Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
23 февруари 2016
Мислења
415
Поени од реакции
581
Терaш инaт или? Пa не е Бугарија Зимбабве. Акo некoј дoкумент не е испрaвен немa дa те примaт нa интервју a кaмo ли дa дoбиеш грaждaнствo. А ти уште не си пoминaлa интервју тaкa дa oвa не ти е пoзнaтo
ако убаво го прочиташ списокот на страната на МП Бугарија ќе видиш дека доколку лицето живее долгорочно во Бугарија треба да претстави и уверение од Бугарија. Ако не мивее, само од земјата на која е граѓанин дека е неосудувано

А на крајот на краиштата, уверение од кривична опфаќа и казнена, зашто не само што дава увид во веќе изречени правосилни пресуди, туку и во неправосилни.

И не водам инат. Баш ги прелистав другите членови сите се на исто мислење. И ти дури имаш кажано дека ти ја прифатиле само казнената, што не значи дека кривичната не ја прифаќаат.
 

Attachments

Последно уредено:

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
PRIJATELCE,80 PROCENTI OD LUGJEVO STO APLICIRALE SE SO BKKS NEKAKVI VUJKOVCI BRACEDI ITN.JAS KAKO DOP.DOK.PODADOV SAMO BKKS ZA DA NE MU BIDAM CEL ZIVOT DOLZEN NA NEKOI TETKI,VUJKOVCI,BRATUCEDI.NE ZNAM DALI TI E POZNATA SEGASNAVA SITUACIJA DEKA ZA NAS MAKEDONCIVE DOBIEN E SUDSKIOT SPOR I NE TREBA NIKAKOV DOP.DOKUMENT TAKA DA BIDI SPOKOEN I STRPLIV KE DOJDAT I TVOITE PET MIN.AKO SAKAS PODETALJNO DA NE GI DAVIME LUGJEVO NA FORUMOV едитирано од мод !!!!!!!!!!
Приватни информации споделувај преку приватни пораки.

Значи како дополнителен документ достави потврда од БККС, и сега чекаш позитивен одговор. Ок. И какви се шансите?
 
Член од
22 октомври 2014
Мислења
1.187
Поени од реакции
694
Abe ajde lesno nemale da se dobivat potvrdi.Ako ti e toa slamkata za spasot ok sekoj so svoite sredstva i moznosti probuva.Veke imame clenovi od poodamna sto se tuka na temava koj se samo so potvrda i ili se prekrateni ili uste se na dopolnitelna.I sto deka go dobil sporot toa znaci li deka MP vednas ke pocene da ja pocituva odukata na sudot koga zakon e jasen.Taa evidencija spored koja se dobivaat potvrdite ne e merodavna.Neka se izjasne clenot neka pokaze fakti deka e zel samo so potvrda.Ima i druga situacija ako e kako sto nekoj kaza deka nema potreba od dokumenti veke mozno e taa potvrda i da ne posluze za nisto zar veruvate na se sto se pisuva ovde.I uste nesto dobil drzavjanstvo so potvrda i vednas se zaclenil na forumov da ve izveste? ?????
Neka kaze i obrazloze tuka sto i kako?A ne ja tel.broj javi se ke ti kazam.
Inaku za krivicnata potvrda ili 2013 ja vikavme potvrda deka ne sme osuduvani ja vadevme od sudot.
 

Последниот Мохиканец

Командат -ај лав ју
Член од
3 февруари 2007
Мислења
294
Поени од реакции
61
Moze li nekoj za dokumentot od sud sto vadel od Skopje da mi objasni sto tocno treba?
- Kaznena evidencija
-Krivicna evidencija
?!?!?!?!?!
Dva dokumenti ili eden treba
:pipi:
Дали е казнена или кривична незнам ама знам дека треба да одиш во судот во скопје од таму би требало да извадиш, а не од Полиција за неосудуван .Е сеа тоа дали е казнено или кривично незнам позз се надевам помогнав
 
Член од
21 јули 2010
Мислења
352
Поени од реакции
320
Дали е казнена или кривична незнам ама знам дека треба да одиш во судот во скопје од таму би требало да извадиш, а не од Полиција за неосудуван .Е сеа тоа дали е казнено или кривично незнам позз се надевам помогнав
Проверете кај мене во минатите постови, имам убаво објаснето точно која потврда се вади. Зошто тие на шалтер појма немаат, па мене ми извадија една, на дечко ми друга и нормално беше проблем. Немам време да си ги барам постовите, а стварно не ми текнува која се бараше, помина една год, нормално се заборава.
 
Член од
23 февруари 2016
Мислења
415
Поени од реакции
581
Проверете кај мене во минатите постови, имам убаво објаснето точно која потврда се вади. Зошто тие на шалтер појма немаат, па мене ми извадија една, на дечко ми друга и нормално беше проблем. Немам време да си ги барам постовите, а стварно не ми текнува која се бараше, помина една год, нормално се заборава.
постирав пред малку слика од твојот пост. се вади кривична
 
Член од
24 август 2014
Мислења
116
Поени од реакции
125
Elce987 напиша:
Фала многу , ме буни само тоа како да закажам во министерство за правосудоае ... За да можам да си го подигнам и да поднесам за пасош,истите документи ми се потребни за пасош ?
E za toa postojat posrednici
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
241
Поени од реакции
122
АМАН за последен пат....вака,,исти случај сум.прво ако си прекратен оди во софијата некој ден се подава МОЛБА за прекратената процедура и ако си им убав ке ти дадат пасаош ако не НЕ,во мегувреме/во исто време започни процедура НАНОВО и терај работа(НОРМАЛНО ДОКОЛКУ САКАШ) колку што ми кажаа веке не барале дополнителни документи за поредок,.,..,така да,,,,,,,,,,,среќно
Јас барам одговор од некој што искрено сака да си помагаме, За ваков одговор НЕ БЛАГОДАРАМ
 
Член од
8 февруари 2016
Мислења
400
Поени од реакции
396
Clenot sto pominal samo so potvrda stvrarno e zaclenet pred 2 meseca, pa zatoa i somnezi deka stvarno pominal samo so potvrda?!? Daj boze , toa e spas za mnou.
Ne se karajte, KRIVICNA treba.
 
Член од
21 октомври 2015
Мислења
399
Поени од реакции
364
Ajde prestanete vece ednas se znae kakva treba treba potvrda deka ne si osudivan se vadi od sudot aman vece otekovte
 
Член од
26 јануари 2016
Мислења
67
Поени од реакции
73
PRIJATELCE,80 PROCENTI OD LUGJEVO STO APLICIRALE SE SO BKKS NEKAKVI VUJKOVCI BRACEDI ITN.JAS KAKO DOP.DOK.PODADOV SAMO BKKS ZA DA NE MU BIDAM CEL ZIVOT DOLZEN NA NEKOI TETKI,VUJKOVCI,BRATUCEDI.NE ZNAM DALI TI E POZNATA SEGASNAVA SITUACIJA DEKA ZA NAS MAKEDONCIVE DOBIEN E SUDSKIOT SPOR I NE TREBA NIKAKOV DOP.DOKUMENT TAKA DA BIDI SPOKOEN I STRPLIV KE DOJDAT I TVOITE PET MIN.AKO SAKAS PODETALJNO DA NE GI DAVIME LUGJEVO NA FORUMOV едитирано од мод !!!!!!!!!!
1. ПРЕД НЕКОЛКУ СТРАНИ ТЕ ПРАШАВ ШТО СЕ СЛУЧИ КАЈ ТЕБЕ ВО ЈУНИ МЕСЕЦ КОГА СИТЕ ПРЕПИСКИ СО 7ххх БЕА ПРЕКРАТЕНИ, ТОА БЕШЕ ПЕРИОДОТ КОГА МЛАДЕНОВ ПРЕГОВАРАШЕ СО МП , УШТЕ НЕМАШ ОДГОВОР (ДАЛИ И ТИ БЕШЕ ПРЕКРАТЕН, БЕШЕ ЛИ НА ФИНАЛНА, ШТО СЕ СЛУЧИ) ?
2. И ЈАС СУМ СО БКК ПОТВРДА И СУМ ПРЕКРАТЕН, ОД ЈУНИ ПА НАВАМУ, И НЕМАМ ПРОМЕНИ
3. Е СЕГА ТИ ОБЈАСНИ КАКО ТИ И ТИЕ СЕДУМ ЛУЃЕ СО ПРЕПИСКА ОД 7000-9000 СТЕ ДОБИЛЕ УКАЗ ЗА БГ, САМО СО БКК ПОТВРДА, А ЈАС СУМ ПРЕКРАТЕН ВО ЈУНИ И СУМ ВО ТОЈ ИНТЕРВАЛ ОД 7000-9000 ?
4. @nervoza Е ВО ПРАВА КОГА ТИ КАЖА ДЕКА СИ МНОГУ СУМЉИВ, ЗАТОА ШТО САМО ТИ СИ ТОЈ ШТО ТВРДИШ ДЕКА БКК ПОМИНУВА, А КАЈ СИТЕ ДРУГИ ОСНОВИ(БРАТ, БРАТУЧЕД И СЛ.) ИМА ПО НАЈМАЛКУ 3 РАЗЛИЧНИ ЧЛЕНОВИ КОИ ПОМИНАЛЕ

МОЖЕБИ ТИ НЕ ЛАЖЕШ НО НЕ СИ ДОВОЛНО УБЕДЛИВ, А ГИ ИЗБЕГНУВАШ КЛУЧНИТЕ ОДГОВОРИ, БИДЕЈЌИ ИМАШЕ ПОСТАРИ ЧЛЕНОВИ ОД ТИПОТ НА @Walkman KOI BEA SAMO SO BKK I ВО ЈУНИ ГИ ПРЕКРАТИЈА, Е СЕГА НЕКОЈ ЛАЖЕ, ТИЕ СИГУРНО НЕ ЛАЖАТ ОТИ И ЈАС БЕВ ВО ТОЈ КОШ, А ЗА ТЕБЕ НЕЗНАМ ДАЛИ ЈА ПИШУВАШ ВИСТИНАТА, НО ИДНИНАТА ЌЕ ПОКАЖИ

П.С. ПИШУВАМ СО CAPS LOOK ЗА @OHRIDSTRUGA ПОДОБРО ДА РАЗБЕРЕ, А СЕ ИЗВИНУВАМ НА СИТЕ ОСТАНАТИ
 
Член од
23 декември 2010
Мислења
578
Поени од реакции
365
Znae li nekoj kako odi postapkata preku ambasadata? Napraveno e intervju, pa sega sto sledi?
Со што документи си?
Ако си со родител и се биде ок,сега треба само да чекаш едно година и пол до указ/државјанство.
Во тој период и ќе дознаеш дали се е ок,односно дали ќе те одобрат или не.
Инаку бидејќи си преку амбасада не е исклучено да ти се случат некои компликации,ништо страшно но можат да те замараат и удоговлечат да чекаш за пасош уште додатно неколку месеци.
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.176
Поени од реакции
106
Стартно се извинувам, одамна не сум влегол на темата и да не ја вртам цела.

1. Што се случува со апликантите од 2013 година? Ќе има решение, се шушка нешто или уште си е како и пред 3 години?

*Документ: 1 братучед.

Ви благодарам.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom