Синус Пилонидалис | Sinus pilonidalis (внатрешни влакна)

  • Креатор на темата Hip.Hop_MKD
  • Време на започнување
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
Една моја тетка,која не е многу подвижна....нон-стоп седи и се појави на опашката нешто како тврда и рапава кожа и се жали дека ја боли.
Претпоставувам дека не е влакно ама нејзините незнаат што да прават и ја мачкаат со кантарионов зејтин, ама нема подобрување.
Ако некој има вакво искуство да и помогнеме на старицат
 
Член од
2 април 2010
Мислења
27
Поени од реакции
4
i jas imam isto takvo no mnogu retko mi tece gnoj mi se lupi kozicka na edna nedela dali e isto takvo... i po nekogas me boli ponekogas ne
 
Член од
2 јули 2015
Мислења
121
Поени од реакции
18
Правен сум операција пред едно 5-6 месеци,е сеа кога докторот ми кажа неделно да се бричам на тоа место и оклоу него,при бричењето забележа една точка (нема влакна во неа,како шо знам обично тоа е пуно со влакна:sick:) на едно 15 цм подоле од раната од операцијата,па ако знае некој како изгледа тоа(мислам на синус пилонидалис) у почетна фаза и ако може да најде некоја слика да ставе тука да споредам :(:(,а нема никакво црвенило,не тече гној како прв пат коа ми се појави ниту пак болка коа седам пред операцијата неможев да лежам на грб не па да седам.Фала.
 
Член од
2 февруари 2012
Мислења
14
Поени од реакции
2
Мене ми се појави пред 2 години во Бањско и ми пукна таму. Се вратив во Скопје кај приватен лекар да ме види и од нигде никаде ми брцна скалпел и го расече местото па го стискаше и на крај ми стави дрејнче и така идев на преврски се исцеди тоа и се затвори и се супер. Кога отидов на хирургија да се распрашам за операција ми рекоа дека од топлиот базен тоа се зголемило и го предизвикало да пукне што испадна вистина. И еве денес после 2 години повторно ми се случува ама не сум бил ни на топло ни ништо. Само сега дознав некој народен лек: мешавина од брашно и мед се става на местото да седи 5 пати по 36 часа уште од пред да пукне пошо мешавинава го влечела гнојот и скроз ги празнела дупките. Сеуште го чекам крајниот резултат иако кај мене е малку посложен процесот пошо на лекар ми кажаа дека сум имал 11 или 15 чепчиња (кесички) што се полнат со гној... И да, ми рекоа дека ива се случува кај камионџии порано, а сега и кај компјутерџии. Ја изгледа сум компјутерџија. Сакав да прашам дали и некој друг чул за тестово од брашно и мед?
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.980
Поени од реакции
14.765
Мене ми се појави пред 2 години во Бањско и ми пукна таму. Се вратив во Скопје кај приватен лекар да ме види и од нигде никаде ми брцна скалпел и го расече местото па го стискаше и на крај ми стави дрејнче и така идев на преврски се исцеди тоа и се затвори и се супер. Кога отидов на хирургија да се распрашам за операција ми рекоа дека од топлиот базен тоа се зголемило и го предизвикало да пукне што испадна вистина. И еве денес после 2 години повторно ми се случува ама не сум бил ни на топло ни ништо. Само сега дознав некој народен лек: мешавина од брашно и мед се става на местото да седи 5 пати по 36 часа уште од пред да пукне пошо мешавинава го влечела гнојот и скроз ги празнела дупките. Сеуште го чекам крајниот резултат иако кај мене е малку посложен процесот пошо на лекар ми кажаа дека сум имал 11 или 15 чепчиња (кесички) што се полнат со гној... И да, ми рекоа дека ива се случува кај камионџии порано, а сега и кај компјутерџии. Ја изгледа сум компјутерџија. Сакав да прашам дали и некој друг чул за тестово од брашно и мед?

Џабе е...јас сум правел операција уште во 1991 во воената болница во Ниш, лежев 54!!!!! дена и повторно лошо испадна. Пред тоа амбулантски ме сечеа 3 пати од кој вториот пат паднав во несвест(Гостивар-ме сечеа на здраво). После тоа ме сечеа уште 5-6 пати, а само годинава ми има загноено синусот неколку пати. Обично прв пат ме фаќа во Август, но годинава прв пат ме закачи кога бев на море во паралија на крајот на Јуни. По цел ден ја прашував сопругата дали ми се гледа нешто на купаќите одзади(крв). последен пат ми загнои пред 4-5 денови, а сега ми е во фаза на сушење на отворот.

Еден хирург ми објаснуваше дека овој синус функционира малку обратно-доколку има воздух во него, не гнои, а доколку се затвори раната, започнува процесот. затоа и го оставаат отворени раните од операциите(кај мене беше отворена околу 70-75 дена)
 

-Rubik-

>>{- _ -}<<
Член од
31 октомври 2009
Мислења
315
Поени од реакции
101
Какви народни лекови и бакрачи, ништо не помага, само операција. Се имам два пати оперирано од ова, вториот пат и мене требаше да ми ја остават раната отворена, ама некако ме закрпија. Потребно е после операција одржување на хигиена, бричење редовно а пожелна е трајна депилација за да се намалат шансите да се повтори пак. Никој не ги знае симптомите зашто се појавува, се претпоставува дека е од премногу седење, ако е премногу влакнест човекот(не мора да значи). Не се заебавајте, одете на доктор одма штом приметите, можат да настанат 300 компликации од ова. Инаку првите симптоми се мала болка, како израсток имаш под опашката. Може да се отвори одма, а може и да си собира крв/гној, па по некое време да пукне. Сум пробал вториот пат со црна маст, демек тоа помагало, со една друга маст од билкари, со трета маст, џабе беше, не се затвараше отворот и си течеше стално. За операција секаде различно, во систина ко што ми кажуваа за 2 дена те пуштале дома, ласерски те сечеле, ни крв ни ништо. Ја во државна праев, лабаво 10 дена си лежев, ни јадење ни ништо, само сок и вода.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.980
Поени од реакции
14.765
А јас лежев 54 дена и џабе, пак обнови. Еден хирург ми објаснуваше дека синусот се ствара во моментот додека се ствара плодот во матката од мајката и во еден момент доаѓа до спојување на двете надворешни страни од задникот и еден дел со се влакна останува заробен внатре и нормално после некое време ќе загнои
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.637
Поени од реакции
34.831

..тоа е шуплина под кожа исполнета со влакна и тоа лоцирано на задникот , папокот и прстите на стапалото и присутно кај повлакнести мажи кои поради предолго седење ( возачи , компјутери ) и некоја бактериска инфекција местото гнои и сето тоа станува комплициран до хирушко остранување....
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.980
Поени од реакции
14.765
ксј мене отприлика е волку отечено и црвено, но некако се навикнав и на болката и да живеам со оток, крв и гној
 
Член од
2 февруари 2012
Мислења
14
Поени од реакции
2
Какви народни лекови и бакрачи, ништо не помага, само операција. Се имам два пати оперирано од ова, вториот пат и мене требаше да ми ја остават раната отворена, ама некако ме закрпија. Потребно е после операција одржување на хигиена, бричење редовно а пожелна е трајна депилација за да се намалат шансите да се повтори пак. Никој не ги знае симптомите зашто се појавува, се претпоставува дека е од премногу седење, ако е премногу влакнест човекот(не мора да значи). Не се заебавајте, одете на доктор одма штом приметите, можат да настанат 300 компликации од ова. Инаку првите симптоми се мала болка, како израсток имаш под опашката. Може да се отвори одма, а може и да си собира крв/гној, па по некое време да пукне. Сум пробал вториот пат со црна маст, демек тоа помагало, со една друга маст од билкари, со трета маст, џабе беше, не се затвараше отворот и си течеше стално. За операција секаде различно, во систина ко што ми кажуваа за 2 дена те пуштале дома, ласерски те сечеле, ни крв ни ништо. Ја во државна праев, лабаво 10 дена си лежев, ни јадење ни ништо, само сок и вода.
Ако си се оперирал повеќе пати значи ни операција не е лекот затоа и не планирам да се оперирам
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.303
Поени од реакции
78.989
...Само сега дознав некој народен лек: мешавина од брашно и мед се става на местото да седи 5 пати по 36 часа уште од пред да пукне пошо мешавинава го влечела гнојот
Една лекарка препорачуваше за ова локум да се става (истава функција на извлекување гној)
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.980
Поени од реакции
14.765
Кога ме оперисуваа мене во 1991 , со мене лежеа во болницата луѓе кои предходно веќе имале операција пред 11, 17 , 21 година пред тоа...

И докторите исто коментираа дека нема гаранција дека нема да понови.
Имало некоја иновативна операција во форма на ``Z`` каде местото фактички се препакува а не да се вади тоа од внатре, ама....
 
Член од
28 март 2015
Мислења
5.428
Поени од реакции
11.336
Ништо не ставајте, само на операција и молете се да не се повтори. Јас лежев две недели на пластична и во уста само бистри сок од јаболка ставав. Ослабев 15кила заради тоа, скакулец беше подебел од мене. Послем тоа уште две недели не можев да седам и морав да лежам само на стомак. Имав огромни проблеми при голема нужда и кога се туширав, зошто не смеев да седам и не смеев да го мијам тоа. Во школо немав отидено повеќе од месец, ме заборавија како изгледам. Среќа не се повтори кај мене, а поминаа 5год. Иначе тоа се појавува при многу седење, јас тој период во средно имав многу часови и седев по седум саати на ден, поради тоа и се појави.

Да не му се појави на никој ова, подобро нога скрши него ова.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
ксј мене отприлика е волку отечено и црвено, но некако се навикнав и на болката и да живеам со оток, крв и гној
Пробај на газа да ставиш црна маст помешана со хлорамфеникол (маст за очи), залепи ја газата на местото и би требало да извлече гној од местото. Само пази зашто црната маст многу фарба, па облечи некои стари панталони, маица, што и да е.
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.624
Синусно влакно ми се појави пред 4-5 недели и на мене (т.е. тоа растело со години) и тогаш веќе немало каде па почнало да ми гнои и местото ми потече и осеќав огромни болки, не можев да седам да лежам да стојам ништо. Отидов на урегнтно и ми го истискаа гнојот, ми ставија преврски и по некои ден на пластичен хирург со ножици на живо ми ги извадија/искорнаа надворешните влакненца и тоа ептен болеше (ова уствари не е операција и иако ми се смири болката и отокот по некои ден сепак ова е само процедура за да се смири местото за после да може да се оперира и да се отстрани цело ткиво каде растело). Затоа некои мислат дека дури после 2рата операција се излечиле а уствари првиот зафат не е ни операција чисто само се чисти местото за да се смири за да може добра да се оперира.
Откако се смири местот ме оперираа во Неуримедика, и зафатот траеше 1 саат бев под општа анестезија, ме зашија одморив саат време ми дадоа инфузија и си отидов дома. Самиот зафат не е тежок ни комплициран, потешко е опоравувањето отпосле. По операцијата немав никакви болки сега веќе недела дена одмарам, и проблем е што никако не смеам да лежам на грб или да седам. Само лежам на страна или стојам и дремам на компјутер по цел ден :).
Мој совет а и на секој пластичен хирург (мислам главно пластични хирурзи ја изведуват оваа операција) е доколку се појави проблемот да се оперира бидејќи операцијата воопшто не е страшна и нема ризик никаков, само треба да "потрошиш" 2-3 недели од животот на лежење :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom