Прашање за Христијанството III

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Ти фалиТ текст па се фати за еден од најголемите медиумски примитивизми, попут овие забавно-заглупувачки емисии, кои немаат ништо со Црквата?...
Песмата е посветена на црковните учења за начини как една жена да оди во рајо, каде попо убаво ги учи за вистинските вредности...
кој слуша ќе разбере
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Песмата е посветена на црковните учења за начини как една жена да оди во рајо, каде попо убаво ги учи за вистинските вредности...
кој слуша ќе разбере
Песната е створена од затуциани и за затуцани е наменета.
За паметните-доволно кажано...
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Песната е створена од затуциани и за затуцани е наменета.
За паметните-доволно кажано...
точно, песната е создадена за затуцани жени кои со своето понашање одат кон пеколните маки, затоа треба внимателно да се слуша и послуша и да се пушта по цркви и манастири за да затуцаните сфатат дека нема шала со паклени маки кон кои одат како што тоа е посочено во дадената песничка
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
точно, песната е создадена за затуцани жени кои со своето понашање одат кон пеколните маки, затоа треба внимателно да се слуша и послуша и да се пушта по цркви и манастири за да затуцаните сфатат дека нема шала со паклени маки кон кои одат како што тоа е посочено во дадената песничка
И ондак, то...
 
S

SpaceTraveler

Гостин



Дали некој може да ми го каже значењето на Грчкиот натпис на иконата?[DOUBLEPOST=1466859172][/DOUBLEPOST]Во ред е, најдов според информацијата дека напишаното е од
Изреки 9:1.

Wisdom hath builded her house, She hath hewn out her seven pillars.
Мудроста си изгради дом и изделка седум столбови.

:)
 
Член од
11 ноември 2010
Мислења
7
Поени од реакции
1
Религија = Приказни за мали деца :) Господ, дедо со брада кој те гледа одозгоре ако не си умен у пекол ќе те прати хахахахах доста се дрогирате луге!
 

Aleksandar Nevski

Окултисти свих земаља ... чувајте се! Доваѓам!
Член од
9 октомври 2011
Мислења
1.074
Поени од реакции
350
...
Wisdom hath builded her house, She hath hewn out her seven pillars.
Мудроста си изгради дом и изделка седум столбови.

:)
Уууууу езотерија човече..... не ми се верува еј... што сте откриле, уауууууууууу.... плачаааам....
 

Aleksandar Nevski

Окултисти свих земаља ... чувајте се! Доваѓам!
Член од
9 октомври 2011
Мислења
1.074
Поени од реакции
350
Ubava ikona vo Kiev, Ukraina :)

Sent from my C2000 using Tapatalk
Најубава икона. И каква врска има иконата со кабала? Пошо натаму го водиш муабетот, еве ти прилика да истумачиш пред сите нас и да ја покажеш мудроста што ја поседуваш!
 
S

SpaceTraveler

Гостин
Најубава икона. И каква врска има иконата со кабала? Пошо натаму го водиш муабетот, еве ти прилика да истумачиш пред сите нас и да ја покажеш мудроста што ја поседуваш!
Не знам од каде овој заклучок дека го водам муабетот кон Кабала. Многу избрза... ме интересираше само натписот затоа што во моментот истражувам за Гностицизам додека пак јас во Кабала сум тапа. Верувам дека и напредните Кабалисти тука го делат истото мислење дека ликот на Софија си нема врска со Кабала, освен можеби ако Нејзе можеме да ја поврземе со Chokmah. Но нема што да се објаснувам, на иконата гледав од Гностички аспект и сакав да научам нешто, чисто за да не правам вакви испади како твоите...

Sent from my C2000 using Tapatalk
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Не знам од каде овој заклучок дека го водам муабетот кон Кабала. Многу избрза... ме интересираше само натписот затоа што во моментот истражувам за Гностицизам додека пак јас во Кабала сум тапа. Верувам дека и напредните Кабалисти тука го делат истото мислење дека ликот на Софија си нема врска со Кабала, освен можеби ако Нејзе можеме да ја поврземе со Chokmah. Но нема што да се објаснувам, на иконата гледав од Гностички аспект и сакав да научам нешто, чисто за да не правам вакви испади како твоите...

Sent from my C2000 using Tapatalk
Тој слушнал некаде дека масоните и окултистите практикуваат кабала, и си го врзал тоа во крпче дека кабалата е сатанска....бидејќи нели, се што прави еден масон и телемит мора по дифолт да биде сатанско според неговата извртена логика. Од тука, секој што е масон или окултист, ако се интересира за нешто, истото мора да е кабала.
Една од формите на циркуларната логика.
 
Член од
28 декември 2012
Мислења
119
Поени од реакции
67
верувајте во невидливото ...и плашете се од него ...рајот е самата земја а пеколот е креиран од нас самите ...армагедон е највисок степен на човечката глупост да се уништи самиот себе.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
А дали треба да верувам(е) во „видливо„?...
ни во тоа Мики, ете Исус дур беше видлив му ветуваше на луѓено дека ќе доживеат да го видат неговото враќање па уше со се кралство божје ќе дојдел и не исполнил ветеното и кажаното иако многумина тоа лично го слушнале од негова уста и го виделе кај шо така кажва
 

Kajgana Shop

На врв Bottom