Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Castrol is a British global brand of industrial and automotive lubricants offering a wide range of oils, greases and similar products for most lubrication applications.

The Wakefield Oil Company was founded by Charles Cheers Wakefield in 1899. The brand "Castrol" originated after researchers added castor oil to their lubricant formulations.[1] In 1966, Castrol was acquired by Scottish company Burmah Oil, which was renamed Burmah-Castrol. Burmah-Castrol was purchased by London-based multinational BP in 2000.

Aral is a brand of automobile fuels and petrol stations, present in Germany and Luxembourg, but formerly used in most countries of Western and Central Europe. The company behind the brand name, Aral AG (previously Veba Öl AG), is owned by BP

Имаат ист сопственик... ВР...
Кажи му @mordekaj
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Abe lugje....globalizacija znači isti k..ac vo različni pakuvanja
Мислам единствен си на форумов што има користено Лукоил масла,како си задоволен,колку пари е литрото,овака од прва рака да кажеш,јас сакам да се префрлам на тоа..Го троши ли,во споредба со другите масла,моторот како работи? 10w40 користиш?Мислам Цитроен имаш некој ако не се лажам..
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.961
Поени од реакции
14.714
Мислам единствен си на форумов што има користено Лукоил масла,како си задоволен,колку пари е литрото,овака од прва рака да кажеш,јас сакам да се префрлам на тоа..Го троши ли,во споредба со другите масла,моторот како работи? 10w40 користиш?Мислам Цитроен имаш некој ако не се лажам..
Да на Ах, користев 10-40 а пред тоа секогаш користев или Елф 5-40, 5-50 па и 5-30 едно време. Кај мене колата не ми троши ни грам уље , а еднаш тоа 5-30 го возев дури 17 000 км и извадив толку уље колку што ставив-3 л.

Не осетив некоја разлика, и мислам дека уљето е квалитетно. Дечките што е нивна бензиската(под франшиза работат) ми се пријатели, и ми кажуваат дека уљето е поевтино од другите поради промоција, и директен увоз од рафинерија без превземање од прекупци кои ја дигаат цената.

Деновиве го сменив уљето со Ареца 5-40 и нормално на ново уље моторот работи подобро.

Брат ми исто така користи уље од Лукоил, на Ауди 1.6 бензин
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Абе и Хајнекен е газда на Лашко па пивата се исти нели. И у иста фабрика ги прават. На иста лента... оф мори мајко :facepalm:
Јас се кладам да ти ги врзам очите,и во една чаша да ти ставам Хајнекен,а во друга чаша Лашко пиво,нема шанси да ги сетиш,ќе речеш и двете чаши,т.е пивото е од исто шише..Мојот пример со маслото е толку очигледен.[DOUBLEPOST=1480461255][/DOUBLEPOST]
Да на Ах, користев 10-40 а пред тоа секогаш користев или Елф 5-40, 5-50 па и 5-30 едно време. Кај мене колата не ми троши ни грам уље , а еднаш тоа 5-30 го возев дури 17 000 км и извадив толку уље колку што ставив-3 л.

Не осетив некоја разлика, и мислам дека уљето е квалитетно. Дечките што е нивна бензиската(под франшиза работат) ми се пријатели, и ми кажуваат дека уљето е поевтино од другите поради промоција, и директен увоз од рафинерија без превземање од прекупци кои ја дигаат цената.

Деновиве го сменив уљето со Ареца 5-40 и нормално на ново уље моторот работи подобро.

Брат ми исто така користи уље од Лукоил, на Ауди 1.6 бензин
Што пари беше да не се сеќаваш?Ептен на излезот од Велес ми е Лукоил,7 километри имам дотаму..Сакам тоа 10w40 да и го шибнам..
 
Последно уредено:
M

mordekaj

Гостин
Јас се кладам да ти ги врзам очите,и во една чаша да ти ставам Хајнекен,а во друга чаша Лашко пиво,нема шанси да ги сетиш,ќе речеш и двете чаши,т.е пивото е од исто шише..Мојот пример со маслото е толку очигледен.[DOUBLEPOST=1480461255][/DOUBLEPOST]

Што пари беше да не се сеќаваш?Ептен на излезот од Велес ми е Лукоил,7 километри имам дотаму..Сакам тоа 10w40 да и го шибнам..
Очигледно дека не си пиел пиво, поима немаш.Пази со кој и за шо се кладиш. А твојот пример со маслата е се само не очигледен. Дури би рекол и глуп.
Ама верувај си у шо сакаш. Твое право.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.961
Поени од реакции
14.714
Што пари беше да не се сеќаваш?Ептен на излезот од Велес ми е Лукоил,7 километри имам дотаму..Сакам тоа 10w40 да и го шибнам..
Мислам дека околу 900 денари канта со 4 литра. Бирај масло каде на етикетата каде има ознака S_/C_, каде на местата со _ има букви кои колку се подолу во латиницата толку маслото е поквалитетно. Затоа некои масла 10/40 се поевтини некои поскапи.

На пример SЈ/CМ е послабо од SК/CN
 
Член од
24 април 2010
Мислења
1.248
Поени од реакции
1.752
Знае некој што е разлика измеѓу Мобил Супер и Мобил 1 ???
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.648
Поени од реакции
34.917
Поточно од википедија здравје
А баш ќе прашам некој од увознициве кој ги произведува маслата
Произведува и пакува Сафет компани Арачиново :D[DOUBLEPOST=1480622454][/DOUBLEPOST]
Se raboti za mercedes w203, kolata ja zedov so novi gumi hankook winter icept m+s, ja vozev deneska po sneg i ne sum bas zadovolen od voznjata, pa moeto prasanje e dali so sava ili so nekoi drugi zimski gumi do taa cena bi imal nekakvo podobruvanje
Јас користам Дејтон и Сава Ескимо, 2 со две ги имам купено во различна сезона, досега Савата се покажа како ОК, мислам дека не е голема разлика со Ханкок.[DOUBLEPOST=1480622817][/DOUBLEPOST]
Да на Ах, користев 10-40 а пред тоа секогаш користев или Елф 5-40, 5-50 па и 5-30 едно време. Кај мене колата не ми троши ни грам уље , а еднаш тоа 5-30 го возев дури 17 000 км и извадив толку уље колку што ставив-3 л.

Не осетив некоја разлика, и мислам дека уљето е квалитетно. Дечките што е нивна бензиската(под франшиза работат) ми се пријатели, и ми кажуваат дека уљето е поевтино од другите поради промоција, и директен увоз од рафинерија без превземање од прекупци кои ја дигаат цената.

Деновиве го сменив уљето со Ареца 5-40 и нормално на ново уље моторот работи подобро.

Брат ми исто така користи уље од Лукоил, на Ауди 1.6 бензин
Арецата се продава на Лукоил?
 
Последно уредено:
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.961
Поени од реакции
14.714
Произведува и пакува Сафет компани Арачиново :D[DOUBLEPOST=1480622454][/DOUBLEPOST]
Јас користам Дејтон и Сава Ескимо, 2 со две ги имам купено во различна сезона, досега Савата се покажа како ОК, мислам дека не е голема разлика со Ханкок.[DOUBLEPOST=1480622817][/DOUBLEPOST]
Арецата се продава на Лукоил?
Не, досега имав Лукоил уље, а сега го сменив за Арека(такво најдов во згодна прилика)
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Само Фулда,Данлоп..Или ако имаш кеш Пирели..
пирели сум имал на две коли,купени нови од кои на едната моментално ги возам и воопшто не сум задоволен од гумите бидејќи имаат голем процент пластика па кога врне се како на мраз да возиш
 

Kajgana Shop

На врв Bottom