Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
5 март 2015
Мислења
67
Поени од реакции
44
Da te prasam dali se raboti za ucenicka kniska ? I ako moze nekoj da mi kaze dali so bugarska ucenicka kniska, ama vo koja ne e naglaseno narodnost, se pominuva ?
Da so ucenicka kniska od baba.. ama iskren da budam neznam dali se pominuva so nea.. poke sum optimist so pasosot od brat mi ako bidne nesto

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка, за да представите документ, удостоверјавашт наличието на в'зходјашт б'лгарин, с'гласно изискването на § 2, т. 1 от Доп'лнителните разпоредби на Закона за б'лгарското гражданство.
Denes tocno 2 meseca so ovoj status br 12---/2013 so dok od V.Trnovo ima li i drugi vakvi od 2013.
Сo кaкoв дoкумент си извaденa нa дoпoлнителнa? Сo дoкумент oд в.трнoвo архив?oд кoгo.дедo,прадедо,нa дедo брaт?
 
Член од
9 октомври 2015
Мислења
378
Поени од реакции
464
Posle 3 meseci i 16 denovi na finalen eksperten pregeld, denes mi se smeni statusot vo Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Р Б'лгарија.
Brojce 26**/April, 2015, so drzavjanstvo od roditel. Pishete mi sega za potpis kolku otprilika se ceka? ;)
Sega odmori malce :)
 
C

CrazyCounter

Гостин
Posle 3 meseci i 16 denovi na finalen eksperten pregeld, denes mi se smeni statusot vo Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Р Б'лгарија.
Brojce 26**/April, 2015, so drzavjanstvo od roditel. Pishete mi sega za potpis kolku otprilika se ceka? ;)
mesec ipol mozebi sega 2 bidejki mislam vo avgust nekade im pocnuvaat godisnite odmori neznam tocno koja data... so sreka isto taka ;)
 
Член од
20 февруари 2015
Мислења
92
Поени од реакции
79
Posle 3 meseci i 16 denovi na finalen eksperten pregeld, denes mi se smeni statusot vo Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Р Б'лгарија.
Brojce 26**/April, 2015, so drzavjanstvo od roditel. Pishete mi sega za potpis kolku otprilika se ceka? ;)
Со срека !!!
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
97
Поени од реакции
88
Со среќа нека ви е на сите, и да не се прашуваме на секое убо би било кога некој дава некоја информација веќе кога пишува да пиши со што документи поминал... и од кога е започнат колку време финална од која година, не да се тегниме да се прашуваме по 10 пати.
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Честито на сите и јас го делам истото мислење. Кога постирате пишете со кој документи сте добиле или вратени.Нема смисла да се прашува по 100пати
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
31
Поени од реакции
28
Zdravo na site,

Dolgo vreme ve sledam site i go citam forumot. Moze da se najdat najrazlicni mislenja, iako na pocetokot istite bea potocno precizirani i konkretni, pa potoa malce se rasirija temite na diskusija i se javija povekje mislenja za ista rabota. Zatoa se obrakjam prv pat na forumov i se nadevam deka ima nekoj precizno i tocno da mi odogovri na moeto prasanje.
Deneska mi se smeni statusot na Min za pravda i glasi:
''Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка, за да представите документ, удостоверјавашт наличието на в'зходјашт б'лгарин, с'гласно изискването на § 2, т. 1 от Доп'лнителните разпоредби на Закона за б'лгарското гражданство.'' Imam rok od nekolku meseci da dostavam dopolnitelni dokumenti.

Prasanja mi se sledni:

1. Bidejki aplicirav i zavrsiv preku Ambasada se komplet i uspesno do sega, a imam original dokumenti za bug poteklo od baba i dedo, dali tie se baraat ili drugi dokumenti vo ovaa prepiska (ne znam shto znaci ovoj clen od zakonot)?

2. Kade se nosat ovie dopolnitenite dokumenti? Dali vo Ambasada ili pak vo Min za pravda vo Bugarija ili na drugo mesto?

3. Dali treba da angaziram posrednik? Ako treba ve molam kazete nekoj 100 posto nekoj dobar i fer, so koj mozam da ja dovrsam ovaa rabota.

Pozdrav do site!!!
 
D

Drexel

Гостин
Treba da se napravi nekoj formular za podatoci taka da koga nekoj ke pise se da se znae ne da se odolgovlekuva bidejki ova ne e chat, eve primer moj slucaj

Broj i godina:9***/2015
Sofija ili ambasada: Sofija
Koga bese na intervju: Fevruari 2016
Kakov dokument: Krstenica od ekzarhija
Momentalen status: Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване.
Kolku vreme na dopolnitelna: ne sum bil na dopolnitelna
Dopolnitelen dokument: (X)

Nekoj neka go dopolni ako mi fali nesto i adminot da go zakaci nekade oficijalno da bide site da mozat da go koristat
Ova pa ke go stavam tuka i se nadevam lugje ke pocnat da go koristat bidejki pva razvlekuvanje stvarno nervira pisi status i tolko cao, i btw da prasam do kaj se so 2015?
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Zdravo na site,

Dolgo vreme ve sledam site i go citam forumot. Moze da se najdat najrazlicni mislenja, iako na pocetokot istite bea potocno precizirani i konkretni, pa potoa malce se rasirija temite na diskusija i se javija povekje mislenja za ista rabota. Zatoa se obrakjam prv pat na forumov i se nadevam deka ima nekoj precizno i tocno da mi odogovri na moeto prasanje.
Deneska mi se smeni statusot na Min za pravda i glasi:
''Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка, за да представите документ, удостоверјавашт наличието на в'зходјашт б'лгарин, с'гласно изискването на § 2, т. 1 от Доп'лнителните разпоредби на Закона за б'лгарското гражданство.'' Imam rok od nekolku meseci da dostavam dopolnitelni dokumenti.

Prasanja mi se sledni:

1. Bidejki aplicirav i zavrsiv preku Ambasada se komplet i uspesno do sega, a imam original dokumenti za bug poteklo od baba i dedo, dali tie se baraat ili drugi dokumenti vo ovaa prepiska (ne znam shto znaci ovoj clen od zakonot)?

2. Kade se nosat ovie dopolnitenite dokumenti? Dali vo Ambasada ili pak vo Min za pravda vo Bugarija ili na drugo mesto?

3. Dali treba da angaziram posrednik? Ako treba ve molam kazete nekoj 100 posto nekoj dobar i fer, so koj mozam da ja dovrsam ovaa rabota.

Pozdrav do site!!!
Врз која основа доби происход,тебе ти бараат да докажеш происход преку предок бугарски. Значи викаш имаш доказ од баба и дедо. Зошто не си ги однел до сега? Доставување може да направиш и преку амбасада или преку софија. Треба изводи од родени или умрени од баба и дедо и извод од родени на татко или мајка во зависност ид која страна ти се. Потоа тука ќе ги преведеш на овластен преведувач и завериш во амбасада. Се закажува телефонски за заверка . Да не одиш два пати во софија. Цената е 15 евра од документ +превод и молба. Така преведени и легализацирани документи и оригинални документи може да ги доставаш и преку амбасада. Не ти треба посредување.[DOUBLEPOST=1469031250][/DOUBLEPOST]
Врз која основа доби происход,тебе ти бараат да докажеш происход преку предок бугарски. Значи викаш имаш доказ од баба и дедо. Зошто не си ги однел до сега? Доставување може да направиш и преку амбасада или преку софија. Треба изводи од родени или умрени од баба и дедо и извод од родени на татко или мајка во зависност ид која страна ти се. Потоа тука ќе ги преведеш на овластен преведувач и завериш во амбасада. Се закажува телефонски за заверка . Да не одиш два пати во софија. Цената е 15 евра од документ +превод и молба. Така преведени и легализацирани документи и оригинални документи може да ги доставаш и преку амбасада. Не ти треба посредување.
Ако одиш преку амбасада мора тука да ги преведеш, а преку софија таму се врши превод и легализација
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
31
Поени од реакции
28
Najprvo blagodaram shto pisa i sakas da pomognes.

Proishod zemav tuka preku ambasada vo 2013 godina. Na stariot proshod ne pisuva kako i vrz osnova na sto go dobivas, iako imav dokumenti ne mi gi pobaraa togash vo ambasada. Na intervju bev vo mart 2015 godina, i togas gi nosev. Im gi pokazav na vrabotenite, no mi rekoa deka ako ti gi zememe kje ti ja prodolzime postapkata, odnosno kje ja usporime. I mi rekoa nema potreba da davas dokumenti sega, koga vekje imas proishod. Jas nemam izvodi od umreni i sl., no imam licna karta od baba i dedo, dokumenti od vojska i t.n. kade pisuva deka se po narodnost bulgari. Mislam deka e toa se validni dokumenti taka?

Znaci ako dobro te razbrav, mozam preku Ambasadata vo SK da pondesam dopolniteli dokumenti?
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Najprvo blagodaram shto pisa i sakas da pomognes.

Proishod zemav tuka preku ambasada vo 2013 godina. Na stariot proshod ne pisuva kako i vrz osnova na sto go dobivas, iako imav dokumenti ne mi gi pobaraa togash vo ambasada. Na intervju bev vo mart 2015 godina, i togas gi nosev. Im gi pokazav na vrabotenite, no mi rekoa deka ako ti gi zememe kje ti ja prodolzime postapkata, odnosno kje ja usporime. I mi rekoa nema potreba da davas dokumenti sega, koga vekje imas proishod. Jas nemam izvodi od umreni i sl., no imam licna karta od baba i dedo, dokumenti od vojska i t.n. kade pisuva deka se po narodnost bulgari. Mislam deka e toa se validni dokumenti taka?

Znaci ako dobro te razbrav, mozam preku Ambasadata vo SK da pondesam dopolniteli dokumenti?
Значи ти со стариот происход си бил на интервју. Може преку амбасада. Направи како што ти напишав погоре само побрзо.и не се секирај со такви документи добиваш гражданство
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom