Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
W

wicked_1

Гостин
Не искача да признае пошо е патриот. Ништо не разбирате. Страв му е инфаркт да не ги исполупа гласачите и ги поштедува од кажување.
Не излезе некој од патриотите преку прес да ги негира муабетите на телма од пред некој ден?
 
S

silmarillion

Гостин
Кога ќе дојде Зајко ќе смени се од чистачка до премиер и ќе почне да се гони самиот себе, неговите обвинители ќе го стават во домашен притвор поради превозот, потоа ќе ни разјасни како Шилегов заработувал 9к евра, на оној Зекири ќе му ги сопре катарските фондови............ милина ќе биде.


Секој сам си бира кој да го ебе!

Незнам дали толку ви работи логиката или стварно толку ви е капацитетот, Доколку ВМРО прифатило се ДИУ немаше да го гајле за СЈО, ќе излезеше како победник кај албанците, некој кој го ебе ВМРО,
но еве да речеме дека се прифатиле, мислиш дека јас и останатите на форумот би ги гласале повторно, ќе ги гласаат само оние што ептен имаат корист, плус внатре во партијата ќе настане колапс,
пак ќе речете ама да се спаси од СЈО, како ќе се спаси кога максимум ќе му беше 4 години спасување, ако успееше да издржи толку оти доволно ќе беше само 1 пратеник да му одкаже под притисокот, немаше да има само шарени протести, туку ќе имаше вистински протести на кој ќе одеа и про-вмровците.

ВМРО доби со тоа што не прифати, сега останува да видиме дали СДСМ ќе прифати и дали ќе се закопа или ќе оди на нови избори, па ќе проба да купи повеќе гласови, но тука има една битна работа кој ќе бидат министри во таа изборна влада,
фактички СДСМ не е опозиција, па нема да може да го добие МВР, а со тоа ДУИ (министерот е нејзин) ќе си има терен да си ги врати гласовите што СДСМ ги купи, не за џабе ги тргнаа раководителите на Оли и се вратија старите!
Па поголемо ебење на ВМРО од страна на ДУИ од тоа да не им влезат у коалиција со се прифатено не постои : ))) Ја незнам и нејќам да навлагам дали и колку ти работи логиката, али ДУИ не одлучи да влезе со ВМРО на база на платформа него ради странците кои им се грб на ДУИ. ВМРО односно прецедникот нивно по мое мислење има прифатено се освен СЈО, што е сосема во ред за ДУИ, па чак и без глупата платформа. НО, странците рекле и да ти прифати СЈО и платформа и се џабе им е. Тука Али стаил на кантар што може што неможе. Видел дека има закрвени кај него у партија што физички не би му простиле ако влезе пак со ВМРО у коалиција и дека странците ќе го ебат. А што се однесува до него лично мислам дека он и СЈО би го укинал и платформата би ја фрлил и канта. Вака ништо чудно и амнестија да добие од странците преку СЈО и власт.

ВМРО не доби ништо, еве мене како противник на двојазичност и платформата не успеа да ме убеди дека они ја отфрлиле платформата. Зошто е тоа така нека си се прашаат у врвот на партијата за сите лажги и манипулации што ги направија овие 10 години.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.136
Поени од реакции
3.360
Па поголемо ебење на ВМРО од страна на ДУИ од тоа да не им влезат у коалиција со се прифатено не постои : ))) Ја незнам и нејќам да навлагам дали и колку ти работи логиката, али ДУИ не одлучи да влезе со ВМРО на база на платформа него ради странците кои им се грб на ДУИ. ВМРО односно прецедникот нивно по мое мислење има прифатено се освен СЈО, што е сосема во ред за ДУИ, па чак и без глупата платформа. НО, странците рекле и да ти прифати СЈО и платформа и се џабе им е. Тука Али стаил на кантар што може што неможе. Видел дека има закрвени кај него у партија што физички не би му простиле ако влезе пак со ВМРО у коалиција и дека странците ќе го ебат. А што се однесува до него лично мислам дека он и СЈО би го укинал и платформата би ја фрлил и канта. Вака ништо чудно и амнестија да добие од странците преку СЈО и власт.

ВМРО не доби ништо, еве мене како противник на двојазичност и платформата не успеа да ме убеди дека они ја отфрлиле платформата. Зошто е тоа така нека си се прашаат у врвот на партијата за сите лажги и манипулации што ги направија овие 10 години.
Како не доби ништо?
Со тоа што не прифати си ги загарантира 450к гласови кој сигурно носат 50-сетина пратеници и некој 50-сетина општини (добро богатите Центар, Карпош, Аеродром ќе ги загуби, ама и другите не се лоши како бројка).

Доколку навистина прифатеше се (официјалното сега е дека не прифатил) тогаш на локалните избори не верувам дека ќе освоеше некоја општина, плус ќе имаше внатре партиски поделби (и сега веројатно ги има), ама тогаш ќе беа ептен оправдани и ќе беше отстранет како Љубчо и со сигурност ќе завршеше во затвор (ќе немаше кој да го штити).

Јас и неочекувам закоравените да гласаат поинаку, но неопределените (кој се излажаа за програмата за живот), Ромите, Турците, Бошњаците, Албанците и другите останати што ги купи СДСМ и те како ќе гласаат/ нема да гласаат ако не ги платат, МВР не е во рацете на СДСМ, а ДУИ ќе направи се за да си ги врати изгубените гласови.
 
S

silmarillion

Гостин
Како не доби ништо?
Со тоа што не прифати си ги загарантира 450к гласови кој сигурно носат 50-сетина пратеници и некој 50-сетина општини (добро богатите Центар, Карпош, Аеродром ќе ги загуби, ама и другите не се лоши како бројка).
ВМРО вика не прифатил ДУИ вика дека прифатил. Ако видиме дека станува збор за човек кој амнестираше воени злосторници и дека влезе во влада со терористи, кој кредибилитет мислиш дека го има кај мене и мнозинството па да кажува што како? Се слагам, во крајна линија секој верува во она што сака да верува. Ама ако еднаш ме излажеш тоа те прави тебе лажго, ако вторпат ме излажеш тогаш ем си лажго али и ја сум глуп. А не е вторпат, на N-та отиде више лажењево :)
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Кога ќе дојде Зајко ќе смени се од чистачка до премиер и ќе почне да се гони самиот себе, неговите обвинители ќе го стават во домашен притвор поради превозот, потоа ќе ни разјасни како Шилегов заработувал 9к евра, на оној Зекири ќе му ги сопре катарските фондови............ милина ќе биде.


Секој сам си бира кој да го ебе!

Незнам дали толку ви работи логиката или стварно толку ви е капацитетот, Доколку ВМРО прифатило се ДИУ немаше да го гајле за СЈО, ќе излезеше како победник кај албанците, некој кој го ебе ВМРО,
но еве да речеме дека се прифатиле, мислиш дека јас и останатите на форумот би ги гласале повторно, ќе ги гласаат само оние што ептен имаат корист, плус внатре во партијата ќе настане колапс,
пак ќе речете ама да се спаси од СЈО, како ќе се спаси кога максимум ќе му беше 4 години спасување, ако успееше да издржи толку оти доволно ќе беше само 1 пратеник да му одкаже под притисокот, немаше да има само шарени протести, туку ќе имаше вистински протести на кој ќе одеа и про-вмровците.

ВМРО доби со тоа што не прифати, сега останува да видиме дали СДСМ ќе прифати и дали ќе се закопа или ќе оди на нови избори, па ќе проба да купи повеќе гласови, но тука има една битна работа кој ќе бидат министри во таа изборна влада,
фактички СДСМ не е опозиција, па нема да може да го добие МВР, а со тоа ДУИ (министерот е нејзин) ќе си има терен да си ги врати гласовите што СДСМ ги купи, не за џабе ги тргнаа раководителите на Оли и се вратија старите!
Исто како што не ги гласаше после најголемото предавство на македонскиот народ, така и сега нема да ги гласаш откако прифатиле двојазичност.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
пак ќе речете ама да се спаси од СЈО, како ќе се спаси кога максимум ќе му беше 4 години спасување, ако успееше да издржи толку оти доволно ќе беше само 1 пратеник да му одкаже под притисокот, немаше да има само шарени протести, туку ќе имаше вистински протести на кој ќе одеа и про-вмровците.

ВМРО доби со тоа што не прифати, сега останува да видиме дали СДСМ ќе прифати и дали ќе се закопа или ќе оди на нови избори, па ќе проба да купи повеќе гласови, но тука има една битна работа кој ќе бидат министри во таа изборна влада,
фактички СДСМ не е опозиција, па нема да може да го добие МВР, а со тоа ДУИ (министерот е нејзин) ќе си има терен да си ги врати гласовите што СДСМ ги купи, не за џабе ги тргнаа раководителите на Оли и се вратија старите!
Ај баш да видиме дали ќебиди се така
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Не излезе некој од патриотите преку прес да ги негира муабетите на телма од пред некој ден?
И да излезе (не знам дали, не им ги читам сајтовите), ти би им верувал?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
пак ќе речете ама да се спаси од СЈО, како ќе се спаси кога максимум ќе му беше 4 години спасување, ако успееше да издржи толку оти доволно ќе беше само 1 пратеник да му одкаже под притисокот, немаше да има само шарени протести, туку ќе имаше вистински протести на кој ќе одеа и про-вмровците.

ВМРО доби со тоа што не прифати, сега останува да видиме дали СДСМ ќе прифати и дали ќе се закопа или ќе оди на нови избори, па ќе проба да купи повеќе гласови, но тука има една битна работа кој ќе бидат министри во таа изборна влада,
фактички СДСМ не е опозиција, па нема да може да го добие МВР, а со тоа ДУИ (министерот е нејзин) ќе си има терен да си ги врати гласовите што СДСМ ги купи, не за џабе ги тргнаа раководителите на Оли и се вратија старите!
Ај баш да видиме дали ќе биди се така
 
S

silmarillion

Гостин
Најголемиот заеб на Грујо е што му ја префли улогата на жртва на Заев.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.136
Поени од реакции
3.360
ВМРО вика не прифатил ДУИ вика дека прифатил. Ако видиме дека станува збор за човек кој амнестираше воени злосторници и дека влезе во влада со терористи, кој кредибилитет мислиш дека го има кај мене и мнозинството па да кажува што како? Се слагам, во крајна линија секој верува во она што сака да верува. Ама ако еднаш ме излажеш тоа те прави тебе лажго, ако вторпат ме излажеш тогаш ем си лажго али и ја сум глуп. А не е вторпат, на N-та отиде више лажењево :)
Кај тебе нема, а можеби и кај мене нема повеќе (имам кажано дека е моментот да се повлече и да остави некој друг да ја води партијата), но како партија во моментот сметам дека тоа ми е најдобрата опција, кога ќе се појави опција која нема само да ги ротира имињата од Грујо во Зајко, од Горде во Оли, од Миле во Шилегов.... тогаш веројатно би гласал за таа партија.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
Кај тебе нема, а можеби и кај мене нема повеќе (имам кажано дека е моментот да се повлече и да остави некој друг да ја води партијата), но како партија во моментот сметам дека тоа ми е најдобрата опција, кога ќе се појави опција која нема само да ги ротира имињата од Грујо во Зајко, од Горде во Оли, од Миле во Шилегов.... тогаш веројатно би гласал за таа партија.
Левица
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.136
Поени од реакции
3.360
Најголемиот заеб на Грујо е што му ја префли улогата на жртва на Заев.
Ма не пропушти нешто големо во кое изгуби многу, а тоа е што го подржаа Двојче, па дури и протести направија (не беа контра:P), на тоа немаа никаков одговор зошто протестираат, па дури и излегоа снимки во кој ги викаа да стојат на асвалтот на +50.

Според мене требаше да го пуштат низ вода (на човекот му е поминато времето во политиката), па дури и да помогнат на СЈО да го осуди, потоа за време на пред кампањата да го активираат ОЈО и да и го направеа истото на Зајко и Циц, со тоа лидерот на опозицијата ќе ја водеше кампањата од затвор, на тоа Соросоидите ќе немаа против одговор, кога може овој да оди во затвор можат и овие, нели сите треба да бидат еднакви пред законот, нели ќе има праведно судење, со тоа еден дел од кампањата што ја водеа ќе им беше неутрализиран.[DOUBLEPOST=1486553256][/DOUBLEPOST]
И левица се компромитира со шарената револуција, до 5 до 12 заедно ја водеа револуцијата со СДСМ.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
20.068
Поени од реакции
16.183
Најголемиот заеб на Грујо е што му ја префли улогата на жртва на Заев.
А ш-то приме ако Заев стане премиер ???
1. - ќе воведе севернокорејска диктатура ?
...никој нема да смее да пишува за богатењето на Заев, Шилегов, Бејта, Арифи.... Вицко ?
- ќе стане румунско сценарио ( сега што им е)?, ќе излезе народ на улица и ќе бара целиот криминал од сите партии да се казнува?
- трето е општа амнестија на крадењето, катица ќе се занимава со искршените стакла на општина центар и се ќе се сведе на адвокатски заебанции, ниту бучко за тенковски деловии ни за т-хоме мува нема да го лази, а исто ни аљи и муса за милионите од т-хоме а за кој има осудени менаџери од т-хоме.... шема ала МОНТЕ НЕГРО.......
 
S

silmarillion

Гостин
Ма не пропушти нешто големо во кое изгуби многу, а тоа е што го подржаа Двојче, па дури и протести направија (не беа контра:P), на тоа немаа никаков одговор зошто протестираат, па дури и излегоа снимки во кој ги викаа да стојат на асвалтот на +50.

Според мене требаше да го пуштат низ вода (на човекот му е поминато времето во политиката), па дури и да помогнат на СЈО да го осуди, потоа за време на пред кампањата да го активираат ОЈО и да и го направеа истото на Зајко и Циц, со тоа лидерот на опозицијата ќе ја водеше кампањата од затвор, на тоа Соросоидите ќе немаа против одговор, кога може овој да оди во затвор можат и овие, нели сите треба да бидат еднакви пред законот, нели ќе има праведно судење, со тоа еден дел од кампањата што ја водеа ќе им беше неутрализиран.
Не смеат да пуштат никого низ вода пошто секој еден ќе пропее. Зашто се борат за секој еден да не падне што мислиш? А ОЈО може да си апси и истражува и без СЈО. Незнам кај ВМРОвците како проаѓа муабетот зошто Заев е уште на слобода после сите обвинувања на митинзи и јавни настапи. Незнам што им викаат? Неможеме појак е? Странците не ни даваат да го апсиме?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
И левица се компромитира со шарената револуција, до 5 до 12 заедно ја водеа револуцијата со СДСМ.
Зато над 800.000 Македонци заминаа од овде за секогаш, ни работа ни плата ни здравје ни безбедност а сега ни опција за која би гласал за да се поправат тие работи
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom