Прашање за Христијанството III

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.958
Поени од реакции
11.968
Ете ова се тие старо-еонски размисли кои не одат во денешно време.
Што ни е нам гајле тука за физичкиот изглед. Физичкиот изглед нема врска со духовната и психичка сила на индивидуата без разлика на раса, години, пол...

Едно е надополнување едни со други, друго е да се вели како жената мора да имитира. Жената сигурно си убеден и дека мора да стои со шамија и да не го поучува мажот, да го слуша во сешто, да не биде никогаш до него во управуавњето...

Жената во мистериите на животот и во божественото може да учествува рамноправно со мажот, не знам како можете вака да зборувате.
Нема што да имитира жената. Лага е тоа дека жената „од коска на Адам“, втора по ред, зад мажот... и остали пранги за да се држи моќта на жената зад кукавицата маж од старите времиња.

Ти по се изгледа не познаваш вистински жени денес. Премногу христијанки околу тебе, па мислиш дека секоја жена е таква.
Такви ги правите вие, православните христијани верници и свештеници од друга страна, за да ви одат со учењето, верувањето и егото - како жената „инстиктивно“ ќе бара од мажот било што, посебно во духовните работи, не разбирам.
Ако жената седне и си помуабети со богот, мажот може само сам да си направи ручек за да не умре од глад чекајќи ја жената, бидејќи нели... маж, кај смее да готви. :)

Гледам на каде оди муабетот, па да прашам:
Сакаш да кажеш дека ти сметаш дека жената не може никогаш да биде свештеничка во вашите ритуали бидејќи тоа е моќ и право дадено само на мажот од богот на Евреите, наследено сега и кај христијаните?

Мислам дека ти си тој што треба подобро да се запознае со моќта на жената денес, не некој друг :)

Масонски муабет ова... :)
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Последно уредено:

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Тоа што жената е ставена во подредена положба. Забрането и е да подучува, да има авторитет над мажот, да ја истакнува и покажува својата убавина и слично. И како единствен услов за да биде "спасена" и е оставена улогата да раѓа деца. Сведена е на нужна репродуктивна алатка, неспособна за духовност, интелектуален капацитет и авторитет.
Za volja na vistinata,na zenata im e dozvoleno da bide del od Crkvata,onolku kolku sto taa toa go dozvoluva a toa e preku Monastvoto.Nema da bide spasena ako prvo ne e krstena i tie drugi propratni raboti.
Inaku toa sto go citiras ne se grevovi tuku PRAVILA.Eve ti zosto e toa taka ,,Треба да бидат тивки,
13.зашто Бог прво го создаде Адам, а потоа Ева,
14.а и не беше Адам тој што беше измамен, туку жената, која потоа направи грев.''
Drugo,ova sluzi za da se prevenira Crkvata da se zarazi so nekoj si feminizam i da bide oskvernavena od razlicni tipovi slicni na niv...
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
Za volja na vistinata,na zenata im e dozvoleno da bide del od Crkvata,onolku kolku sto taa toa go dozvoluva a toa e preku Monastvoto.Nema da bide spasena ako prvo ne e krstena i tie drugi propratni raboti.
Inaku toa sto go citiras ne se grevovi tuku PRAVILA.Eve ti zosto e toa taka ,,Треба да бидат тивки,
13.зашто Бог прво го создаде Адам, а потоа Ева,
14.а и не беше Адам тој што беше измамен, туку жената, која потоа направи грев.''
Drugo,ova sluzi za da se prevenira Crkvata da se zarazi so nekoj si feminizam i da bide oskvernavena od razlicni tipovi slicni na niv...
Дали смее да се тепа жена за време на пост?
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Za volja na vistinata,na zenata im e dozvoleno da bide del od Crkvata,onolku kolku sto taa toa go dozvoluva a toa e preku Monastvoto.Nema da bide spasena ako prvo ne e krstena i tie drugi propratni raboti.
Inaku toa sto go citiras ne se grevovi tuku PRAVILA.Eve ti zosto e toa taka ,,Треба да бидат тивки,
13.зашто Бог прво го создаде Адам, а потоа Ева,
14.а и не беше Адам тој што беше измамен, туку жената, која потоа направи грев.''
Drugo,ova sluzi za da se prevenira Crkvata da se zarazi so nekoj si feminizam i da bide oskvernavena od razlicni tipovi slicni na niv...
Како што веќе реков:
...жената е ставена во подредена положба. Забрането и е да подучува, да има авторитет над мажот, да ја истакнува и покажува својата убавина и слично. И како единствен услов за да биде "спасена" и е оставена улогата да раѓа деца. Сведена е на нужна репродуктивна алатка, неспособна за духовност, интелектуален капацитет и авторитет.
[DOUBLEPOST=1459096249][/DOUBLEPOST]
Барем е муабет, и добар почеток,
овој другар ти Ipsissimus се заглави некаде помеѓу матријархатот и конзервативизмот :)
Не бев јас тој што тврдеше дека машко женските односи одсекогаш биле онакви какви што ги дефинира вашата црква, за потоа - соочен со фактот дека сепак постоел период каде жените биле авторитет, да се обидувам да го девалвирам истиот тој период за кој сум тврдел дека не постоел. Заглавен си до гуша, ама пуста суета не ти дозволува да сватиш.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
Ti na primer sto mislis po toa prasanje.
Ја мислам дека во време на пост треба да покажеме скромност во се па и во тепање на жена, значи не тешко претепување со синеици или раскрвување туку понежно, без оставање на траги и потрајни последици, онака како библијата и госпот го заповеда
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Ја мислам дека во време на пост треба да покажеме скромност во се па и во тепање на жена, значи не тешко претепување со синеици или раскрвување туку понежно, без оставање на траги и потрајни последици, онака како библијата и госпот го заповеда
Ako zboruvas za tvojot Kuran,ne znam tamu moze taka vi e zapovedano.
Vo Biblijata e zabraneto e duri i kavga a kamo li tepanje i toa so bilo kogo bez razlika na pol,vera,vozdrast i nacionalnost.[DOUBLEPOST=1459096751][/DOUBLEPOST]
Очигледно не го сфати прашањето.Велики Петок е колку што знаам најтешкиот празник за христијаните и затоа прашав.Сеа ако си ти атеист друго е.:)
Najdobro e da se konsultiras so Svestenik bidejki denot e specificen sam po sebe... :)[DOUBLEPOST=1459096879][/DOUBLEPOST]
Ako ova e vistina a se nadevam deka ne e,togas ova nekoj treba da go prijavi vo Skopskata eparhija.Prvo ne smee nikoj prisilno da mu nametnuva na nikogo da plati nesto a vtoro nikako ne smee toa da bide ucenuvano pa uste i so neizvrsuvanje na pogreb..
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
Ako zboruvas za tvojot Kuran,ne znam tamu moze taka vi e zapovedano.
Vo Biblijata e zabraneto e duri i kavga a kamo li tepanje i toa so bilo kogo bez razlika na pol,vera,vozdrast i nacionalnost.
20. А кој ќе удри роб свој или робинка своја со стап, и тие умрат од неговата рака, нека биде виновен пред судот;
21. но, ако тие преживеат ден или два, да не е виновен, бидејќи тие се негов имот.

Значи ко шо реков јас, може тепање но не со смртни последици пошто жената му припаѓа на мажот како имот
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
20. А кој ќе удри роб свој или робинка своја со стап, и тие умрат од неговата рака, нека биде виновен пред судот;
21. но, ако тие преживеат ден или два, да не е виновен, бидејќи тие се негов имот.

Значи ко шо реков јас, може тепање но не со смртни последици пошто жената му припаѓа на мажот како имот
Prvo da imas robinka i da imas zena ili tepanje na kukna pomosnicka(so moderen termin nekoj) i tepanje na sopruga se dva razlicni poimi,valjda toa ti e jasno.Se nadevam.Drugo,pisuva ,,нека биде виновен пред судот'' sto znaci deka toa e kaznivo delo.Treto,da vo Stariot Zavet EVREITE(a ne Hristijanite) kako robovladitelsko opsestvo(kako i drugite togasni feudalni robovladitelski opsestva) go imale sistemot na poseduvanje robovi koi patem samite go izmislile.Podocna koga Evreite tolku zabegale sto zrtvite-sepalenici i obrezuvanjeto veke ja izgubile smislata,doagja Hristos i tie raboti se zameneti t.e izbrisani vklucuvajki go i ''tepanjeto robovi''.Vo Noviot Zavet nema takvo nesto..
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Treto,da vo Stariot Zavet EVREITE(a ne Hristijanite) kako robovladitelsko opsestvo(kako i drugite togasni feudalni robovladitelski opsestva) go imale sistemot na poseduvanje robovi koi patem samite go izmislile.Podocna koga Evreite tolku zabegale sto zrtvite-sepalenici i obrezuvanjeto veke ja izgubile smislata,doagja Hristos i tie raboti se zameneti t.e izbrisani vklucuvajki go i ''tepanjeto robovi''.Vo Noviot Zavet nema takvo nesto..
Ефесјаните 6:
5.Робови, слушајте ги вашите господари по тело со страв и трепет, во простота на своето срце, како Христа!
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Ефесјаните 6:
5.Робови, слушајте ги вашите господари по тело со страв и трепет, во простота на своето срце, како Христа!
DA AMA POSLE PRODOLZUVA:
6Работете чесно, не само кога ве гледаат, и не за да ја добиете нивната наклоност, туку како робови на Христос кои од се срце ја исполнуваат Божјата волја.
7Ревносно исполнувајте ги вашите должности, правејќи го тоа како за Господ, а не како за луѓето,
9Истото важи и за вас, господари. Однесувајте се спрема вашите робови според истите принципи и немојте да им се заканувате, зашто знаете дека и тие и вие имате еден ист Господ на небото, кај Кого нема пристрасност!
Sega jasno ti e?
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
DA AMA POSLE PRODOLZUVA:

Sega jasno ti e?
Може да продолжува како сака, битно те демантира дека новиот завет го укинувал ропството, бидејќи кристално јасно стихот се однесува на робовите и им порачува да ги слушаат своите господари по тело со страв и трепет. Појасно здравје, демантиран си.
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Може да продолжува како сака, битно те демантира дека новиот завет го укинувал ропството, бидејќи кристално јасно стихот се однесува на робовите и им порачува да ги слушаат своите господари по тело со страв и трепет. Појасно здравје, демантиран си.
Da,bas logicno e ti koj ne znaes kako izgleda Biblijata da me demantiras mene koj sekoj den ja cita i stihovite koi gi kaza gi znae na pamet.Toa bas ti e vaka epten prelogicno.
Sto se odnesuva do demantot koj postoi samo vo tvojata glava eve ti kako stoi vistinata ,,Podocna koga Evreite tolku zabegale sto zrtvite-sepalenici i obrezuvanjeto veke ja izgubile smislata,doagja Hristos i tie raboti se zameneti t.e izbrisani vklucuvajki go i ''tepanjeto robovi''.Vo Noviot Zavet nema takvo nesto..
Ovde drugar moj ispisimus Biblijata veli ,,Работете чесно, не само кога ве гледаат, и не за да ја добиете нивната наклоност'' a potoa ,,Истото важи и за вас, господари.Однесувајте се спрема вашите робови според истите принципи и немојте да им се закануватe
Znaci da ti pojasnam zosto ti si ubeden deka si me demantiral.Poentata e: Robovite vo Noviot Zavet dobivaat druga funkcija.Ne se na najnisko nivo od nivnite GOSPODARI tuku na nivo na lugje ,,и немојте да им се закануватe'' odnosno covekot-rob ima funkcija na kuken pomosnik koj raboti za hrana,pari,zemja BEZ ZAKANI od negoviot sopstvenik/rabotodavac.Jas rekov ZAMENETI t.e IZBRISANI,znaci kaj PRAVO VERNITE HRISTIJANI NEMA ROBOVI TUKU SLUGI koi rabotat cesno a ne za NAKOLNETOST od nivnite gospodari/sopstvenici/rabotodavci: ,,Работете чесно, не само кога ве гледаат, и не за да ја добиете нивната наклоност''.
Ti uste 16x7 zivoti da gi imas nema da go vidis denot koga mene ke me demantiras a pogovoto ne so Biblija.Jas perfektno znam sto mislam i sto pisuvam.Pozdrav ispisimus!
 
Последно уредено:

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Da,bas logicno e ti koj ne znaes kako izgleda Biblijata da me demantiras mene koj sekoj den ja cita i stihovite koi gi kaza gi znae na pamet.Toa bas ti e vaka epten prelogicno.
Sto se odnesuva do demantot koj postoi samo vo tvojata glava eve ti kako stoi vistinata ,,Podocna koga Evreite tolku zabegale sto zrtvite-sepalenici i obrezuvanjeto veke ja izgubile smislata,doagja Hristos i tie raboti se zameneti t.e izbrisani vklucuvajki go i ''tepanjeto robovi''.Vo Noviot Zavet nema takvo nesto..
Ovde drugar moj ispisimus Biblijata veli ,,Работете чесно, не само кога ве гледаат, и не за да ја добиете нивната наклоност'' a potoa ,,Истото важи и за вас, господари.Однесувајте се спрема вашите робови според истите принципи и немојте да им се закануватe
Znaci da ti pojasnam zosto ti si ubeden deka si me demantiral.Poentata e: Robovite vo Noviot Zavet dobivaat druga funkcija.Ne se na najnisko nivo od nivnite GOSPODARI tuku na nivo na lugje ,,и немојте да им се закануватe'' odnosno covekot-rob ima funkcija na kuken pomosnik koj raboti za hrana,pari,zemja BEZ ZAKANI od negoviot sopstvenik/rabotodavac.Jas rekov ZAMENETI t.e IZBRISANI,znaci kaj PRAVO VERNITE HRISTIJANI NEMA ROBOVI TUKU SLUGI koi rabotat cesno a ne za NAKOLNETOST od nivnite gospodari/sopstvenici/rabotodavci: ,,Работете чесно, не само кога ве гледаат, и не за да ја добиете нивната наклоност''.
Ti uste 16 zivoti da gi imas nema da go vidis denot koga mene ke me demantiras a pogovoto ne so Biblija.Jas perfektno znam sto mislam i sto pisuvam.Pozdrav ispisimus!
Бреееееј! Кое достигнување! Нема да ги тепате до изнемоштување, само ќе ги убедите дека треба да се тресат пред вас од страв и трепет.... Која великодушност! Немам зборови.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom