А1 Македонија (VIP)

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
Да не знајт некој зш на вип нефајќам 4г а пред некој ден го продолжив договорот и ми дадоја нова сим пошо ми беше од оне стара..и сега за нет ми дават 3g и лте а 4г немам се работит за ајфон 6..прашано во вип еднаш незнаеја ми викет лте ти е 4г,но како шо знам јас и имам користено во странство број и си имам нормално 4г а лте ми се уклучвеше само на места каде шо нефаќат доволно покриеност 4г то.
4G или LTE е исто, зависи каде како пишува, но тоа е едното исто. Евентуално провери си во опциите на телефонот да не е нешто наместено поинаку.
 

Ace CFC

KTBFFH
Член од
15 октомври 2009
Мислења
362
Поени од реакции
22
4G или LTE е исто, зависи каде како пишува, но тоа е едното исто. Евентуално провери си во опциите на телефонот да не е нешто наместено поинаку.
Како шо знам јас и имам видено е дека ги имат и двете и дека лте е само дел од 4г кј шо немаш 4г сигнал работат на ЛТЕ ко H+ so EDGE na android,кј мене имам моментално на мрежа 2г 3г и лте истивр мрези за нет ги имав и ко немавме 4г во мк така да сигурен сум дека не е лге 4г.
 
Член од
16 ноември 2005
Мислења
75
Поени од реакции
31
Да ја разрешиме мистеријата... Како што кажа Јефто погоре, Лте и 4Г е исто, различни телефони различно ја прикажуваат data технологијата што во моментот ја користат. Има и LTЕ+, или 4G+, или LTE CA, тоа е уште побрзо од 4G, овозможува да се користи истовремено повеќе бандови за поголеми брзини. Не сите 4G телефони знаат за 4G+, главно само flagship, т.е. поскапите.
Значи, дата сесијата по технологии повеќето телефони ја прикажуваат некако вака:

2G: G или Е (gprs или edge)
3G: 3G или H или H+ (3G или HSDPA или HSPAplus)
4G: 4G,LTE или 4G+ (4G или 4G+)

Тоа е.
 

Ace CFC

KTBFFH
Член од
15 октомври 2009
Мислења
362
Поени од реакции
22
Да ја разрешиме мистеријата... Како што кажа Јефто погоре, Лте и 4Г е исто, различни телефони различно ја прикажуваат data технологијата што во моментот ја користат. Има и LTЕ+, или 4G+, или LTE CA, тоа е уште побрзо од 4G, овозможува да се користи истовремено повеќе бандови за поголеми брзини. Не сите 4G телефони знаат за 4G+, главно само flagship, т.е. поскапите.
Значи, дата сесијата по технологии повеќето телефони ја прикажуваат некако вака:

2G: G или Е (gprs или edge)
3G: 3G или H или H+ (3G или HSDPA или HSPAplus)
4G: 4G,LTE или 4G+ (4G или 4G+)

Тоа е.
Ок така нека е,но не ми е јасно зш ево со истиов телефон во австралија на мрежа телстра си имам 4г и лте како друга опција (ако сакам)а константно си пишит 4г на телефонов а овде во мк на вип не ми дават 4г? То ме нервират..
 
Член од
16 ноември 2005
Мислења
75
Поени од реакции
31
Ок така нека е,но не ми е јасно зш ево со истиов телефон во австралија на мрежа телстра си имам 4г и лте како друга опција (ако сакам)а константно си пишит 4г на телефонов а овде во мк на вип не ми дават 4г? То ме нервират..
А што ти дава во Мк?
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
135
Поени од реакции
42
Vo avstralija 3G-to go reklamirat kako 4G a vo realnost dobivas 3G brzini.
A 4G brzinite gi reklamirat kako LTE.

LTE ti e 4G-to sto go baras ti vo Makedonija.
 

Ace CFC

KTBFFH
Член од
15 октомври 2009
Мислења
362
Поени од реакции
22
Кј мене на 3g сегде го пишит така немам заприметено да го менвит во Н, а за 4г со секоја друга сим и телефон различно го дават ево овде кј мене лте го пишит 4г и то е валда само,а на самсунг имат и лте и 4г да бираш.
 
Член од
16 ноември 2005
Мислења
75
Поени од реакции
31
Тоа е, пред околу 2 години ITU избаци некоја чудна дефиниција со која го класифицираше HSPA+ како технологија од 4та генерација, иако тоа реално не е. Веројатно операторот од Австралија во маркетиншки цели си нарачал на телефоните купени од него на неговата мрежа да има приказ 4Г, иако се работи за Hspa+. Ништо страшно, маркетинг, кога купуваш милиони парчиња, што сакаш ќе ти напишат.
Дури ако веќе сакаш можеш и сам да си смениш приказ 4G/LTE, само ти треба рут и exposed framework :)
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.678
Поени од реакции
1.557
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_LTE_networks#Oceania
Vo Avstralija Telstra ima izbaceno Cat 11 mreza so 600Mbt/s brzina, dodeka Optus i Vodafone imaat samo do 300Mbit/s brzina, sekako Avstralija e golema zemja pa normalno e da ima samo vo gradovite, dokolku si bil na nekoja lokacija u pustina neli normalno e da nema 4G signal, a ima sansi tel da go koristis na mreza sto koristi Band 40/28/5 koi se nepodrzani vo Evropa, no kako sto gledam site mrezi podrzuvaat i evropski frenkfencii Band 3 i 7.
 

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
Значи која маркетиншка варка ја прават од Вип, алал им вера.
На сите што сме нивни претплатници ни следува некаков си бонус или субвенција за лојалност која се користи при купување на мобилен телефон.
Пазете муабетот: Еве Ви даваме 5.500 денари бонус, што ќе може да го искористете при купување на мобилен телефон.
Им викам како сам да си пресметам за кој телефон колку ке му биде цената, ако се префрлам на Вип Л (пошо нели, не можеш да продолжиш договор ако си мигрирал од One туку мораш на некоја од тарифите на Вип), и ми вика: “Од цената на уредот (Цена за посебни потреби) ќе го минусираш бонусот и добиваш колку ќе те кошта телефонот.

Е сеа пример да земеме Самсунг А3 2016. Телефонот во Вип Л тарифата како нов корисник кошта 12.500 денари.
А пошо јас сум веќе корисник, ми даваат бонус од 5.500 денари, ама од Цената на уредот.
Цената само за уредот е 18.000 денари а бонусот како што кажав е 5.500, значи телефонот ќе го добијам за 12.500 денари, како лојален драпај мадиња корисник.

Прашањето што ќе ме измачува наредниов месец или година а воедно барам и мозок од вас е: Каква субвенција добивам јас што сум постојан и лојален корисник на Вип кога и во едниот и во другиот случај телефонот ќе ме кошта 12.500?!

*Не ми спомнувајте дека можам пониска тарифа можам да земам, па така телефонот ќе биде поефтин ако би го зел како нов корисник.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
Значи која маркетиншка варка ја прават од Вип, алал им вера.
На сите што сме нивни претплатници ни следува некаков си бонус или субвенција за лојалност која се користи при купување на мобилен телефон.
Пазете муабетот: Еве Ви даваме 5.500 денари бонус, што ќе може да го искористете при купување на мобилен телефон.
Им викам како сам да си пресметам за кој телефон колку ке му биде цената, ако се префрлам на Вип Л (пошо нели, не можеш да продолжиш договор ако си мигрирал од One туку мораш на некоја од тарифите на Вип), и ми вика: “Од цената на уредот (Цена за посебни потреби) ќе го минусираш бонусот и добиваш колку ќе те кошта телефонот.

Е сеа пример да земеме Самсунг А3 2016. Телефонот во Вип Л тарифата како нов корисник кошта 12.500 денари.
А пошо јас сум веќе корисник, ми даваат бонус од 5.500 денари, ама од Цената на уредот.
Цената само за уредот е 18.000 денари а бонусот како што кажав е 5.500, значи телефонот ќе го добијам за 12.500 денари, како лојален драпај мадиња корисник.

Прашањето што ќе ме измачува наредниов месец или година а воедно барам и мозок од вас е: Каква субвенција добивам јас што сум постојан и лојален корисник на Вип кога и во едниот и во другиот случај телефонот ќе ме кошта 12.500?!

*Не ми спомнувајте дека можам пониска тарифа можам да земам, па така телефонот ќе биде поефтин ако би го зел како нов корисник.
Зависи на која претплата си и какви привилегии имаш.
Во Л тарифата треба да се доплати 12к ама во ХХЛ може ќе треба да доплатиш 6к или да го земеш телефонот без доплата
Ја сум на пола претплата што беше одамна и постојано ми се јавуваат да го продолжам договорот а бидејќи веќе сум бил привилегиран не ме следувало телефон без доплата па бидејќи имаме двострана корист не го раскинувме договорот.
Всушност ми одговаара да го раскинат договорот и така ми се на терет 15-20 евра месечно
 

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
Зависи на која претплата си и какви привилегии имаш.
Во Л тарифата треба да се доплати 12к ама во ХХЛ може ќе треба да доплатиш 6к или да го земеш телефонот без доплата
Ја сум на пола претплата што беше одамна и постојано ми се јавуваат да го продолжам договорот а бидејќи веќе сум бил привилегиран не ме следувало телефон без доплата па бидејќи имаме двострана корист не го раскинувме договорот.
Всушност ми одговаара да го раскинат договорот и така ми се на терет 15-20 евра месечно
Нема ХХЛ, само ХЛ. :D
Иначе поскапите не ми одговараат, чисто поради тоа што моментално за 500 денари имам неограничени разговори и смс кон сите мрежи, плус 5 гб интернет, што ми ги исполнува потребите.

Еве, сакам да се 'венчам' со нив, ама они изгледа не сакаат. Никакво разумно решение не можам да најдам.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
Нема ХХЛ, само ХЛ. :D
Иначе поскапите не ми одговараат, чисто поради тоа што моментално за 500 денари имам неограничени разговори и смс кон сите мрежи, плус 5 гб интернет, што ми ги исполнува потребите.

Еве, сакам да се 'венчам' со нив, ама они изгледа не сакаат. Никакво разумно решение не можам да најдам.
Терај како мене додека не дадат некоја поповолна понуда.
Ама откако се споија ги зголемија цените и не очекувам некоја поповолна понуда
 

Kajgana Shop

На врв Bottom