i kvalitet se sosema solidni za taa cena ova e moe licno iskusvo isto imam koristeno KOREL steta sto ne bese inverter
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Да не ти кашла секој саат? Погоре вика некои клими кашлале секој саат.
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
To nije klima 24 BTU .Pogledaj podatak
-- input struje
-- koliko vazduha izbacuje unutrasnja jedinica
-- Kapilara
-- Vanjski izmenjivac 55 kg loseg gvozdja( metala)[DOUBLEPOST=1489342947][/DOUBLEPOST]

Gde se nalazi taj Eurovent sertifikat za model Gree Hansol ? Ovo nije model Hansol u Eurovent tabeli.Opet neke manipulacije.
Da de znaeme ANONE manipulacija manipulacija manipulacija de sakas eurovent de nesakas. Imase eurovent sega izbrisan e.
Ne e toa eurovent za Hansol tuku e eurovent za York koj e ist model kako Hansolot do -20 ama ti pak ke races manipulacija ama se naviknavme na toa. Tuku eve citaj tuka eveti fatamorgana specijalno za tebe
Imas servisni I se ostanato da se potvrdi deka modelot e identicen so Hansol. @vlavot eveti informacii da ne recis od rakav e izvaden euroventot
http://forum.kajgana.com/threads/Најекономично-греење-затоплување.39011/page-645#post-7843054

Tuku ANONE kako fucicu LLC toa sto go falese mnogu gledam imale problemi lugeto so nego na srpskiot forum taka se pisi zbudalvalo samoto od sebe I toa od poveke korisnici e napisano ne e od eden ili toa e japonska rabota, japonski proizvoditel Ili taka treba da bidi  takva mu e rabotata :)
https://www.elitemadzone.org/p3744396
(y) sega nemoj da recis manipulacija zatoa sto ti go preporacvase ovaj model na Fujitsu LLCC kako odlicen -vrven japonski proizvod
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Koga bese 90-95% nadvor vlaznost pravese na sekoj cas cas i polovina inaku voopsto ne pravese bas koga bese -20 ne pravese posto ne bese vlazno vremeto.
I najskap inverter da e na gusrta magla misam ke pravi pocesto defrosti
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Spored moe iskustvo do seka sum nemal nikakov problem so vivax-ot isto i moi prijateli imam sto koristat vivax vece podolgo vreme nikoj do sega se nema pozaemo. Spored cena i kvalitet se sosema solidni za taa cena ova e moe licno iskusvo isto imam koristeno KOREL steta sto ne bese inverter
Kaj prijatelite tvoi sto model e vivaksot ako e pred nekoja godina kupen e rebrendiran Gree vsusnost
 

Kajgana Shop

На врв Bottom