Помош: Вируси, црви и разни штетници

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
Неможам да ги читам дел од документите што ми се во Word.Кога идам во пропертис место .docx пишува .cerber i кога го отварам документот ми дава некои безвеза шкрабаници и бара да се плати за декодирање ли шо знам.
За Cerber нема а тешко и да има во иднина освен ако не се смилуваат тие што го направиле.
Сега за сега фајловите можеш да ги вратиш само ако им платиш.
Читај тука
http://www.bleepingcomputer.com/forums/t/606583/cerber-ransomware-support-and-help-topic-decrypt-my-files-htmltxtvbs/
 
Член од
24 октомври 2016
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво дечки.
Имам проблеми со слики кои ми се на компјутер.
Сликите ги префрлив од мобилен, и ги отвараше после некое време гледам ми пишува некој бројки и букви и се со наставка .locked.
П.С: Немам копија од сликите на моб , го форматирав iphone 4s и за него барав програми за враќање на сликите ама ги нема.
:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:несвест::несвест::несвест::несвест:
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
Здраво дечки.
Имам проблеми со слики кои ми се на компјутер.
Сликите ги префрлив од мобилен, и ги отвараше после некое време гледам ми пишува некој бројки и букви и се со наставка .locked.
П.С: Немам копија од сликите на моб , го форматирав iphone 4s и за него барав програми за враќање на сликите ама ги нема.
:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:несвест::несвест::несвест::несвест:
За жал си фатил штетен програм од типот - ransomware.
Овој штетен програм прави енкрипција (шифрирање) на фајловите. Најчесто, единствен начин да ги добиеш повторно овие фајлови е да му платиш на злосторникот.
Читај на следниов линк, можеби ќе најдеш нешто од полза.
http://www.bleepingcomputer.com/forums/t/625022/locked-ransomware/
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
Здраво дечки.
Имам проблеми со слики кои ми се на компјутер.
Сликите ги префрлив од мобилен, и ги отвараше после некое време гледам ми пишува некој бројки и букви и се со наставка .locked.
П.С: Немам копија од сликите на моб , го форматирав iphone 4s и за него барав програми за враќање на сликите ама ги нема.
:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:несвест::несвест::несвест::несвест:
Da bese android google avtomatski ti gi skladira site sliki na nivni server online.
Neznam mislam deka i Apple isto treba nesto slicno da pravi, apple cloud?
 
Член од
24 октомври 2016
Мислења
2
Поени од реакции
0
Da bese android google avtomatski ti gi skladira site sliki na nivni server online.
Neznam mislam deka i Apple isto treba nesto slicno da pravi, apple cloud?
Но јас тоа го имав исклучено, зошто ме нервираше се што ќе ставев на моб прикачуваше и само нет ми цицаше :(.
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
Но јас тоа го имав исклучено, зошто ме нервираше се што ќе ставев на моб прикачуваше и само нет ми цицаше :(.
За нареден пат има опција да ги качува на сервер -само- кога има вифи мрежа.
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.930
Поени од реакции
6.094
Одвреме навреме на компјутерот лево на екранот ми се појавува како фолдер во фолдер да префрлува фајлови и тоа трае 2-3 секунди и го снемува ( исто кога префрлуаш од усб на ком нешто и кога се префрлуваат папките) често пати се случува истото па ме занима што може да биде тоа да не е некој вирус иначе користам виндоус 7?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.364
Поени од реакции
38.337
Одвреме навреме на компјутерот лево на екранот ми се појавува како фолдер во фолдер да префрлува фајлови и тоа трае 2-3 секунди и го снемува ( исто кога префрлуаш од усб на ком нешто и кога се префрлуваат папките) често пати се случува истото па ме занима што може да биде тоа да не е некој вирус иначе користам виндоус 7?
скенирај со malwarebytes и avast
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
mnogu pati imam skenirano nisto ne pojavuva.

Za format mu e majkata i taka ne e formatiran godina ipol.
пушти скриншот
дали имаш забележано кога отприлика се појавува, можеби кога правиш нешто специфично?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom