Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
21 октомври 2015
Мислења
402
Поени од реакции
367
Ajde odgovorete mi dali za eden den se stava apostil vo bugarskata ambasada na vece preveden dokument izvod?
 
Член од
20 февруари 2015
Мислења
92
Поени од реакции
79
А може ли одма во нотар бо Софиа да се преведе и легализира извод од родени и колко кошта ?
 
Член од
11 декември 2008
Мислења
396
Поени од реакции
212
Nemas prasanja na koi treba da vnimavas. Treba da odgovoris kako sto e, vistinata da ja odgovoris i da ne se prepravas za da ne ostavis vpecatok deka glumis[DOUBLEPOST=1476482845][/DOUBLEPOST]Toa e obicen razgovor. Eve edno prasanje mi tekna: Kakvo e vaseto drzavjanstvo?
I sega sto ke vnimavas tuka? Ako e makedonsko kazuvas makedonsko ako imas i nekoe drugo i toa.
druze a ako malko od malko im prozboram bugarski ke se racuna nesto od ovaa
 
Член од
11 јули 2014
Мислења
120
Поени од реакции
37
1. ЗА КАКВО ИСКАШ ДА СТАНЕШ Б'ЛГАРСКИ ГРАЖДАНИН/КА?

-ЗАштОТО ИМАМ Б'ЛГАРСКО НАЦИОНАЛНО САМОС'ЗНАНИЕ И СЕ ЧУВСТВАМ Б'ЛГАРИН/КА,

-РОДИТЕЛИТЕ МИ СА Б'ЛГАРИ ПО НАРОДНОСТ, ИМАМ Б'ЛГАРСКА НАРОДНОСТ, НАЦИОНАЛНОСТ И ПРОИСХОД И ИСКАМ И ГРАЖДАНСТВОТО ДА МИ Б'ДЕ Б'ЛГАРСКО.


2. НА КАКВО ОСНОВАНИЕ КАНДИДАТСТВАШ ЗА ПРИДОБИВАНЕ НА Б'ЛГАРСКО ГРАЖДАНСТВО?

-НА ОСНОВАНИЕ Б'ЛГАРСКИ ПРОИСХОД.


3. ИМАШ ЛЕ РОДНИНИ В Р.Б'ЛГАРИја?

-ДА.


4. МАјКА ТИ И БАштА ТИ ИМАТ ЛЕ Б'ЛГАРСКИ ПРОИСХОД?

-ДА. (или)

-САМО МОЈАТА МАЈКА / МОЈОТ ТАТКО


5. КАКВА НАРОДНОСТ ИМАШ?
- Б'ЛГАРСКА.

6. КАКВА НАЦИОНАЛНОСТ?
- Б'ЛГАРСКА.


7. КАКВО ТИ Е ГРАЖДАНСТВОТО?
-МАКЕДОНСКО.


8. КОја Е СТОЛИЦАТА НА Р.Б'ЛГАРИја?

-ГР.СОФИја.


9. ДАЛИ штЕ ЖИВЕЕШ В Р. Б'ЛГАРИја?

-ДА.


10. ОС'ЖДАН ЛИ СИ?

-НЕ.


11. КАКВО штЕ СЕ ПРОМЕНИ К'М ТЕБ ОТКАТО СТАНЕШ Б'ЛГАРСКИ ГРАЖДАНИН/КА?

-штЕ СЕ ПОТВ'РДИ МОЕТО Б'ЛГАРСКО НАЦИОНАЛНО САМОС'ЗНАНИЕ, штЕ Б'ДА ПРИЗНАТ/А ЗА

-Б'ЛГАРСКИ ГРАЖДАНИН/КА ОТ МОјаТА РОДИНА Р. Б'ЛГАРИја ЗАштОТО ИМАМ Б'ЛГАРСКИ

-ПРОИСХОД, НАЦИОНАЛНОСТ И НАРОДНОСТ -ТАКА И ГРАЖДАНСТВОТО штЕ МИ СТАНЕ Б'ЛГАРСКО.

- Б'ЛГАРСКИ ГРАЖДАНИ СА БИЛИ МОИТЕ ПРЕДЦИ –Б'ЛГАРСКИ/А ГРАЖДАНИН/КА штЕ СТАНА И САМИ'Т/ТА АЗ.


12. ДАЛИ ЗНАЕШ КОј Е ПРЕЗИДЕНТ НА Р. Б'ЛГАРИја?

-РОСЕН ПЛЕВНАЛИЕВ.


13. КОј Е МИНИСТ'Р ПРЕДСЕДАТЕЛ(ПРЕМИЕР)?

-Бојко Борисов.


14. КОј Е МИНИСТ'Р НА ПРАВОС'ДИЕТО?

-ЕКАТЕРИНА ЗАХАРИЕВА.

15. КАК СЕ КАЗВА ХИМНАТА НА Р.Б'ЛГАРИја?

-МИЛА РОДИНО.
Благодарам на сите што одговоривте во врска со прашањата за интервју се надевам дека се ќе биде во ред.
 

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.712
druze a ako malko od malko im prozboram bugarski ke se racuna nesto od ovaa
Официјалната политика што Бугарија ја завзема кон оваа земја во врска со јазикот што ние го зборуваме е дека нашиот јазик што ние си го викаме "македонски" е во суштина бугарски дијалект. Од тој аспект тоа значи дека ти на интервјуто веќе зборуваш бугарски, а не македонски, и не би требало да имаш проблем. Дали ова во пракса е така таму, незнам, нека ти каже некој што веќе бил на интервју.
 
Член од
11 февруари 2013
Мислења
178
Поени од реакции
141
На финална се одлучува дали ќе добиеш или не....ама ретко кој одбиле ...барем до сега[DOUBLEPOST=1476607792][/DOUBLEPOST]
Мајка ми отприлика чекаше 2-3 недели...за мене мислам дека беа 2 месеци....ама максимум е 4 месеци чекање
ti blagodaram za odgovorot samo zboruvame 2013 ima najmnogu nikoj ne najde 10 secundi da mi kazi nesto priblizno kolku se ceka.
a vie od 2013 bevte? tnx.
 
Член од
16 октомври 2016
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo decki,
sakam da vi posakam sreka so procedurata za vaganje na drzavjanstvo i megu vreme da odgovoram na edno prashanje za toa dali za makedonskite gragani ke se vratat starite principi t.e. bez mnogu proceduri i baranja... odgovorot e da... i toa so umislenie da se napravi sto pobrojno naselenie za vojna t.e. pogolema vojska, site so BG pasosi ke bidat regrutirani ... novite branovi na begalci, odnosot so turcija BG e prva drzava na udar od taa strana se podgotvuvaat za golem udar i vojna... moj sovet e ako veke poseduvate pasos zemete odite do evropska zemja i za 5 godini moze da izvadite postojan prestoj od taa zemja a so toa i niven pasos... vo svajcarija so 5 godini vi davaar C prstoj ...
pozz
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom