Подемот на крајната десница во Европа

Член од
23 октомври 2011
Мислења
887
Поени од реакции
2.207
Копилињата ќе ги наместат изборите во Австрија, како и секогаш,
многу е тесно




https://www.rt.com/news/344020-far-right-austria-president/


Од ова ќе зависи иднината на Австрија
За првпат во историјата Австријците имаат шанса да изгласаат шеф на државата кој се противи на мултикултурализмот, масовната имиграција и глобализацијата. Имаат шанса да гласаат во нивен интерес како Австријци, Христијани и Европејци. Ќе биде штета ако после толку време ја прокоцкаат оваа историска шанса. Хофер води, но разлика може да направат гласовите по пошта. Всушност гласовите по пошта се најлесни за манипулација и местење. Се уште нема официјални резултати и двете партии се воздржуваат од прогласување победа. Вчера бројките беа 51% во корист на Хофер. Денес читам дека бројките се изедначиле на 50:50 помеѓу двата кандидата. Ова ќе биде битка до последен глас.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.164
Поени од реакции
15.168
одлучуваат гласовите пратени по пошта а тоа се 740 000
 
Член од
23 октомври 2011
Мислења
887
Поени од реакции
2.207
одлучуваат гласовите пратени по пошта а тоа се 740 000
Треба партијата на Хофер да постави граѓански стражи покрај секоја пошта или каде и да пристигнуваат тие поштенски гласови. Граѓански стражи составени од набилдани батки со бричени глави кои ќе внимаваат кој влегува и излегува од местата каде што пристигнуваат гласовите, што носи со него и што изнесува. Се разбира сето тоа да се фотодокументира. Не за друго, туку да не им се повтори манипулацијата од шкотскиот референдум. Паметниот учи од туѓите грешки, глупиот од своите.
 
Последно уредено:
Член од
19 март 2011
Мислења
12.881
Поени од реакции
14.319
Го сјебаа Хофер како што и се очекуваше.

Mr Van der Bellen had won 2,254,484 votes to Mr Hofer's 2,223,458, a margin of 31,026 ballots.:tapp:
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Како што реков, изборите се наместени, и ова не е првпат.
Победи комуно-ционистот Ван дер Белен, татко му е Холанѓанец, а мајка му Еврејка од Русија.
Сега рачунајте дека Австрија ќе биде Германија - 2 дел, во поглед на бегалците.

It will also come as a huge relief in Brussels and among Europe's establishment parties who have been under assault in recent years from populist movements angry over uncontrolled immigration and economic austerity and had warned that a Hofer victory would "change the character" of Europe.

Among them was Manuel Valls, who expressed his "relief" at learning Mr Hofer had failed to win the election.
"Relief to see the Austrians reject populism and extremism," the French prime minister wrote on Twitter, "everyone in Europe should learn from this."
“I am pleased that you are a convinced European and will act in your new role for a strong and reliable European Union,” Joachim Gauck, the German president, told the victorious Mr van der Bellen in a message of congratulation.
Romano Prodi, a former president of the European Commission, said he was “very satisfied” with the result.
And Chief Rabbi Goldschmidt, president of the Conference of European Rabbis, said: “We would like to congratulate Mr Van der Bellen on his victory in the Austrian presidential election.
But Christian Kern, the Austrian chancellor, struck a sombre note, saying it was important that no one felt they had voted in vain.
“We have understood the protest,” Mr Kern told those who voted for Mr Hofer.
"This is a clear sign that Europe is beginning to realise that hate and fear politics are not the answer to the many challenges we are facing as a continent.
"As we approach our Standing Committee meeting in Vienna, I look forward to meeting the new president and working with him to help the Jewish community.”

http://www.telegraph.co.uk/news/2016/05/23/austrian-election-austrian-far-right-candidate-norbert-hoffer-ha/

 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.164
Поени од реакции
15.168
За нив само Јерг Хајдер да ги научи на ред:boksix:
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.554
Поени од реакции
36.513
Се знаеше дека ќе биде тесно и плус многу гласови преку пошта имаше. А преку пошта гласаат во главно високо образовани кај кои ван дер Белен многу подобро стои.

Далеку се парламентарните избори инаку според ова FPÖ би можела и убедлива победа да добие ако беа на пример до крај на годинава. До 2018 година многу работи може да се сменат и ако се смири ситуацијава со мигрантите, ќе падне и популарноста.
 

Коловрт

Озимандија
Член од
12 април 2010
Мислења
4.015
Поени од реакции
9.164
Ингеренциите на австрискиот претседател се на слично ниво со оние на нашиот. Не знам само дали има право да аболицира педофили и изборни силеџии. Не се работеше тука за моќ, победникот не може многу да смени. Се работеше за морал. Постои страв од домино ефект. Победа на крајно-десниот кандидат ќе значеше пораст на поддршката кон неговите политички истомисленици ширум Европа. А се` поблиску се до таа прва победа. Ете, стигнаа да губат со 0,1% разлика преку сомнително поштенско гласање.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.164
Поени од реакции
15.168
Ако се сетиме дека за референдумот на Шкотска гласачки ливчина заокружени со ДА се ставаа и се броеја на купот со НЕ(докажано со видео снимки), сите опции се отворени-од листа тесна победа на левиот до штимање на резултатите
 
Член од
23 октомври 2011
Мислења
887
Поени од реакции
2.207
Ингеренциите на австрискиот претседател се на слично ниво со оние на нашиот. Не знам само дали има право да аболицира педофили и изборни силеџии. Не се работеше тука за моќ, победникот не може многу да смени. Се работеше за морал. Постои страв од домино ефект. Победа на крајно-десниот кандидат ќе значеше пораст на поддршката кон неговите политички истомисленици ширум Европа. А се` поблиску се до таа прва победа. Ете, стигнаа да губат со 0,1% разлика преку сомнително поштенско гласање.
Во Франција Фронт Национал изгуби со 2-3% разлика. Хофер во Австрија изгуби со 0.1%. Разликата брзо се топи, кај и да е следната рунда ќе ја добијат крајните десничари и ќе ја освојат таа историска победа. No army can stop an idea whose time has come! (y)
 
Последно уредено:

ultras1988

4600
Член од
6 февруари 2014
Мислења
3.016
Поени од реакции
7.099
трпете фашисти:kuracc:
Вие ја добивте битката, ние ќе ја добиеме војната.После секој пораз ние јачеме, а кај вас првиот голем пораз ќе значи рушење на кулата од карти.
 
Член од
23 октомври 2011
Мислења
887
Поени од реакции
2.207
Ле Пен со честитки до Хофер


Вие ја добивте битката, ние ќе ја добиеме војната.После секој пораз ние јачеме, а кај вас првиот голем пораз ќе значи рушење на кулата од карти.
На кловнот ли трошиш енергија. Што природата има криво насадено, тоа времето не може да го исправи.
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
“Anyone who loves Austria must be shit”



Alexander Van der Bellen – who appears to have defeated the Freedom Party’s Norbert Hofer by around just 30,000 of nearly five million votes – has a track record of opposing the nation state as a concept, and his own as a reality.
In 2007, while he was leader of the Austrian Greens, the party published a picture of a dog with the Austrian flag in its mouth. The poster read:
“Take your flag for your gag”, followed by the declaration that anyone who loves the country “must be sh*t”.
The flag “joke” was a play on a campaign urging dog owners to place their dog’s excrement in bags and trash cans.

http://www.breitbart.com/london/2016/05/23/whoever-loves-austria-sht-president-elect-beat-nationalist-hofer-used-anti-patriotic-slogans/

http://derstandard.at/3147516/Gruen-Alternative-Jugend-plakatiert-Wer-Oesterreich-liebt-muss-Scheisse-sein
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
353
Поени од реакции
210
^^ау се сликал со арап. panic time:LOL:

Вие ја добивте битката, ние ќе ја добиеме војната.После секој пораз ние јачеме, а кај вас првиот голем пораз ќе значи рушење на кулата од карти.
горд фашист:pos: како последната војна што ја добивте, така? вие, чистите бели австријци:facepalm: за лечење сите сте бе, 76 проценти од гласачите со високо образование гласале за Белен, 65 посто од среднисти и остала проста уплашена и манипулирана багра за фашистот. се е кажано со тоа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom