Добитници на лотарија за САД

Johnny B

Психопат
Член од
15 февруари 2010
Мислења
11.111
Поени од реакции
9.711
Eve jas imam prv bratuced vo chicago pa ne mozam da pojdam,ne davaat turisticka viza.Jas dodusa nemam podneseno za viza ama od forumov i od muabeti mn tesko davale,plus toa nevraboten sum dovolna pricina za da te odbijaat.Nekoj da kazi nekoj nacin kako da se pojdi :)
Тешко даваат тоа е точно. Ако треба почни да работиш негде ради реда. Братучедот ако сака да те земи ќе најди начин. Туристичка, работна ќе среди некако. Еден куп луѓе заминаа не ме заебавајте :D
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.627
Поени од реакции
14.403
Тешко даваат тоа е точно. Ако треба почни да работиш негде ради реда. Братучедот ако сака да те земи ќе најди начин. Туристичка, работна ќе среди некако. Еден куп луѓе заминаа не ме заебавајте :D
Не лупај глупости и не се бламирај, не шири лаги на темава!

Едн куп заминаа преку студентските програми и останаа илегално, престани да лажеш дека САД така даваат туристичка или работна виза ко да можеш да влезеш како у Малта. Чукни си ја малце главата пред да даваш дезинформации.
 
Член од
12 јуни 2012
Мислења
130
Поени од реакции
83
Дечки џабе дебатирате што треба и како треба,Америка е земјата која ја прави магијата што ќе заработиш тоа и да го потрошиш таму, затоа и бараат некој спонзор кој ке гарантира за вас и тоа не мора да е роднина туку може и пријател кој е со легален статус и кој остварува доволни приходи за членовите што би гарантирал.Инаку не се лажете дека во мотел ќе ви испратат социјален или зелена карта, со тоа нема играчка и мора да си најдете безбедна адреса каде ке бидете 100% сигурни дека ке ја добиете пратката од социјалното, и друго да напоменам дека доколку немате социјален број неможете да земете да рентате стан во Америка. И затоа од сите тие причини бараат спонзор, има мн закони нивни кој за нас се несватливи и се глупави но кога подобро ке се запознаат работите јас мислам дека секој од нас ке свати дека можеби и се во право.Едноставно како што кажа еден член погоре "ИГРАТА Е НИВНА ПРИФАТИ ГИ ПРАВИЛАТА И ИЗИГРАЈ ЈА ДОКОЛКУ ЈА ДОБИЕШ ШАНСАТА" и кажи и збогум на оваа наша прекрасна земја со прекрасен социјален живот и гомно политичари кој на секој поедини жител на МК му го заебале животот до ТРТ!!!
Едит: Се извинувам за малото скршнување на темава.
 

Johnny B

Психопат
Член од
15 февруари 2010
Мислења
11.111
Поени од реакции
9.711
Не лупај глупости и не се бламирај, не шири лаги на темава!

Едн куп заминаа преку студентските програми и останаа илегално, престани да лажеш дека САД така даваат туристичка или работна виза ко да можеш да влезеш како у Малта. Чукни си ја малце главата пред да даваш дезинформации.
Дрво едно дрвосано. Еден куп заминаа и останаа нелегално. Уште толку легално. Еден куп луѓе си се иселија за САД. Крај краева јас пишувам свое мислење не сум официјална амбасада. Дезинформации сум ширел. :pos: Дибек неписмен
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.627
Поени од реакции
14.403
Дрво едно дрвосано. Еден куп заминаа и останаа нелегално. Уште толку легално. Еден куп луѓе си се иселија за САД. Крај краева јас пишувам свое мислење не сум официјална амбасада. Дезинформации сум ширел. :pos: Дибек неписмен
Јас сум дибек неписмен, а цел ден лупаш глупости. Кој толку заминал легално бе за Америка (а да не е со зелена карта)? 5 души? 10?

Абе имаш српски форум САМО за иселување, еден куп луѓе од цел Балкан викаат дека се одбиени за туристичка виза од Х прилини, а уште потешко е да земеш работна. И тоа луѓе се одбивани за туристичка со тешка пара во банка, луѓе што ги познавам. Затоа гитла од темава со такви дезинформации - лесно било да отидеш во Америка, па и како турист. Не е ни тешко, туку е МЕГА тешко.

Ццц болештини, доаѓаш тука и попуваш да не се замараат луѓето за зелена, као има избор полесен.
 

Johnny B

Психопат
Член од
15 февруари 2010
Мислења
11.111
Поени од реакции
9.711
[
Јас сум дибек неписмен, а цел ден лупаш глупости. Кој толку заминал легално бе за Америка? 5 души? 10?

Абе имаш српски форум САМО за иселување, еден куп луѓе од цел Балкан викаат дека се одбиени за туристичка виза од Х прилини, а уште потешко е да земеш работна. И тоа луѓе се одбивани за туристичка со тешка пара во банка, луѓе што ги познавам. Затоа гитла од темава со такви дезинформации - лесно било да отидеш во Америка, па и како турист. Не е ни тешко, туку е МЕГА тешко.

Ццц болештини.
Се слагам. Ако имаш роднини таму секако можиш да заминиш како мал милион луѓе. Никаква лотарија не ти треба. Исто и пари ако имаш нема да е проблем. Инаку и јас викам за ова со гарантирањето, потпиши си, ако не се снајдиш таму и дојдиш до социјала - пријатно. Ќе си ставиш однапред пари колку за една авионска карта и никаков терет би немала државата. Само ваљда им е страв да не почниш со нелегални активности во таков случај за да не дојдиш до социјала и да бидиш депортиран. Како и да е, вреди да се проба ама без роднини/спонзори таму шансите се скоро никакви
Да читаше подобро ќе разбереше. Знам колку е тешко за Америка не се секирај. Ако имаш роднини секаде можиш да се исселиш. Од Америка, Канада, Австралија, Нов Зеланд па се до Шведска, Норвешка, Германија, Швајцарија итн.
 
Член од
5 јуни 2015
Мислења
696
Поени од реакции
445
Знаеш дека 14 милиони луѓе аплицираат за ова годишно? Ако исполнуваа желби на секој, кај ќе им беше крајот? Заради тоа и тие што продолжуваат понатаму се пола од сите извлечени, статистички докажано. Од Европа и Африка влечат по 40.000 и 20.000 од остатокот од светот. По пола од секоја од овие бројки, добиваш вкупно 50.000 визи. На крај краева, нивна игра, нивни правила. и. Само што и сега така може да се отиде во Америка, ако си со некоја преферирана професија кај нив и те најде некој работодавец од таму, кој што ќе гарантира за тебе, ќе извадиш работна виза.
Знам дека аплицираат десетици милиони. Познато ми е.
Не мора да исполнат желба на секој од тие милиони, туку на тие 50.000 извлечените. И не мора да им исполнат нереална желба. Туку едноставно ако е некој извлечен, знае јазик и покаже сума на пари на сметка, а нема спонзор нека му дадат да потпише договор со кој ако во САД падне на товар на државата и остане без пари, ќе биде автоматки депортиран назад во својата држава.
Нека му земат претходно САД сума на пари за да му се плати повратен авионски билет за секој случај.
Па ако сакаат нека му што знам стават уред за следење на секој чекор во САД. Нека го направат човекот криминалец со тој уред, и онака овде во Македонија секакви криминалци го направија обичниот човек овца.

Па и сега бараат минимум 4 години средно образование. И нека бараат тие нови услови кои ги споменуваша ама нека исфрлат спонзорот.
А за возраст да биде услов погледни реално. САД се тоа што се, затоа што кај нив има луѓе кои од цел свет доаѓаат и во 40 и 50-ти години од живот. И има меѓу тие некои кои направиле патентирани пронајдоци и производи во САД.[DOUBLEPOST=1474533136][/DOUBLEPOST]
Дечки џабе дебатирате што треба и како треба,Америка е земјата која ја прави магијата што ќе заработиш тоа и да го потрошиш таму, затоа и бараат некој спонзор кој ке гарантира за вас и тоа не мора да е роднина туку може и пријател кој е со легален статус и кој остварува доволни приходи за членовите што би гарантирал.Инаку не се лажете дека во мотел ќе ви испратат социјален или зелена карта, со тоа нема играчка и мора да си најдете безбедна адреса каде ке бидете 100% сигурни дека ке ја добиете пратката од социјалното, и друго да напоменам дека доколку немате социјален број неможете да земете да рентате стан во Америка. И затоа од сите тие причини бараат спонзор, има мн закони нивни кој за нас се несватливи и се глупави но кога подобро ке се запознаат работите јас мислам дека секој од нас ке свати дека можеби и се во право.Едноставно како што кажа еден член погоре "ИГРАТА Е НИВНА ПРИФАТИ ГИ ПРАВИЛАТА И ИЗИГРАЈ ЈА ДОКОЛКУ ЈА ДОБИЕШ ШАНСАТА" и кажи и збогум на оваа наша прекрасна земја со прекрасен социјален живот и гомно политичари кој на секој поедини жител на МК му го заебале животот до ТРТ!!!
Едит: Се извинувам за малото скршнување на темава.
Па јас ги прифаќам правилата колку што е во границите на моите способности човеку.
Не можам јас да родам сега спонзор кога едноставно го немам.
Инаку и ако се најде спонзор, дали е точно дека мора да се докаже врска со спонзорот. И тоа да се покаже врската преку испечатена конверзација со спонзорот било да била комуникацијата преку мејл, фејсбук.... Точно ли е? Тоа го имам исто некаде читано, како со тоа за мотелот.

Во врска со тоа што сум го напишал за мотел, види не се сеќавам каде сум го прочитал тоа дали на овој форум или некаде на друго место на интернет. Но имам читано дека некои така правеле ако успееле без спонзор да добијат зелена карта, земале евтин мотел за адреса на која им пристигнувал социјалниот број и документите.
Дај линк, каде пишува дека мора безбедна адреса за социјален број?
Што е за тебе безбедна адреса?

Тоа може кај нас да се изгубат документи и во државни институции па никому ништо.
Во Америка има јака државна пошта, има Федекс за пратки и слично.
Знам дека без социјален број не може стан, дури мислам не може ниту автомобил да се изнајми.
Без автомобил таму е доста тешко, посебно ако е некој во поголем град и не е за странец секогаш едноставно да оди со јавен превоз, и е пожелно да се изнајми автомобил. Со автомобил полесно се поминува километража а и се наоѓа работа.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.627
Поени од реакции
14.403
Како ќе изнајмиш автомобил коа треба да положиш прво? Не ги признаваат нашите возачки, така да ќе те изгорат ако те фатат.
 
Член од
5 јуни 2015
Мислења
696
Поени од реакции
445
Како ќе изнајмиш автомобил коа треба да положиш прво? Не ги признаваат нашите возачки, така да ќе те изгорат ако те фатат.
Мислам дека се признаени нашите возачки.
Кај го пишува тоа дека не се признаени? Баш сакам да го прочитам тоа.
 
Член од
1 јуни 2014
Мислења
191
Поени од реакции
281
Мислам дека се признаени нашите возачки.
Кај го пишува тоа дека не се признаени? Баш сакам да го прочитам тоа.
Кoлегa мoј зaминa сo green card,првo штo нaпрaе е пoлoжи вoзaчкa.Не ти е признaенa нaшaтa,a без вoзaчкa тешкo и рaбoтa дa нaјдеш,сем aкo не живиш нa 5мин дo рaбoтa.
 
Член од
5 јуни 2015
Мислења
696
Поени од реакции
445
Кoлегa мoј зaминa сo green card,првo штo нaпрaе е пoлoжи вoзaчкa.Не ти е признaенa нaшaтa,a без вoзaчкa тешкo и рaбoтa дa нaјдеш,сем aкo не живиш нa 5мин дo рaбoтa.
Не сум знаел. Фала.
Колку часови таму треба да се извозат пред полагање за возачка?
Тешко е таму без возачка, затоа и самиот пишав со возачка полесно се движи човек и полесно наоѓа работа.
 
Член од
18 јуни 2013
Мислења
21
Поени од реакции
9
Не сум знаел. Фала.
Колку часови таму треба да се извозат пред полагање за возачка?
Тешко е таму без возачка, затоа и самиот пишав со возачка полесно се движи човек и полесно наоѓа работа.

Нема потреба од зимање часови прво се полага писмениот дел после закажуваш Road test што е прелесно нешто како кај нас на полигон и има две опции или да имаш спонзор со кола и да возиш со неговата и тој спонзор да е Американски државјанин или плаќаш некои 50-70$ на Авто школа за да возиш со нивна кола значи они да ти бидат некој вид на спонзор и тоа е тоа.Најлесно до сега што кажуваат е да се полага во Massachussetts.[DOUBLEPOST=1474536696][/DOUBLEPOST]
Не сум знаел. Фала.
Колку часови таму треба да се извозат пред полагање за возачка?
Тешко е таму без возачка, затоа и самиот пишав со возачка полесно се движи човек и полесно наоѓа работа.

Нема потреба од зимање часови прво се полага писмениот дел после закажуваш Road test што е прелесно нешто како кај нас на полигон и има две опции или да имаш спонзор со кола и да возиш со неговата и тој спонзор да е Американски државјанин или плаќаш некои 50-70$ на Авто школа за да возиш со нивна кола значи они да ти бидат некој вид на спонзор и тоа е тоа.Најлесно до сега што кажуваат е да се полага во Massachussetts.
 
Член од
13 септември 2009
Мислења
287
Поени од реакции
110
Значи не ми се веруе дека доаѓам тука на оваа тема за да видам нешто поврзано моментало со ДВ2017 , интервјуа датуми итн а тука се праат муабети за туристичка виза, за работна за не знам што , за полагања кола во америка и разно разни препуцавања.

Не ми се веруе.
дај да си се изгасам на време од форумов[DOUBLEPOST=1474553665][/DOUBLEPOST]
Koga ke pocne apliciranjeto za slednata godina?!
4 окт
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Па јас ги прифаќам правилата колку што е во границите на моите способности човеку.
Не можам јас да родам сега спонзор кога едноставно го немам.

Инаку и ако се најде спонзор, дали е точно дека мора да се докаже врска со спонзорот. И тоа да се покаже врската преку испечатена конверзација со спонзорот било да била комуникацијата преку мејл, фејсбук.... Точно ли е? Тоа го имам исто некаде читано, како со тоа за мотелот.

Во врска со тоа што сум го напишал за мотел, види не се сеќавам каде сум го прочитал тоа дали на овој форум или некаде на друго место на интернет. Но имам читано дека некои така правеле ако успееле без спонзор да добијат зелена карта, земале евтин мотел за адреса на која им пристигнувал социјалниот број и документите.
Pa tie ne igraat spored tvoite sposobnosti....toa sto nemas sponzor niv ne gi zanima...edosntavno so sponzor sansite ti se 70:30 bez sponzor ti se 20:80 za dobivanje viza. Motel hotel za dokumetni tesko ...citate nevistini. Ne ti treba nikakva komunikacija pomegu tebe i sponzor....dovolno e toj da go potpise dokumentot ( veke stavil glava vo torba).
 

Johnny B

Психопат
Член од
15 февруари 2010
Мислења
11.111
Поени од реакции
9.711
Мислам дека се признаени нашите возачки.
Кај го пишува тоа дека не се признаени? Баш сакам да го прочитам тоа.
Мислам дека во неколку места во САД се признаени ама не сум сигурен. Еден другар така рече мислам за Хајанис дека беше. Си работеше на паркинг и се тоа, и си возел кола низ град. Е сега ако лажел тој и јас лажам :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom