Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
22 август 2014
Мислења
504
Поени од реакции
947
Dali znajt nekoj dali od 2015 nekoj imat za potpis .
nema nikoj od 2015 so odobrena molba ili da ceka za potpis do 4000/2015 i pogore se so status vo finalen pregled.. mene prepiskata mi e okolu 4000 i mi e so finalen pregled se molam za 4 meseci da mi ja pregledat ama nekako sumlivo mi e bidejki i od 2013 2012 ima mnogu prepiski so istiot status.. ke vidime so ke bidi..
 
Член од
21 јули 2010
Мислења
227
Поени од реакции
135
nema nikoj od 2015 so odobrena molba ili da ceka za potpis do 4000/2015 i pogore se so status vo finalen pregled.. mene prepiskata mi e okolu 4000 i mi e so finalen pregled se molam za 4 meseci da mi ja pregledat ama nekako sumlivo mi e bidejki i od 2013 2012 ima mnogu prepiski so istiot status.. ke vidime so ke bidi..
Preku ambasada ili Sofija si[DOUBLEPOST=1462637046][/DOUBLEPOST]
nema nikoj od 2015 so odobrena molba ili da ceka za potpis do 4000/2015 i pogore se so status vo finalen pregled.. mene prepiskata mi e okolu 4000 i mi e so finalen pregled se molam za 4 meseci da mi ja pregledat ama nekako sumlivo mi e bidejki i od 2013 2012 ima mnogu prepiski so istiot status.. ke vidime so ke bidi..
Preku ambasada ili Sofija si
 
Член од
24 мај 2015
Мислења
400
Поени од реакции
281
Имам пријател што го интересира одприлика кога би му се сменило нешто во статусот. Моментално стои оваа порака: Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване. Бројчето му е 64**/2015. Бил на интервју некаде ноември 2015
 
Член од
22 август 2014
Мислења
504
Поени од реакции
947
Preku ambasada ili Sofija si[DOUBLEPOST=1462637046][/DOUBLEPOST]
Preku ambasada ili Sofija si
sofija sum jas
Имам пријател што го интересира одприлика кога би му се сменило нешто во статусот. Моментално стои оваа порака: Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване. Бројчето му е 64**/2015. Бил на интервју некаде ноември 2015
mene za edna nedela mi se smena... od soglasuvanje vo finalen pregled.. ne e toa problem, problem e kolku ke sedi zaglaven vo finalen pregled
 

SilentOne

Молчењето е злато
Член од
14 август 2006
Мислења
16
Поени од реакции
0
Moze li nekoj da pise link do prasanjata sto se pagjaat na intervjuto?
 
Член од
28 февруари 2015
Мислења
346
Поени од реакции
460
Greska si so noviot zakon od 1.1.2016 20.000 luge godisno mod zapaden balkan mozat da si najdaat rabota ramnopravni so germanci i so gragani od evropska unija i nema nikakov uslov kako prdhodniot da imas nad 36.000 evra bruto plata. I vazi za site struki
 
Член од
15 март 2013
Мислења
954
Поени од реакции
620
Помош мала од оние кои се упатени.На братучед воопшто не го покажува откога се смени сајтов.Вели таква пријава со тој број не постои.
Што може да е работава?
 
Член од
11 февруари 2013
Мислења
178
Поени од реакции
141
zdr od famoznava 2013 znam dek tocno nikoj ne znae no onaka sto mislite se odi po brojcinja ili koj koga odnel dop. dokumnti znam deka site se zadocnile so nosenjeto dop. dok koj poveke koj pomalku pa najverojatno po vtor pat se razgleduvaat prepiskite i sto mislite sto e pesudno nosenjto dop.dokum. ili brojot na brojceto fakt e deka nema red i redosled.
veke od cekanje ne znam sto zboruvam se izvinuvam ako nekoj znae poupaten e ama cekanjevo ubivaaaaa.
 
Член од
23 февруари 2016
Мислења
415
Поени од реакции
581
Greska si so noviot zakon od 1.1.2016 20.000 luge godisno mod zapaden balkan mozat da si najdaat rabota ramnopravni so germanci i so gragani od evropska unija i nema nikakov uslov kako prdhodniot da imas nad 36.000 evra bruto plata. I vazi za site struki
верувај ме сум грешка. за сите струки мораш да добиеш согласност од Германската агенција за вработување. Тоа што го збориш за платата е за Сина карта. Не се бара согласност само ако имаш германска диплома за високо образование. За се друго ти треба согласност.

За сите што ги интересира слободно нека прочитаат овде, може ќе се пронајдат негде.
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Me odbija vo DABC za nov proizhod.
Vo 2013 dobiv proizhod so koj bev vraten na dopolnitelna proverka vo Min.za pravda. Baraa dopolnitelni dokumenti.
So nova potvrda od Bug. Klub sakav da dobijam nov proizhod-bev odbien.
Vo Min. Seuste mi tece postapkata.[DOUBLEPOST=1462597663][/DOUBLEPOST]Me odbija vo DABC za nov proizhod.
Vo 2013 dobiv proizhod so koj bev vraten na dopolnitelna proverka vo Min.za pravda. Baraa dopolnitelni dokumenti.
So nova potvrda od Bug. Klub sakav da dobijam nov proizhod-bev odbien.
Vo Min. Seuste mi tece postapkata.
браво бре брат,,,значи официално јас зум нездрав,,,,си ги дуплирате ШАНСИТЕ,,,,,,после се чудиме зошто НАВАЛА и од каде!!!!паметни и високо интелегентни хора.....капа ви слимнувам и ви се поклонувам
 
Член од
30 јануари 2016
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo
Dali moze jas da izvadam bugarski pasosh preku cickomi, odnosnovprv bratucet na tatkomi ?(tatkomi nema bugarski pasosh)
 
Член од
28 февруари 2015
Мислења
346
Поени од реакции
460
верувај ме сум грешка. за сите струки мораш да добиеш согласност од Германската агенција за вработување. Тоа што го збориш за платата е за Сина карта. Не се бара согласност само ако имаш германска диплома за високо образование. За се друго ти треба согласност.

За сите што ги интересира слободно нека прочитаат овде, може ќе се пронајдат негде.
Eve vidi deka e sosema drug zakon
http://m.skopje.diplo.de/Vertretung/skopje/mk/04/Eigene_20Seiten/Arbeitsaufnahme-Deutschland.html
 
Член од
23 февруари 2016
Мислења
415
Поени од реакции
581
Во врска со вработувањето на странци во Германија, на следниов
Цитирам од тоа што ми го прати:
  • Вашиот иден работодавец се погрижи за вашата работна дозвола кај Центарот за работни места. Таму треба да се утврди:
    дека за слободното работно место не постои никој соодветен од Германија или од ЕУ.
  • Работните услови се исти како и за Германците. Особено, би требало да заработувате исто колку и некој Германец кој би ја вршел истата работа
Центарот за работни места е Германската агенција за вработување. Тебе ако те буни вторава точка за работните услови, тоа не се однесува на тоа дека ти ги имаш истите права како и германците за да те вработат. Туку за да се избегне експлоатација и да вработуваат странци за ич пари, тебе мораат да те плаќаат исто како и германецот.

Дури кога Вашиот работодавец ги разјаснил овие прашања директно кај институциите во Германија и сите документи Ви бидат доставени, обратете се до Германската амбасада во Скопје за да поднесете барање за виза за работен престој. Сето тоа мора да го завршите пред да и се обратите на Амбасадата!

Што кажав јас? Истово :). А сега прочитај го тоа што го прикачив и се ќе ти биде јасно. Ова е од први април излезено.

Иначе според новиот закон, граѓаните од Западен Балкан имаат право на ограничен престој, односно согласност се дава само за работен ангажман до 3 години. И ова го пишува во ПДФ-от, кој е издадебн од Германската агенција за вработување.
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom