Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
1 септември 2014
Мислења
625
Поени од реакции
606
Амнестија е дел од рамковен договор потпишан и усвоен под патронатство од нашите западни пријатели кои гарантираат за него.

Sent from my MI 5s using Tapatalk
Да, сите закони што ги донел паторот се под присилна закана од запад.[DOUBLEPOST=1489268046][/DOUBLEPOST]
Дали ја го оправдувам или не мене никој не ме прашува има донесено рамковен договор ја гледам по тоа дали има нешто инкриминирачко кој дел од тој закон те буни нема двојазичност у Македонија има закон за употреба на јазик цитирам јазик не специфирано чив. Македонски е официјален јазик тоа го има и во устав и во рамковен договор да си го прочитал би знаел. Затоа сега сакаат да одат вон рамки и да го "надградат".

Sent from my MI 5s using Tapatalk
Колку што знам, новата владина програма не предвидува менување на уставот.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.934
Поени од реакции
36.700


еве визуелен допринес за оригиналните потписи ...
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Амнестија е дел од рамковен договор потпишан и усвоен под патронатство од нашите западни пријатели кои гарантираат за него.

Sent from my MI 5s using Tapatalk
Извини јас сум крив, сега ќе си удрам шамар затоа што си дозволив со ретард да дискутирам. Јас го прашувам да ми најде кој дебатирал за тоа тој ми вика дел било од рамковен. Глуп.[DOUBLEPOST=1489268218][/DOUBLEPOST]


еве виуелен допринес за оригиналните потписи ...
Фала ти, од утре и јас се приклучувам на протестите баш поради сликава.
 
Член од
1 септември 2014
Мислења
625
Поени од реакции
606
Не се дел се од рамковен да си го прочитал би знаел...

Sent from my MI 5s using Tapatalk
Па и предлог законот за употреба на јазиците од страна на СДСМ е согласно уставот. Што ви боди очи ?
 
Член од
19 мај 2012
Мислења
1.550
Поени од реакции
363
Па и предлог законот за употреба на јазиците од страна на СДСМ е согласно уставот. Што ви боди очи ?
Кој закон дај да го видиме...

Sent from my MI 5s using Tapatalk
 
Член од
19 мај 2012
Мислења
1.550
Поени од реакции
363
Извини јас сум крив, сега ќе си удрам шамар затоа што си дозволив со ретард да дискутирам. Јас го прашувам да ми најде кој дебатирал за тоа тој ми вика дел било од рамковен. Глуп.[DOUBLEPOST=1489268218][/DOUBLEPOST]
Фала ти, од утре и јас се приклучувам на протестите баш поради сликава.
Чек сега нешто си ми збунет за што тражиш дебата?

Sent from my MI 5s using Tapatalk
 
S

silmarillion

Гостин
....се е тоа река во тек силмарилионче , ама ти ко дводимензинално суштество не ја гледаш третата димензија , а па за четвртата времето....да не збориме така да всушност не ни разбираш што зборувам па те бунат датумите и нивната за тебе чудна пореденост......Јеби га си заостанал во еволуцијата.., уште си таму некаде кај школките залепени на камче , па што ќе им донес водата случајно.., тоа е нивниот свет и храна ,,, :) :)
Проштевај :) Којзнае колку сакаш да се мењаш со мене у моментов :) Ама неможе бе циглич не иде тоа така :)
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Проштевај :) Којзнае колку сакаш да се мењаш со мене у моментов :) Ама неможе бе циглич не иде тоа така :)
..со тебе??? јас вака убав , успешен, популарен, познат по својата храброст, цврстина и сигурност...да се мењам со некоја дводимензионална морска ѕвезда која е залепена за камен..., ти човече бладаш...:) :)
 
Член од
19 мај 2012
Мислења
1.550
Поени од реакции
363
Има закон донесено за амнестија, уште 2001 или 2002 г.
Не знае дете чекај да видиме што не му е јасно...
Они повторуваат ко папагаи што прочитаат по сорос портали...


Sent from my MI 5s using Tapatalk
 
S

silmarillion

Гостин
..со тебе??? јас вака убав , успешен, популарен, познат по својата храброст, цврстина и сигурност...да се мењам со некоја дводимензионална морска ѕвезда која е залепена за камен..., ти човече бладаш...:) :)
Хаха цар :))) ајде имај убава вечер :)

Абе ако не е мкнење вмровци од јавна администрација ко што сите знаеме дека е за протестиве секој ден, зашто истите не се дешаваат за викенди него само работни денови? :))) добро кој уште мислите дека ви верува на срањата?
 
Последно уредено од модератор:

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.845
Поени од реакции
26.435
Ако гледаме по досегашните твои мислења, Заев може да си биде мирен. Во овие твои филмови само ти си веруваш, никој и ништо сте бе дали разбираш? Збориш за војни и протести а дома си седел кога Грујо амнестираше и носеше закони за јазици, кога на Кале тепаа Македонци. Никој и ништо сте бе, клошари влезени во воен филм. Лажни патриоти, партиски куропушачи.
Да ги гледаше моите мислења, ќе ја видеше платформата уште 2015 ...[DOUBLEPOST=1489272091][/DOUBLEPOST]
ПС. Бранителите ги тераа да враќаат пари а учките во канцеларија.
Тоа е нормално кога ќе изгубиш војна, а за нас и покрај воените победи војната заврши со потпишување на безусловна капитулација преточена во рамковен договор.[DOUBLEPOST=1489272155][/DOUBLEPOST]
..со тебе??? јас вака убав , успешен, популарен, познат по својата храброст, цврстина и сигурност...да се мењам со некоја дводимензионална морска ѕвезда која е залепена за камен..., ти човече бладаш...:) :)
Дај бе кажи кој си у ПП сега и мене ме заинтересира.[DOUBLEPOST=1489272611][/DOUBLEPOST]
Извини вака што ви упаѓам во муабетот.
Тоа дали Заев прифатил што прифатил ке се види со текот на времето во случај да добие маднат и да формира влада. Не е тоа нешто што ке можи да се скрие но исто така не е нешто што би се случило преку ноќ како некој тука што си замислува. Полека полека на мала врата. Ништо попмпезно и со фанфари.
Туку веќе ако зборуваме хипотетички и што многу побрзо има шанса да се случи е што ако Заев и покрај недобивањето на мандатот, на своја рака формира влада и собранието вака така ја изгласа.
Што според тебе би се случувало понатака. Државата ке има две влади , двете легални или нелегални во зависно од тоа како гледаш на работите. Две министерсва за внатрешни работи, две министерста за надворешни, две за одбрана итн итн. You get the picture?
Џабе везеш Владе, си мислат дека е тоа плукни залепи. Како прво не верувам воопшто да се усуди да прави нешто без амин на Иванов, пошто сепак треба да има некоја сила позади него. Кој ќе го брани, полицијата? Тешко богами, мрља он има оставено таму тешка, никад нема да му го заборават сликањето со јатаците на 10 мај 2015 година. Или можеби ударна сила ќе му биде геј шарадата? Едноставно е, ситуацијата ќе биде навидум без никаква контрола, а во таква ситуација не се знае кој пие, а кој плаќа и што е најважно ретко некој сноси одговорности.....Овие тука самостојните мислители на туѓи мисли не го сваќаат тоа, но зајо многу добро го сваќа иначе до сега веќе ќе беше тргнат у собрание :) али место тоа, си постави рок од 10 дена да смисли нешто.....


[DOUBLEPOST=1489273092][/DOUBLEPOST]
Извини јас сум крив, сега ќе си удрам шамар затоа што си дозволив со ретард да дискутирам. Јас го прашувам да ми најде кој дебатирал за тоа тој ми вика дел било од рамковен. Глуп.[DOUBLEPOST=1489268218][/DOUBLEPOST]
Фала ти, од утре и јас се приклучувам на протестите баш поради сликава.
Па и предлог законот за употреба на јазиците од страна на СДСМ е согласно уставот. Што ви боди очи ?
Јас немам појма зошто воопшто се расправате за нешто што не е релевантно во моментов. Нит рамковен е важен, нит пак е важно веќе дали зајо ја прифаќа или одбива платформата. Од оваа точка стабилна влада не може да излезе, дури Иванов и грујо да попуштат, а нема. А прашање е дали има сили и воопшто зајо да стигне до гласање за влада.

Така се насанка зајо, што кожни гаќи не го крпат во моментов како што стојат работите. Ако не стори некое чудо, тој Германецот што на видеото кажа дека не му смета платформата, тогаш ни сам ќе незнае кој крај да фати.
 
Последно уредено:

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Помислив да проверам што се говори за актуелниве случувања на форумов, и така не сум бил одамна .. и што да видам, уште се дробат истите муабети. Бетер сте од филер епизода на рандом аниме.

Дај дур е време, помалку Заев и Груевски, повеќе Богоевски и Мицковски дискутирајте.
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Има закон донесено за амнестија, уште 2001 или 2002 г.
Што се гласаше во 2011 и кој гласаше?[DOUBLEPOST=1489277066][/DOUBLEPOST]
Не знае дете чекај да видиме што не му е јасно...
Они повторуваат ко папагаи што прочитаат по сорос портали...


Sent from my MI 5s using Tapatalk
Дај ми ја целата слика.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom