Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.555
Поени од реакции
36.516
Според тоа што го кажува Османи, целосна двојазичност добиваат во општините каде што се над 20% вклучително и Скопје.
За парите немало да има големи измени туку само НБРМ ќе го пишувало и на албански.

Лошо за Сдсм е што ќутат како пички и овие работи треба да ги дознаваме од Дуи на интервјуа.
 
Последно уредено:

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.264
Поени од реакции
8.739
За формирање на владата единствена пречка му е Хорхе со исто така неговото одработување за фамилијата и кршење на уставот, а „напатениот“ народ се смирува по брза постапка има начини за тоа.
Друга работа со платформа верглате цело време, прво Зајко кажа дека договориле се во рамки на уставот, трето тука е пак Хорхе со ставање на вето на некој закон ако го менува унитарниот карактер на државата, исто така за такви закони потребно е 2/3 мнозинство кое што Зајко го нема, така да незнам што толку верглате за таа платформа каде што има демократски механизми за спречување нешто ако не е во согласност со уставот, толку ли неможете да видите дека дебиланата што е на улица е само за да се спаси газот на чика Грујо и компанија.
ако може ти или било кој од останатите куртони на форумов да ми каже каде во уставот е следново барање од платформата:

Постигнување на целосна јазична еднаквост, употребата на албанскиот јазик во сите нивоа на власта и гаранција за неговата примена како фундаментално и уставно право. Уставот на Република Македонија треба да утврди дека "македонскиот јазик и неговото кирилско писмо и албанскиот јазик со неговото писмо се официјални јазици во Република Македонија".

еве јас лично не сум го читал уставот ама тебе ти давам шанса ова да ми го цитираш од уставот.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.555
Поени од реакции
36.516
ако може ти или било кој од останатите куртони на форумов да ми каже каде во уставот е следново барање од платформата:

Постигнување на целосна јазична еднаквост, употребата на албанскиот јазик во сите нивоа на власта и гаранција за неговата примена како фундаментално и уставно право. Уставот на Република Македонија треба да утврди дека "македонскиот јазик и неговото кирилско писмо и албанскиот јазик со неговото писмо се официјални јазици во Република Македонија".

еве јас лично не сум го читал уставот ама тебе ти давам шанса ова да ми го цитираш од уставот.
Тоа е барање од платформата ама не е прифатено. И самите од Дуи кажаа дека устав нема да се менува.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.264
Поени од реакции
8.739
Според тоа што го кажува Османи, целосна двојазичност добиваат во општините каде што се над 20% вклучително и Скопје.
За парите немало да има големи измени туку само НБРМ ќе го пишувало и на албански.

Лошо за Сдсм е што ќутат како пили и овие работи треба да ги дознаваме од Дуи на интервјуа.
па сите бе тоа прашуваат, што ќутат, нека се изјаснат што договориле, а не да кажуваат што прифатил Грујо, демек ако Грујо прифатил све е во ред.[DOUBLEPOST=1488962515][/DOUBLEPOST]
Тоа е барање од платформата ама не е прифатено. И самите од Дуи кажаа дека устав нема да се менува.
од каде знаеме дека не е прифатено ? кажа некој од СДСШ?
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Кажа кажа кажа кажа.
Не е важно во моментов што кој кажал. Ставовите се цврсти против платформата. Мојот став е цврст против платформата, а се повеќе луѓе излегуваат и јавно го кажуваат тоа. Што кажале зајо и грујо веќе и не е релевантно. Ситуацијата на теренот гледај ја. Или планираш оние што излегуваат против платформата а ги нарекуваш „дебилана“ да одиш и лично еден по еден да ги убедиш дека грешат?

На крајот на краиштата и да е точно тоа што го тврдиш, ситуацијата на теренот пак прави јас да сум во право. И пак за тоа е крива политиката на зајо и платформата, он со овој чекор не само што го амнестираше грујо, туку го врати на голема врата во политиката (доколку заврши све мирно).
Абе ајде, искрено и ја сум против било каква платформа албанска, не ги сакам, ниту пак ми се свиѓа нивната политика како према Македонија,а бидејќи сум Србин и према Србија ( Косово), ниту пак имам некои симпатии према нив, ниту пак имам добро мислење за истите, дури неми се допаѓа ни рамковниот договор кој им овозможува да се привелигирани во однос на квалитетни луѓе, на крај краева посакувам да ги нема во моја близина, али тоа мене што неми се свиѓа и што сме јас и ти против за тоа не значи дека тие не се политички фактор во државата и дека истите имаат барања кои треба да се разгледуваат и додека се во рамките на уставот да се почитуваат, ситуацијата треба да ја прифатиме таква, каква што е, ги има, се политички фактор, зависат од нив многу работи, правата кои што им се загарантирани со устав и закон треба да се поштуваат, а ако несакаме да пошутавме уставни и законски норми следи војна, која што верувам дека ниту јас ниту ти, ниту пак тие ја посакуваат.[DOUBLEPOST=1488962698][/DOUBLEPOST]
ако може ти или било кој од останатите куртони на форумов да ми каже каде во уставот е следново барање од платформата:

Постигнување на целосна јазична еднаквост, употребата на албанскиот јазик во сите нивоа на власта и гаранција за неговата примена како фундаментално и уставно право. Уставот на Република Македонија треба да утврди дека "македонскиот јазик и неговото кирилско писмо и албанскиот јазик со неговото писмо се официјални јазици во Република Македонија".

еве јас лично не сум го читал уставот ама тебе ти давам шанса ова да ми го цитираш од уставот.
Дојди можам да ти пофино објаснам, глуп ли си или што е работа, и Зајко и Дуи потврдија дека се договориле за се што е во рамките на уставот.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.555
Поени од реакции
36.516
од каде знаеме дека не е прифатено ? кажа некој од СДСШ?
За тоа кажаа, дека Уставот нема да се менува и од двете партии. А и немаат ни гласови за менување на Уставот.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.264
Поени од реакции
8.739
Абе ајде, искрено и ја сум против било каква платформа албанска, не ги сакам, ниту пак ми се свиѓа нивната политика како према Македонија,а бидејќи сум Србин и према Србија ( Косово), ниту пак имам некои симпатии према нив, ниту пак имам добро мислење за истите, дури неми се допаѓа ни рамковниот договор кој им овозможува да се привелигирани во однос на квалитетни луѓе, на крај краева посакувам да ги нема во моја близина, али тоа мене што неми се свиѓа и што сме јас и ти против за тоа не значи дека тие не се политички фактор во државата и дека истите имаат барања кои треба да се разгледуваат и додека се во рамките на уставот да се почитуваат, ситуацијата треба да ја прифатиме таква, каква што е, ги има, се политички фактор, зависат од нив многу работи, правата кои што им се загарантирани со устав и закон треба да се поштуваат, а ако несакаме да пошутавме уставни и законски норми следи војна, која што верувам дека ниту јас ниту ти, ниту пак тие ја посакуваат.[DOUBLEPOST=1488962698][/DOUBLEPOST]
Дојди можам да ти пофино објаснам, глуп ли си или што е работа, и Зајко и Дуи потврдија дека се договориле за се што е во рамките на уставот.
јас те прашав дали болдираното е според устав, тоа е барање од платформата за која Груби се изјасна дека е целосно прифатена.[DOUBLEPOST=1488963041][/DOUBLEPOST]
За тоа кажаа, дека Уставот нема да се менува и од двете партии. А и немаат ни гласови за менување на Уставот.
ќе го заобиколат и уставот ко многу пати досега, кај нас секој како сака така го толкува уставот, гледаме и деновиве, кој како ќе му текне такви изјави даваат.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.555
Поени од реакции
36.516
ќе го заобиколат и уставот ко многу пати досега, кај нас секој како сака така го толкува уставот, гледаме и деновиве, кој како ќе му текне такви изјави даваат.
Во тој случај може законите да паднат на Уставен суд или Претседателот да одбие да ги потпише.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
јас те прашав дали болдираното е според устав, тоа е барање од платформата за која Груби се изјасна дека е целосно прифатена.[DOUBLEPOST=1488963041][/DOUBLEPOST]
ќе го заобиколат и уставот ко многу пати досега, кај нас секој како сака така го толкува уставот, гледаме и деновиве, кој како ќе му текне такви изјави даваат.
Болдираното не е според устав, но изгледа несакаш да приметиш дека ДУИ и СДС кажаа дека за се што се договориле е во рамките на уставот, несакаш да сватиш или уште полошо немаш капацитет да сватиш.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.264
Поени од реакции
8.739
Во тој случај може законите да паднат на Уставен суд или Претседателот да одбие да ги потпише.
знаеме кај нас како работат судиите и уставен суд без разлика од кого се, како им се диригира така свират, така и со претседателот, ке дојдат неколку пати говедана од ЕУ и некое копиле кој Бејли и ни претседател ке се виде ни никој, бадијлала да се убедуваме.[DOUBLEPOST=1488963720][/DOUBLEPOST]
Болдираното не е според устав, но изгледа несакаш да приметиш дека ДУИ и СДС кажаа дека за се што се договориле е во рамките на уставот, несакаш да сватиш или уште полошо немаш капацитет да сватиш.
кој од ДУИ? јас го слушнав што кажа Груби, од СДСШ ништо не слушнав, а на Заев ниту му верувам и писмено да ми достави, тој ставовите ги менува 3 пати денот.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
знаеме кај нас како работат судиите и уставен суд без разлика од кого се, како им се диригира така свират, така и со претседателот, ке дојдат неколку пати говедана од ЕУ и некое копиле кој Бејли и ни претседател ке се виде ни никој, бадијлала да се убедуваме.[DOUBLEPOST=1488963720][/DOUBLEPOST]
кој од ДУИ? јас го слушнав што кажа Груби, од СДСШ ништо не слушнав, а на Заев ниту му верувам и писмено да ми достави, тој ставовите ги менува 3 пати денот.
ок.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Тоа значи ке има тендер за набавка на куршуми, ивона и ебачот нејзин пак ке се омрсат....
..мора многу да му завидуеш на ова латасов.., добра шикса е нема што ...путена , сочна, топла и влажна ,а???? Лиги ти течат ....од авион се гледа....:sneaky:[DOUBLEPOST=1488965631][/DOUBLEPOST]
Ајде не се нервирај, има Хорхе и успеси, еве на пример му намигна Обама, Англискиот го владее супер па дурии и играјќи на сцена со Боцевски.... да не е на Маја путката тој ке си беше успешен градинар во Валандово...
..а шо да праавме ко на твојта е суа а ренде... :)
 
Последно уредено:

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Види сега вака, ти збориш за желби, јас зборам за ситуација на терен. Јас моите желби сум ги кажал тука, но не ги сметам за релевантни за дискусија. Единствено тоа што е се случува во моментот може да ни каже кој каде може да заврши. А јас викам дека грујо беше блиску до затвор, а зајо сега го направи да биде блиску до херој.
Заев го напраил паторот сега херој?
Медиумите на паторот си го напраија паторот херој меѓу своите (по не знам кој пат веќе). Нема пореметување во балансот на гласачите, а и да има, тој е безначаен. Тоа е помалку важно. Поделбата е како со нож јасно направена. Еве ќе ти кажам, ама знаеш и самиот - настапите на бетмен и дамовски од другава страна се доживуваат само за мајтап, тотално се смешни и неубедливи - не па да ме натераат да сменам мислење за тој што го збориш и да го гледам како херој.

Пробај да ме сфатиш ова што најдобронамерно ти го кажувам, за не само да ми ставате етикети тука. Немојте да се борите за човек, борете се за идеи. Протестите не ви се спонтани, наредени се, организирани и не добивате поддршка од ваши сограѓани затоа што имаат неискрена, лажна позадина и бранат некого кого веќе го прифатил истото, ако не и полошо. Пуштете да си одлежи тој што има направено криминал, а терајте си ја идеологијата (ако мислите дека ја имате). Сменете си го сами раководството затоа што целово натегање е за нивна лична корист, а на огромна штета на цела држава. Ви даваат само пароли, омраза и популизам. Кај вас поддржувачите на политиката на нг е вештачки креирана психоза и две години сте буквално заложници дека некој ви работи против државата, само затоа што тие се поистоветуваат со неа, а не се.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
твоите ставови се комунистички
бараш строга државна контрола и да нема многу место за воља на мнозинството
Не за џабе имам битолско во мене. Такви сме сите ние, нели? ;) И Довлеџик, и Буримечка, и Бела Чешма, и Стрежево, и Баиро, и Ушице...[DOUBLEPOST=1488966664][/DOUBLEPOST]
Започнале преговори за платформата, значи не ја осудиле од почеток туку преговарале за неа. Епа тогаш тоа беше во ред, немаше потреба од протести а сега има. Да не збориме дека вмро дале повеќе од Сдсм. Таква патриотска партија со толку членови патриоти а никој не се побуни што се преговарало за платформата и што се раздавале министерства.

Не се направи заради Сјо.
Јас бев на тие преговори, сега ќе ти кажам. Грујо му вика на Али... што сакаш да прифатиме од пљатформата... И овој му кажува...
- СЈО не сакаме да продолжи, за јазици и слично... има веќе доволно...
- Не.. му вели Али, ако ти не сакаш, Зоуран ќе сака..
И така бидна.
Ова од „лице место“ ти го кажувам, кога бевме на разговори.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.738
Поени од реакции
12.174
Овој тип на вести се уште познати како ЛУБРИКАНТИ. Тие треба да послужат за народот полесно да ја голтне кнедлата, во стилот, па тоа све веќе го има, а не се објаснува зошто тоа се бара баш во сред политичка криза и зошто воопшто се бара ултимативно ако веќе го има.
Лубрикант можеби користат на Халкидики, не знам. Не се концентрирај ти на тие вести. Тие само го доловуваат сижето на документот. Оставив линк до документот од владата со состојби, заклучоци и препораки што се треба да се промени. Ако воопшто си го прочитал документот, насоките се еден вид темел на оваа платформа сега.
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom