Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.911
Snowden е еден од најдобрите филмови оваа година
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.440
Поени од реакции
9.348
Suicide Club
Толку многу потенцијал во филмов, како почна мислев омилен ќе ми стане, приказната топ, почнува со 54 тинејџерки кои се фрлаат под воз, па после како што се зборува за тоа, го има по телевизии, по весници, по нет и се случува домино ефект кај тинејџерите, почнуваат да се убиваат под влијание на таа дешавка...
И како иде понатаму филмов, се потешки и потешки глупости се дешаваат и крајот е врв на сите глупости. Ме изнервира дури!

Причината за самоубиствата се деца од 11 години и помали, им се јавувале на луѓето на телефон и ги терале да се самоубиваат. И песна имаат снимено дури (некоја позната музичка група во Јапонија се) и кој ќе ја слушне, а претходно да зборел со нив, одма се фрла под воз. ГЛУПОСТИИ...
Бонус: Песната! :facepalm:
 
Член од
20 ноември 2009
Мислења
8.150
Поени од реакции
8.893
War Dogs, зошто ?
Кастингот утнат, ептен, Мајлс Телер со Џона Хил излезе многу катастрофално. Никаква хемија, а приказна со голем потенцијал ама решиле да направат филм со "комични" моменти и мачо мен во улога на антипатичниот Хил.

The problem of fact might be less germane if Phillips were crafting something more compelling than a meandering comedy dependent on its leads’ natural high-strung (and often high) rapport.

2/5 само ради саундтракот.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.682
Поени од реакции
38.869
Чим непостоечки мајмун како Кинг Конг заслужува да биде на филмското платно тогаш истото го заслужува и легенда како Харамбе
 
G

grande-juve

Гостин
Кога после некој филм стискам тупаници и викам “тооо“(у смисла “то мајсторе“), тој филм е 5 од 5... таква реакција имав на The Handmaiden. Ремек!!! Како делта на огромна река, ти нуди и те носи во милион правци, и сите прекрасни. Тоа е тоа.. Уметност.. Филм. Тооо Chan-wook Park мајсторе :cuc:
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
Долан и во Juste la fin du monde нѝ покажува дека е еден од најискусните ако не и најдобрите млади режисери на денешницава. Прекрасно режиран филм, одлично одбрана музика, плус 2-3 популарни песни иако во Mommy мислам позастапени беа. Хаотично и дисфункционално семејство, разиграно низ емоциите по 12 годишното враќање на нивниот син, хомосексуалец. Винсент Касел, актериште!!!!! Мислам дека и критиките беа сосема во право, има некои дупки во сценариото, но се минимални, сепак послаб од Mommy, нормално. Никој не ни очекуваше да го надмине..
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
http://www.filmneweurope.com/news/croatia-news/item/113679-fne-at-zagreb-film-festival-2016-hbo-adria-last-call-for-scripts
Пошто имаше доста курнази како знаеле да направат подобри серии, филмови од постоечките еве ви шанса. HBO Adria организира конкурс за сценарио за серија од регионов. Ако сте квалитетни сценаристи со добро напишана серија - пријавете се, па да ве гледаме. :icon_mrgr:
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
http://www.filmneweurope.com/news/croatia-news/item/113679-fne-at-zagreb-film-festival-2016-hbo-adria-last-call-for-scripts
Пошто имаше доста курнази како знаеле да направат подобри серии, филмови од постоечките еве ви шанса. HBO Adria организира конкурс за сценарио за серија од регионов. Ако сте квалитетни сценаристи со добро напишана серија - пријавете се, па да ве гледаме. :icon_mrgr:
Ова е пуштено уште од август, каде што беше за прв пат презентирано на филмскиот фестивал во Сараево. Искрено се надевам на добри проекти, едвај чекам да се доемитува хрватската Novine па да ја изгледам одеднаш. Има добри автори на Балканов, само се потребни идеи, за режија има добри таленти.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Ова е пуштено уште од август, каде што беше за прв пат презентирано на филмскиот фестивал во Сараево. Искрено се надевам на добри проекти, едвај чекам да се доемитува хрватската Novine па да ја изгледам одеднаш. Има добри автори на Балканов, само се потребни идеи, за режија има добри таленти.
знам дека е пуштено од поодамна. Го пуштив чисто заради талентите кои не го виделе можеби. Инаку рокот беше до 1 ноември мислам, ама го продолжија до 1 декември. (претпоставувам од многу пријавени „таленти“) :D Се жалеа некои дека не наишле на разбирање, а имале проект ипол, некои кењаа како не им се свиѓале серииве што одат моментално на нашиве телевизии, па еве нека аплицираат да ги видиме штом толку ги бива.
Колку што разбрав бараат пет, шест сценарија, а ќе снимаат по една и пол серија годишно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom