Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
C

CrazyCounter

Гостин
Nekoj bil vo skoro vreme da si go zeme drzavjanstvoto od Sofija na nezakazano, a e preku ambasada? Vo ambasada dzvonev mi vikaat moze od Sofija da si go zemes, posrrdnik mi vika ne moze na nezakazano. Kogo da slusam :icon_lol:
zakazi si termin na vrata prasuvaat dali imas zakazano ako imas te pustaat ako ne te vrakaat nazad.
 
Член од
26 јули 2011
Мислења
31
Поени од реакции
31
zakazi si termin na vrata prasuvaat dali imas zakazano ako imas te pustaat ako ne te vrakaat nazad.
Mi ja nema opcijata da zakazam elektronski, mi pisuva deka mi e prateno vo Skopje uste pred edna nedela taka mi pisuva, a tuka denes mi rekoa nema nisto po 2 nedeli da sum se javela pak. Postoi nekoja druga opcija za zakazuvanje termin?
 
Член од
31 октомври 2014
Мислења
41
Поени од реакции
10
Da li ima odbijeni kandidati so prv bratuced vo poslednite dve nedeli ili ja zakocile rabotata malce...me interesira da li nastavile po staro ili pocnale da go primenuvat dogovor sto sklopi lazar so ministerstvo
odbijan od prv bratuced sum[DOUBLEPOST=1467117542][/DOUBLEPOST]
Јас со родител бугарски државјанин чекам 14 месеци и уште сум на финален експертски.
od koja godina imas poddadeno dokumenti. kolku vreme na finalen si
 
Член од
29 декември 2014
Мислења
101
Поени од реакции
67

Castor

Ќесеџија
Член од
2 мај 2012
Мислења
481
Поени од реакции
960
Дечки крај на Април имам поднесено за произход,кога од прилика би требало да биде готов и дали со тоа би имал веќе шанси за БГ пасош.Прв братучед и потврда од БКК


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

0210

шест
Член од
13 април 2015
Мислења
127
Поени од реакции
198
Mi ja nema opcijata da zakazam elektronski, mi pisuva deka mi e prateno vo Skopje uste pred edna nedela taka mi pisuva, a tuka denes mi rekoa nema nisto po 2 nedeli da sum se javela pak. Postoi nekoja druga opcija za zakazuvanje termin?
Нема и немало никогаш опција за закажување за тие што се преку амбасада!
Без разлика на тоа,може лично да си појдеш и без да имаш закажано да си земеш указ,ќе те пуштат и горе ќе си го подигнеш, па потоа си ги бркаш преостанатите работи.
Јас лично бев таков случај и не чекав да стигне во Скопје туку скоро после еден месец од промената на статусот дека може да се подигне отидов со Софија и си го земав!
 
Член од
26 јануари 2016
Мислења
67
Поени од реакции
73
odbijan od prv bratuced sum[DOUBLEPOST=1467117542][/DOUBLEPOST]
od koja godina imas poddadeno dokumenti. kolku vreme na finalen si
Дали си сега овие денови прекратен со 1 братучед ? Ако си, тогаш сеуште кратат и ова значи ништо од состанокот со Лазар Младенов и заменик министерот во мп. Значи нема нема ништо ни список ни Аце ни Лазо можат да не вратат само "мачкаат" очи да не се јави револт и да продолжат и новите кандидати да купиваат бкк/30 евра, а посредниците да си ќарат на проводи/легализации и на крај прекратен и неможиш ни Лазо ни посредник да добиеш на мобилен
 
Член од
4 јуни 2016
Мислења
4
Поени од реакции
2
Нема и немало никогаш опција за закажување за тие што се преку амбасада!
Без разлика на тоа,може лично да си појдеш и без да имаш закажано да си земеш указ,ќе те пуштат и горе ќе си го подигнеш, па потоа си ги бркаш преостанатите работи.
Јас лично бев таков случај и не чекав да стигне во Скопје туку скоро после еден месец од промената на статусот дека може да се подигне отидов со Софија и си го земав!
Мене исто така речено ми беше да почекам две недели за во конзулатот да стигне указот,се јавив и така ми рекоа од конзулат,и богами ќе чекам,сигурен сум дека ќе го испратат и ќе го подигнам од таму.Зошто електронско закажување и разни трошоци за пат до Софија,кога даваат можност да се земи од тука.
 

0210

шест
Член од
13 април 2015
Мислења
127
Поени од реакции
198
Мене исто така речено ми беше да почекам две недели за во конзулатот да стигне указот,се јавив и така ми рекоа од конзулат,и богами ќе чекам,сигурен сум дека ќе го испратат и ќе го подигнам од таму.Зошто електронско закажување и разни трошоци за пат до Софија,кога даваат можност да се земи од тука.
Еве зошто:
-Ќе чекате тука да стигне во најлош случај после 1-2 месеци по дипломатска пошта...не ги праќаат еден по еден указ, туку кога ќе се соберат повеќе тогаш,а сега плус одмори се...
...друго,и да стигне тука и да си го земете од тука,пак мора да одите во Софија на истото место кај што би го подигнале ако не би чекале да ви го пратат во Скопје да пријавите адреса и слики да оставите а во истиот ден и да појдете во општината кај што ќе имате адреса таму да поднесете за упис во регистарот и барање за издавање на матичен број...
Сега видете дали одговара да се чека тука и што сте изгубиле а што добиле што сте чекале!
 
Член од
5 ноември 2015
Мислења
19
Поени од реакции
26
Вашата преписка е вклјучена в Указ 45 от 2016 год. Можете да резервирате час, за да получите удостоверението си лично.
konecno posle 3 god i 7 meseci dobiv drzavjanstvo za site koi cekaat da docekaat kako i mene i mnogu uspeh i sreka
 
Член од
29 декември 2014
Мислења
101
Поени од реакции
67
Вашата преписка е вклјучена в Указ 45 от 2016 год. Можете да резервирате час, за да получите удостоверението си лично.
konecno posle 3 god i 7 meseci dobiv drzavjanstvo za site koi cekaat da docekaat kako i mene i mnogu uspeh i sreka
So koi dokumenti.i koj broj si..poz i so sreka
 
Член од
29 декември 2014
Мислења
101
Поени од реакции
67
Вашата преписка е вклјучена в Указ 45 от 2016 год. Можете да резервирате час, за да получите удостоверението си лично.
konecno posle 3 god i 7 meseci dobiv drzavjanstvo za site koi cekaat da docekaat kako i mene i mnogu uspeh i sreka
So koi dokumenti.i koj broj si..poz i so sreka[DOUBLEPOST=1467134556][/DOUBLEPOST]
Вашата преписка е вклјучена в Указ 45 от 2016 год. Можете да резервирате час, за да получите удостоверението си лично.
konecno posle 3 god i 7 meseci dobiv drzavjanstvo za site koi cekaat da docekaat kako i mene i mnogu uspeh i sreka
So koi dokumenti.i koj broj si..poz i so sreka
 
Член од
18 декември 2014
Мислења
106
Поени од реакции
16
Дали ДУПЛИКАТ Произход од ДАБЧ може да се вади БЕЗ закажување во ДАБЧ?

Ако можи некој да помогни да кажи, да не трошам време да идам до Софија за џабе.
 
Последно уредено:
Член од
26 јули 2011
Мислења
31
Поени од реакции
31
Нема и немало никогаш опција за закажување за тие што се преку амбасада!
Без разлика на тоа,може лично да си појдеш и без да имаш закажано да си земеш указ,ќе те пуштат и горе ќе си го подигнеш, па потоа си ги бркаш преостанатите работи.
Јас лично бев таков случај и не чекав да стигне во Скопје туку скоро после еден месец од промената на статусот дека може да се подигне отидов со Софија и си го земав!
Posrednikot mi kaza deka mozelo da se zeme taka bez zakazuvanje do pred 1 mesec, sega veke ne pustale. Zatoa prasuvam dali ima nekoj skoro sto bil da mi kaze.
 
Член од
18 декември 2014
Мислења
106
Поени од реакции
16
Дали ДУПЛИКАТ Произход од ДАБЧ може да се вади БЕЗ закажување во ДАБЧ?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom