Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Ајде мaлку oлaдете и двете здруженија се признати oд дaбч и се издаваат прoисхoди,кoчницaтa е вo министерството кaкo рече Јулијaн Ангелoв.Oни вoдaт свoјa пoлитикa и стaтистикa штo не смеат пo зaкoн дa негирaaт друга институција.Зaтoa се бaрaa oстaвки oд вмрo
 
Член од
24 мај 2015
Мислења
400
Поени од реакции
281
Ако е така во ред.Ама незнам колку би завршиле таквите потврди работа во Министерство за правда, бидејки на нив не е наведен ниту еден доказ и аргумент дека имаш бугарско потекло!?
Незнам колку сте информирани, но, се збори дека и покрај тоа што на потврдата од некое Х здружение стојат статистики за населението, кога предметот доаѓа на ред за разгледување во МП, тие си проверуваат по некој нивни статистики и показатели, а Не се водат по бројќите наведени во потврдата од здружението. Најверојатно тоа е причината и зошто на потврдите од најраширеното здружение во мк, Мак - БГ Пријателство не стојат статистички податоци.
 
Член од
9 октомври 2015
Мислења
378
Поени од реакции
464
Незнам колку сте информирани, но, се збори дека и покрај тоа што на потврдата од некое Х здружение стојат статистики за населението, кога предметот доаѓа на ред за разгледување во МП, тие си проверуваат по некој нивни статистики и показатели, а Не се водат по бројќите наведени во потврдата од здружението. Најверојатно тоа е причината и зошто на потврдите од најраширеното здружение во мк, Мак - БГ Пријателство не стојат статистички податоци.
Бројките се од „Картографија“ на Васил Камчев.Се работи за енциклопедија издадена и потврдена од Министерство за култура на Р.Бугарија.Но нема гаранција дека со било каква потврда се добива државјанство.Едниствено што знаеме е дека се оди до финален преглед!
 
Член од
23 февруари 2016
Мислења
415
Поени од реакции
581
Da ne e obratno slucajno? Preku red vadat proishodi samo od drustvata od Petar Kolev, znam mnogu takvi, a Lazar na nikoj mu nema proishod preku red izdadeno, toj samo dava potvrdi
Сигурна сум пошто јас бев преку ред и цел куп после мене после 13 часот. Тој на врата и рече од кај Лазар Младенов тие што преку ред, после 13 часот. А никаде не слушнав Петар Колев.[DOUBLEPOST=1462794164][/DOUBLEPOST]
Незнам колку сте информирани, но, се збори дека и покрај тоа што на потврдата од некое Х здружение стојат статистики за населението, кога предметот доаѓа на ред за разгледување во МП, тие си проверуваат по некој нивни статистики и показатели, а Не се водат по бројќите наведени во потврдата од здружението. Најверојатно тоа е причината и зошто на потврдите од најраширеното здружение во мк, Мак - БГ Пријателство не стојат статистички податоци.
Ако тоа е така, тогаш се враќаме на начинот на кој претходно издавале произходи само со декларација и членство во клуб. А тоа знаеме дека не беше легално и затоа го прекинаа. Не знам, ама нема логика некако. Зошто им бараа нови потврди на луѓето од 2013 и 2014, кога можеа само изводи од баба и дедо да им побараат и да си проверат на начин на коој што викаш дека проверувале сега.
 
Последно уредено:
Член од
24 мај 2015
Мислења
400
Поени од реакции
281
Бројките се од „Картографија“ на Васил Камчев.Се работи за енциклопедија издадена и потврдена од Министерство за култура на Р.Бугарија.Но нема гаранција дека со било каква потврда се добива државјанство.Едниствено што знаеме е дека се оди до финален преглед!
Ја имам разгледано страната од Бројките на Камчев. Во секој случај, она што сакав да го кажам е дека тоа што има или нема статистика на ново-издадените потврди од страна на здруженијата, барем според мене, не прави некоја разлика во МП, поради тоа што тие луѓе таму си се водат по некој нивни протокол, механизам, при одлучувањето дали ќе го признаат или не потеклото.

Ако тоа е така, тогаш се враќаме на начинот на кој претходно издавале произходи само со декларација и членство во клуб. А тоа знаеме дека не беше легално и затоа го прекинаа. Не знам, ама нема логика некако. Зошто им бараа нови потврди на луѓето од 2013 и 2014, кога можеа само изводи од баба и дедо да им побараат и да си проверат на начин на коој што викаш дека проверувале сега.
Не го тврдам ова, туку само сметам дека е така, по некоја логика, која би ја објаснил вака. Нема логика, на здружение кое е застапено во 9 градови во македонија, и незнам колку градови во бугарија, и чиј претседател е Петар Колев - дел од владеачката структура во бг, да не биде признаено поради ненаведена статистика од страна на ДАБЧ, кои што пак имаат претседател исто од владеачката партија во бг. МК-БГ Пријателство, според мојте сознанија, како најразгранета мрежа на здруженија, планираат наскоро да влезат и во политичкиот живот во МК.
 
Член од
24 август 2014
Мислења
116
Поени од реакции
125
zсреди. famoznava 2013 znam dek tocno nikoj ne znae no onaka sto mislite se odi po brojcinja ili koj koga odnel dop. dokumnti znam deka site se zadocnile so nosenjeto dop. dok koj poveke koj pomalku pa najverojatno po vtor pat se razgleduvaat prepiskite i sto mislite sto e pesudno nosenjto dop.dokum. ili brojot na brojceto fakt e deka nema red i redosled.
veke od cekanje ne znam sto zboruvam se izvinuvam ako nekoj znae poupaten e ama cekanjevo ubivaaaaa.
Во иста каша сме пријателче само смирено ике се среди
 
Член од
9 октомври 2015
Мислења
378
Поени од реакции
464
Ја имам разгледано страната од Бројките на Камчев. Во секој случај, она што сакав да го кажам е дека тоа што има или нема статистика на ново-издадените потврди од страна на здруженијата, барем според мене, не прави некоја разлика во МП, поради тоа што тие луѓе таму си се водат по некој нивни протокол, механизам, при одлучувањето дали ќе го признаат или не потеклото.

Проблемот е што не е изгласан законот и не е јасно ништо.Вака само си нагаѓаме кој како сакаме.Доколку беше како законско решение сигурно ке беше пропишана формата на потврдата како и од која литература или материјали да се водат здруженијата за податоци.Вака здруженијата издават како сакаат,ДАБЧ прифака се и сешто а МП незнајме што прави со предметите само со потврда.Ти познаваш некој за кој се одлучило во МП со потврда, макар и негативно?
 
Член од
24 мај 2015
Мислења
400
Поени од реакции
281
@goran.slavkoski

Убаво ќе беше да е се убаво пропишано, но за жал не е... А што стана со оној предлог закон некаде јуни/јули 2015 за осленување на процедурата, кои што едногласно беше изгласан на прво читање. Тоа не е финална верзија, влезена во службен весник?
 
Член од
23 февруари 2016
Мислења
415
Поени од реакции
581
@goran.slavkoski



Убаво ќе беше да е се убаво пропишано, но за жал не е... А што стана со оној предлог закон некаде јуни/јули 2015 за осленување на процедурата, кои што едногласно беше изгласан на прво читање. Тоа не е финална верзија, влезена во службен весник?
законот треба д
@goran.slavkoski



Убаво ќе беше да е се убаво пропишано, но за жал не е... А што стана со оној предлог закон некаде јуни/јули 2015 за осленување на процедурата, кои што едногласно беше изгласан на прво читање. Тоа не е финална верзија, влезена во службен весник?
законот помина на прво читање ама мора и на второ, процедурата е таква, ама измеѓу прво и второ читање мораат да усогласат некои работи сите заинтересирани страни и затоа заседава тоа комисијата редовно, каде пеглаат некои работи. е кога ќе се сложат за се ќе оди на второ читање и тогаш ќе се усвои
 
Член од
22 август 2014
Мислења
504
Поени од реакции
947
abre lugje, si gi vadime ovde ocite vaka bilo taka bilo, od 2015 od proslavata 5 godini mak - bug zdruzenie vo bitola sto bese se zboruva za glasanje na zakonot, se zboruva za olesnuvanje na procedurata: sekoj makedonec koj se oseka bugarin ke mozi da si izvadi bug grazdanstvo - ali nisto od toa, karavanot si vrvi, lugjeto si davat pari i probvat a bugarija do sega nema izglasano nikakov zakon za nas, taka da e se so si prajme muabet idi veter vo magla, denes gi priznavat zdruzenijata utre ne gi priznavat.. ako ne saka bugarija trebase do sega da go sredi ovaj golem problem
 
Член од
8 декември 2015
Мислења
33
Поени од реакции
34
Конечно и кај мене се смени статусот од дополнителна на финален преглед дај боже скоро да биде иначе сам број 963*/2013 со втор братучед
 
Член од
12 јануари 2016
Мислења
26
Поени од реакции
30
Denes bev vo konzulatot BT sluzbeniko kratko i jasno mi rece BKK deklaracija ne pomaga kako dopolnitelen dokument za vo MP...a od BKK BT mi rekoja 5-10 posto sansi deka imam soda pram da probam sepak ???
 
Член од
8 декември 2014
Мислења
26
Поени од реакции
48
Има ли некој што има добиено произход со стар документ од чичко од септември 2015 наваму.Имам таков документ па би сакал да чујам мислење пред да одам на закажаното во Дабч на 30 Мај
 
Член од
1 февруари 2014
Мислења
44
Поени од реакции
44
Конечно и кај мене се смени статусот од дополнителна на финален преглед дај боже скоро да биде иначе сам број 963*/2013 со втор братучед
So sreka,jas sum 163##/2013.ke se iznacekam,8 meseci sum na dopolnitelna,inaku sum so dokumenti od prv bratuced
 
Член од
21 ноември 2014
Мислења
238
Поени од реакции
76
Конечно и кај мене се смени статусот од дополнителна на финален преглед дај боже скоро да биде иначе сам број 963*/2013 со втор братучед
Zdravo kolku vreme bese na dopolnitelna proverka od koga odnese dopolnitelni dokumeti.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom