Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
13 февруари 2014
Мислења
233
Поени од реакции
110
Клапната на левата страна е заглавена на ладно, отвори јутуб за да видиш како да ја оправиш привремено.
 
Член од
3 август 2016
Мислења
3
Поени од реакции
0
Клапната на левата страна е заглавена на ладно, отвори јутуб за да видиш како да ја оправиш привремено.
Ако не ти е проблем линк да ми пратиш, во секој случај ќе треба од дома да видам, немам тука пристап, при пребарување на јутуб да не утнам, претпоставувам ќе треба на англиски да пребарувам ?...
 
Член од
17 јули 2013
Мислења
41
Поени од реакции
13
Некој поискусен да пиши што можи да е проблемот, на задно десно тркало на отворен пат при брзина од 120-130 км/h се јавува звук и вибрација се осеќа. Ова е звукот што се слуша:
https://soundcloud.com/user-821606702/zvuk-zadno-trkalo

Кога ќе притиснам на кочница, звукот и вибрациите се губат.
Колата е Astra G од 1999 година.
Kaj mene na predno desno bese taka ama ne na astra.. Na corolla, sepak na kraj ispadna lagerot da e otiden na nekoja jaka dupka..

Sent from my SGH-T999 using Tapatalk
 
Член од
17 јули 2013
Мислења
41
Поени од реакции
13
Некој поискусен да пиши што можи да е проблемот, на задно десно тркало на отворен пат при брзина од 120-130 км/h се јавува звук и вибрација се осеќа. Ова е звукот што се слуша:
https://soundcloud.com/user-821606702/zvuk-zadno-trkalo

Кога ќе притиснам на кочница, звукот и вибрациите се губат.
Колата е Astra G од 1999 година.
Kaj mene na predno desno bese taka ama ne na astra.. Na corolla, sepak na kraj ispadna lagerot da e otiden na nekoja jaka dupka..
Некој поискусен да пиши што можи да е проблемот, на задно десно тркало на отворен пат при брзина од 120-130 км/h се јавува звук и вибрација се осеќа. Ова е звукот што се слуша:
https://soundcloud.com/user-821606702/zvuk-zadno-trkalo

Кога ќе притиснам на кочница, звукот и вибрациите се губат.
Колата е Astra G од 1999 година.

Sent from my SGH-T999 using Tapatalk
 
Член од
17 јули 2015
Мислења
13
Поени од реакции
1
Zdravo na site.Dali nekoj znaj da mi kazi kako da go programiram dalecinskoto za centralnata?Se raboti za opel corsa btw.Fala odnapred.
 
Член од
24 април 2010
Мислења
1.248
Поени од реакции
1.752
Некој поискусен да пиши што можи да е проблемот, на задно десно тркало на отворен пат при брзина од 120-130 км/h се јавува звук и вибрација се осеќа. Ова е звукот што се слуша:
https://soundcloud.com/user-821606702/zvuk-zadno-trkalo

Кога ќе притиснам на кочница, звукот и вибрациите се губат.
Колата е Astra G од 1999 година.
Сигурно е луфт, стара кола + луфт, не ризикувај да возиш толку брзо дур не го средиш, ако си од скопје правец Крадаш.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.121
Поени од реакции
15.068
Ова е луфта или на амртизер, или незаштрафен шраф, пролупан лагер.....а тоа што на кочење не се слуша е поради тоа што на кочење цело тркало поради силите што делуваат во обратен правец од движењето , се ``приклештува`` наназад и ја анулира луфтата која се јавува при слободно држење на тркалото.(тоа ти е како да ти клапаат патиките а ти да ги стисниш при врвот со сила, и така нема да клапаат)
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Во ова невремето во Скопје открив една работа која досега се немаше случено. Имено вчера во текот на ноќта имаше многу јак дожд и сабајлево кога влегов во кола на патосниците видов капки и открив дека од кај шофершајбната од горе влегува вода. Е сега ме занима кај да ја носам дам и ја средат?
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.121
Поени од реакции
15.068
Во ова невремето во Скопје открив една работа која досега се немаше случено. Имено вчера во текот на ноќта имаше многу јак дожд и сабајлево кога влегов во кола на патосниците видов капки и открив дека од кај шофершајбната од горе влегува вода. Е сега ме занима кај да ја носам дам и ја средат?
Što i da praviš najdobro e da ja prelepiš šoferšajbnata. Moži vremeno nešto so "živa" guma da postigniš, no mora da ja prezalepiš. Avtolimarite znaat toa da go pravat,a prašaj i vo Edel(lesno se naogja broj)
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.121
Поени од реакции
15.068
Porano ili pokasno silikonot ke počni da pušta voda. Jako sonce,mraz,voda.....ke napravat procep. A plus na lepenata strana ke ima neisčistena prašina vrz koja ke se stava silikonot(nepristapnost)
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Ке пробам со жива гума чисто привремено додека не најдам некој мајстор што ќе ми го среди целосно проблемот. Фала на советот.
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
808
Поени од реакции
275
Може ли некој да ми препорача, посочи добро продажно место во Скопје кадешто можат да се најдат нови бандажи за БМВ 3 јка модел е90 по пристојни цени а да не бидат made in China?
Фала ви многу, позз.
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Некое средство,лепак,за лепење на алуминиум,конкретно картерот е напукнат малку,и пушта масло,одоздоле е,како рецка од 2 cm во должина,планирам силикон да го нашибам ама незнам дали ќе држи,имало некој двокомпонентен лепак,само незнам што пари се..Не планирам да го вадам картерот,туку да го исчистам местото,и да го залепам..Ме мрзи да одам по железарите да прашувам,па ако знае некој нека пише.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.121
Поени од реакции
15.068
јас ти пишав, ама незнаев дека картерот е алуминиумски. тоа е посебна приказна.

без оглед на све, добро чистење на местото е прво што треба да се направи.

има начин и да се леми алуминиумот
 

Kajgana Shop

На врв Bottom