Што би направиле со богатството на МПЦ

Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.527
Поени од реакции
5.718
....Јас на пример би распродал се и парите би ги дал на сиромашни, на оние кои немаат за јадење, за лекови, за операции за школувања на семејства без покрив на глава, семејства без огрев, деца без школски прибор.... ...
Тебе, дечко, со таков став, никогаш нема да те земат во врвот на МПЦ. Така се раскурцувало тешко спечален имот и пари......
Што би направиле вие да го имате сето тоа богатство ...
Ова прво ме влече на вицот со Македончето што вика : со пола ќе се разборчам. - А со другата половина ? - Е, другата половина ќе почека.....
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
кој и како станува владика незнам и никогаш не ме интересирало!
Во црква сум оддел кога сум бил во можност - претежно на поголеми празници и сум давал скромни средства согласно моите можности и никогаш не ме интересирало каде тие ќе завршеле јас знам за која намена сум ги оставил таму а господ нека суди понатаму за постапките на поединците.
И пак ќе прашам што Ви стана бе луѓе што сте толку против црквата - ако имате сознанија за криминал може да се пријави па нека ги гонат како вранишковски и нека си лежат во апс...
Што мислите во ИВЗ нема ли криминал? ама таму никој муслиман не рекол да се продаде имотот на ИВЗ туку секој ден дигаат по некоја ракета може да има и повеќе од цркви џамии, ало освестете се ова што го правиме правиме не е во ред се разнебитуваме во сршта во верата.
И јас не верувам во попови, владици... ама во црква, господ, религија си верувам! и според мене верата не е попови,владици,(тие денес се тука утре ќе ги нема денес се криминалци утре може ќе има чесни) туку објекти, вера во господ исус христос, богородица мајката божја...
Значи ти појма немаш како функционира црквата, одиш во црква кога одат сите, не затоа што знаеш зошто одиш, туку затоа што нели така мора бидејќи така сите правеле.... И секој што има различен став, што ќе каже критика, што ќе ја доведе во прашање валидноста на таа институција за тебе е дел од ,,разнебитувањето" на народот и ,,верата"?!
Зошто мора да си православен за да бидеш македонец? Зошто за тебе критиката е исто што и разнебитување? Сакаш општество каде владее едноумие? Зошто религијата да се користи како колективен идентитет? Зошто е погрешно да веруваш во друг концепт, религија или идеологија? Зошто на децата од најмала возраст да им се наметнува во што да веруваат и со што да се идентификуваат?
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.304
Поени од реакции
4.700
Јас ако би се прашувал би укинал и МПЦ и ИВЗ. Пола имот под кирија, другата половина за уметнички галерии, домови за стари лица, играјници за деца итн.
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.178
Значи ти појма немаш како функционира црквата, одиш во црква кога одат сите, не затоа што знаеш зошто одиш, туку затоа што нели така мора бидејќи така сите правеле.... И секој што има различен став, што ќе каже критика, што ќе ја доведе во прашање валидноста на таа институција за тебе е дел од ,,разнебитувањето" на народот и ,,верата"?!
Зошто мора да си православен за да бидеш македонец? Зошто за тебе критиката е исто што и разнебитување? Сакаш општество каде владее едноумие? Зошто религијата да се користи како колективен идентитет? Зошто е погрешно да веруваш во друг концепт, религија или идеологија? Зошто на децата од најмала возраст да им се наметнува во што да веруваат и со што да се идентификуваат?
добро нека биде така како што велиш ТИ, само аjде вака да направите една тема каде ќе се предложи да се продаде нешто што и припаѓа на ИВЗ или на било која исламска организација ( ИВЗ е земена како пример можеше да биде било која друга не дека ми смета како институција или религијата ) па да видите како размислуваат муслиманите за нивната вера, објекти... дури ако се зборува нешто лошо сигурно и закани по живот ќе добиеш како оние со карикатурите ако памтите, ама ние македонците сме си такви какви што сме и затоа прашањето е колку и до кога ќе опстоиме .
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
добро нека биде така како што велиш ТИ, само аjде вака да направите една тема каде ќе се предложи да се продаде нешто што и припаѓа на ИВЗ или на било која исламска организација ( ИВЗ е земена како пример можеше да биде било која друга не дека ми смета како институција или религијата ) па да видите како размислуваат муслиманите за нивната вера, објекти... дури ако се зборува нешто лошо сигурно и закани по живот ќе добиеш како оние со карикатурите ако памтите, ама ние македонците сме си такви какви што сме и затоа прашањето е колку и до кога ќе опстоиме .
Има и такви теми, само муслиманите не се толку активни на форумов, па затоа и дискусиите за нив се поретки а не дека некој ги привилегира. Секој што го следел подфорумов пред неколку години знае дека ни најмалку не беа поштедени од критики.
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.178
Зошто не отвориш тема:„Што би направиле со богатството на ИВЗ?“, бедна кукавицо?
одговорот го има малку погоре ако направат нешто такво ќе го лапаат немиен и затоа последно време зачестени се нападите само кон МПЦ а не кон друга верска заедница или институција а непобитен факт е дека свештените лица сами си имаат допринесено за тоа, но и дека и во другите верски заедници недомаќинското работење е одомаќинето е факт кој ни јас ни било кој друг може и треба да го спори, но недомаќинското работење треба да се решава во самите институции кои треба да си го поправат имиџот ако сакаат да им верува народот, треба да бидат пример за него а не како што викал попот прави како што ти кажувам јас а не како што правам јас!
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.304
Поени од реакции
78.996
Има и такви теми, само муслиманите не се толку активни на форумов, па затоа и дискусиите за нив се поретки а не дека некој ги привилегира. Секој што го следел подфорумов пред неколку години знае дека ни најмалку не беа поштедени од критики.
Не е точно баш во целост, ова што го збориш. Повеќе антихристијански настроени членови, прилично двоаршински критиките ги упатуваа цело време, како Исламот да не е тој што инспирира илјадници за да убиваат во негово име. Лет3 ти е типичен пример за тоа.
Ти не си, ама имаше доста други кои дејствуваа двоаршински.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
одговорот го има малку погоре ако направат нешто такво ќе го лапаат немиен...
Не е точно, јас лично сум дискутирал со муслимани за најосетливи теми и сум бил многу поостар кон нив! Ако веќе се споредува, секој што ме чита од поодамна многу добро знае дека е така.[DOUBLEPOST=1483876371][/DOUBLEPOST]
Не е точно баш во целост, ова што го збориш. Повеќе антихристијански настроени членови, прилично двоаршински критиките ги упатуваа цело време, како Исламот да не е тој што инспирира илјадници за да убиваат во негово име. Лет3 ти е типичен пример за тоа.
Ти не си, ама имаше доста други кои дејствуваа двоаршински.
Зошто си заминаа од форумов членовите како @Soul-of-Space и сличните на нему? Не е точно дека сум бил покритички наостроен кон нив?! Не е точно дека им се плачеше кога ќе видеа пост од мене? Нема никакви двојни аршини, муслиманите не се активни на подфорумов и тоа е целата причина што повеќе се дискутира за христијанството.
 
Последно уредено:

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.079
Поени од реакции
3.236
МПЦ имала имот со површина како Преспанското езеро, па сами пресметајте колку вреди.

А што би направил со богаството?, прво да го земам за трошење најлесна работа.
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.295
Поени од реакции
13.156
Јас би направил еден мега фестивал од неколку дена на неколку локации низ земјава со музичари од сите жанрови за сечиј вкус! Со бесплатно јадење,пиење, цигари,трава итн,итн. За народов наш напатен,да си олесни на душата малце!
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.710
Поени од реакции
6.855
Сите знаеме дека МПЦ е една од најбогатите организации во регионот па и пошироко. Од имоти, плацеви, деловен и стамбен простор, луксузни возила и мотори, акции, девизни и денарски сметки.... вредност во можеби стотици милиони евра

Што би направиле вие да го имате сето тоа богатство под контрола?
КЈас на пример би распродал се и парите би ги дал на сиромашни, на оние кои немаат за јадење, за лекови, за операции за школувања на семејства без покрив на глава, семејства без огрев, деца без школски прибор.... Онака како Исус што би направил.
Дали и вие би постапиле така или би го чувале тоа богатство или би го трошеле како и до сега за лични потреби?
Ја би го оставил целиот имот во рацете на МПЦ. Во изминатиот период покажаа сенс за бизнис зделки во Струга, Аеродром, Говрлево... Зошто да се растура нешто ако добро функционира?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Ја би го оставил целиот имот во рацете на МПЦ. Во изминатиот период покажаа сенс за бизнис зделки во Струга, Аеродром, Говрлево... Зошто да се растура нешто ако добро функционира?
Добри бизнис зделки направија и грујо и мијалков....
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Дури и со само едно возило од боогатата ергела на бесни лимузини на МПЦ би се решиле многу животни проблеми на сиромашните верници. Некаде околу пола милион евра кошташе новата играчка на дедо Стефан - ултрамодерниот Мерцедес.
500.000 евра тоа се 1000 кубици дрва за семејства кои мрзнат ова зима, тоа се 17 деца оперирани надвор по цена од 30.000 евра, тоа се камиони лекови и храна за гладни и болни дечиња во Македонија тоа се 10 станови од по 50.000 евра за семејства без покрив над глава.....
А уште да додадеме тука и други скапоцени возила, јахти, палати дуќани плацеви земјишта, пари од денарски девизни сметки....
Па Македонија ќе се крене на нозе без да моли пари на заем од разни протестантски или католички држави со лихварски камати!
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Не верувам дека МПЦ е толку богата колку што Вие тврдите
Во секој случај тоа богатство мора да биде контролирно од државата како на секое претпријатие
МПЦ мора да плати и дамок на имот и данок на приход како секое претпријатие
 
М

мојќен

Гостин
Не очекувам ништо друго од црковна мафија. Само гледајте го филмот Кум ќе ви стани јасно како функционира ватикан, а богами и нашиве православни заедници.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom