Каде може да најдам? (Општи прашања)

S

Samurai_Sk

Гостин
Здраво сакам да прашам каде можам да најдам дури на македонски не знам каков е терминот но англичаните ги викат trim обично се стават како маска калап на патос со зидот бела варијанта најчесто но има и други претпоставувам, ако има некој идеја каде можам да најдам во Македонија во Скопје такво нешто ? даки 11.jpg daki 10.jpg daki 9.jpg
 
Последно уредено од модератор:

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.726
Поени од реакции
1.485
Здраво сакам да прашам каде можам да најдам дури на македонски не знам каков е терминот но англичаните ги викат trim обично се стават како маска калаш на патос со зидот бела варијанта најчесно но има и други претпоставувам, ако има некој идеја каде можам да најдам во Македонија во Скопје такво нешто ? Прегледај го приврзокот 155271 Прегледај го приврзокот 155272 Прегледај го приврзокот 155273
Види каде што продаваат ламинат треба да имат ако не имаше една фирма ако се сетам ќе ја пишам обавезно ја имам друга боја само ама не ми текнува како се викаше знам во пинтија беше негде кај она циле .
 
S

Samurai_Sk

Гостин
Види каде што продаваат ламинат треба да имат ако не имаше една фирма ако се сетам ќе ја пишам обавезно ја имам друга боја само ама не ми текнува како се викаше знам во пинтија беше негде кај она циле .
А што материјал е тоа? дрво? фала однапред
 
Член од
3 август 2012
Мислења
431
Поени од реакции
1.012
Дали некој од вас знае колку е провизијата при трансација на пари од Payoneer сметка на друга сметка? Не сум многу упатена во овие работи, се надевам дека прашањево е разбирливо.. фала.
 
Член од
27 декември 2008
Мислења
1.539
Поени од реакции
697
А што материјал е тоа? дрво? фала однапред
Тие се викаат ќош лајсна инаку имаш од дрво пластика стиропор а и од гипс ги имаш и во Бриколаш или каде што се продава ламинат
 
Последно уредено:
S

Samurai_Sk

Гостин
Тие се викаат ќош лајсна инаку имаш од дрво пластика стиропор а и од гипс ги имаш и во Бриколаш или каде што се продава ламинат
Фала многу, а да те прашам вакви лајсни се стават на купатило куња оти јас сакам да ги комбинирам со плочки што личат на паркет знаеш за што зборувам па сега ако е од гипс или дрва паметно е да се ставаат такви лајсна пример куња и купатило со еден збор да се комбинира со плочки[DOUBLEPOST=1472533499][/DOUBLEPOST]
Тие се викаат ќош лајсна инаку имаш од дрво пластика стиропор а и од гипс ги имаш и во Бриколаш или каде што се продава ламинат
Фала многу, а да те прашам вакви лајсни се стават на купатило куња оти јас сакам да ги комбинирам со плочки што личат на паркет знаеш за што зборувам па сега ако е од гипс или дрва паметно е да се ставаат такви лајсна пример куња и купатило со еден збор да се комбинира со плочки
 
Член од
23 јуни 2014
Мислења
241
Поени од реакции
130
Фала многу, а да те прашам вакви лајсни се стават на купатило куња оти јас сакам да ги комбинирам со плочки што личат на паркет знаеш за што зборувам па сега ако е од гипс или дрва паметно е да се ставаат такви лајсна пример куња и купатило со еден збор да се комбинира со плочки[DOUBLEPOST=1472533499][/DOUBLEPOST]
Фала многу, а да те прашам вакви лајсни се стават на купатило куња оти јас сакам да ги комбинирам со плочки што личат на паркет знаеш за што зборувам па сега ако е од гипс или дрва паметно е да се ставаат такви лајсна пример куња и купатило со еден збор да се комбинира со плочки
Лајсни има огромен избор во едно дуќанче карши зградата на Неоком, преку булеварот Јане Сандански
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Фала многу, а да те прашам вакви лајсни се стават на купатило куња оти јас сакам да ги комбинирам со плочки што личат на паркет знаеш за што зборувам па сега ако е од гипс или дрва паметно е да се ставаат такви лајсна пример куња и купатило со еден збор да се комбинира со плочки[DOUBLEPOST=1472533499][/DOUBLEPOST]
Фала многу, а да те прашам вакви лајсни се стават на купатило куња оти јас сакам да ги комбинирам со плочки што личат на паркет знаеш за што зборувам па сега ако е од гипс или дрва паметно е да се ставаат такви лајсна пример куња и купатило со еден збор да се комбинира со плочки
Ти пишав во другата тема дека најголем избор на вакви лајсни имаш во Quick Step. Што се однесува до комбинацијата со плочки..............., можеш да ги поставиш, но само ако подот е налепен со плочи. Ако е налепен и ѕидот со плочки тогаш не може да се поставуваат вакви лајсни. Единствено може од самите плочки да се импровизира лајсна. А веќе ако бираш на подот на ставаш плочки налик на паркет, мој совет ти е да ставиш или бели или кремасти високи лајсни.
:)
 

Dr. Wish

Outstanding Сasual Dating Authentic Maidens
Член од
23 септември 2013
Мислења
2.393
Поени од реакции
2.794
Ме интересира каде може да најдам скелет од човек, и по што цена идат? Не вистински :D Ми треба за учење :)[DOUBLEPOST=1472555780][/DOUBLEPOST]
А што материјал е тоа? дрво? фала однапред
Во Bricolage-Скопје ги имаш да бираш. Најчесто се дрво, ама може да се најде и пластични. Моја препорака во тоалет да направиш цокле од плочки. За во кујна комбинација исто цокле од плочки + од овие дрвените околу. Ние сеа брзо правевме кујната цела ја поплочивме, на ѕидовите ставивме цокле од плочки. И многу убаво изгледа. Плочките подни ги искористивме за цокле.
 
S

Samurai_Sk

Гостин
Ти пишав во другата тема дека најголем избор на вакви лајсни имаш во Quick Step. Што се однесува до комбинацијата со плочки..............., можеш да ги поставиш, но само ако подот е налепен со плочи. Ако е налепен и ѕидот со плочки тогаш не може да се поставуваат вакви лајсни. Единствено може од самите плочки да се импровизира лајсна. А веќе ако бираш на подот на ставаш плочки налик на паркет, мој совет ти е да ставиш или бели или кремасти високи лајсни.
:)
Фала многу на одговорите, но дали можам да имам проблем мислам дали водата претставува проблем за ваквите лајсни, дали водата и нанесува штета оти ако ставам сакам да ставам и во купатило и во куња како што кажав со цокле од плочка некако не ми изгледа убаво со оглед на тоа дека планирам да ставам плочки од таквите што личат на паркет а видов, таквите плочки најубаво изгледат со лајсна од овој тип особено бела комбинација
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Фала многу на одговорите, но дали можам да имам проблем мислам дали водата претставува проблем за ваквите лајсни, дали водата и нанесува штета оти ако ставам сакам да ставам и во купатило и во куња како што кажав со цокле од плочка некако не ми изгледа убаво со оглед на тоа дека планирам да ставам плочки од таквите што личат на паркет а видов, таквите плочки најубаво изгледат со лајсна од овој тип особено бела комбинација
Се зависи за кој вид на лајсна станува збор. Класичните лајсни изработени од дрвен материјал можат после одреден период да почнат да ја впиваат водата, а со самото тоа и да се уништуваат, додека пак пластичните, односно оние кои содржат пластика/заштита во својот состав не задржуваат влага и не ја впиваат водата во пределот на дното. Разгледај во продавниците за ламинати, посебно во Quick Step и таму ќе ти препорачаат некоја водоотпорна лајсна, но јас лично никогаш не би ставил лајсна во купатило, освен ако ѕидовите не бидат поплочени со плочки. Потоа ако имаш и на подот и на ѕидот плочки, со тоа што ќе ставиш лајсна ем ќе ја изгубиш естетиката, ем функционалноста (во случај ако мајсторот добро не си ја завршил работата). Јас би ти рекол за лајсни во купатило и во кујна да ставиш долги бели плочки. Ем одлично ќе се вклопат во просторот, ем функционалноста ќе биде на највисоко ниво.
:)
 
Член од
7 јануари 2015
Мислења
917
Поени од реакции
596
Zvuci ok! Kade drugar?

Sent from my SM-G930W8 using Tapatalk
karsi bunjakovec pazarceto ima vo zelezarata. ne znaese prodavacot tocna cena..go nemase vo kompjutet. okolu 400..450 den e izgleda. samo ova ti se novite siroki sandacinja. ako mislis na onie tesnite visoki od pred 30 god...ne znam kade bi nasol takvi
a vakvi imas vo mnogu zelezari...ova e provereno deneska vidov. mislam i vo birikolaz i hubomarket deka ima (ne sum bas siguren)
 
Член од
28 август 2016
Мислења
19
Поени од реакции
7
Mambo2 ti blagodaram mnogu, ne znaes kolku! Probav na mesta sto najdov u zlatna kniga ama ne se sovpagjaa dimenziite, ke probam karsi bunjakovec, se raboti za novi sanducinja 9cmx37cm mislam bese.

Blagodaram MNOGU i pozdrav!

Sent from my SM-G930W8 using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom