Каде ја гледате Македонија во меѓународната политика?

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
@Let 3 Немора да се чека да се оформи партија, едноставно, се распишува референдум и се гласа.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
@Let 3 Немора да се чека да се оформи партија, едноставно, се распишува референдум и се гласа.
А референдум за бесплатно здравство, а референдум за укинување на акцизи за гориво и алкохол, а референдум за зголемување на социјална помош а референдум за поефтинување на даноци???

Значи за референдум може:
1. или собрание да донесе одлука
2.или да некоја партија или здружение или група граѓани поднесе барање со собрани 150.000 потписи на граѓани кои подржуваат такво барање.

То е легален и законски начин

Или освојте мнозинство во собрание или соберете 150.000 потписи.
 
W

wicked_1

Гостин
@Let 3 Немора да се чека да се оформи партија, едноставно, се распишува референдум и се гласа.
Уствари мора.

Мора тоа движење да добие некаков кредит, легитимитет, подршка по институционален пат за да биде однесено на референдум, референдумот е последна инстанца секогаш, ќе биде лош преседан да се оди по обратен пат.

Ова е со цел за ваквите ко тебе и баче да не го злоупотребуваат референдумот како опција и да не манипулираат со истата.
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
А референдум за бесплатно здравство, а референдум за укинување на акцизи за гориво и алкохол, а референдум за зголемување на социјална помош а референдум за поефтинување на даноци???

Значи за референдум може:
1. или собрание да донесе одлука
2.или да некоја партија или здружение или група граѓани поднесе барање со собрани 150.000 потписи на граѓани кои подржуваат такво барање.

То е легален и законски начин

Или освојте мнозинство во собрание или соберете 150.000 потписи.
Референдум, бидејки се работи за НЕЗАВИСНОСТА на Македонија и влегување во воен сојуз кој практично ни е непријател.
Тоа со потписите е ОК, но не може некоја партија да ми забрани референдум дали да влеземе во ЕУ или не.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Референдум, бидејки се работи за НЕЗАВИСНОСТА на Македонија и влегување во воен сојуз кој практично ни е непријател.
Тоа со потписите е ОК, но не може некоја партија да ми забрани референдум дали да влеземе во ЕУ или не.
никој не ти забранува референдум, значи или формирај партија која ќе освои мнозинство во собрание со таква програма за невлегување во НАТО или ЕУ па организирај референдум на иницијатива на собрание
или собери 150.000 потписи за организирање на референдум

Ти како замислуваш, на власт дојдоа партии кои им ветуваат на гласачите влез во ЕУ и НАТО а некјој седи дома и им вика “ја неќем бе дајте референдум“

ај малце посериозно
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.230
Поени од реакции
7.039
Како фудбалската репрезентација на Азербејџан на европското првенство во Франција 2016
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
никој не ти забранува референдум, значи или формирај партија која ќе освои мнозинство во собрание со таква програма за невлегување во НАТО или ЕУ па организирај референдум на иницијатива на собрание
или собери 150.000 потписи за организирање на референдум
Па види си го коментарот бе лепи
Партијата Народно движење за Македонија (НДМ)
Koj се овие гревови???
Тие се тие што ќе соберат 150000 потписи.
ај малце посериозно
Нешто си ми збунет денеска :)
 

WeAreWhoWeAre

Mia san mia
Член од
12 јули 2015
Мислења
244
Поени од реакции
511
Јанко Бачев неможе да собере 150 потписи , не па 150 000 потписи за да се организира референдум. Ко демек добивме покана да влеземе во европска унија па сега ќе глумиме лудило , референдум ќе одржувал Јанко Бачев. :pos: :pos:
Ох која трагикомедија од држава сме ...
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.148
Поени од реакции
35.693
Нема поента да се организира таков референдум кога покана за членство во ЕУ сигурно нема да добиеме во наредните 8-10 години.
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Јанко Бачев неможе да собере 150 потписи , не па 150 000 потписи за да се организира референдум. Ко демек добивме покана да влеземе во европска унија па сега ќе глумиме лудило , референдум ќе одржувал Јанко Бачев. :pos: :pos:
Ох која трагикомедија од држава сме ...
Така му се смееа на Најџел - кој е бе тој Најџел Фараж
хихихи хахаха
Кој е бе тој грев, аутсајдер
хихихи хахаха
Абе се занаса, ке ја изнесел Велика Британија од ЕУ
хихи хаха
абе ЕУ е нескршлива,

и на крај
Абе еј... абе што се деси... абе... а?
:D
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Така му се смееа на Најџел - кој е бе тој Најџел Фараж
хихихи хахаха
Кој е бе тој грев, аутсајдер
хихихи хахаха
Абе се занаса, ке ја изнесел Велика Британија од ЕУ
хихи хаха
абе ЕУ е нескршлива,

и на крај
Абе еј... абе што се деси... абе... а?
:D
Успеа да го споредиш Фараж со Бачев.

Не знам што да ти речам. :(
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.148
Поени од реакции
35.693
Бачев е seoski Фараж прилагоден за Македонски пазар :pos:
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Така му се смееа на Најџел - кој е бе тој Најџел Фараж
хихихи хахаха
Кој е бе тој грев, аутсајдер
хихихи хахаха
Абе се занаса, ке ја изнесел Велика Британија од ЕУ
хихи хаха
абе ЕУ е нескршлива,

и на крај
Абе еј... абе што се деси... абе... а?
:D
дете, Македонија ваква каква е не може да опстане сама.
Ни економски ни политички.
Ние ако не позајмиме пари од некаде секои 2-3 месеца - не ќе имаме за леб да јадиме.
Ако не е ЕУ и НАТО, па за 2 дена ќе не растргнат и надворешни и внатрешни неприатели и на никој око нема да му трепне.
ЕУ е сега за сега една сила која на европскиот континент му дава и гарантира мир безбедност (и воена и финансиска) пазар економија...
Ај да ја нема таа ЕУ кажи ми ти шо ќе праиме? восјка не можеме да држиме, 300.000 внатре во македонија бараат федерализација, бараат отцепувања, од надвор комшии бараат смена на име смена на историја смена на граници, струја увезуваме, нафта увезуваме, храна увезуваме, машини и алати увезуваме возила увезуваме бела техника увезуваме....
Ти му се радуваш на комшијата со кој си лепенка со куќата оти му избувнал пожар дома...
Англија може да опстане сама и надвор од ЕУ, нејзините врски со Европа се уште од време кога ние бевме под турско. Тие ќе преживеат излезот, али ние дали ќе преживееме распад на ЕУ кузнај....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom