Зошто повеќе луѓе стануваат атеисти?

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Овој ???!!!
http://star.utrinski.com.mk/?pBroj=2173&stID=75974&pR=3
Мики овој за 100 евра Мухамед ќе го прогласи за патријах на православието
Не бе, не: треба да се повикаш на некој сатанистички и масонски сајт оти тие одлично знаат кој е професорот...[DOUBLEPOST=1466604216][/DOUBLEPOST]
Мики овој за 100 евра Мухамед ќе го прогласи за патријах на православието
Верувам дека за 100 Евра и задникот ќе си го продадеш...
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
Не бе, не: треба да се повикаш на некој сатанистички и масонски сајт оти тие одлично знаат кој е професорот...
Мики, тој е толкувачо кој го нудиш како авторитет за духовност или не?[DOUBLEPOST=1466604278][/DOUBLEPOST]
Верувам дека за 100 Евра и задникот ќе си го продадеш...
не сум ратомир бе, јас си го ценам заднико појќе
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Мики, тој е толкувачо кој го нудиш како авторитет за духовност или не?
Да, тој е професорот.[DOUBLEPOST=1466604373][/DOUBLEPOST]
не сум ратомир бе, јас си го ценам заднико појќе
О кеј, ќе можам да те препорачам за нудење услуги од протиприродно-блудна намена...
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
О кеј, ќе можам да те препорачам за нудење услуги од протиприродно-блудна намена...
Знаев дека Македонска Православна црква е регистрирана за производство и промет на алкохол, за карти за покер и коцка, за купопродажби на недвижности, за лихварско и банкарско работење, менување на девизи, утерување на долгови, ескорт на ВИП особи... али не знаев дека е овластена и во проституција и хомосексуалство!?

mpc2.jpg
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Немаш ти појма од ништо, а мене лично ми служиш за сеир, попут некогашните дворски шутови...[DOUBLEPOST=1466629836][/DOUBLEPOST]
Не е на моја, на твоја жалост е. Бидејќи штом имаш група која единствено има за право да кажува што е значењето на одреден стих, тогаш паѓа во вода ова тврдење:
Единствено нешто кое паѓа во вода, тоа е твојата/вашата безумна и извретна Телемска логика, која е фунционална само во земјата од Алиса...
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
Немаш ти појма од ништо, а мене лично ми служиш за сеир, попут некогашните дворски шутови...
Kако бе така за сеир мики, то не е ич христијански, ја не знам кој светец ил апостол праеше сеир? Исус праеше сеир??

од кој христијански отец земаш пример за сеир?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Kако бе така за сеир мики, то не е ич христијански, ја не знам кој светец ил апостол праеше сеир? Исус праеше сеир??

од кој христијански отец земаш пример за сеир?
„На погрешно...„.
Остатокот од реченицава, си го знаеш.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
„На погрешно...„.
Остатокот од реченицава, си го знаеш.
Мики ти би требало ко верник на една од христијанските цркви да даиш пример како изгледа тоа, кои се особини красат една таква индивидуа, до сега само ја брукаш и срамиш, ради постови како твоите луѓето стануват атеисти или преминуваат во други вери, ти појќе штета му напраи на рисјанството од колку императорот Нерон
 

hypoterrian

Young Free Thinker
Член од
12 јуни 2016
Мислења
162
Поени од реакции
49
Новиот Завет е напишан на старогрчки (коине) јазик. Енагелието по Матеј е напишано на арамејски, со сирохалдејско писмо.

Самата Црква, како автор на Новиот Завет, е гарант за вистинитоста од Писмото.[DOUBLEPOST=1466602771][/DOUBLEPOST]

И баба ми, да имаше бркови, ќе беше дедо ми...[DOUBLEPOST=1466602805][/DOUBLEPOST]

Да глуп ли закЉучок...[DOUBLEPOST=1466602888][/DOUBLEPOST]

Не им „паднало„ ништо на памет: мудрољубците, трагајќи и контенплирајќи, дошле до исти сознанија за постоењето на Творецот на Светов.

Во Црквата, нивното сознание се нарекува „закон за природната креација„.
Аааа во црквата а зш не на пример кај шо истражует научниците. Па ако си толку сигурен иди у америка и пред 100 врвни научници докажувај им и ако стварно е се тоа шо го збориш 1м долари си вкјаруваш
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Аааа во црквата а зш не на пример кај шо истражует научниците. Па ако си толку сигурен иди у америка и пред 100 врвни научници докажувај им и ако стварно е се тоа шо го збориш 1м долари си вкјаруваш
Ко ќе порасниш (читај: ко ќе престаниш да мешаш баби и жаби), самото ќе ти се кажит...

Јас не пишувам за тоа како световните луѓе гледаат на Светов, оти тоа е веќе позната работа (читај: лага), туку пишувам за начинот на кој Црквата гледа на Светот и на живоот.

Надуваното непријателство кое научниците го имаат кон Црквата и нивното непризнавање и непознавање на духовноста, не ги прави (научниците) доволно добри соговорници и слушатели.[DOUBLEPOST=1466633675][/DOUBLEPOST]
Мики ти би требало ко верник на една од христијанските цркви да даиш пример како изгледа тоа,
А како би требало да „изгледа„ мојот пример, за да биде пример за другите?...[DOUBLEPOST=1466633729][/DOUBLEPOST]
ради постови како твоите луѓето стануват атеисти или преминуваат во други вери,
Веќе сум поласкан...:pos:
МИКИ1, легендо!
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
А како би требало да „изгледа„ мојот пример, за да биде пример за другите?...
Христијански пример бе Мики ко шо учи библијата, понизен, без свое мислење, затуцан, жут и испиен во лице ко да те мачи стомак и ретка столица со недели, ко светците на иконите и без воља да се брани и дава отпор ....
Вака испаѓа дека си полош од атеисти, ко некој дрогаш и бараба кој не му вика добар ден на комшии и бега од часови
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Единствено нешто кое паѓа во вода, тоа е твојата/вашата безумна и извретна Телемска логика, која е фунционална само во земјата од Алиса...
И повторно истиот кутар монолог, во немоќ и недостиг на аргументи, да се плука по туѓото...
Мики, џабе ти е, Телемата е реалност и ти живееш според нејзините принципи, го сакал ти тоа или не. Можеш само да си пукнеш од мака и да си повторуваш до бесвест дека била безумна, докажувајќи ја со секој твој пост сопствената безумност и бедност.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Христијански пример бе Мики ко шо учи библијата, понизен, без свое мислење, затуцан, жут и испиен во лице ко да те мачи стомак и ретка столица со недели, ко светците на иконите и без воља да се брани и дава отпор ....
Наведи ми еден (не два...) таков пример од Писмото, оти ич не ми текнуе на таков случај...[DOUBLEPOST=1466665041][/DOUBLEPOST]
И повторно истиот кутар монолог, во немоќ и недостиг на аргументи, да се плука по туѓото...
„Аргументи„ велиш?

Цело време пишуваш за отфантазирани и неспроведливи нешта, а од други бараш аргументи.[DOUBLEPOST=1466665078][/DOUBLEPOST]
Мики, џабе ти е, Телемата е реалност .
...исто колку и филмовите од тематика од научната фантастика.[DOUBLEPOST=1466665129][/DOUBLEPOST]
Можеш само да си пукнеш од мака .
...ради што? Ради нечие фантазирање?[DOUBLEPOST=1466665230][/DOUBLEPOST]
да си повторуваш до бесвест дека била безумна, .
Нема потреба од повторување; јас ти посочив мал миљон категории од граѓани, кои напросто „пуцаат„ од уживање од човековите права, а ти фантазираш што било запишано во ООН и во Уставот.
 
Последно уредено:

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
Наведи ми еден (не два...) таков пример од Писмото, оти ич не ми текнуе на таков случај...[DOUBLEPOST=1466665041][/DOUBLEPOST]
за понижувањето, за затуцаностза недавање отпор, жален, покорен....:
11. Зашто, секој што се издига, ќе биде понизен, а тој што се понизува, ќе биде
издигнат.
Лука 14

9. Понизениот брат нека се фали со возвишеноста своја
Послание на Јаков 1

10. Понизете се пред Господа, и ќе ве подигне!
Послание на Јаков 4

8. А најпосле, бидете сите еднодушни, жалостиви, братољубиви, милосрдни, дружељубиви, понизни;
9. не враќајте зло за зло или хула за хула, туку, напротив: благословувајте, знаејќи дека за тоа сте повикани за да наследите благословение.
прво Петрово 3

5. Исто така и вие, помладите, покорувајте им се на свештениците; а сите, пак, покорувајте се еден на друг и здобивајте се со понизност, бидејќи „Бог им се противи на горделивите, а на смирените им дава благодат”.
прво Петово 5

6. Никој да не се мами со празни зборови; оти поради овие иде гневот Божји врз синовите на непокорноста
Ефесјаните 5

21. покорувајте му се еден на друг во страв Божји
Ефесјаните 5

3. не правете ништо од љубов кон препирање или за празна слава, но од понизност сметајте се еден друг за погорен од себеси
Филипјани 2

10. Оти има и мнозина непокорни, празнословци и измамници, а особено меѓу обрезаните
Тит 1

16. тие зборуваат дека Го познаваат Бога, а со делата свои Го одречуваат, бидејќи се одвратни, непокорни и негодни за никакво добро дело.
Тит 1

1. Напомнувај им да се покоруваат на началствата и властите, да бидат готови за секое добро дело
Тит 3

А во православната Црква, еден од основните услови да се биде нејзин член, е потребата од немање доверба во своето мислење.
MIKI1
 
Последно уредено:
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Луѓето стануваат атеисти затоа што сфаќаат дека религиите се булшит а пред се затоа што подржуваат системи ко капитализам експлоатација и као вашиот свет е после, добро, стварно животов е бесмислен ако нема нешто после, пошто ова сега се ќе заборавиме, земи фрли се од зграда и одма ќе видиш да ли го има Оној свет или фрли се пред некоја забрзана кола, но не, ние смртта ја гледаме како излез кога нема подобра солуција инаку атеизмот води во апсурд и нихилизам, тоа де факто пошто ова се е минливо, ебеш не ебеш џабе се, се е во времето а времето се сведува на ништо-оттаму НИХИЛИЗАМ!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom