Извршител?! Море мамата...

Член од
12 март 2009
Мислења
19.928
Поени од реакции
15.922
А дали и каде може да се провери дали е тужена или не...? А што ако не е тужена, ти пуштаат опомена и си ја платиш? Плаќаш застарен (Непостоечки) долг?
Еден познаник прашал во суд и му рекле дека тоа не оди преку суд , туку директно преку нотар, точно е ова?
едно е застарен долг, да не може да го туж, друго е дали е ДОЛГ или грешка. А во договорите имаат клаузули дека може да те исклучат и раскинат услуга ако не го платиш долгот.. има клаузула дури и водовод....
Така да и не мора да те тужи и извршува, ќе ти сече струјата и како попче ќе си платиш, па и приклучување...
Дури има луѓе што биле во претплата ( аванс голем им ставиле на сметка) но не ја корегирале сметката туку не ја плаќале, ги исклучуваат и плаќаат приклучување
 
Член од
4 мај 2011
Мислења
1.282
Поени од реакции
563
Сега оди на нотар али пред 10 години одеше преку суд значи твојот познаник ако бил тужен пред 10 години тогаш то било преку суд. Али треба секако да си провери дали то шо сега му бараат е регуларно а цела документација би требало да ја добие од нотар (извршител) или таму да појде и побара, значи да види дали во законски рок во тие 12 месеци постои тужба фино лепо заверена во суд со дата и приемен печат
Значи се проверува кај извршител, ама кај кој извршител, има повеќе?
Дали има логика да се пушта опомена (не тужба) за да се плати заостанат долг ако истиот е тужен? Ако се плати по опомената, тогаш тужбата (ако има) не важи и нема да има трошоци за извршител?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Значи се проверува кај извршител, ама кај кој извршител, има повеќе?
Дали има логика да се пушта опомена (не тужба) за да се плати заостанат долг ако истиот е тужен? Ако се плати по опомената, тогаш тужбата (ако има) не важи и нема да има трошоци за извршител?
ко ќе ти стигне од извршител за извршување ти стига цела документација, колкав е долгот по кој основ (сметка број дата...) па правни текстови ова она па начин како ќе ти наплатат долгот па потпис ... и имаш таму и рок за жалба.
Ако ја немаш ќе си појдеш до извршител кој ти ставил некоја забрана или кој ти пратил известување, има негово име презиме адреса... на ливчето
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.934
Поени од реакции
80.655
Член од
15 јули 2007
Мислења
13
Поени од реакции
2
Имам едно прашање и љубезно би Ве замолила за одговор. Брат ми живее сам (татко ми и мајка ми се починати) и е со дијагноза и прогласен е за неспособен за работа. Корисник е на Постојана парична помош и Туѓа нега. Пред некој ден му стигнало решение од исвршител за неплатени сметки за парно уште од пред 6-7 години додека и татко ми беше жив. Сметките се на име на веќе починатиот татко, а парното е исклучено пред 5 години.
Па Ве молам да ми кажете, дали може исвршителот да му земе нешто, а брат ми не поседува баш ништо, дури и станот е на отплата на 40 години и сеуште на име на татко ми.
И дали е нормално решението од извршител да го најде во сандаче, а не доставено лично на рака.
Ви благодарам однапред.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
9.265
Поени од реакции
5.045
Момци, ај помош мала ве молам. Денес извршителот ми ја блокирал сметката без никакво известување. Нит ме известиле нит ништо .... некое чаре? Патем за меница незаконска ме тужат т.д и за тоа ако има некој идеа би била добредојдена.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Момци, ај помош мала ве молам. Денес извршителот ми ја блокирал сметката без никакво известување. Нит ме известиле нит ништо .... некое чаре? Патем за меница незаконска ме тужат т.д и за тоа ако има некој идеа би била добредојдена.
Шом си биил тужен а сега ти е блокирана сметка, значи има пресуда.
Aко е сметка на која примаш плата - не смее да ти блокира туку на работодавецот ќе му прати службено да ти задржува една третина плата и да му ја префрла нему.
Ако ти е пак некоја сметка каде имаш пари или онакати префрлаат по други причини - мислам нема чаре освен да му испцуеш се.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
9.265
Поени од реакции
5.045
Шом си биил тужен а сега ти е блокирана сметка, значи има пресуда.
Aко е сметка на која примаш плата - не смее да ти блокира туку на работодавецот ќе му прати службено да ти задржува една третина плата и да му ја префрла нему.
Ако ти е пак некоја сметка каде имаш пари или онакати префрлаат по други причини - мислам нема чаре освен да му испцуеш се.

Брат, проблемот е што ниту сум бил известен (нормално дека ќе го обжалам тоа) ниту ништо. Плус проблем е што ми е блокирана цела плата како и 12000 што ги стаив денес на сметка НЕ ЗНАЕЈЌИ дека сум блокиран ....
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Брат, проблемот е што ниту сум бил известен (нормално дека ќе го обжалам тоа) ниту ништо. Плус проблем е што ми е блокирана цела плата како и 12000 што ги стаив денес на сметка НЕ ЗНАЕЈЌИ дека сум блокиран ....
Па не знам шо ќе обжалиш, обично се блокира сметка од ко ќе завршат сите рокови за жалби кога веќе ќе стане извршно, ало ова е наша чудна маккедонија па види по кој основ ти е блокирана.
Е сега то за плата треба да му однесеш на извршител дека на таа сметка ти се префрла плата (то од работодавецот треба да му однесеш од книговодител или благајник) и дека ти ја задржал целата шо не е законски , и не смеел иако сумњам дека ова плата ќе ти ја врати али барем следната да не може да ти ја земе цела. Значи една третина смее од плата.
Жирант беше негде ти?
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
9.265
Поени од реакции
5.045
Па не знам шо ќе обжалиш, обично се блокира сметка од ко ќе завршат сите рокови за жалби кога веќе ќе стане извршно, ало ова е наша чудна маккедонија па види по кој основ ти е блокирана.
Е сега то за плата треба да му однесеш на извршител дека на таа сметка ти се префрла плата (то од работодавецот треба да му однесеш од книговодител или благајник) и дека ти ја задржал целата шо не е законски , и не смеел иако сумњам дека ова плата ќе ти ја врати али барем следната да не може да ти ја земе цела. Значи една третина смее од плата.
Жирант беше негде ти?

Не брат. ОД меница е ова 100%. Имав меницан а 2000еур а блокираното е на 145837 денари.

Како може да има пресуда ако не сум известен уопште дека има рочиште против мене ? Тоа не ми е јасно и ќе идам до крај со ова ....ако треба и таа курвата од извршител ќе ја тужам.

Ненормална земја ти ебам све ти ебам.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
9.265
Поени од реакции
5.045
Па не знам шо ќе обжалиш, обично се блокира сметка од ко ќе завршат сите рокови за жалби кога веќе ќе стане извршно, ало ова е наша чудна маккедонија па види по кој основ ти е блокирана.
Е сега то за плата треба да му однесеш на извршител дека на таа сметка ти се префрла плата (то од работодавецот треба да му однесеш од книговодител или благајник) и дека ти ја задржал целата шо не е законски , и не смеел иако сумњам дека ова плата ќе ти ја врати али барем следната да не може да ти ја земе цела. Значи една третина смее од плата.
Жирант беше негде ти?

Не брат. ОД меница е ова 100%. Имав меницан а 2000еур а блокираното е на 145837 денари.

Како може да има пресуда ако не сум известен уопште дека има рочиште против мене ? Тоа не ми е јасно и ќе идам до крај со ова ....ако треба и таа курвата од извршител ќе ја тужам.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
9.265
Поени од реакции
5.045
Па не знам шо ќе обжалиш, обично се блокира сметка од ко ќе завршат сите рокови за жалби кога веќе ќе стане извршно, ало ова е наша чудна маккедонија па види по кој основ ти е блокирана.
Е сега то за плата треба да му однесеш на извршител дека на таа сметка ти се префрла плата (то од работодавецот треба да му однесеш од книговодител или благајник) и дека ти ја задржал целата шо не е законски , и не смеел иако сумњам дека ова плата ќе ти ја врати али барем следната да не може да ти ја земе цела. Значи една третина смее од плата.
Жирант беше негде ти?

Не брат. ОД меница е ова 100%. Имав меницан а 2000еур а блокираното е на 145837 денари.

Како може да има пресуда ако не сум известен уопште дека има рочиште против мене ? Тоа не ми е јасно и ќе идам до крај со ова ....ако треба и таа курвата од извршител ќе ја тужам.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Не брат. ОД меница е ова 100%. Имав меницан а 2000еур а блокираното е на 145837 денари.

Како може да има пресуда ако не сум известен уопште дека има рочиште против мене ? Тоа не ми е јасно и ќе идам до крај со ова ....ако треба и таа курвата од извршител ќе ја тужам.
поминаа старите добри времиња на судења и рочишта, сега дават доказ дека си зел пари и доказ дека не си ги вратил во рок.
експресно.
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.719
Поени од реакции
6.957
Имам едно прашање и љубезно би Ве замолила за одговор. Брат ми живее сам (татко ми и мајка ми се починати) и е со дијагноза и прогласен е за неспособен за работа. Корисник е на Постојана парична помош и Туѓа нега. Пред некој ден му стигнало решение од исвршител за неплатени сметки за парно уште од пред 6-7 години додека и татко ми беше жив. Сметките се на име на веќе починатиот татко, а парното е исклучено пред 5 години.
Па Ве молам да ми кажете, дали може исвршителот да му земе нешто, а брат ми не поседува баш ништо, дури и станот е на отплата на 40 години и сеуште на име на татко ми.
И дали е нормално решението од извршител да го најде во сандаче, а не доставено лично на рака.
Ви благодарам однапред.
Ова е повеќе пати кажано: Во рамките на оставината, освен правата, влегуваат и обврските на оставителот.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
9.265
Поени од реакции
5.045
поминаа старите добри времиња на судења и рочишта, сега дават доказ дека си зел пари и доказ дека не си ги вратил во рок.
експресно.
Дали е пропишано со закон идење ноќна од 12 до 8 5 дена во неделата? Некогаш и 2нед по ред?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom