Нирвана или ГНР

A

Anck-Su-Namun

Гостин
со таа chez листата сакав да кажам дека Слеш е еден од највлијателните музичари!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
јасно?!?:raz:
 

Mesaja

Dot.
Член од
14 јуни 2005
Мислења
5.532
Поени од реакции
16
Значи ти ги сакаш гнр само заради слеш...
Зошто не го слушаш бендот целосно? Зошто постојано го тупиш слеш, та слеш... Кој кур ако знае да свири???

И башка... сакаш сите нас да не убедиш дека свирење солажа од 10 минути со 17 ноти у секунда е попријатна за уво отколку таа солажа од 20 секунди со вкупно 10 ноти?

Онда кажи ми зашо B.B King е највеќе слушан од сите гитаристи на планетава...

И све почиња од Џими Хендрикс... ѕверот да не бил, слеш уште ќе дрвеше 3 акорда...
 
Член од
11 февруари 2008
Мислења
173
Поени од реакции
17
Епа брат ние си се искажавме и дадовме контра аргументи и сликовито ви објоснивме се но очигледно е дека вас не ви се слуша па вие прашувате те едно исто а ни одговараме па изгледа како да се вртиме во круг(и ај вие образложете ни зашто Нирвана се бољи а не само “Ниравана рулс ГНР сакс„ и вакви слични глупости). Во времето кога поп и денс музиката имаат најголем замав ГНР успеале да се искачан на првото место на сите топ-листи во светот, а од тинејџерски аспект мислам дека повеќе тинејџерите ги копираат Аксел, Слеш и тругите членови на ГНР отколку Нирвана и Курт тоа е очито и е факт. А ај ти мене кажи ми што придонеле Нирвана на духовен план (наркоманишање и самоубиство “ептен добар пример„).
Сега дека не ви одговара дека Слеш е одличен гитарис, Слеш стана комерцијална икона и мислим дека стилот на свирење на Слеш воопшто не е рок типичен. Тоа за листите е ОК секој може да направи листа како него што му одговара. Анк-су-наму имаше јасна порака сомо кој како ја сватиј сакаше да каже дека Слеш е еден од највлијателните музичари и како што Д Годес ГНР се барем психички здрави личности.
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
142
pcyodamaster... хахаха да во право си.. не заприметив која глупост истресов..

... Во секој случај...

Нирвана ми се боље затоа што некако повеќе допираат до реалноста.... а тоа ми се допаѓа....

ГНР имаат премногу пластичен приод.....
А да .. стојам зад тоа дека Слеш свири инзвонредно...

Али сепак, не значи тоа дека ако човек е виртуоз бендот е прекрасен и обратно дека ако некој гитарист нема кристални солажи дека бендот не чини...

има тука нешто...... што мислите.. ? :)
Прашањето е што го прави човекот виртуоз? Колку технички знае да отсвири, или што може да направи со своите знаења (алудирам на Курт).

Тоа нонстоп индиректно го збориме со burn84.
Значи мене не ме интересира толку техничката спремност на еден музичар, туку кој стил го има. Сите го знаете Петручи, и сите го спомнуваат, човекот технички гледано е фантастичен, и тоа му го признавам, ама мене тоа воопшто не ме влече, кога еден човек, едно наркоманче ко Курт, бог од човече, леворак американец, кој што растел во депресивно местенце во Сиетл, со другарот Новоселич полу-хрват полу-американец допрале до мене со нивната скромност, и карактерна и гитарска и басовна. Мелодиите на Курт се незаменливи, 90 посто од неговите песни се креирани во тинејџерските негови времиња кога гранџот сеуште егзистирал само на површина од 2-3ца Сиетлци, неговите анти-солоа се такви искрени солоа што секој техничар може слободно да му подаде рака и да му рече "Јеботе, ај лав ју човеку." Зашто не е битно секогаш техничката спремност на еден човек, туку неговата виртуозна аура, генијално-емоционални идеи и цврсто држење на земја со двете раце не дозволувајќи славата да те направи шупак холивудски.
 

Mesaja

Dot.
Член од
14 јуни 2005
Мислења
5.532
Поени од реакции
16
Епа брат ние си се искажавме и дадовме контра аргументи и сликовито ви објоснивме се но очигледно е дека вас не ви се слуша па вие прашувате те едно исто а ни одговараме па изгледа како да се вртиме во круг(и ај вие образложете ни зашто Нирвана се бољи а не само “Ниравана рулс ГНР сакс„ и вакви слични глупости). Во времето кога поп и денс музиката имаат најголем замав ГНР успеале да се искачан на првото место на сите топ-листи во светот, а од тинејџерски аспект мислам дека повеќе тинејџерите ги копираат Аксел, Слеш и тругите членови на ГНР отколку Нирвана и Курт тоа е очито и е факт. А ај ти мене кажи ми што придонеле Нирвана на духовен план (наркоманишање и самоубиство “ептен добар пример„).
Сега дека не ви одговара дека Слеш е одличен гитарис, Слеш стана комерцијална икона и мислим дека стилот на свирење на Слеш воопшто не е рок типичен. Тоа за листите е ОК секој може да направи листа како него што му одговара. Анк-су-наму имаше јасна порака сомо кој како ја сватиј сакаше да каже дека Слеш е еден од највлијателните музичари и како што Д Годес ГНР се барем психички здрави личности.

Сакаш да ме убедиш дека ГНР не биле на дрога? hahahaha.
 

Steve Ray

Texas Huriccane
Член од
24 ноември 2007
Мислења
1.131
Поени од реакции
182
Прашањето е што го прави човекот виртуоз? Колку технички знае да отсвири, или што може да направи со своите знаења (алудирам на Курт).

Тоа нонстоп индиректно го збориме со burn84.
Значи мене не ме интересира толку техничката спремност на еден музичар, туку кој стил го има. Сите го знаете Петручи, и сите го спомнуваат, човекот технички гледано е фантастичен, и тоа му го признавам, ама мене тоа воопшто не ме влече, кога еден човек, едно наркоманче ко Курт, бог од човече, леворак американец, кој што растел во депресивно местенце во Сиетл, со другарот Новоселич полу-хрват полу-американец допрале до мене со нивната скромност, и карактерна и гитарска и басовна. Мелодиите на Курт се незаменливи, 90 посто од неговите песни се креирани во тинејџерските негови времиња кога гранџот сеуште егзистирал само на површина од 2-3ца Сиетлци, неговите анти-солоа се такви искрени солоа што секој техничар може слободно да му подаде рака и да му рече "Јеботе, ај лав ју човеку." Зашто не е битно секогаш техничката спремност на еден човек, туку неговата виртуозна аура, генијално-емоционални идеи и цврсто држење на земја со двете раце не дозволувајќи славата да те направи шупак холивудски.
Колку само со појава на нирвана има негативна рок револуцијааа..
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
142
Епа брат ние си се искажавме и дадовме контра аргументи и сликовито ви објоснивме се но очигледно е дека вас не ви се слуша па вие прашувате те едно исто а ни одговараме па изгледа како да се вртиме во круг(и ај вие образложете ни зашто Нирвана се бољи а не само “Ниравана рулс ГНР сакс„ и вакви слични глупости). Во времето кога поп и денс музиката имаат најголем замав ГНР успеале да се искачан на првото место на сите топ-листи во светот, а од тинејџерски аспект мислам дека повеќе тинејџерите ги копираат Аксел, Слеш и тругите членови на ГНР отколку Нирвана и Курт тоа е очито и е факт. А ај ти мене кажи ми што придонеле Нирвана на духовен план (наркоманишање и самоубиство “ептен добар пример„).
Сега дека не ви одговара дека Слеш е одличен гитарис, Слеш стана комерцијална икона и мислим дека стилот на свирење на Слеш воопшто не е рок типичен. Тоа за листите е ОК секој може да направи листа како него што му одговара. Анк-су-наму имаше јасна порака сомо кој како ја сватиј сакаше да каже дека Слеш е еден од највлијателните музичари и како што Д Годес ГНР се барем психички здрави личности.
Доблест е да знаеш да цениш човек и покрај неговите пороци, ама очигледно ти ја немаш таа доблест.

Луѓето копираат тоа што им е најлесно да копираат, monkey see monkey do.

И пак се фативте за топ листите, и еве ви уште еден факт, Невермајнд албумот на Нирвана е прв албум што во 1991ва после доооолго време го симна Мајкл Џексон од топ листите.

Абе човек ти си слушнал за бришењето на диносаурусите од планетата земја? Епа тоа го направи гранџот на бендовите како ГНР, незнам кога си роден и колку пратиш, ама иди информирај се околу музичката историја.
 
A

Anck-Su-Namun

Гостин
Значи ти ги сакаш гнр само заради слеш...
Зошто не го слушаш бендот целосно? Зошто постојано го тупиш слеш, та слеш... Кој кур ако знае да свири???

И башка... сакаш сите нас да не убедиш дека свирење солажа од 10 минути со 17 ноти у секунда е попријатна за уво отколку таа солажа од 20 секунди со вкупно 10 ноти?

Онда кажи ми зашо B.B King е највеќе слушан од сите гитаристи на планетава...

И све почиња од Џими Хендрикс... ѕверот да не бил, слеш уште ќе дрвеше 3 акорда...
еј а со се туткаш ти, ја си го сакам цел бенд не сум само за слеш туку за цел бенд сум
и као чисто вака за твоја информација јас највеќе го сакам аксел!

а тоа за слеш ја утупевме работата заради некои луѓе претходно кои што почнаја да го споредуваат слеш со курт :)27: ) што бај да веј немаат везе еден со друг

а како што е уметност дека курт врти 3 акорда така се и уметност 20 минутни солажи на слеш со 17 ноти во секунда

и ај прочитај си ја цела тема па коментирај без разлика дали си за гнр или за нирвана
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
142
Колку само со појава на нирвана има негативна рок револуцијааа..
Абе човек ти си слушнал за бришењето на диносаурусите од планетата земја? Епа тоа го направи гранџот на бендовите како ГНР, незнам кога си роден и колку пратиш, ама иди информирај се околу музичката историја.
Така е. Најзакон револуција после појавувањето на Блек Сабат.
 

Mesaja

Dot.
Член од
14 јуни 2005
Мислења
5.532
Поени од реакции
16
еј а со се туткас ти, ја си го сакам цел бенд не сум само за слеш туку за цел бенд сум
и као чисто вака за твоја информација јас највеќе го сакам аксел!

а тоа за слеш ја утупевме работата заради некои луѓе претходно кои што почнаја да го споредуваат слеш со курт :)27: ) што бај да веј немаат везе еден со друг

а како што е уметност дека курт врти 3 акорда така се и уметност 20 минутни солажи на слеш со 17 ноти во секунда

и ај прочитај си ја цела тема па коментирај без разлика дали си за гнр или за нирвана
whatever.. дркај си на педерчињата... ти си знаеш, голема си..

btw, темата ја прочитав уште пред твоето постоење на форумов...
 
A

Anck-Su-Namun

Гостин
whatever.. дркај си на педерчињата... ти си знаеш, голема си..

btw, темата ја прочитав уште пред твоето постоење на форумов...
бре бре:22:
стар член на форумот па имаш појќе знаење од другиве бравос. и јас ја прочитав со моето доаѓање а и пред тоа многу пати уште пред да се најавам на форум.

и доста ми ги земате во предвид годините
не е важно колку години имам туку колку сум созреала со паметот!!!

А за тоа „дркај си на педерчињата“ не ти земам предвид заш машко си па немаш шо да кажеш друго
 

Steve Ray

Texas Huriccane
Член од
24 ноември 2007
Мислења
1.131
Поени од реакции
182
Така е. Најзакон револуција после појавувањето на Блек Сабат.
Ако гледаш од појавата на blues музиката па навака има многу револуции и правци grunge музиката е еден од тие, и сеа тука ни се разделени мислењата муабетот ми е дека Нирвана е нов правец ама негативен и непродуктивен и ораничен и сам глеаш дека кон средината и крајот на 90 години рок музиката ја губи светската популарност пошо со grunge револуцијата Нирвана како да става крај на рок музиката....
 
Член од
11 февруари 2008
Мислења
173
Поени од реакции
17
Јас ја имам доблеста да ги ценам луѓето и покрај нивните пороци како на пр. ГНР имаат милион пороци и покрај се јас ги сакам и почитувам и мн други кои не се јавни личности него сакав да прашам што придонеле Нирвана на духовен план зашти ти праша што придонеле ГНР на духовен план. И луѓето не копираат тоа што им најлесно да копираат него тоа што сакаат да го копираат и ако некој ти е идол да го копираш ќе го копираш по секоја цена. И џабе им е Нирвана што го создале гранџот кој единствени следбеници денеска се Гижо и бурн84 и како сто кажа Анак-Су-Наму не е важно колку години имам... тоа за Блек Сабат си во право ама колку што разбрав темава е за ГНР или Нирвана.
 
Член од
11 февруари 2008
Мислења
173
Поени од реакции
17
Сакаш да ме убедиш дека ГНР не биле на дрога? hahahaha.
Не апсолутно немав таква намера да те убедим дека ГНР не биле на дрога. Напротив ја признавам дека ГНР биле на дрога ама ГНР не се самоубивале за да ја докомплетираа славата. Курт доживеа многу поголема слава откако се самоуби неголи додека бил жив.:tapp:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom