Зошто повеќе луѓе стануваат атеисти?

Член од
3 септември 2010
Мислења
5.991
Поени од реакции
8.539
За проблемот со мајчинството на линкот, најмалку сме одговорни ние. Многу млади жени ги напуштаат своите бебиња поради стереотипите што владеат за девојка што носи дете а не е во брак или незнае кој е таткото. Таквите стереотипи не ги создала Телемата, ги создале вашите религии, каде различниот морал се стигматизира, се осудува и секој што ќе се поврзе со истиот е изолиран и девалвиран. Затоа не ми префрлај мене, кога твојата религија допринела тие млади жени попрво да се решат да го напуштат сопственото дете, отколку да се подложат на ваша осуда и понижување.
Побрза да го оцрниш Христијанството без да го отвориш линкот, туку само гледајќи во URL-oт.(n)

Да го отвореше, од самиот текст ќе видеше дека maternity leave не значи напуштање на бебето од страна на мајката, туку породилно отсуство.

Tи велам дека твоето Разбирање е проблематично, а ти не ми веруваш.
Паметен човек си, интелектуалец, немој вакви круцијални грешки да правиш.:)
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Побрза да го оцрниш Христијанството без да го отвориш линкот, туку само гледајќи во URL-oт.(n)

Да го отвореше, од самиот текст ќе видеше дека maternal leaving не значи напуштање на бебето од страна на мјаката, туку породилно отсуство.
Ок, нека значи отсуство. Не го отворив, признавам. И што со тоа?
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.991
Поени од реакции
8.539
Ок, нека значи отсуство. Не го отворив, признавам. И што со тоа?
Ништо битно, „само“ ова:

The United States, along with Papua New Guinea, Swaziland, Liberia and Lesotho are some of the only countries in the world that provide no type of financial support for mother.

United States:
Length Of Maternity Leave: 12 Weeks
Percentage Of Wages Paid: No national program but cash benefits may be provided at the state level.

Japan:
Length Of Maternity Leave: 14 Weeks
Percentage Of Wages Paid: 67

Switzerland:
Length Of Maternity Leave: 14 Weeks
Percentage Of Wages Paid: 80

Belgium:
Length Of Maternity Leave: 15 Weeks
Percentage Of Wages Paid: 82 per cent for the first 30 days and 75 per cent for the remaining period.

.................

Ама кој ќе се грижи за правото на жената не само да раѓа, туку да ѝ се даде доволно време за да се посвети на негување и подигнување на доенчето и за тоа да биде платена?

Важно е дека „ѝ прават трепки, додека ѝ вадат очи“, ама ти тоа не го гледаш, што воопшто не ме изненадува.
 
Последно уредено:
S

SpaceTraveler

Гостин
Ама кој ќе се грижи за правото на жената не само да раѓа, туку да ѝ се даде доволно време за да се посвети на негување и подигнување на доенчето и за тоа да биде платена?
Госпот Бок
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Ништо битно, „само“ ова:

The United States, along with Papua New Guinea, Swaziland, Liberia and Lesotho are some of the only countries in the world that provide no type of financial support for mother.

United States:
Length Of Maternity Leave: 12 Weeks
Percentage Of Wages Paid: No national program but cash benefits may be provided at the state level.

Japan:
Length Of Maternity Leave: 14 Weeks
Percentage Of Wages Paid: 67

Switzerland:
Length Of Maternity Leave: 14 Weeks
Percentage Of Wages Paid: 80

Belgium:
Length Of Maternity Leave: 15 Weeks
Percentage Of Wages Paid: 82 per cent for the first 30 days and 75 per cent for the remaining period.

.................

Ама кој ќе се грижи за правото на жената не само да раѓа, туку да ѝ се даде доволно време за да се посвети на негување и подигнување на доенчето и за тоа да биде платена?

Важно е дека „ѝ прават трепки, додека ѝ вадат очи“, ама ти тоа не го гледаш, што воопшто не ме изненадува.
Ти сериозен си?! Со цел памет мислиш дека ова ти е аргумент? Ај објасни ми како ова на било кој начин побива било што предходно кажано од моја страна?!
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Имам едно прашање до:
@Ipsissimus @MIKI1 @Let 3 @121314 @SpaceTraveler

Кој е насловот на темава?
Веќе 6 страни сте офтопик. Или вратете се на темата или не знам што да правиме.
Ради религијата стануваат атеисти, слава му на Исус, бог да го прости, со секој пост на Мики, еден верник преминува во атеисти
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Последно уредено од модератор:

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Аааауууу...:)

Дај подобјасни ми, како може атеист да стане атеист?...:pos:
Не можам да ти подобјаснам пошто треба сам да си размислиш без туѓи сугестии...:
А во православната Црква, еден од основните услови да се биде нејзин член, е потребата од немање доверба во своето мислење.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.767
Поени од реакции
11.832
@Атеист, @Ipsissimus - атеистите знаат зошто станале атеисти, ама не смеат да им кажат на христијаните и муслиманите за да овие после со молитви и со силата на богот и нивната вера насила не ги вратат атеистите назад и овие да почнат да веруваат во богови и демони и сатани и се останато...
Затоа шшшшт - оставете времето и ветрот да ги раскажуваат вашите патишта :D
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
‘ногу су‘ ти благодарен за исцрпнио‘ одговор...
не мојш ти да бидиш благодарен, ти си христијанин а таму е саде бизниси и политики, нема место за благодарности и племенитости
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
не мојш ти да бидиш благодарен,
Секако: одговорот ти го напишав на мајтап, што е очигледно од начинот на кој е напишан. Просто кажано, не можаш да благодарам на „ништо„.[DOUBLEPOST=1466967977][/DOUBLEPOST]
@Атеист, @Ipsissimus - атеистите знаат зошто станале атеисти,
Ето, ти смееш да кажеш да дај кажи ми, оти живо ме занима, зашто атеистите станале атеисти, или просто кажано, ако еден атеист преоѓа во атеизам?...:pos:
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Секако: одговорот ти го напишав на мајтап, што е очигледно од начинот на кој е напишан. Просто кажано, не можаш да благодарам на „ништо„
каква црква - таков и одговор
не очекував ништо повеќе од вас освен мајтап
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.767
Поени од реакции
11.832
Бегај бре од мене, жива смрт!
„Живо“ го занимало... поживо треба други работи да те занимаат во животецот...

Кажав веќе: шшшт атеисти, рисјанинот чека „бедни по дух и ум“ за да си ја оправда догмата...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom