Љубовни проблеми? Потребен ти е совет? Обрати се тука!

Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.681
Поени од реакции
13.295
:kako da zaboravam eden decko ?? nemozam cel mesec da go izvadam od pamet :(( samo mu pisuvam i ne mi vrakja :(a mu raskionav odma posle eden den posto ne mi e siguren i iskren.ama go sakam. ama mu kazuvav deka go sakam mu se izvinuvvav mu objasnuvav go molev me ignorira mu ja kazav i vistinata na kraj deka sakav da mu vratam i deka imam decko celo vreme ama deka nego go sakam. i nisto :( sto da pravam ve molam daj te mi sovet :(( kako da ne se brukam :( se poniziv maksimalno za deckovo :( nikoj go neam moleno ni sakano vaka :( mnogu mi e tesko.ve molam sovet kako da prestanam da mu pisuvam i da ne go mislsam i sakam :(( sovet :(

Прв чекор е да го избришеш од билокаков контакт (мобилен МСН). Верувај никој не е доволно силен да одолее на првите моменти на игнорирање. После тоа ако го знаеш телефонот на памет пробај што помалку да го користиш. Ако при самиот поглед упатен кон мобилниот те потсетува на него, смени го.
втор чекор доста битен и доста тежок е да се фокусираш на сосема друг проблем надвор од социјалниот живот (бидејќи дружењето најчесто потсетува на љубов): Учење, читање книги, сликање, билокакво хоби па дури и нешто ексцентрично но не и искачање секоја вечер со изговор дека така ќе го заборавиш.За ова можеш и да си дадеш како некој вид на награда за извршената задача.
Кога малку работите ќе подоладат тогаш почни со искачање. Искачај со друштво и избегнувај ги местата каде што сте биле ти и тој заедно. Во исто време посветувај се на хобито што го правиш досега. И најпосле (по некое време - стварно зависи од поединец колку долго ќе трае преболувањето) почни да флертуваш со машките.

Под никој случај не флертувај со други за да го заборавиш него. Ако доживееш неуспех или при крај на си самата врска со вториот (нормално врските не се премногу долги за време на тинејџерките години (секоја чест на исклучоците)) ќе почувсствуваш еден бумеранг ефект кој може покомплексни психички последици да направи.
Значи почни од утре (ама баш утре - не одлагај). Со среќа:)
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
epa nesaka da razgovara me ignorira ?? mu vikam kazi mi kjuti celo vreme> i pak pisuvam neznam zasto toa kjutenje me tera uste povekje da pisuvam i zainteresiranost. trebase na pocetok da mi kaze. i kjuti celo vreme. i od koga mu kazav toa za vrakjanjeto i za deckoto me izbrisa. :( i neznam vise sto da pravam :(epten mi e tesko. nikoj vaka ne sum mu pisuvala i molele i izvinuvala i sakala :(
Еве ја шо би напраил на твое место:

Тури му пепел. Батали го. Пробај да го заборавиш. Мисли на се друго освен на него. Нека ти биде сеедно.
Е сеа, убавината у тоа е шо, како и да е, ќе ти биде убаво, ако не ти пишува, си знаеш дека не те сака, највероватно лош впечаток си оставила од старт и сега неможе да го смени мислењето, така да, знаеш дека нема нишо од тоа, и си бараш друг, или одмараш, сеедно.
Е сеаx2, има една друга ствар тука :) Поради сето тоа молење, он највероватно ќе мисли дека може да те има коа сака, па после некое време, врти сучи, има шанси да ти пише, да ти напраи муабет :) Ќе види дека си оладила, можда е скот, може ќе сака да те рчне малце, али, ако се деси тоа, пробај да оставиш убав впечаток и да му го смениш мислењето, АЛИ, ЗАПАМТИ, не се приврзувај. Не. Се. Приврзувај. Не си зимај нишо при срце!
 
D

devojcence

Гостин
prviot pat bese isto taka: prvo mu pisav go nemase i go izbrisav i tolku. posle toa mi prakja pokana on i mi se pusta ali mu rekov epa sega jas da rascistam pa ke dodjes ti na red. poso taka pravis. i vikam rascistiv demek ajde sega da te vidam. i ovoj epa nekje sega. i posle toa se sretnuvame vo grad i ajde pak se pusta abe ne se ljuti vaka taka i jas ne vikam posle ajde vikam sakam i ovoj ajde i iskacame zema on da vrakja demek guzva e ke si idam i si otide posle toa jas si otidov i ja prasuval drugarka mi kaj sum i ovaa doma i ovoj dobro cim e taka i otisol kaj druga da se pusta i utredenta jas vikam abe so si otide ko jas super si pominav i ovoj ama i jas super si pominav jas dobar decko sum ke vidis nataka vaka taka jas dobra procenka pravam za devojcinja i jas vikam so procekna. koga ke bidam iskren ke ti kazam. i jas mu raskinav i posle toa mi bese krivo posop go sakam i pocnav da mu kazuvam deka go sakam i da mu pisuvam i ovoj si kjutese abe vikam kazi sakas li pak da bideme zaedno i kjuti me ignorira. i na kraj mu ja kazav vistinata deka sakav da mu vratam i deka imam decko celo vreme ali deka go sakam i deka celo vreme go sakav. i me izbrisa i ne zbori. i sega mene mi e tesko epten :( i neznam kako da prestanam da go sakam :(
 

Болиглава

A cold fact
Член од
16 јуни 2007
Мислења
4.701
Поени од реакции
2.353
prviot pat bese isto taka: prvo mu pisav go nemase i go izbrisav i tolku. posle toa mi prakja pokana on i mi se pusta ali mu rekov epa sega jas da rascistam pa ke dodjes ti na red. poso taka pravis. i vikam rascistiv demek ajde sega da te vidam. i ovoj epa nekje sega. i posle toa se sretnuvame vo grad i ajde pak se pusta abe ne se ljuti vaka taka i jas ne vikam posle ajde vikam sakam i ovoj ajde i iskacame zema on da vrakja demek guzva e ke si idam i si otide posle toa jas si otidov i ja prasuval drugarka mi kaj sum i ovaa doma i ovoj dobro cim e taka i otisol kaj druga da se pusta i utredenta jas vikam abe so si otide ko jas super si pominav i ovoj ama i jas super si pominav jas dobar decko sum ke vidis nataka vaka taka jas dobra procenka pravam za devojcinja i jas vikam so procekna. koga ke bidam iskren ke ti kazam. i jas mu raskinav i posle toa mi bese krivo posop go sakam i pocnav da mu kazuvam deka go sakam i da mu pisuvam i ovoj si kjutese abe vikam kazi sakas li pak da bideme zaedno i kjuti me ignorira. i na kraj mu ja kazav vistinata deka sakav da mu vratam i deka imam decko celo vreme ali deka go sakam i deka celo vreme go sakav. i me izbrisa i ne zbori. i sega mene mi e tesko epten :( i neznam kako da prestanam da go sakam :(
Дечкото е во мала рака - паметен. И мене да ми праела некоја сакам па нејќам повеќе од 2 пати, па остај друг имала... пах не знам дали живејш во Недојдија, ама биди свесна дека шансите со овај тип според околностите, ти тежет кон бесконечност. Move On... имаш и други дечковци за сакање.


А, дур ти го читав текстов се потсетив на една сцена од Airplane, со оглед на то шо беше интересен.:icon_lol:

 
U

UniqueGirl

Гостин
prviot pat bese isto taka: prvo mu pisav go nemase i go izbrisav i tolku. posle toa mi prakja pokana on i mi se pusta ali mu rekov epa sega jas da rascistam pa ke dodjes ti na red. poso taka pravis. i vikam rascistiv demek ajde sega da te vidam. i ovoj epa nekje sega. i posle toa se sretnuvame vo grad i ajde pak se pusta abe ne se ljuti vaka taka i jas ne vikam posle ajde vikam sakam i ovoj ajde i iskacame zema on da vrakja demek guzva e ke si idam i si otide posle toa jas si otidov i ja prasuval drugarka mi kaj sum i ovaa doma i ovoj dobro cim e taka i otisol kaj druga da se pusta i utredenta jas vikam abe so si otide ko jas super si pominav i ovoj ama i jas super si pominav jas dobar decko sum ke vidis nataka vaka taka jas dobra procenka pravam za devojcinja i jas vikam so procekna. koga ke bidam iskren ke ti kazam. i jas mu raskinav i posle toa mi bese krivo posop go sakam i pocnav da mu kazuvam deka go sakam i da mu pisuvam i ovoj si kjutese abe vikam kazi sakas li pak da bideme zaedno i kjuti me ignorira. i na kraj mu ja kazav vistinata deka sakav da mu vratam i deka imam decko celo vreme ali deka go sakam i deka celo vreme go sakav. i me izbrisa i ne zbori. i sega mene mi e tesko epten :( i neznam kako da prestanam da go sakam :(
Епа девојчице..тражили сте гледајте..
Со типов шансиве ти се минимални. Типично за женските на две столчиња па после кењате и мушките ви се криви -.-
Онда имаш образ да му каеш дека го сакаш, а више си мутела со друг *-)
Башка..те игнор. и уше го молиш?! Oh-M-Gee..:nesvest:
Совет..најди си нов типац и со тек на време ќе забораиш све шо се десило.
И да..коа стааш маска на "тешка типка" имаш поголеми шанси веруј ми.Со оглед на ситуацијава..со цмиздрање и лигушење нема да постигнеш нишо.. преболи сестро:smir:
 
Член од
16 октомври 2009
Мислења
593
Поени од реакции
28
Штом во врската имало скар-смир ништо од тоа.Пробај да се тргнеш од него.Знам дека ќе ти биде тешко,3 години не се малце,а башка тоа женско си.Поубаво да се тргнеш одколку да си имаш само нервози.Штом не покажува интерес значи дека не му е гајле за тебе.
 

la-loca

Immortal...
Член од
24 јули 2009
Мислења
2.545
Поени од реакции
1.252
Братучетка ми се наоѓа во премногу тешка ситуација и барам совет од вас..што вие би направиле да сте на нејзино место...
Се свиѓаат многу, премногу со еден тип и онака почнаа да излегуваат ама се беше ок се додека он не и кажа дека е муслиман(албанец). Типот си е се ок се дружи со македонци нема дргари албанци фин е премногу значи такво машко немам сретнато ја гледа како очите, а сеуште немаат ништо направено...
Иако постои љубов таа не е спремна на тој чекор бидејќи ако беше до неа она до сега ќе се фатеше со него али не е, премногу влијае средината,околината, семејството, значи она ако би направила нешто со него сите би ја осудувале...
што да прави сега таа, дали да оди против сите или да прекине контакт со типот барем додека и помине онаа еуфорија што ја чувствува спрема него?
 
Член од
16 октомври 2009
Мислења
593
Поени од реакции
28
За нејзино добро додека нема уште ништо подобро нека не почиња затоа што нема да успее,а ќе навлече многу проблеми и маки.Како што кажа ти самата ќе влијае на средината,семејството,другарите,околината,зборење на комшиите....
 

Vespertine

The Ugly Duckling
Член од
22 септември 2009
Мислења
2.932
Поени од реакции
3.386
Нека иде до крај , ја да идам со албанка и да ми се свиѓа или да сум недај боже зањубен у неја, ја би направил свашта за да дојдам пак до неа. Е сега мака има , секако дека има... ама па зашто да нема? тоа е убава мака.
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
Се свиѓаат многу, премногу со еден тип и онака почнаа да излегуваат ама се беше ок се додека он не и кажа дека е муслиман(албанец). Типот си е се ок се дружи со македонци нема дргари албанци фин е премногу значи такво машко немам сретнато ја гледа како очите, а сеуште немаат ништо направено...
Иако постои љубов таа не е спремна на тој чекор бидејќи ако беше до неа она до сега ќе се фатеше со него али не е, премногу влијае средината,околината, семејството, значи она ако би направила нешто со него сите би ја осудувале...
што да прави сега таа, дали да оди против сите или да прекине контакт со типот барем додека и помине онаа еуфорија што ја чувствува спрема него?
Додека сеуште не почнала ништо,најдобро и е и да не почнува.Пред да биде касно,нека прекине контакт со типот за добро на двајцата.Не се скратиле македонци кои ќе ја сакаат,почитуваат и ќе ја гледаат како очите:toe:
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Братучетка ми се наоѓа во премногу тешка ситуација и барам совет од вас..што вие би направиле да сте на нејзино место...
Се свиѓаат многу, премногу со еден тип и онака почнаа да излегуваат ама се беше ок се додека он не и кажа дека е муслиман(албанец). Типот си е се ок се дружи со македонци нема дргари албанци фин е премногу значи такво машко немам сретнато ја гледа како очите, а сеуште немаат ништо направено...
Иако постои љубов таа не е спремна на тој чекор бидејќи ако беше до неа она до сега ќе се фатеше со него али не е, премногу влијае средината,околината, семејството, значи она ако би направила нешто со него сите би ја осудувале...
што да прави сега таа, дали да оди против сите или да прекине контакт со типот барем додека и помине онаа еуфорија што ја чувствува спрема него?
Не мора сите да знаат дека они се гледаат нели :)? Некогаш треба да се биде итар и наместо да се оди со глава низ зид да го заобиколиме и пак да си ја постигнеме целта :). Многу имале слични проблеми па ги совладале, не мора сите роднини и пријатели да знаат, тоа е приватна и лична работа.

Ако се заљубени треба да ја доживеат љубовта и да видат што сакаат понатаму и дали се спремни да се борат за нивната љубов. За извесно време само од себе ќе се види дали се спремни и способни (од двајцата ќе зависи) да им одолеат на препреките или не.

Нека се среќаваат во тајност неколку месеци па нека одлучат после тоа што ќе прават. Да се прекине врска која обеќава само заради мислење на околината (која и онака сите ја критикуваме) според мене е глупост невидена ама сепак секој сам одлучува во кој правец ке му оди животот и љубовта.
 
M

M del Mar

Гостин
Големо чудо ако е албанец, ако се сакаат не би требало тоа да биде пречка...така да воопшто нека не се секира што ке мислат другите, сепак на крај ке треба да се помират со нештото...а и на крај краева не го живеат нејзиниот живот па да знаат како е и што е...
 
Член од
16 октомври 2009
Мислења
593
Поени од реакции
28
Големо чудо ако е албанец, ако се сакаат не би требало тоа да биде пречка...така да воопшто нека не се секира што ке мислат другите, сепак на крај ке треба да се помират со нештото...а и на крај краева не го живеат нејзиниот живот па да знаат како е и што е...
Знаеш каков е менталитетот кај нас.Одма ќе почнат со зборење,а тоа ствара лоша слика за неа и уште полоша за нејзините дома.И да се борат еден за друг џабе ќе биде.Налет и врска и се кога ќе има еден куп пречки.
Затоа најдобро е да се прекине.
 
U

UniqueGirl

Гостин
Братучетка ми се наоѓа во премногу тешка ситуација и барам совет од вас..што вие би направиле да сте на нејзино место...
Се свиѓаат многу, премногу со еден тип и онака почнаа да излегуваат ама се беше ок се додека он не и кажа дека е муслиман(албанец). Типот си е се ок се дружи со македонци нема дргари албанци фин е премногу значи такво машко немам сретнато ја гледа како очите, а сеуште немаат ништо направено...
Иако постои љубов таа не е спремна на тој чекор бидејќи ако беше до неа она до сега ќе се фатеше со него али не е, премногу влијае средината,околината, семејството, значи она ако би направила нешто со него сите би ја осудувале...
што да прави сега таа, дали да оди против сите или да прекине контакт со типот барем додека и помине онаа еуфорија што ја чувствува спрема него?
Нека се прекине дур е тазе врската..Не, неам ја предрасуди..
Шо ќе кажат нејзините? Ако се слагаат (мада чисто сумљам) нека продужат. Ипак ја сум за не..
 

delfybuba

Schatje
Член од
22 октомври 2008
Мислења
1.212
Поени од реакции
93
И да продолжат...тешко дека ке успеат да постигнат нешто.

Јас би советувала да ја праша мајка и,така во муабет дека и се додворува албанец...и ке дознае што мисли мајка и,можда нема да биде против:smir:

Ако сака само убав провод-може,
за брак и останато,сама си знае дали ке успее:smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom