PR Deadlift, Bench Press и Squad

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.629
Поени од реакции
34.884
Мислам дека си подлажувате сите :)
Билдер, ловџија, рибар, маж за сантиметрите, женско за облините.....не лажат, само по малку ја извртуваат вистината :D

Инаку на муабетот, ова не се големи цифри за да се лаже, сосема нормални и достижни за секој просечен човек со доста стаж во теретана, лага ќе биде ако ти кажеме дека дигаме 180кг на бенч, а такви се бројат на прсти во државава, јас познавам двајца кои со неполни 80кг со свои очи ги имам видено на бенч да дигаат 180кг, а сум вежбал во многу теретани и имам видено многу профили на вежбачи, а едно повторување со 100ката на бенч, 150ка на чучањ, 200ка на мртво (со користење на кајли) се достигнуват само си бара време и тренинг, мртвото има една мана, знае да те остави без кичма :(
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
1.082
Поени од реакции
447
Билдер, ловџија, рибар, маж за сантиметрите, женско за облините.....не лажат, само по малку ја извртуваат вистината :D

Инаку на муабетот, ова не се големи цифри за да се лаже, сосема нормални и достижни за секој просечен човек со доста стаж во теретана, лага ќе биде ако ти кажеме дека дигаме 180кг на бенч, а такви се бројат на прсти во државава, јас познавам двајца кои со неполни 80кг со свои очи ги имам видено на бенч да дигаат 180кг, а сум вежбал во многу теретани и имам видено многу профили на вежбачи, а едно повторување со 100ката на бенч, 150ка на чучањ, 200ка на мртво (со користење на кајли) се достигнуват само си бара време и тренинг, мртвото има една мана, знае да те остави без кичма :(
Се согласувам, со 1-2 години посветен тренинг се достигнуваат лесно.
Еве некои општи стандарди за сила



Ова е во pounds за кг поделете со 2.2

Untrained

An individual who has not trained on the exercises before, but can perform them correctly.
Novice
An individual who has trained regularly for up to several months.
Intermediate
An individual who has trained regularly for up to a couple years.
Advanced
An individual who has trained multiple years.
Elite
An athlete competing in strength sports. Keep in mind, the standards shown in the tables do not represent the highest level of strength performance possible.
 

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
174цм 78кг
Во билдерскава кариера максимални PR ми се:

Бенч 1х105кг
Чучањ 1х160кг
Мртво 1х 210кг

Моментални:
Бенч 98кг
Чучањ 130кг
Мртво пауза додека не ја средам кичмата (ако некогаш ја средам).
a od sto ja imas brat zeznato kicmata ako sakas da kazes? i dali e povrzano so vezbanje vo teretana.. iskustvo malku
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.629
Поени од реакции
34.884
a od sto ja imas brat zeznato kicmata ako sakas da kazes? i dali e povrzano so vezbanje vo teretana.. iskustvo malku
Да со теретана, после пауза од неколку месеци со теретана пробав незагреан да дигнам 200кг на дедлифт, повредата ми е на спој лумбален-сакрален дел и во моментов не смеам да дигам никакви тежини, не смеам да зголемувам телесна тежина, треба неколку месеци да носам појас со фишбајни за фиксирање на кичмата и се да се врати во свој ред.
Совет од искуство, добро загревање, не форсирајте тежини ако не сакате профи да се бавите со ова, чувајте кичма и зглобови ќе ву требаат и понатаму, а нажалост овој "спорт" доста ги оштетува.
 

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
Да со теретана, после пауза од неколку месеци со теретана пробав незагреан да дигнам 200кг на дедлифт, повредата ми е на спој лумбален-сакрален дел и во моментов не смеам да дигам никакви тежини, не смеам да зголемувам телесна тежина, треба неколку месеци да носам појас со фишбајни за фиксирање на кичмата и се да се врати во свој ред.
Совет од искуство, добро загревање, не форсирајте тежини ако не сакате профи да се бавите со ова, чувајте кичма и зглобови ќе ву требаат и понатаму, а нажалост овој "спорт" доста ги оштетува.
Ти посакувам што побрзо да оздравиш и да се вратиш посилен!
Советуваш да избегнуваме мртво и чучњеви или да не форсираме големи килажи? (секако правилно мора да се вежбаат) јас ги сакам овие вежби но не и по цена да имам здравствени последици...
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.629
Поени од реакции
34.884
Ти посакувам што побрзо да оздравиш и да се вратиш посилен!
Советуваш да избегнуваме мртво и чучњеви или да не форсираме големи килажи? (секако правилно мора да се вежбаат) јас ги сакам овие вежби но не и по цена да имам здравствени последици...
Фала, не советувам да ги избегнувате целосно, правете ги, но со мера, не мора да се форсираат тежини како што јас форсирав, таквите тежини носат многу повреди без разлика на формата, плус кога се обидуваш да поместиш плато и формата немаможност да ја запазиш во целост.
Јас си признавам дека имам мака со зглобовите на рацете и лактите, за разлика од мене многу луѓе што се бават со ова подолго ќе те излажат дека немаат мака, а во позадина реалноста е поинаква.
Се додека од ова не ви зависи кариера, животот и да заработувате не одете во крајности, тоа е мојот совет, не е се розево како што објаснуваат големите батки по видеата на youtube.
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
1.082
Поени од реакции
447
Да со теретана, после пауза од неколку месеци со теретана пробав незагреан да дигнам 200кг на дедлифт, повредата ми е на спој лумбален-сакрален дел и во моментов не смеам да дигам никакви тежини, не смеам да зголемувам телесна тежина, треба неколку месеци да носам појас со фишбајни за фиксирање на кичмата и се да се врати во свој ред.
Совет од искуство, добро загревање, не форсирајте тежини ако не сакате профи да се бавите со ова, чувајте кичма и зглобови ќе ву требаат и понатаму, а нажалост овој "спорт" доста ги оштетува.
треба пазење за овие работи се согласувам ама и незнам што си мислел ти со ваква грешка. И јас сум тука негде, ама не загреан и паднат од форма ни на памет не ми доага да вежбам
Ти посакувам што побрзо да оздравиш и да се вратиш посилен!
Советуваш да избегнуваме мртво и чучњеви или да не форсираме големи килажи? (секако правилно мора да се вежбаат) јас ги сакам овие вежби но не и по цена да имам здравствени последици...
Не треба да избегнуваш. Прво намалија ја тежината, научи ја формата, и трето извади го проклетиот каиш. Многу мислат дека ако носат каиш ке ја спасат кичмата ама уште да беше така, формата е најбитна ако не ти е добра што сакаш имаш ке заебеш работа. Научи да ги користиш стомачните и јадрото без каиш за да не ти бидат слаба страна од каде доаѓаат најголемиот дел на повреди на кичмата
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Мислам дека си подлажувате сите :)
Тоа би било ко да се фалиме дека зиаме 12к плата.
Срамота е да се фалиш со овие бројки шо ги пишуваме баш се прилично почетнички за оние посериозните.

А и сериозно не е тешко секој од нас и видео да сними и да ти докаже.
Ако не си навлезен во спортот изгледа многу - знам.

едит: и џабе се отвори ваков офтопик муабет @Myers нека зачисти
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.629
Поени од реакции
34.884
треба пазење за овие работи се согласувам ама и незнам што си мислел ти со ваква грешка. И јас сум тука негде, ама не загреан и паднат од форма ни на памет не ми доага да вежбам

Не треба да избегнуваш. Прво намалија ја тежината, научи ја формата, и трето извади го проклетиот каиш. Многу мислат дека ако носат каиш ке ја спасат кичмата ама уште да беше така, формата е најбитна ако не ти е добра што сакаш имаш ке заебеш работа. Научи да ги користиш стомачните и јадрото без каиш за да не ти бидат слаба страна од каде доаѓаат најголемиот дел на повреди на кичмата
Епа немав вежбно долго време, а вежбав со тренинг партнерот со кој вежбаме заедно скоро 6 години, али тој немаше прекинато ни ден со тренинг за разлика од мене што паузирав околу година и пол, единствено чат пат некој склек и трчање, друга активност јок. Се исилив со него на тренинг за грб и ајде да не покажам слабост пред човекот што секогаш бил послаб од мене на таа вежба и се заебав квалитетно.
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Тоа би било ко да се фалиме дека зиаме 12к плата.
Срамота е да се фалиш со овие бројки шо ги пишуваме баш се прилично почетнички за оние посериозните.

А и сериозно не е тешко секој од нас и видео да сними и да ти докаже.
Ако не си навлезен во спортот изгледа многу - знам.

едит: и џабе се отвори ваков офтопик муабет @Myers нека зачисти
Абе ја сеа сфатив дека бројкиве се за некои рекорди од едно кревање, затоа ми мањкаа :) У мое време не кажувавме бројки колку сме кренале еднаш, туку со која тежина си способен да направиш серија од 10 повторувања :)
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Абе ја сеа сфатив дека бројкиве се за некои рекорди од едно кревање, затоа ми мањкаа :) У мое време не кажувавме бројки колку сме кренале еднаш, туку со која тежина си способен да направиш серија од 10 повторувања :)
10 повторувања е голем број и доста далечен од вистинскиот 1 Rep Max
2 - 5 е полесно да се проектира 1RM со калкулатори
наравно најпрецизно е singles да тестираш ама ретко кој вежба рутина со peaking singles

И да за кога се споредува сила меѓу power лифтери се збори за 1RM или за Training Total што вклучува 1RM за bench + squat + deadlift
 
Член од
19 февруари 2015
Мислења
1.772
Поени од реакции
2.075
Bench - 100kg x 5
Dead lift - 140kg x 5
Squads - не вежбам многу због ногата ме боли
 
Член од
8 јануари 2015
Мислења
150
Поени од реакции
43

Kajgana Shop

На врв Bottom