Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
21 ноември 2009
Мислења
182
Поени од реакции
315
Ako moze pomos od nekoj so poveke iskustvo od podiganje na ukazot do slikanje koi se trosocite
Za podiganje na ukaz se plaka 50leva plus 6 provizija, za egn uste 30 leva za slikanje po normalna postapka uste 60 leva i 35 prevod i legalizacija na izvodot. Dali ima drugo nesto so treba da se plati osven prevozot ako treba sto e toa ako ne posrednikot mi trazi od 250do 300e fala pozdrav
Демек ние поискусните треба по цел ден да дремеме на оваа тема и на вас понеискусните по два-три пати на ден да ви објаснуваме како е процедурата, кој посредник, во Скопје или во Софија, како се проверува бројче, колку се чека за ова, па за она. Па прочитај малку назад на темава. Имаш детално објаснето ама баш се. Или те мрзи, е и мене ме мрзи пак да пишувам за тоа. (Нај убаво лупни му на посредникот 300 ЕУР и ич не се секирај)
 
Член од
10 март 2014
Мислења
1.020
Поени од реакции
1.281
Ако немаш стар документ, тражиш блиски бугарски роднини како братучеди и чичковци пра баби и дедовци тетки ујковци, ако тоа не ти успее, одиш со потврда од бугарски клуб но ова потврда се издава врз база на број на бугари кои живееле во село каде ти или некој од бабите и дедовците биле родени, според ова можеш да провериш ако го знаеш местото каде биле родени, во етнографија и статистика на васил кнчов која ја има online http://promacedonia.org/vk/index.html
(мада незнам дали има некој земено за сигурно преку клубовите, распрашај други членови) Други начини до директно државјанство до мое знаење нема, едино ти преостанува имиграциона виза и да живееш таму 5 години, Али најсигурни патеки се со роднини и стари документи, се надевам помогнав малку и со среќа во што и да се одлучиш!
По шо линк ми даде еј шо нема внатре.Во селото од кај шо се моите од страна на татко ми 475 Бугари Христијани.
 
D

Drexel

Гостин
По шо линк ми даде еј шо нема внатре.Во селото од кај шо се моите од страна на татко ми 475 Бугари Христијани.
Тогаш врз база на тоа можеш да извадиш потврда од некој од бугарски клубови во МК за произход но пак ке пофторам до сега немам конкретно слушнато од некого за сигурно да има земено државјанство вака, обично вакви прозборат и ги снема од форумот, Ако има некои членови нека се изјаснат.
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Тогаш врз база на тоа можеш да извадиш потврда од некој од бугарски клубови во МК за произход но пак ке пофторам до сега немам конкретно слушнато од некого за сигурно да има земено државјанство вака, обично вакви прозборат и ги снема од форумот, Ако има некои членови нека се изјаснат.
Епа рано е, ваквите потврди ги има релативно кратко време и многу од луѓето што имаме извадено такви, сѐ уште ни на интервју не сме биле, камо ли нешто повеќе. Јас очекувам дури во 2018 да можам да споделам на форумов дали потврда од БКК врши работа.
 
Член од
31 мај 2012
Мислења
41
Поени од реакции
6
Демек ние поискусните треба по цел ден да дремеме на оваа тема и на вас понеискусните по два-три пати на ден да ви објаснуваме како е процедурата, кој посредник, во Скопје или во Софија, како се проверува бројче, колку се чека за ова, па за она. Па прочитај малку назад на темава. Имаш детално објаснето ама баш се. Или те мрзи, е и мене ме мрзи пак да пишувам за тоа. (Нај убаво лупни му на посредникот 300 ЕУР и ич не се секирај)
Fala na odgovorot ama gledav nazad dosta strani i samo toa go najdev sto go pisuva a tebe kako ponekulturen mrzese te da pises kulturen odgovor kako sto dolikuva, a ne te mrzese da pises toa sto si pisal... makedoska rabota zatoa ne ne biva ne zaradi nesto druga kako nekoj administrativec da si se na niv im e nesto tesko se oni rabotile sramota
 
Член од
21 ноември 2009
Мислења
182
Поени од реакции
315
Fala na odgovorot ama gledav nazad dosta strani i samo toa go najdev sto go pisuva a tebe kako ponekulturen mrzese te da pises kulturen odgovor kako sto dolikuva, a ne te mrzese da pises toa sto si pisal... makedoska rabota zatoa ne ne biva ne zaradi nesto druga kako nekoj administrativec da si se na niv im e nesto tesko se oni rabotile sramota
Половината од членовите од овој форум да земат да читаат, оваа тема би имала најмногу 200 страни, а не 1633. И ти да си читал ќе си ги прочитал постовите на @Маца77 од пред 3 дена, во кој пишува дури и колку кошта мочањето во Софија.
 
Член од
31 мај 2012
Мислења
41
Поени од реакции
6
Половината од членовите од овој форум да земат да читаат, оваа тема би имала најмногу 200 страни, а не 1633. И ти да си читал ќе си ги прочитал постовите на @Маца77 од пред 3 дена, во кој пишува дури и колку кошта мочањето во Софија.
Na 1623 strana e prvoto objasnuvanje na @Маца77 samo prasav dali ima uste nesto zatoa sto toa sto e napisano e mnogu malku vo sporedba so toa sto trazat posrednicite nisto drugo
 
Член од
5 мај 2007
Мислења
97
Поени од реакции
48
Дечки да соопштам пред неколку минути ми се смени статусот во Финална!!!!! Иначе сум 91**/2015 со интервју во софија на 17 февруари 2016 со стара блгарска крштеница! :aplauz::oleee:
Кој месец беше на интервју?
 
Член од
14 октомври 2013
Мислења
16
Поени од реакции
16
Deneska mi se smeni statusot vo
По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство. Na intervju bev na 15 Fevruari 2016 vo Sofija so poteklo, svidetelstvo od dedo.
 
Член од
18 октомври 2016
Мислења
119
Поени од реакции
164
Некој да се пофали од 2014 и ако може да се види кој член е со нај мал број. Јас сум 18××/2014 ☺за да очекуваме во нај скоро време почеток на 2014.поззз
 
D

Daniel_faca

Гостин
Deneska mi se smeni statusot vo
По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство. Na intervju bev na 15 Fevruari 2016 vo Sofija so poteklo, svidetelstvo od dedo.
Ako moses da pisese otprilka koe brojce si? Imam blizok na 26 fevruari 2016 bese na intervju seuste e zadolzitelna procedura
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom