Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.865
Поени од реакции
26.466
Баш би било интересно да ја дознаеме вашата стратегија, како замислувате дека ќе се одвива сето тоа, ќе му објави војна претседателот на Албанија? Или на Косово? Или две во едно? Ќе распореди единици на граница и ќе му даде ултиматум на шип.тарскиот претседател да ја повлече платформата од 24 часа после кое ќе следи вооружен одговор? Бомбардирање на Тирана? Ххахах не ми се верува што пишувам ама има нешто забавно во комуникација со лудаци :)
Па таму кај што си у лудница, со какви сакаш да комуницираш?[DOUBLEPOST=1488659276][/DOUBLEPOST]
Пола од нив не се Македонци, имај го тоа во предвид.
Им се цеди уште од газот изцедок од сечените што ги примаат.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.744
Поени од реакции
6.240
Кои сонародници?
Остави ги тие селски финти со цитирање едно зборче вон контекст, јасно е која ви е целта на повикување на војна, декларативно тоа се "клетите ш.иптари" а реално тоа се сите кои се против раката која ви доделува милостиња и ве одржува во живот, откако би била прогласена воена состојба ќе се почне со убивање македонци под превезот на замислено предавништво. Безвезе муабет е ова бидејќи нема да се случи и ќе остане само ваша желба.
Среќа што не е денес 1913 и не се наоѓаме јужно од Сахара, датумот ви е сто години избеган а географијата барем 5000 км.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.865
Поени од реакции
26.466
Остави ги тие селски финти со цитирање едно зборче вон контекст, јасно е која ви е целта на повикување на војна, декларативно тоа се "клетите ш.иптари" а реално тоа се сите кои се против раката која ви доделува милостиња и ве одржува во живот, откако би била прогласена воена состојба ќе се почне со убивање македонци под превезот на замислено предавништво. Безвезе муабет е ова бидејќи нема да се случи и ќе остане само ваша желба.
Среќа што не е денес 1913 и не се наоѓаме јужно од Сахара, датумот ви е сто години избеган а географијата барем 5000 км.
А твоја желба која е? Веднење глава на условите на Албанците?
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Остави ги тие селски финти со цитирање едно зборче вон контекст, јасно е која ви е целта на повикување на војна, декларативно тоа се "клетите ш.иптари" а реално тоа се сите кои се против раката која ви доделува милостиња и ве одржува во живот, откако би била прогласена воена состојба ќе се почне со убивање македонци под превезот на замислено предавништво. Безвезе муабет е ова бидејќи нема да се случи и ќе остане само ваша желба.
Среќа што не е денес 1913 и не се наоѓаме јужно од Сахара, датумот ви е сто години избеган а географијата барем 5000 км.
Баш ме интересира која е таа волшебна рака што "ми доделува милостиња" и "ме одржува во живот"?
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.744
Поени од реакции
6.240
А твоја желба која е? Веднење глава на условите на Албанците?
Нема да добијат ништо повеќе од она што го добиле од 2001 до денес. Или од 2008. Гледам на претходните страни е објаснувано детално зошто и како.[DOUBLEPOST=1488659628][/DOUBLEPOST]
Баш ме интересира која е таа волшебна рака што ми доделува милостиња и ме одржува во живот?
Истата која на Ристо Превара му доделува тендери.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.865
Поени од реакции
26.466
Баш ме интересира која е таа волшебна рака што ми доделува милостиња и ме одржува во живот?
дпмне се разбира. Ова лет да го прочита, можеби ќе му стане јасно што сакам да му кажам. Сите што застанаа во одбрана на Македонија ги ставија во кошницата заедно со дпмне. Тоа е тоа... малоумност.
 
Член од
19 февруари 2009
Мислења
1.376
Поени од реакции
1.959
Ништо добро не може да излезе од ситуацијава.. За жал.

Туку, чисто процедурално, понудените одговори на анкетава се слични како и референдумското прашање 1991. Делот со уставноста е непотребен, пошто многу елегантно може да се надмине со едно автентично толкување на истиот.
Еве го делот од платформата кој се однесува на јазикот.

– Постигнување целосна јазична еднаквост, употребата на албанскиот јазик на сите нивоа на власта и гаранција за неговата примена како фундаментално и уставно право. Уставот на Република Македонија треба да утврди дека „македонскиот јазик и неговото кирилско писмо и албанскиот јазик со неговото писмо се официјални јазици во Република Македонија”.
Јасно е дека целта е изедначување на македонскиот и албанскиот јазик.
Што тоа во пракса значи, ќе ви објаснат експертутките, претежно од албанско етничко потекло, кои во изминатиов период ни објаснуваа дека Македонците ништо немало да изгубат со тоа, колку тоа ќе било добро за општеството, итн..
Истите тие експертутки, кога ќе го добијат тоа што го бараат, ќе ја сменат лентата, па ќе ни објаснат малку подетално што значи за нив јазична еднаквост.
 
Последно уредено:

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.865
Поени од реакции
26.466
Нема да добијат ништо повеќе од она што го добиле од 2001 до денес. Или од 2008. Гледам на претходните страни е објаснувано детално зошто и како.
Сакаш да кажеш дека платформата е декларативна и нема никаква тежина ?

Ако е така што ги кошта во интерес на стабилноста, да ги повлечат барањата кои произлегуваат од неа. Нека кажат јасно и гласно албанските субјекти дека се откажуваат од платформата, во интерес на мирот.
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Истата која на Ристо Превара му доделува тендери.
Вие стварно сте ебани во мозокот.
Јасно е дека целта е изедначување на македонскиот и албанскиот јазик.
Што тоа во пракса значи, ќе ви објаснат екпертутките, претежно од албанско етничко потекло, кои во изминатиов период ни објаснуваа дека Македонците ништо немало да изгубат со тоа, колку тоа ќе било добро за општеството, итн..
Истите тие експертутки, кога ќе го добијат тоа што го бараат, ќе ја сменат лентата, па ќе ни објаснат малку подетално што значи за нив јазична еднаквост.
Само што нема да се случи тоа.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
Види, можеш ти да мантраш дека и да посакуваш дека проблемот се истрагите и обвиненијата, и токму тој став што го имате ќе ги спаси криминалците од затвор и ќе ги претвори во херои. Па сега како да ти кажам, само продолжете. ...
Од досегашно искуство знаеме дека ВМРО немаше никаков проблем со коалицирање со ДУИ, со поставување на команданти на ОНА на раководни места и министерства, дури и се донесоа закони со кои се дадоа права за јазик, се толерираа знамиња, двојазични официјални документи, веб страни на министерства и општини, обесени знамиња на Албанија низ државата, споменици и симболи на УЧК, преименувања на школи и улици со имиња на паднати борци на ОНА....
СЈО од почеток беше ноќна мора на Грујо, се ангажираа сите сретства да се попречи во работа да се оневозможат истраги. И сега одеднаш н е било СЈО проблем поради кое му побелеа косите а бил проблем преговори со Албанска партија и некои договори кои и не можат да се направат без 2 третинско мнозинство а и за кои и Али и Заев рекоа дека не се дел од меѓусебни договори и платформа која грујо веќе ја преговараше со амин на Иванов кој сега се грози од истата платформа
Ма ајде молим ти се
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.865
Поени од реакции
26.466
Од досегашно искуство знаеме дека ВМРО немаше никаков проблем со коалицирање со ДУИ, со псотавување на команданти на ОНА на раководни места и министерства, дури и се донесоа закони со кои се дадоа права за јазик, се толерираа знамиња, двојазични официјални документи, веб страни на министерства и општини, обесени знамиња на Албанија низ државата....
СЈО од почеток беше ноќна мора на Грујо, се знгажираа сите средтсва да се попречи во работа да се оневозможат истраги. И сега одеднаш н е било СЈО проблем поради кое му побелеа косите а бил проблем преговори со Албанска партија и некои договори кои и не можат да се направат без 2 третинско мнозинство а и за кои и Али и Заев рекоа дека не се дел од меѓусебни договори.
Види, дпмне можеби немало проблем со коалицирање со ДУИ, ама јас сум имал. Поентата е тие што ја бранат Македонија, не секогаш се симпатизери и подржувачи на дпмне. Вие кои сте против дпмне сами ги ставате и патриотите во истата корпа со нив. Значи јас не го бранам грујо и неговите постапки, јас ја бранам Македонија. Ако Иванов застанал во одбрана со мене, тој е за мене соборец или во најмала рака моментален сојузник.
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Види, дпмне можеби немало проблем со коалицирање со ДУИ, ама јас сум имал. Поентата е тие што ја бранат Македонија, не секогаш се симпатизери и подржувачи на дпмне. Вие кои сте против дпмне сами ги ставате и патриотите во истата корпа со нив. Значи јас не го бранам грујо и неговите постапки, јас јас бранам Македонија. Ако Иванов застанал во одбрана со мене, тој е за мене соборец или во најмала рака моментален сојузник.
Тие мислат дека секој што е патриот автоматски е вмро.
Затоа и лепењето етикети.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.865
Поени од реакции
26.466
Тие мислат дека секој што е патриот автоматски е вмро.
Затоа и лепењето етикети.
Абе така ги идеолизираат тие против кои се борат. Прават херои од нив, а во исто време ги плукаат. Нивен став е дека единствена партија која е патриотска е дпмне. Па можеби е и вистина тоа.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Он ја бранел Македонија, Иванов му бил соборец.:pos::pos::pos:

Тие се вие, неколку занесени брљи, се замислувате некакви геостратези, генерали, па стратегии правите, предидувања, координрате борба на локално и глобално ниво :pijanco:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom