Законот на Телема

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
На кој начин, односно по кои принципи и закони функционира Liber Resh?
На принцип на симболика, асоцијација, визуелизација. Сонцето е моќен симбол што се однесува на божественото, фазите во Liber Resh се однесуваат и на физичкото буквално сонце кое е извор на светлина и живот на оваа планета, но исто така се и симбол за визуелизирање и обожавање на онаа божествена суштина што е извор на Светлина и Живот на фундаментално ниво.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
На принцип на симболика, асоцијација, визуелизација. Сонцето е моќен симбол што се однесува на божественото, фазите во Liber Resh се однесуваат и на физичкото буквално сонце кое е извор на светлина и живот на оваа планета, но исто така се и симбол за визуелизирање и обожавање на онаа божествена суштина што е извор на Светлина и Живот на фундаментално ниво.
Ако не правиш така како што е дефинирано во Liber Resh дали е можно да ги постигнеш тие замислени резултати?
Пример сам си измислуваш некои правила...... и од каде дошол Кроули до информациите за ова?
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.753
Поени од реакции
11.821
Ако не правиш така како што е дефинирано во Liber Resh дали е можно да ги постигнеш тие замислени резултати?.
Добро одиграно, мислам дека @Ipsissimus нема да примети и ќе се залета да бара одговори што ќе те задоволат :)

За вториот дел, дали можеш сам да си измилиш текст?
Да можеш.
Но прво ќе мора да научиш како е поврзан Liber Resh vel Helios со привидното движење на Сонцето во однос на Земјата.

Текстот на еден ритуал не е само да се знае напамет... да беше тоа работата, немаше да ги има јавно издадени, нели.

„.... направив тајна врата
Во куќата на Ра и Тум,
На Кефра и на Ахатор.“
- Liber AL, III:38
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Ако не правиш така како што е дефинирано во Liber Resh дали е можно да ги постигнеш тие замислени резултати?
Пример сам си измислуваш некои правила...... и од каде дошол Кроули до информациите за ова?
Ако правиш торта, неможе да ставаш сол, треба да ставиш шеќер - како што вели рецептот. Тоа незначи дека ти неможеш да измислиш твој рецепт, но ако сакаш конкретно јадење, треба да го следиш конкретниот рецепт.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397

Добро одиграно, мислам дека @Ipsissimus нема да примети и ќе се залета да бара одговори што ќе те задоволат :)

За вториот дел, дали можеш сам да си измилиш текст?
Да можеш.
Но прво ќе мора да научиш како е поврзан Liber Resh vel Helios со привидното движење на Сонцето во однос на Земјата.

Текстот на еден ритуал не е само да се знае напамет... да беше тоа работата, немаше да ги има јавно издадени, нели.

„.... направив тајна врата
Во куќата на Ра и Тум,
На Кефра и на Ахатор.“
- Liber AL, III:38
Абе какви играчки......си правиме муабет на форум :)
Oсвен ако не се некои муви на капата.....ама јас не би можел да знам....може некои други.

Не е само?
Мачките да не доаѓаат како допуна..........се зезам, не е толку сериозна работата, што би рекол некој животот е само вожња.[DOUBLEPOST=1480542346][/DOUBLEPOST]
Ако правиш торта, неможе да ставаш сол, треба да ставиш шеќер - како што вели рецептот. Тоа незначи дека ти неможеш да измислиш твој рецепт, но ако сакаш конкретно јадење, треба да го следиш конкретниот рецепт.
Кој му го кажал рецептот на Кроули?
Или он е првобитниот слаткар...
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Незнам, а не ми е ни битно најискрено.
Како не ти е битно?
Тоа е најбитна работа во приказната, пред било што да правиш што не знаеш на чија штета ќе оди мора да си сигурен во кредибилитетот на тој по кои правила одиш. Пример ти се Мојсеј, Мухамед, Буда и т.н. Види од таа небитна работа до каде дојдовме.
Ама ајде, остај тоа.....ако немаш одговор на тоа прашање тогаш се наметнува следното:
Кој би можел да му каже?
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.753
Поени од реакции
11.821
Не е само текстот...

Зарем не се сеќаваш дека јас постојано зборувам веќе со години дека ако сакате да ги искористите или од друга страна, критикувате праксите и учењата на мајсторот, една работа мора да направите без разлика што ќе се нафатите да правите: да ги научете хиероглифите на истиот!

Затоа, не е само учење напамет на текстот.
Да беше само тоа, ќе не беа јавни сите овие работи за кои тотално неуки се дрзнуваат во својата будалаштина да зборуваат за истите...
 
Последно уредено:

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397

Не е само текстот...

Зарем не се сеќаваш дека јас постојано зборувам веќе со години дека ако сакате да ги искористите или од друга страна, критикувате праксите и учењата на мајсторот, една работа мора да направите без разлика што ќе се нафатите да правите: да ги научете хиероглифите на истиот!

Затоа, не е само учење напамет на текстот.
Да беше само тоа, ќе не беа јавни сите овие работи за кои тотално неуки се дрзнуваат во својата будалаштина да зборуваат за истите...
Не умри магаре на зелена ливада ти се вика ова.
За да дадеш некој напор ти треба некоја цел....која е целта?
Иначе вакви или такви учења има милион, сите ли да се поминуваат....ќе ти требаат неколку животи. Друго, од кај му се учењата, како ги добил......така лесно се залета ти по оваа филозофија?
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.753
Поени од реакции
11.821
Ова твоето се вика „дај ми да се извозам на твојот велосипед, па ако е ок, ќе барам тате да ми купи и мене ист таков.“ :)
Македонштина, со еден збор.

Liber Resh vel Helios svb figura CC се појавува во „Еквинокс, Том I, бр.6“, официјално гласило на A.'.A.'. и е испечатен во класа D.
Класа D се кои книги?

  • Класа “D” се состои од Официјалните Ритуали и Упатства.
Тука имате за класите.

Еквинокс Toм I, Бр.6 излегува од печат 1911, Септември. И не може да се каже туку така дека автор е Кроули или некој друг човек...

Авторитет за овој ритуал е A.'.A.'. . Толку.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Ова твоето се вика „дај ми да се извозам на твојот велосипед, па ако е ок, ќе барам тате да ми купи и мене ист таков.“ :)
Македонштина, со еден збор.

Liber Resh vel Helios svb figura CC се појавува во „Еквинокс, Том I, бр.6“, официјално гласило на A.'.A.'. и е испечатен во класа D.
Класа D се кои книги?

  • Класа “D” се состои од Официјалните Ритуали и Упатства.
Тука имате за класите.

Еквинокс Toм I, Бр.6 излегува од печат 1911, Септември. И не може да се каже туку така дека автор е Кроули или некој друг човек...

Авторитет за овој ритуал е A.'.A.'. . Толку.
Tи веруваш дека Аиваз е реален карактер?
Јас тебе да те прашам околу точаците.....пример, треба да поминеш 10 години како муслиман за да дознаеш каква е таа религија?
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Како не ти е битно?
Тоа е најбитна работа во приказната, пред било што да правиш што не знаеш на чија штета ќе оди мора да си сигурен во кредибилитетот на тој по кои правила одиш. Пример ти се Мојсеј, Мухамед, Буда и т.н. Види од таа небитна работа до каде дојдовме.
Ама ајде, остај тоа.....ако немаш одговор на тоа прашање тогаш се наметнува следното:
Кој би можел да му каже?
Не е приказна, симболика е, веќе нагласив. Најбитно е таа симболика да резонира со твоето разбирање и искуство. Кој го напишал рецептот е само информација, дали истиот ти годи или не е битното. Кога купуваш торта, битно ти е да е вкусна или битно ти е чиј е рецептот?
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Не е приказна, симболика е, веќе нагласив. Најбитно е таа симболика да резонира со твоето разбирање и искуство. Кој го напишал рецептот е само информација, дали истиот ти годи или не е битното. Кога купуваш торта, битно ти е да е вкусна или битно ти е чиј е рецептот?
Битно ми е прво да е здрава....а вкусна мање више, не се умира од лош вкус. А од кај ќе знам дека е здрава?
Од секаде не се земаат торти.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Tи веруваш дека Аиваз е реален карактер?
Јас тебе да те прашам околу точаците.....пример, треба да поминеш 10 години како муслиман за да дознаеш каква е таа религија?
Мешање баби и жаби. Неможеш да споредуваш нешто кое се темели на слепа верба со нешто кое нема ништо со верување туку со спознавање, искуство и пракси.[DOUBLEPOST=1480544551][/DOUBLEPOST]
Битно ми е прво да е здрава....а вкусна мање више, не се умира од лош вкус. А од кај ќе знам дека е здрава?
Од секаде не се земаат торти.
Ќе знаеш дали е здрава ако ги проучиш состојките од кои е составена.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom