Акции на СЈО (Генерална дискусија)

Статус
Затворена за нови мислења.

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.004
Поени од реакции
31.981
@Vanlok , нешто не им се читаат твоиве постови на неутралниве.
Кружат ли кружат, "ко киша око Крагујевац" :D

Да не е до фонтот бе?
Друже се е кажано, навистина! :D
Озбилно, последниве неколку постови ама баш СЕ објаснуваат, зошто сме како држава дојдени до ова дереџе.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.542
Поени од реакции
36.509
Мене една работа ме интересира деновиве.

Ако државата го изгуби спорот за Космос со Цаноски пред Стразбур, кој ќе ја плати оштетата на Цаноски што ќе биде милиони евра.

Груевски и Миле од џеб ќе извадат пари? ДПМНЕ ќе ја плати оштетата ли? Или на крај буџетот на граѓаните ќе плати за хировите на Груевски?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.004
Поени од реакции
31.981
кога слушам понуди од двата блока каде едниот се залага да се расчитат криминали
^^
Како она велат, еднаш ако ме излажеш срам да ти е, втор пат ако ме излажеш - срам да МИ Е!

Ти би се согласил не трет, туку и четврт пат да те излажат?
Мислам, а шознаеш можеби баш овојпат нема да те излажат? :D

Па можеби ако те лажеле три пати, можеби па баш четвртиов пат нема да те излажат?
Вреди да се проба, а? ;)


Ајде бе Лет3, па возрасен човек си вака да те лажат (комуњарите) со чоколада. :ROFLMAO:

 

Rigil

Tu te reconnaîtras
Член од
14 јуни 2015
Мислења
6.581
Поени од реакции
7.712
Мене една работа ме интересира деновиве.

Ако државата го изгуби спорот за Космос со Цаноски пред Стразбур, кој ќе ја плати оштетата на Цаноски што ќе биде милиони евра.

Груевски и Миле од џеб ќе извадат пари? ДПМНЕ ќе ја плати оштетата ли? Или на крај буџетот на граѓаните ќе плати за хировите на Груевски?
Судот во Стразбур одредува дали има повреда во постапката .
Ако биде оквалификувано како злоупотреба на службена должност , тогаш Цаноски може преку граѓанска постапка пред суд да бара оштета од Јанакиески и Груевски и сите инволвирани во случајот .
Значи значајно е како ќе заврши кривичниот случај кој се води како истрага од СЈО и како тој ќе заврши со правосилна одлука .
Клучот е дали во одлуката ќе се наведе злоупотреба на службена положба , со тоа во граѓанската парница за оштета Јанакиески , Груевски и други не им важи аболицијата .
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.004
Поени од реакции
31.981
Ако државата го изгуби спорот за Космос со Цаноски пред Стразбур, кој ќе ја плати оштетата на Цаноски што ќе биде милиони евра.
Ќе платат истите тие што платија за кич спомениците од СК2014. Истите тие што ќе плаќаат и за реставрација на спомениците и фасадите. Истите тие што ќе плаќаат и за канцелариите што се уништија... и за сета друга штета што се направи и ќе се направи.

Ајде, ми тргнало со разрешувањето на дилеми - што друго не разбираш? ;)
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.576
Поени од реакции
5.845
Ако го слушаме “патриотите“, треба веднаш СЈО да го решиме “по кратка постапка“, пошто лошо ни се пишува....

Се подготвува страшна војна во Македонија, територијата ќе се подели!

.....ја замени легитимно избраната влада со „опозициската“ марионетска која ќе биде командувана од Западот, но преку „Специјалниот обвините“ Катица Јанева како „привремено технократско“ решение.
.....Јанева да побара „меѓународни НАТО мировници“ кои ќе го смират грѓанскиот конфликт кој таа и нејзините Американски пријатели го предизвикале.
.....САД би можеле веднаш да одговорат на вакво барање, без разлика дали тоа ќе дојде од Заев и Катица кои би биле поставени на нелегитимната Влада, преку агресивно испраќање на силите на КФОР од Косово
......Крајната игра е да се избрише Македонија од мапата.....
*************

Значи, заебете криминалот што го слушавте од бомбите, заборавете на провизии, плацови, местење избори, рекетирање, местење судии и сл.
Пошто за државата се работи.

Среќа што има “патриоти“ па даваат совети. Пази ( цитирам Инфомакс) : Најдобрата работа која секој Македонец може да ја направи во моментот е јавно да демонстрира поддршка за владата и да ги користи социјалните медиуми за споделување на вистината.
:pos::pos::pos:
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.542
Поени од реакции
36.509
Ќе платат истите тие што платија за кич спомениците од СК2014. Истите тие што ќе плаќаат и за реставрација на спомениците и фасадите. Истите тие што ќе плаќаат и за канцелариите што се уништија... и за сета друга штета што се направи и ќе се направи.

Ајде, ми тргнало со разрешувањето на дилеми - што друго не разбираш? ;)
Дали ќе гласаш на 5ти јуни ако целата опозиција бојкотира? :вонзем:

Ми споредуваш пичкин дим трошоци од боја на зграда и прозори со стотици милиони ако не и преку милијарда украдени, проневерени и испрани пари. Абе Ванлок бе, тешко иде тоа равенство:D
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.004
Поени од реакции
31.981
Ајде сајбер револуционеру јасно да кажеш : Јас сум за Груевски да заврши во ЗАТВОР .
За Заев знаеме дека си , не потече од дрндање.
^^
Не е убаво од тебе Rigil, што толку лесно забораваш што лафевме пред само десетина минути, и ете вака ме тераш да се повторувам:
^^
За ова веднаш би гласал. Шубао би било Грујо и Зајко да ги стават во иста ќорка.
Сигурен сум дека со ова би се согласил секој што и мисли добро на Македонија - а ти @Rigil би се согласил ли ти со вакво решение?
Реков јас дека Грујо треба да иде ќорка - и тоа заедно со Зајко рака под рака.
Но ти сеуште не одговори јасно и гласно, дали и ти сакаш двајцава да ги видиш во затвор. Почнувам да се сомневам дека си некој шпион на ДПМНЕ кој е пратен на форумов рајно да работи против едните и единствени СДСМ! :coffee:
 
Член од
3 март 2013
Мислења
2.678
Поени од реакции
1.357
Дали ќе гласаш на 5ти јуни ако целата опозиција бојкотира? :вонзем:
Сега уште Дуи ко ќе му одкажи, и слободно може да гласа само за најдобар фудбалер на светот преку фб, ако толку му се гласа мн
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.476
Поени од реакции
5.544
Сите политички партии ќаруваат највише у црно-бели поларизации, каде што они се, нормално, "белите." Такви "бели и чисти" политички партии ретко има, а политичари уште поретко. Во калакурници каква што е МК, црно-белите политички симплификации се станати национален спорт. Нема трето, нема нијанси. Нема место за прашања "шо праиме утре, коа ќе се истераат на клоци вемеро и коа ќе се испошара цела МК"? Кој ќе напраи ефикасен одбранбен систем? Кој ќе напраи независно судство и полиција? Кој ќе збира данок од сите и ќе наплаќа струја секаде? Заев & компанија? Ако прашаш, или си релативизатор (за овие запенетиве откај Заев) или си издајник (за вемеро). А можда си и релативизаторски издајник. Увек има дежурни мрчала и сеирџии. Некој напиша не мора да бираш меѓу две зла. Политичкиот избор во најголем број демократии е токму тоа: избор меѓу два големи купа гомна. Еден бивш пријател одамна ми рече: "Мораш да гласаш. Тоа е граѓанска обврска. Затни го носот и одбери го купот кој помалце смрди." Ебати изборот. Избор е да моеш да живееш на боље место, ако дома ти е калакурница шо не се опраа.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.004
Поени од реакции
31.981
Дали ќе гласаш на 5ти јуни ако целата опозиција бојкотира? :вонзем:

Ми споредуваш пичкин дим трошоци од боја на зграда и прозори со стотици милиони ако не и преку милијарда украдени, проневерени и испрани пари. Абе Ванлок бе, тешко иде тоа равенство:D
Па не ги споредувам, немој сега да спинуваш. Ги ставам на иста сметка, пошто целата таа сметка ќе биде платена од ист плаќач - народот.

Во врска со првото прашање, се разбира дека бојкот од ваква „опозиција“ никако не ги тангира моите одлуки што и како ќе правам.
 
B

Bafra

Гостин
eми ако е така нек не земат и поделат бугарија, албанија и србија па кај нив да им праиме проблеми, се овде се муабети дека нема спас од ова ситуација, нема чаре, џабе е се, не може да се опраи работата... ние од Битола ќе подпаднеме под грција шо и н е толку лошо... барем таму ќе учествуваме на сериозни демонстрации против власт
Калимера!
Да сакаа да не делат ке не поделеа уште пред 100 години, ќе не поделеа и во 90те а можеа и во 2001.

Основниот суд Скопје 1 го укина притворот за двајцата осомничени од случајот „Транспортер“ :cautious:
Ти имај уште 5 СЈО камо среќа и 5 Ленчиња :D со Сваровски судство СЕ Е ЏАБЕ, и Заев да дојде зар ќе го исчисти.... Кога сте виделе судија да одговара за било што, а ако тие не се чесни како очекуваш правда и РЕД да има.

А имаш и следна опција:
Остави го народот нека се продава за сендвичи,вработување во администрација, остави ги црвените кмери уште 2-3 години на власт па кога ќе треба да се враќаат кредитите ќе мораат да зголемат даноци и воведат разни такси и давачки. Ќе почне да му кркорат цревата на народот и можно е, (не викам сигурно оти сме нели потомци на Александар а се однесуваме ко грци)
да речат ДОСТА Е .

Македонец додека има пиперки и сол не прај револуции :D
 

ultras1988

4600
Член од
6 февруари 2014
Мислења
3.013
Поени од реакции
7.095
Мене една работа ме интересира деновиве.

Ако државата го изгуби спорот за Космос со Цаноски пред Стразбур, кој ќе ја плати оштетата на Цаноски што ќе биде милиони евра.

Груевски и Миле од џеб ќе извадат пари? ДПМНЕ ќе ја плати оштетата ли? Или на крај буџетот на граѓаните ќе плати за хировите на Груевски?
Јасно е како ден Цановски пречекорил од градбата, но не толку за рушење туку да се премижи.Е сега по некоја правна логика,ќе го добијат на СУД.
А и малце му е на тоа копилето што сака да откине дел од македонското национално ткиво.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Ајде бе Лет3, па возрасен човек си вака да те лажат (комуњарите) со чоколада. :ROFLMAO:

Ај уше еднаш, значи едните нудат основање на СЈО и процесуирање на криминалите проневери на народни пари, изборните измами перење на стотици милиони евра, влијанија на суд, полиција, државни службеници, партизација на власт, а другите велат да остане сето тоа како шо си е.
Појќе пати прашав до сега а нема одговор, еве ова сегашна власт шо се направи да истражи обвини и осуди тој криминал на СДСМ? ете биле криминалци тајкуни... дај да видиме шо е направено да се процесуираат ??
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom