Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
9 октомври 2015
Мислења
378
Поени од реакции
464
Јас и другар ми истовремено поднесувавме за бг Државјанство и истовремено му ги дадовме дополнителните документи на посредникот и денес кај него се смени статусот, кај него еве што пишува: ,,По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.,,

Ова што значи?
Другарти е пред указ добивање т.е државјанство.Ти што дополнителни документи поднесе?[DOUBLEPOST=1460556030][/DOUBLEPOST]
Јас и другар ми истовремено поднесувавме за бг Државјанство и истовремено му ги дадовме дополнителните документи на посредникот и денес кај него се смени статусот, кај него еве што пишува: ,,По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.,,

Ова што значи?
Другарти е пред указ добивање т.е државјанство.Ти што дополнителни документи поднесе?
 
Член од
24 август 2014
Мислења
116
Поени од реакции
125
Лнечно м се промена статисот. Во финален експертен преглед да се надевам на указ.И на сите им посакувам да добијат указ.7969/2013ми е бројчето.ЕУРЕКАА.....
 
Член од
18 ноември 2015
Мислења
44
Поени од реакции
32
Другарти е пред указ добивање т.е државјанство.Ти што дополнителни документи поднесе?[DOUBLEPOST=1460556030][/DOUBLEPOST]
Другарти е пред указ добивање т.е државјанство.Ти што дополнителни документи поднесе?

Jas odnesov dok za poteklo od vtor bratuced i kaj mene eve sto pisuva: ,,Преписката е нередовна. Необходимо е представјане на доп'лнителни документи Следва в 30-дневен срок, считано от 13.04.2016 г., да представите официални документи, издадени от компетентните институции, които да установјат роднинската Ви вр'зка с обшт в'зходјашт б'лгарин. ,,
A drugar mi odnese bg licna karta od praBaba i izvodi na rodeni i umreni, kaj nego eve sto pisuva: ,, По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.,,
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Treba da dostavis doplonitelni dokumenti i da se povrzes so izvodi za da dokazes deka si vo rodninska vrska so nego, prevedeni i legalizirani.
Na meil li pisuva molba ili vo sofija i na koj meil

Kaj se dostavuvaat dopolnitelni dokumenti vo Sofija i tuka odi so zatazuvanje ili nema guzvi
I uste edno prasanje kolku cini legalizacija na izvod na rodeni da zaveris vo Sofija
 
Член од
9 октомври 2015
Мислења
378
Поени од реакции
464
Jas odnesov dok za poteklo od vtor bratuced i kaj mene eve sto pisuva: ,,Преписката е нередовна. Необходимо е представјане на доп'лнителни документи Следва в 30-дневен срок, считано от 13.04.2016 г., да представите официални документи, издадени от компетентните институции, които да установјат роднинската Ви вр'зка с обшт в'зходјашт б'лгарин. ,,
A drugar mi odnese bg licna karta od praBaba i izvodi na rodeni i umreni, kaj nego eve sto pisuva: ,, По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.,,
Ги поврза изводите со брацедти и дали истите ги преведе и легализира?
 
Член од
18 ноември 2015
Мислења
44
Поени од реакции
32
Ги поврза изводите со брацедти и дали истите ги преведе и легализира?
preku posrednik gi dostavuvav, ne znam sto pravese toj :([DOUBLEPOST=1460560306][/DOUBLEPOST]
Ги поврза изводите со брацедти и дали истите ги преведе и легализира?
preku posrednik gi dostavuvav, ne znam sto pravese toj :(
 
Член од
20 декември 2009
Мислења
445
Поени од реакции
341
preku posrednik gi dostavuvav, ne znam sto pravese toj :([DOUBLEPOST=1460560306][/DOUBLEPOST]
preku posrednik gi dostavuvav, ne znam sto pravese toj :(
Би те замолил доколку можеш и се сеќаваш да ни образложиш точно кои документи му ги даде на посредникот? Како се поврза со твоите братучеди? Преку изводи од баба/дедо, твои родители, изводи од братучедите и сл.?

Ова е битно од два аспкети.

1. Ќе можеме подобро да те упатиме како да постапиш, дали ти фалел некој документ и што точно да доставиш затоа што имаш рок кој треба да го испочитуваш.

2. Твоето објаснување може да помогне да се расчистат некои дилеми тука, првенствено дали како доказ за потекло прифаќаат документи од братучеди.
Имено, веќе имаше неколку дечки кои тука изјавија дека земале државјанство преку братучеди, па твојот случај би бил преседан, односно исклучок од тенденцијата да даваат државјанство преку братучеди. Што би било загрижувачки за нас. Ова секако доколку си доставила точни документи.

Така да, ем да си помогнеме, ем да расчистиме некоа дилема ако можеш образложи ни.
Благодарам
 
Член од
18 ноември 2015
Мислења
44
Поени од реакции
32
Би те замолил доколку можеш и се сеќаваш да ни образложиш точно кои документи му ги даде на посредникот? Како се поврза со твоите братучеди? Преку изводи од баба/дедо, твои родители, изводи од братучедите и сл.?

Ова е битно од два аспкети.

1. Ќе можеме подобро да те упатиме како да постапиш, дали ти фалел некој документ и што точно да доставиш затоа што имаш рок кој треба да го испочитуваш.

2. Твоето објаснување може да помогне да се расчистат некои дилеми тука, првенствено дали како доказ за потекло прифаќаат документи од братучеди.
Имено, веќе имаше неколку дечки кои тука изјавија дека земале државјанство преку братучеди, па твојот случај би бил преседан, односно исклучок од тенденцијата да даваат државјанство преку братучеди. Што би било загрижувачки за нас. Ова секако доколку си доставила точни документи.

Така да, ем да си помогнеме, ем да расчистиме некоа дилема ако можеш образложи ни.
Благодарам

Еве овие документи ги поднесов:


- Отчет за раждане от Мирјана П. родена на1____ (моја мајка и д'штерја на Стојкa родена на ____ г. (сестра на Стеван В))

- Отчет за раждане от Стојкa В родена на 1____ г. (сестра на Нове , д'штерја на Стеван В )

- Отчет за раждане от Нове В роден на ______. (брат на Стојкa В, син на Стеван В)

Нове В и Стојкa В са брат и сестра.

- Отчет за раждане и копие от паспорт от Стефан В роден на_____г.( чичо ми, а син на Нове роден на ____ г.)
 
Член од
9 октомври 2015
Мислења
378
Поени од реакции
464
preku posrednik gi dostavuvav, ne znam sto pravese toj :([DOUBLEPOST=1460560306][/DOUBLEPOST]
preku posrednik gi dostavuvav, ne znam sto pravese toj :(
Јас да сум на твое место би отишол до бугарија да видам што има во преписката и што фали,и онака ти дадоја нов рок, не го пропуштај.
 
Член од
20 декември 2009
Мислења
445
Поени од реакции
341
Еве овие документи ги поднесов:


- Отчет за раждане от Мирјана П. родена на1____ (моја мајка и д'штерја на Стојкa родена на ____ г. (сестра на Стеван В))

- Отчет за раждане от Стојкa В родена на 1____ г. (сестра на Нове , д'штерја на Стеван В )

- Отчет за раждане от Нове В роден на ______. (брат на Стојкa В, син на Стеван В)

Нове В и Стојкa В са брат и сестра.

- Отчет за раждане и копие от паспорт от Стефан В роден на_____г.( чичо ми, а син на Нове роден на ____ г.)
Поврзувањето треба да оди од првиот предок кој ве поврзува. Во случајов тоа би бил прадедо/прабаба.
 
Член од
23 февруари 2016
Мислења
415
Поени од реакции
581
Еве овие документи ги поднесов:


- Отчет за раждане от Мирјана П. родена на1____ (моја мајка и д'штерја на Стојкa родена на ____ г. (сестра на Стеван В))

- Отчет за раждане от Стојкa В родена на 1____ г. (сестра на Нове , д'штерја на Стеван В )

- Отчет за раждане от Нове В роден на ______. (брат на Стојкa В, син на Стеван В)

Нове В и Стојкa В са брат и сестра.

- Отчет за раждане и копие от паспорт от Стефан В роден на_____г.( чичо ми, а син на Нове роден на ____ г.)
ај едно објаснување....Стеван В и Стефан В не се исто лице така? Односно Стеван В тебе ти е прадедо, а Стефан В ти е вујко? Ако е така ти фали извод од дедо ти...според мене.

Истовремено, далинси сигурен дека имињата и презимињата се исти на сите изводи...пошто и за една буква знаат да направат проблем, а изводите од тоа време се полни со грешки од овој тип
 
Последно уредено:
Член од
28 јуни 2014
Мислења
721
Поени од реакции
694
Еве овие документи ги поднесов:


- Отчет за раждане от Мирјана П. родена на1____ (моја мајка и д'штерја на Стојкa родена на ____ г. (сестра на Стеван В))

- Отчет за раждане от Стојкa В родена на 1____ г. (сестра на Нове , д'штерја на Стеван В )

- Отчет за раждане от Нове В роден на ______. (брат на Стојкa В, син на Стеван В)

Нове В и Стојкa В са брат и сестра.

- Отчет за раждане и копие от паспорт от Стефан В роден на_____г.( чичо ми, а син на Нове роден на ____ г.)
Пред некое време беше споменато на форумов дека оние кои имаат поднесено дополнителни документи од втори братучеди нема да завршат работа истото беше споменато и за произход дека не издаваат....од друга страна пак имаше некој споделено дека молбата му е уважена иако не доставил никакви дополнителни документи,можеби имало и некој со втор братучед што поминал и споделил тука на форумот,но не се сеќавам(ако знае некој нека напомене).Што прават во Министерството никој не знае....денес едно утре друго.
Зошто не пробаш со потврдата од БКК Струмица,само за да ти ја издадат потврдата треба некој од твоите (пра)баба/дедо да е роден пред 1920 год.Е сега и ова со потврдата колку е сигурно незнам...но имаше еден форумџија сега скоро споделено дека молбата му е уважена само со потврда од БККС.
 
Член од
23 февруари 2016
Мислења
415
Поени од реакции
581
Пред некое време беше споменато на форумов дека оние кои имаат поднесено дополнителни документи од втори братучеди нема да завршат работа истото беше споменато и за произход дека не издаваат....од друга страна пак имаше некој споделено дека молбата му е уважена иако не доставил никакви дополнителни документи,можеби имало и некој со втор братучед што поминал и споделил тука на форумот,но не се сеќавам(ако знае некој нека напомене).Што прават во Министерството никој не знае....денес едно утре друго.
Зошто не пробаш со потврдата од БКК Струмица,само за да ти ја издадат потврдата треба некој од твоите (пра)баба/дедо да е роден пред 1920 год.Е сега и ова со потврдата колку е сигурно незнам...но имаше еден форумџија сега скоро споделено дека молбата му е уважена само со потврда од БККС.
Според некои посредници посигурно е со статистика од БККС него ли со државјанство на некоја тетка[DOUBLEPOST=1460567892][/DOUBLEPOST]
Пред некое време беше споменато на форумов дека оние кои имаат поднесено дополнителни документи од втори братучеди нема да завршат работа истото беше споменато и за произход дека не издаваат....од друга страна пак имаше некој споделено дека молбата му е уважена иако не доставил никакви дополнителни документи,можеби имало и некој со втор братучед што поминал и споделил тука на форумот,но не се сеќавам(ако знае некој нека напомене).Што прават во Министерството никој не знае....денес едно утре друго.
Зошто не пробаш со потврдата од БКК Струмица,само за да ти ја издадат потврдата треба некој од твоите (пра)баба/дедо да е роден пред 1920 год.Е сега и ова со потврдата колку е сигурно незнам...но имаше еден форумџија сега скоро споделено дека молбата му е уважена само со потврда од БККС.
Според некои посредници посигурно е со статистика од БККС него ли со државјанство на некоја тетка
 
Член од
27 октомври 2014
Мислења
46
Поени од реакции
39
По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство veke ovaj status mi e 20dena so mislete dali neko znae za kolku ke mi se smene vo nekoj drug status fala vi
 
Член од
7 октомври 2014
Мислења
513
Поени од реакции
1.007
Se sto treba da napravis ti objasnivme uste da go zemes...

Pocekaj do vecer sigurno vasedan ke dade svezi informacii sto se slucuva tamu. Denes go zema ukazot
Milo mi e sto nekoj mislel na mene hehehhe se salam inace da kazam deka ne cuvstvuvam nisto oti sum pretepan veke mn maltretirajne I veke ne odam sofija jas sum.so adresa vo selo rilci opstina Blagoevgrad tamu ke se slikam j za pasos sega i se posrednikot vika od 5 dena do max 2 nedeli ke cekam dodeka da se slikam I okolu 20 dena ke sum go cekal.pasoso posle slikanje inaku pred pravosudieto nemase guzva onaka slabo nekolku 10 20 dusi koga bev jas I znam zenata rece koj e za ukaz i jas imav zakazeno vo 11 I 30 a vlegov vo 10 I 30 zosto mn malce bea so zakazeno dr bea bez termin I tie so bea do 12 casot gi pustija I mene vo 10 ipol kako posleden so zakazeno termin posle meme site so nema a zakazeno gi pustija a imase so mene eden decko I devojka niv I'm bese zakazano vo 2 I 30 I I'm rekoa deka ke si cekat do 2 I 30 dole gi pustija no odozgora gi vratija I posle do 1 casot I'm aaa pauza pa pocnaa so rab I nekade nakaj 2 koga pojdoa I'm gi dadea no posle 1 strogo rabotea so zakazeno termin ne pustaa na ne zakazeno I znam deka skoro I nemase luge veke taka da izmesenoe neznam koj I'm e stosot do 12 pustaa so zakazeno termin posle ne I vtora rabota koga otidov da si podignam grazdanstvo taja mi dade kartonce da napisam ime prezime adresa selo grad kaj ziveam I dole potpis toj treba d abide identicen kako tvojot od pasosot I mi isprinta eden list so drzavjanstvo I na nego pisese deka toe samo kopie na originalot a originalot mie vo sistemot vnesen e taka da taa sluzbenickata so ime prezime I broj od tvojta prepiska I davas I ta ti idpecatuva grazdanstvo koe e kopie na originalot I toe e sega za preku konzulatot neznam dali ke dozvoli ona se zavisi od nea neznam dr sto da kazam no sepak gledam nekoj ke odi pa neka proba da vidime dali biduva ili ne za tie preko konzulatot da go podignat direkno vo Sofija
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom