Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.629
Поени од реакции
33.184
Ќе пишам овде, а не во темата за Синедејс, за да видат повеќе луѓе: ако сте во можност, тркнете утре во 17:30 до Милениум на репризата на I, Daniel Blake, освојувачот на Златна палма во Кан годинава! Поемотивен филм одамна немам гледано, поштено си се изнаплакав. :place:

@dragonsky , sorry, немав време да те почекам по крајот на филмот за да споделиш импресии. Како? Те бендиса?

Sieranevada беше премногу за мене! Преспор и предолг. Три саати семејна драма за време на еден помен. Се здрвив! Пола сала се испразни по пола филм. Првиот саат не се случува буквално ништо, во вториот малку се придвижуваат работите, и во третиот, онака, се отворија картите, ама што дека, кога го изгубивме трпението. Ама барем ме изнасмеа и ме подготви за тоа што следеше.
EDIT: А и појма немам зошто се вика Sieranevada.
 
Последно уредено:

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.811
Поени од реакции
83.992
Ќе пишам овде, а не во темата за Синедејс, за да видат повеќе луѓе: ако сте во можност, тркнете утре во 17:30 до Милениум на репризата на I, Daniel Blake, освојувачот на Златна палма во Кан годинава! Поемотивен филм одамна немам гледано, поштено си се изнаплакав. :place:

@dragonsky , sorry, немав време да те почекам по крајот на филмот за да споделиш импресии. Како? Те бендиса?

Sieranevada беше премногу за мене! Преспор и предолг. Три саати семејна драма за време на еден помен. Се здрвив! Пола сала се испразни по пола филм. Првиот саат не се случува буквално ништо, во вториот малку се придвижуваат работите, и во третиот, онака, се отворија картите, ама што дека, кога го изгубивме трпението. Ама барем ме изнасмеа и ме подготви за тоа што следеше.
EDIT: А и појма немам зошто се вика Sieranevada.
Па можда ја сум емотивно мртов али и не плачев на филмов и не ми беше нешто емотивен :D

Солиден филмов. Очекував повеќе на хајпот, така да од тој аспект малку разочаран, али од друга страна па можеше и хајпот на критичариве мене да ми донесе тапа филм така да..задоволен сум. Има лајк од мене филмов. Добра приказна, добри ликови, добри муабети. Англиска приказна што е релевантна и за Македонија. Супер почна филмот ептен али за мој вкус премногу отупеа со драма за која што не ми беше мене премногу гајле. Да се сконцентрираа на борбата на Даниел Блејк против системот наместо да се сконцентрираа на споредните случаеви ќе беше подобар.

Ама секако ќе бидам во малцинство познавајќи го вкусов на форумов, така да погледнете го филмот ако можете, верувам ќе ви се допадне.

Во секој случај сосема солиден филм, али па и покрај наградата во Кан не верувам нешто ептен кај Оскариве да го има.

Bottom line: Лајк за филмот (y)
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.629
Поени од реакции
33.184
The wailing... popopoooo
Rasturaat korejcive godinava

A koj im e pustan za oskar?
Гледај го и Train to Busan, ако ништо друго, барем ќе разбиеш монотонија. :P[DOUBLEPOST=1478968277][/DOUBLEPOST]Туку, сега се појави нова информација за анимираните, според Indiewire, 27 имаат можност да се борат за номинација, а не 22 како што пишав погоре. Ако е точна оваа информација, тоа би бил рекорден број анимирани филмови. Освен тие што ви ги пишав горе, според нив кандидати се и:
  • Bilal (United Arab Emirates, Saudi Arabia)
  • Kingsglaive Final Fantasy XV (Japan, USA)
  • Monkey King: Hero Is Back (China)
  • Mustafa & the Magician
  • Snowtime! (Canada)
  • 25 April (New Zealand)
а на листата го нема Ratchet&Clank. Сега што е поточно, не знам. :P
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot
Член од
15 ноември 2008
Мислења
5.728
Поени од реакции
11.564
@Хефест , 9/10 за I, Daniel Blake, а? :P Нели беше одличен?
За малце немаше да го гледам дека ми откажаа сите во последен момент, ама ме убеди ти со петката на летербокс па отидов сам. :D

Мене многу ми се допадна, не знаев ништо за филмов, ни трејлер ни ништо, баш тука на форумов мислам дека го прочитав за првпат пред некој ден. Доста квалитетен филм и одлична глума, сцената во јавната кујна беше :place:. Кога заврши филмот во салата беше штама, тишина. :D

Еве еден одбар опис на letterboxd, ''The realest of realism presented outside of the scope of luxury''.

Планирам да одам утре на Патерсон, и на уште еден наредната недела, сеуште не знам на кој.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
Се нервирам многу, значи буквално секоја година првиот викенд од Синедејс не сум во Скопје, тешко и утре на Патерсон, ќе ги гледам од понеделник ја овие најмејстрим што се...

се надевам брзо скринери од сите овие...

него го гледаше некој на браќата Дарден, Unknown Girl?
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Се нервирам многу, значи буквално секоја година првиот викенд од Синедејс не сум во Скопје, тешко и утре на Патерсон, ќе ги гледам од понеделник ја овие најмејстрим што се...

се надевам брзо скринери од сите овие...

него го гледаше некој на браќата Дарден, Unknown Girl?
Не, али едвај го чекам на торент.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom