Правна помош и совети

Член од
12 мај 2014
Мислења
1.007
Поени од реакции
1.799
Zdravo, vcera pri izvedba na gradezni raboti od strana na t-home te. postavuvanje na podzemen kabel na oznacen parking, oshtetena mi e kolata.
za kopanjeto na parkingot nemase nikakvo prethodno izvestuvanje.
vcera povikav policija, napravija zapisnik i denes otidov vo policiska stanica da baram kopija od zapisnikot za da mozam da tuzam ili slicno, no vo zapisnikot navedeno e nepoznat storitel :(, i sega vikaat deka toa e greska na policajcite sto bile na uvid na lice mesto, ama sega veke nemoze nisto da se stori za toa.

Sto mozam sega jas da storam ? kako da dojdam do obestetuvanje i pravda ? :(
ekipata raboti i denes na istoto mesto, i moze mnogu lesno da se doznae koj e storitelot, samo fali volja kaj policajcite...
Mozebi zakonot ne dozvoluva izmena na zapisnik.. ama neznam sto da napravam sega ?
Прво си требал да го прочиташ записникот пред да го потпишеш. Второ, јави се пак во полиција, кажи дека си пријавил вчера, објасни што како било, кој бил, дека било наведено непознат сторител и кажи дека денес истите се тука и дека знаеш кои се. Би требало да дојдат.
 
Член од
16 јуни 2012
Мислења
28
Поени од реакции
4
Прво си требал да го прочиташ записникот пред да го потпишеш. Второ, јави се пак во полиција, кажи дека си пријавил вчера, објасни што како било, кој бил, дека било наведено непознат сторител и кажи дека денес истите се тука и дека знаеш кои се. Би требало да дојдат.
bev veke im kazav, ne gi interesira :(
zapisnikot mi go dadoa da go potpisam pred da go napisat :S. prazen go potpisav. nikogas ne sum go pravel ova prethodno :(
 
Член од
12 мај 2014
Мислења
1.007
Поени од реакции
1.799
bev veke im kazav, ne gi interesira :(
zapisnikot mi go dadoa da go potpisam pred da go napisat :S. prazen go potpisav. nikogas ne sum go pravel ova prethodno :(
Си требал да одбиеш да потпишеш. Секогаш се чита пред да се потпишува. Не знам стварно што да ти кажам. Евентуално да идеш да се побуниш дека ти дале да потпишеш пред да го состават записникот и дека си кажал кој е сторител, а сепак они напишале дека е непознат. Да бараш разговараш со некој на повисока функција во станицата или да поднесеш некоја претставка или приговор.
 
Член од
4 март 2011
Мислења
699
Поени од реакции
704
Zdravo, vcera pri izvedba na gradezni raboti od strana na t-home te. postavuvanje na podzemen kabel na oznacen parking, oshtetena mi e kolata.
za kopanjeto na parkingot nemase nikakvo prethodno izvestuvanje.
vcera povikav policija, napravija zapisnik i denes otidov vo policiska stanica da baram kopija od zapisnikot za da mozam da tuzam ili slicno, no vo zapisnikot navedeno e nepoznat storitel :(, i sega vikaat deka toa e greska na policajcite sto bile na uvid na lice mesto, ama sega veke nemoze nisto da se stori za toa.

Sto mozam sega jas da storam ? kako da dojdam do obestetuvanje i pravda ? :(
ekipata raboti i denes na istoto mesto, i moze mnogu lesno da se doznae koj e storitelot, samo fali volja kaj policajcite...
Mozebi zakonot ne dozvoluva izmena na zapisnik.. ama neznam sto da napravam sega ?
Ништо страшно не е. Поднеси приговор на записникот во кој ке приговараш дека не се работи за непознато лице туку за Телеком. Доколку и приговорот ти го одбијат пак ништо страшно. Секогаш можеш да поднесеш тужба за штета пред надлежен суд против телеком, ако имаш и еден-двајца сведоци, лесно ќе се докаже на суд кој е сторителот на штетата. Можеш и да сликаш од лице место, што исто така може да послужи како доказ со оглед дека поради штрајкот на судската администрација судот не излегува на лице место да изврши увид и да обезбеди доказ.
 
Член од
11 јуни 2016
Мислења
21
Поени од реакции
1
Zdravo nema plateno smetki za 2005godina i 2006 bea na sud i sudot nisto ne kazal i sega mu baraat da plati za tie smetki od 2004godina,dali mora da gi plati
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.710
Поени од реакции
6.845
Zdravo nema plateno smetki za 2005godina i 2006 bea na sud i sudot nisto ne kazal i sega mu baraat da plati za tie smetki od 2004godina,dali mora da gi plati
Kako toa sudot nisto ne kazal? Objasni malku poubavo

Sent from my SM-G7102 using Tapatalk
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.710
Поени од реакции
6.845
Ako imalo sudenje, treba da ima presuda, za da baraat da se platat smetkite. Taa presuda bi trebalo da ja primil toj za kogo prasuvas.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.268
Sudot rekol ke odgovori ,no posle nema odgovor od sudot i sega baraat da se platat smetkite
Нишо не кажваш, за какви сметки, дали приватно или правно лице (фирма) се работи, кога било судењето дали тужениот бил уредно повикан на суд дали ја добил пресудата.....
 
Член од
11 јуни 2016
Мислења
21
Поени од реакции
1
Нишо не кажваш, за какви сметки, дали приватно или правно лице (фирма) се работи, кога било судењето дали тужениот бил уредно повикан на суд дали ја добил пресудата.....
Za gubretarina ,za privatno lice,tuzeniot bil uredno povikan ne im kazal sudot nisto,im rekol ke gi izvesti i nema nikakov odgovor
суд не одговара, суд носи пресуда, ако некој му бара нему пари мора да има судска пресуда
Нишо не кажваш, за какви сметки, дали приватно или правно лице (фирма) се работи, кога било судењето дали тужениот бил уредно повикан на суд дали ја добил пресудата.....
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.268
Za gubretarina ,za privatno lice,tuzeniot bil uredno povikan ne im kazal sudot nisto,im rekol ke gi izvesti i nema nikakov odgovor
Сметки за ѓубретарина застаруваат после 12 месеци, ако не се тужени или ако тужениот не направил некој договор дека ќе ги плаќа (на рати)
требаше приватното лице да се повика на тој закон и каже дека се сметките застарени и да му се избришат од евиденција, ако ништо не кажал, судот можеби донел пресуда да се плаќаат сметките, рок за жалба поминало и сега не знам шо може да направи
Пресуда има добиено? од кога е судењето?
 
Член од
11 јуни 2016
Мислења
21
Поени од реакции
1
Сметки за ѓубретарина застаруваат после 12 месеци, ако не се тужени или ако тужениот не направил некој договор дека ќе ги плаќа (на рати)
требаше приватното лице да се повика на тој закон и каже дека се сметките застарени и да му се избришат од евиденција, ако ништо не кажал, судот можеби донел пресуда да се плаќаат сметките, рок за жалба поминало и сега не знам шо може да направи
Пресуда има добиено? од кога е судењето?
Sudenjeto e vo2006 nema presuda
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.268
Sudenjeto e vo2006 nema presuda
а како му ги бараат парите? то сега оди преку извршител а извршител работи само со документ - пресуда од суд
 

Kajgana Shop

На врв Bottom